9 Aralık 2015 Çarşamba 17:08

Aralık Ayı Divan Toplantısı Yapıldı

Aralık Ayı Divan Toplantısı Yapıldı

Galatasaray Spor Kulübü'nün Aralık ayı olağan Divan Kurulu toplantısı yapıldı.

Aralık ayı Divan Kurulu toplantısı, Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıya Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar, Yönetim Kurulu ve Divan Kurulu üyeleri katıldı.

Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar'ın açılış konuşmasının ardından Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, finansal fair play kriterleriyle ilgili olarak UEFA heyetiyle İsviçre'de yaptıkları görüşmelerle ilgili bilgi verdi.

Galatasaray adına kasım ayının oldukça yoğun geçtiğini aktaran Başkan Dursun Özbek, İsviçre'de UEFA yetkilileriyle yaptıkları görüşmenin büyük önem taşıdığını vurgulayarak, "Kulübümüz UEFA Finansal Fair Play Kriterleri çerçevesinde takipte. Maalesef geçmiş dönemlerle ilgili yapılan zarar miktarı, bu kriterlere uymamaktadır. Bize yapılan davet üzerine Nyon'daki merkezlerine gittik. UEFA'yı, üç yıllık yönetim dönemimiz sonunda finansal kriterler konusunda istenilen seviyeye geleceğimize ikna etmeye çalıştık" dedi.

UEFA ile gerçekleştirilen toplantının pozitif havada geçtiğini belirten Başkan Dursun Özbek, "Biz, yeni bir yönetim olarak geçmişten gelen bu zararları, önümüzdeki 3 sene içinde UEFA kriterlerine uygun seviyeye getireceğimiz konusunda rapor sunup, sözlü olarak da anlattık. Raporu çok pozitif buldular. Komisyonda yaklaşık 14-15 kişi vardı ve ne tür iyileştirmeler yapacağımızı, projelerimizi aktardık. Dikkatle dinlediler, sorular sordular, cevaplar verdik. Toplantı bence pozitif bir yönde sona erdi" diye konuştu.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, UEFA yetkilileriyle şubat ayı içinde yeni bir toplantı yapmayı beklediklerini aktardı.

"Bundan sonraki dönemde UEFA ile toplantılar devam edecek. Öyle anlaşılıyor ki şubat ayında bir ziyaret daha yapmamız muhtemel" ifadelerini kullanan Başkan Dursun Özbek, şunları söyledi:

"Yeni yönetime, geçmişten kalan zararların telafisi için şans verilmesi gerektiğini anlattık. Kur farklarını, Türkiye'deki jeopolitik durumdan kaynaklanan mülteci krizini, ekonomik sıkıntıları aktardık. Şubat ayındaki toplantıya kadar onlar da raporlarımızı inceleyecekler. Sıkıntıları çözmek için büyük bir gayret sarf ediyoruz. Geriye dönük hesaplaşmalar, tartışmalar yerine, ileriye dönük şekilde UEFA'yı bu konuda ikna yönünde çalışıyoruz. Hiç şüpheniz olmasın. Bu konuyla yatıp, bu konuyla kalkıyoruz. Hiçbir şeyden imtina etmiyoruz ve ne gerekiyorsa yapıyoruz."

Divan Kurulu üyesi Hayrettin Kozak’ın yönelttiği sorular üzerine kürsüde açıklamalarda bulunan Galatasaray Spor Kulübü Genel Sekreteri Fatih İşbecer, "Bir kurumda yapısal reformlar yapanlar sevilmezler. Yoksa iki transfer yapıp günü kurtarmak kolay. Biz başkanımız ve yönetimimizle zor olanı yapıyoruz. Burada Hamza hocamızla, Mustafa hocamızla, Kevin olayıyla ilgili örnekler verildi. Ben bunlara girmek istemiyorum ama bu kulübün imzaladığı birçok şey kulübün aleyhine. Sevr Antlaşması bile bağımsızlık antlaşması gibi kalır. Biz geldiğimizden bu yana kulübün menfaatleri için tüm sözleşmelere tek taraflı fesih koyuyoruz. Galatasaray'la anlaşacaksanız tek taraflı fesihi kabul edeceksiniz. Adeta kelle koltukta çalışıyoruz. Burada tabii ki hatalar da ortaya çıkıyor. Burada ben de hata yapıyorum ama biz Galatasaray'ın zarar etmemesi için konuşuyoruz. Galatasaray fakirleşirken bazıları zenginleşmiş" şeklinde konuştu.

Başkan Dursun Özbek’in ardından Divan Kurulu Üyeleri güncel konular ile ilgili görüşlerini bildirdi. Kasım ayı divan kurulu toplantısında Divan Kurulu üyeleri Mehmet Helvacı, Ayhan Özmızrak, Rasim Zaimoğlu, Okan Böke, Taner Aşkın, Hayrettin Kozak, Semih Haznedaroğlu ve Eşref Hamamcıoğlu kürsüye gelerek birer konuşma yaptılar.