12 Mart 2018 Pazartesi 09:59

Galatasaray Dergisi’nin 175. sayısı bayilerde

Galatasaray Dergisi’nin 175. sayısı bayilerde

Galatasaray Dergisi’nin 175. sayısı raflardaki yerini aldı. Galatasaray Dergisi’nin 175. sayısı GSSTORE'larda, D&R, Migros, Carrefour ve havalimanlarında satın alınabilecek. 2002 yılından bu yana Galatasaray ile ilgili özel tüm içerikleri taraftarımızla buluşturan Galatasaray Dergisi'ne ulaşmak artık çok kolay. Galatasaray Dergisi'ne 0212 564 1905 numaralı telefonu arayarak abone olabilirsiniz.

Galatasaray Stadyum Müzesi
Bilgiye ulaşmanın çok farklı yolları var. Bir müzede olmak bilgiye ulaşmanın güzel yollarından bir tanesi… Eğer o yol Galatasaray Stadyum Müzesine gidiyor ise çok daha güzel… Galatasaray Stadyum Müzesi’nin açılışı geçtiğimiz ay gerçekleştirildi. Müzenin küratörü İzzeddin Çalışlar ve Galatasaray Stadyum Müzesi Müdürü Semih Ulu ile konuştuk.

Yuto Nagatomo
Okuldaki ekonomi yerine, hayatın ekonomisini baz alan, idolünün ayak izlerini takip eden, bir kelimesini dahi bilmediği ülkede beş sene sonra kaptan olarak sahaya çıkan bir isim… Sağlıklı beslenmeden, yogaya; sol kanattan sağ kanada, Milano’dan İstanbul’a… Uzun bir hikayenin kahramanı Yuto Nagatomo sorularımızı cevaplandırdı.

Felsefenin futbolu
Kolay anlaşılma, kör rekabet ve fanatizm futbolun dinamikleri ve kitleleri peşinden sürükleme nedenlerinden birkaçı... Fakat aynı zamanda entelektüel yaklaşımın futboldan kopmasının da nedeni… İşte bu iki gerçek altında en önemli soru; “Futbol topunun felsefe ışığı altındaki izdüşümünün nasıl olacağı…” Bu sorunun peşindeydik.

Dr. Saadet Bilal Yener
Bu sohbette coğrafya da var, futbol da, gastronomi de ve tabii ki tarih de… Galatasaray Spor Kulübü’nün en kıdemli kadın üyesi Dr. Saadet Bilal Yener konuğumuz. İlkokul günlerinde Mustafa Kemal Paşa’nın şefkat dolu elleriyle saçlarını okşadığı başarılı bir öğrenci, Hatay anavatana katılırken askerin paçasından tutarak gözyaşlarını akıtan bir vatanperver, Antakya’dan çıkan ilk kadın doğum uzmanı, İstanbul’da 60’lı yıllardan itibaren iz bırakan bir hanımefendi, bugün Galatasaray’ın her organizasyonunda yer alan iyi bir Galatasaraylı ve her şeyden önemlisi fikri hür, vicdanı hür bir Cumhuriyet kadını… Dr. Saadet Bilal Yener anlatıyor.

Lorik Cana
Galatasaray ile 113 yıl öncesine dayanan bir bağı vardı. Savaşın içinde doğmuş, savaşçı bir futbolcu olmuştu. Samsunspor’un Ocak 1989’da geçirdiği trajik trafik kazasında babası o araçta olsa belki de yaşamı çok farklı bir yöne evrilecekti. Tek isteği ise hayallerini gerçekleştirmekti. Bir sığınmacıyken dünyanın tanıdığı bir futbolcu olma serüvenini, Galatasaray’da geçirdiği tek sezonu ve futbol sonrası yaşantısını Lorik Cana’dan dinledik…

Tutunamayanlar
Galatasaray’a çok büyük umutları yanlarına alıp gelen bazı isimler konumuz... Beklediğimizden çok azını bize vermeleri ve bir anda bırakıp gitmeleri, bunun nedenini ararken bizlerin özüne dönmesi… Elano’dan Misimoviç’e; Jo’dan Marcelo Carrusca’ya “Tutunamayanlar…”

Adas Juskevicius
Litvanya denilince akla gelen ilk kavram basketbol... Tüm ülkenin bu güzel oyuna tutkusu malum… İşte bu geleneğin yetiştirdiği isimlerde biri de Adas Juskevicius… Üç sayılık şutları ile rakip savunmacıları çizgi dışına çeken Litvanyalı, taraftarın taktığı isimle, “Three-skevicius” ile Galatasaray’ı ve İstanbul günlerini konuştuk.

Faruk Barlas
Bek oyuncularının futbolda ne kadar değerli olduğunu hepimiz biliyoruz. Yetenekli orta saha ya da forvetler maçın kaderini değiştirirken onların ortaya koyduğu futbol maçtan öte sezonun kaderini değiştirebiliyor. Lakabını 1. Dünya Savaşı’nın ardından oluşturulan Fransız savunma hattından alan Faruk Barlas, işte o beklerden biri… Yıllar sonra oğlu Nazif Barlas’ın tarafımıza ulaştırdığı fotoğrafların eşliğinde Majino Faruk’un hikayesi…

“Unutulan” Unutulmaz Maçlar
Geçen ay “Unutulmaz Unutulan Maçlar” bölümünün ilkini yayınlamıştık. Siyah-beyaz dönemleri geçelim, profesyonel dönemde yüzlerce unutulmayacak maçı var Galatasaray’ın. Avrupa’da devleri dize getirdiği, Türkiye’de yıllar geçse de unutulmayacak zaferlere imza attığı… Ancak bu yazıda öyle zaferler yok… Anlamı olan, satır aralarında kalmış, bir köşede sıkışmış karşılaşmalar var. Adı üzerinde unutulmaz unutulan maçlar… Bu ayki sayımızda o maçların 2. kısmıyla yeniden karşınızdayız...

Dünya Kupası’na doğru
Dünya Kupası serisi devam ediyor. Bu sayımızda Pele’nin son kez forma giydiği Meksika 1970, Münih Olimpiyatlarında İsrailli sporculara yapılan suikastın ardından güvenlik endişesi altındaki Batı Almanya 1974 ve cuntanın gölgesinde düzenlenen Arjantin 1978 var.

Ve diğerleri
Galatasaray’a dair haberler, arşivlerde kalmış fotoğraflar, GSTV program tanıtımları, satranç arenasındaki son gelişmeler, geçtiğimiz ayın maçlarına bakış ve sarı kırmızı sayfalar Galatasaray Dergisi’nde...