25 Mayıs 2016 Çarşamba 14:04

Rekabet Tarihine Galatasaray Damgası

Rekabet Tarihine Galatasaray Damgası

Ziraat Türkiye Kupası finalinde Fenerbahçe ile karşılaşacak olan Galatasaray, 2015 yılında kazandığı Spor Toto Süper Lig, Ziraat Türkiye Kupası ve TFF Süper Kupa şampiyonluklarıyla kulüp müzesinde üç yeni kupaya daha yer ayırırken ezeli rakipleriyle arasındaki farkı da açmıştı.

Süper Lig’de elde ettiği 20 şampiyonlukla armasının üstüne dördüncü yıldızı işleyebilen tek takım olan Galatasaray, Türkiye Kupası ve TFF Süper Kupa şampiyonluklarında da zirvede yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı Kupası ile birlikte TFF Süper Kupa’da toplam 14 şampiyonluğu bulunan takımımız, 16 kez mutlu sona ulaştığı Türkiye Kupası’nın yanı sıra 2000 yılındaki UEFA Kupası ve UEFA Süper Kupa dublesinin hesaba katılmasıyla yerel rekabette en yakın rakibi Fenerbahçe ile arasında 18 kupalık bir fark yaratıyor.

Tarihi boyunca tamamı Türkiye’de olmak üzere 34 kupa kazanan Fenerbahçe’nin ligde 19, Türkiye Kupası’nda altı, Cumhurbaşkanlığı Kupası ve TFF Süper Kupa’da ise dokuz şampiyonluğu bulunuyor.

Fenerbahçe’yi bir sıra geriden takip eden Beşiktaş’ın 1959 yılından sonra ligde 12, Türkiye Kupası’nda dokuz, Cumhurbaşkanlığı Kupası ve TFF Süper Kupa’da sekiz olmak üzere 29 şampiyonluğu var.

Dördüncü sırada ise Trabzonspor yer alıyor. Bordo-mavili takım, 1970’li yılların ikinci yarısından 1980’li yılların ilk yarısına kadar Türkiye Ligi’nde altı kez mutlu sona ulaştı. Karadeniz temsilcisi, Türkiye Kupası ile TFF Süper Kupa’da da sekizer şampiyonluk yaşayarak kupa sayısında 22’ye geldi.