19 Mart 2016 Cumartesi 12:48

Başkan Dursun Özbek'in Genel Kurul Konuşması

Başkan Dursun Özbek'in Genel Kurul Konuşması

Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Galatasaray Spor Kulübü Mali Genel Kurulu'nda Başkan Dursun Özbek açıklamalarda bulundu. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek'in açıklamaları şöyle:

Sayın Divan Başkanım, Değerli Genel Kurul Üyeleri ve bizi televizyon başında takip eden tüm Galatasaraylılar,

Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Yıllık olağan mali genel kurulumuza hoş geldiniz.

Genel kurulumuz, tarih sahnesindeki 111 yılını geride bırakmış kulübümüzün birliğini, camiamızın çok sesliliğini, şeffaflığını en özgün şekilde yansıtan değeridir.

Galatasaray’ın geçmiş ve gelecek tüm yönetimleri Genel Kurul’da, Galatasaray Spor Kulübü’nün hukuki sahibi olan siz üyelerimize hesap vermek, geride kalan mali yılda yürütülen faaliyetleri şeffaflıkla anlatmak ve geleceğe dair vizyonlarını somut bir şekilde çizmekle yükümlüdür.

Bizler de bugün, bu sorumluluğumuzu ve yükümlülüğümüzü yerine getireceğiz.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı olarak sizlere hitap etme gururunu yaşadığım bu günde, yönetimimizin geride kalan dokuz aydaki faaliyetlerini objektif ve somut verilerle aktaran bir sunum yapmaya çalışacağım.

Sunumumun son bölümünde, ilhamını Galatasaray’ın sarsılmaz değerlerinden, öngörüsünü ise Galatasaray’ın eşsiz potansiyelinden alan bir gelecek tasarısını da hem siz üyelerimize hem de tüm Galatasaraylılara açıklayacağım.

Mevcut durumumuzu, tasarılarımızı ve mevcut kaynaklarımızı aktarıp, Galatasaray’ımıza önemli gelirler kazandıracak projelerimizi de ilk kez burada açıklayacağım.

KÖR TERÖRÜN KURBANLARI ANILDI

Bu yılki olağan mali genel kurulumuzun önceki yıllarda olduğu gibi Galatasaray’ın Türkiye’deki diğer tüm spor kulüplerine örnek olan çok sesliliğinin yansıtıldığı, bir demokrasi bayramı gibi yaşanması en büyük temennimdi.

Fakat ne yazık ki 13 Mart tarihinde ülkemizin başkenti Ankara’da yaşanan menfur ve alçakça terör saldırısında kaybettiğimiz onlarca vatandaşımızın acısı yüreklerimizdeki tazeliğini koruyor.

Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın arasında futbol takımımızın oyuncusu Umut Bulut’un babası Sevgili Kemal Bulut da bulunuyordu. 

Yönetim Kurulu Üyelerimiz, futbol takımımızın tüm oyuncuları ve futbol takımımız için çalışan tüm personel ile birlikte, Kemal beyi son yolculuğuna uğurladık.

Camia olarak bu acı günde kenetlendik. Evladımızı bağrımıza bastık.

Sporun belki de en önemli misyonu olan insanları bir araya getirme kabiliyetine de bir kez daha tanık olduk.

Ezeli rakibimiz, ebedi dostumuz Trabzonspor ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü Yönetim Kurulu üyesi, Kayserispor takım halinde bilfiil  kafilemize katılarak taziyelerini sundular.

TFF yöneticileri, kulübümüzün eski yöneticileri, camiamızın mensupları, taraftarlarımız örnek bir birliktelik sergiledik.  Başta rakiplerimiz olmak üzere, bu süreçte bizlere destek veren herkese teşekkür ediyoruz.

Sunumuma geçmeden önce, bir kez daha hayatlarını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyor, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.

ULAŞMAK İSTEDİĞİMİZ NOKTA

Her kurumun, kuruluşun yönünü, ulaşılmak istenen nokta ve mevcut kaynaklar arasındaki uyum belirler.

Bir spor kulübü olarak, ne mutlu ki ulaşmak istediğimiz noktayı belirlerken bir kimlik arayışına ihtiyaç duymuyoruz.

Zira Galatasaray’ın kimliği bellidir. Galatasaray’ın bugün şirketleri olabilir... Gayrımenkulleri olabilir... Milyonlara hitap eden iletişim mecraları da olabilir... Ama özünde Galatasaray bir spor kulübüdür. Kuruluş amacı nettir: Türk olmayan takımları yenmek! İçerisinde bulunduğumuz mevcut gerçekler ve zorluklar bu vizyondan bir adım bile uzaklaşmamıza yol açamaz.

Galatasaray sportif başarıda en yüksek seviyeyi hedefleyen bir spor kulübüdür.

Bu mücadeleyi verirken dürüst, ilkeli ve sportmence davranmak vazgeçilmez şiarıdır.

Bizim bu kimlik üzerine inşa ettiğimiz vizyon, sportif başarının sürekli ve sürdürülebilir olmasıdır.

Böylesi bir tasarıda ve içinde yaşadığımız çağda sportif başarı, idari başarı ve mali disiplinden ayrı düşünülemez.

Önümüzdeki dönemde bizi ulaşmak istediğimiz noktaya götürecek yolu bu denklem belirleyecektir.

Hedefimiz, idari açıdan verimli, mali açıdan sürdürülebilir, etkinlikle büyüyen bir Galatasaray’dır.

Nihayetinde ulaşacağımız nokta da 111 yıllık kurum kültürünü, küresel rekabetin ilkeleriyle uyumlu hale getirmiş, Avrupa’nın en tepe kulüpleri arasında yer alan, sorunlarını çözerken konuşan, başarılarıyla da tüm dünyayı konuşturan bir Galatasaray’dır.

Yönümüz bellidir.

Bugünkü gerçeklerimiz ise bu yönle uyuşmamaktadır.

Günümüzün endüstriyel spor ortamında kulübümüzü sürdürülebilir sportif başarıya taşıyacak etkin ve verimli bir yapıyı bugüne kadar layıkıyla tesis edebilmiş değiliz.

Gelirlerinin lokomotifini oluşturan futbolda son 20 yılda 10 kez şampiyon olup, UEFA Kupası ve Süper Kupa’yı kazanmış bir Galatasaray’ın günümüzde nakit akışından kaynaklı sorunlar yaşaması arzulanan bir tablo değildir.

Bugün, geride kalan 20 yılın sorunlarının kaynağını tartışmaya açmayacağım.

Zira Galatasaray’ın kaybedecek bir dakikası bile yoktur.

Odağımız, yolumuz ve varacağımız nokta olmalıdır.

ŞEFFAFLIK VE KATILIMCILIK

Galatasaray, genel kurulu, divan kurulu, sporcuları ve tüm dünyadaki milyonlarca taraftarıyla birbirinden ayrılmaz bir bütündür.

Önümüzdeki süreçte tüm iletişim damarlarımızı açarak, camiamızın iç iletişimini güçlendireceğiz. Gelişen teknolojiyle beraber iletişim mecralarımızı güncelleyeceğiz. Bunu yaparken de camiamızın tüm bileşenleri ile fikir alışverişinde bulunabileceğimiz ortamlar yaratacağız.

Seçildiğimiz günden beri Ada konusunda, FFP sürecinde, kulübün organizasyonel yapılanması aşamasında destek aldığımız kişiler oldu. Bir amaç uğruna kümelenen bu fikir gruplarını uzmanlıklarına göre devreye aldık ve yararlandık. Gördük ki geleceğin inşasında taşın altına elini sokan, fikirleri ile bu yolda kulübüne destek olan Galatasaraylılar da var. Bu bizi konu bazında uzmanlardan oluşmuş Çalışma Grupları kurmak yönünde yüreklendirdi. Lütfen bu gruplara katılınız, kulübünüze destek olunuz. Bu çağrıları siz nitelikli Galatasaraylılarla paylaştıkça katılım sağlayacağınıza eminim.

Zira ben Galatasaray’ın, Galatasaray’ı karşılıksız sevenlerin daha çok ilgisine ihtiyaç duyduğunu gördüm.

Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütlenmesi olan Galatasaray, sorunlarını konuşarak çözecek, geleceğe yönelik adımlarını eşsiz sinerjisiyle atacaktır.

Galatasaray, yüksek kültür düzeyine sahip hazirunu ve köklü ilkeleriyle ülkemizde şeffaf yönetim anlayışının örnek camiasıdır.

Kulübümüzün şeffaflığı UEFA denetim sürecinde takdir görmüştür.

Galatasaray bu yıl, tarihinde ilk kez üçüncü taraftan alacağı bir hizmet için kamuya açık şekilde çağrı yaparak teklif toplama sürecini yönetmiştir. Öte yandan kulübümüz  KAP’ta oyuncu sözleşmelerini ve transfer şartlarını en ince detayına kadar açıklayan tek kulüptür.

Galatasaray, bu yapısını dinamizmle daha da geliştirecek, denetim yapısını kuvvetlendirecektir.

Kimi zaman eleştirilse bile GSTV’de yönetime muhalefet eden konuklara dahi yer vermekteyiz. Bu ideal olandır ancak ülkemizde maalesef istisnai görünür. Bu da Galatasaray’ın farkıdır.

MALİ DURUM HAKKINDA SON DURUM

Finansman maliyetlerimiz olağanüstü seviyede yüksek.

Yolumuzun mali başarı yönünden görünümünü Galatasaraylılarla paylaşmak istiyorum.

Ayrıntılı tablolara dair sunumu, benden sonra söz alacak olan Muhasip Üyemiz İsmail Sarıkaya anlatacaktır.

Galatasaray Türkiye’de ciro anlamında büyüklük olarak Forbes sıralamasında ticari bir kurum olsaydı, ülkenin en büyük 243’üncü şirketi olacaktı.

Böylesine büyüklüğe sahip bir organizasyonda borçluluk-gelir rasyosu ve finansman maliyetleri olağanüstü boyutlardadır.

İçerisinde bulunduğumuz dönemde Galatasaray SK, 80 milyon TL’si faiz, kalanı kur farkı olmak üzere toplam 120 milyon TL maliyete katlanmaktadır.

Mali durumla ilgili önce borç durumumuzu birkaç slaytla anlatmak istiyorum.

BORÇ DURUMU SON 10 YILIN ÖZETİ

Tabloda göreceğiniz gibi Galatasaray’ın 10 yılda borç alacak farkı 100 milyon USD’den 331 milyon USD noktasına gelmiştir.

Tüm bu sorunlara rağmen, altını çizerek söylemek istiyorum: Galatasaray’ın sorunları tablolarda büyük gibi görünebilir. Fakat Galatasaray’ın toplam büyüklüğü düşünüldüğünde, çözümün de doğru projelerle sağlanabileceği görülür.

Sunumumun son bölümünde sizlere bu sürdürülemez kısır döngüden çıkış için alternatif çözüm ve projeleri anlatacağım.

UEFA FFP CEZASI VE SÜRECİ

Bildiğiniz gibi UEFA, Financial Fair Play kurallarını 2010 yılında açıkladı ve 2011-12 sezonu itibarıyla yürürlüğe aldı. Bu kuralları temel 5 kritere dayanmaktadır: mali, hukuki, personel giderleri, sportif giderler ve altyapı giderleri.

Galatasaray ise incelemeye alınarak UEFA tarafından 3 yıllık bir incelemeye tabi tutulmuştur. 2012-13, 2013-14 ve 2014-15 sezonlarında...

UEFA bu anlaşmaya ve genel FFP kurallarına uyulmadığı için bize bir yaptırım uygulama kararı aldı.

Galatasaray ve Avrupa mücadelesi, kulübümüzün kuruluş ilkelerinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Bizim yerimiz hep Avrupa’dır. Geçmiş dönemlerden gelen bu sorun için camiamızın mensupları ve yönetimimiz olarak birlikte bir savunma hazırladık ve bu alandaki en iyi avukat olan Jean Louis Dupont ile anlaştık.

Bu çabamızda bizi eleştirenler oldu. UEFA 1988 yılında Neuchatel Xamax ile oynadığımız Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası eşleşmesinden zaferle ayrılmamızın ardından bizi turnuva dışına göndermek istediğinde camia olarak nasıl kenetlendiysek, o dönemlerde spor hukukunun en önemli isimlerinden Reinhard Reuball ile savunmamızı nasıl hazırladıysak, bu hukuki mücadelede de aynı çabayı ve özeni göstermek boynumuzun borcuydu.

Duruşmada ben bu camianın başkanı olarak misyonumuzu ve vizyonumuzu vekille değil kendim anlatmak istedim. Başarı olarak addetmemekle birlikte iddia edilenden daha iyi bir ceza aldık.

Galatasaray’ın yeri Avrupa’dır ve biz bir nevi kamusal kuruluş olarak hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanma kararı aldık ve CAS’a başvurduk.

Amacımız ilk etapta bu cezayı kaldırmaktır. Cezamızın kalkmama durumunda ise cezayı bir an evvel çekip, Avrupa’daki daimi yerimizi almaktır.

İŞTİRAKLERİMİZ:

MAĞAZACILIK AŞ’NİN POTANSİYELİ

Mağazacılık AŞ bizim çok önem verdiğimiz bir oluşum. Bunu 1 seneyi aşkın bir zamandır anlatmaya çalışıyoruz. Şu anda ekrana yansıyacak tabloda da göreceğiniz gibi geçmiş yıllara oranla oldukça iyi bir noktaya geldik. Bu bize cesaret verdi, 2016 yılı için hedefimizi 25 milyon TL kar olarak belirledik.

Mağazacılıkta neler odaklandık, sizlere anlatmak isterim:

Öncelikle operasyonel verimliliğe odaklandık. Store’larda kullanılan ve bize güven vermeyen yazılımı değiştirdik. IT altyapımızın da bu değişiklikle stoklarımızı kontrol edilebilir duruma getirdik.

Stok demişken bir konudan da bahsetmeliyim. 2014 sonu itibariyle 1 milyon 280 bin adet olan stoğumuzu Mart ayı başı itibarıyla 420 bin adede inmiştir. Bu dönemde 1 milyon 600 bin yeni ürün satışa çıkmış, 2 milyon 460 bin adet satış olmuştur.

Biraz da eleştirildik o dönemde ancak kısa sürede nakde çevirebileceğimiz stoklarımızı değerlendirmek bizim için stratejik açısında önemliydi. Bunu yapabildik.

Kulübe yaklaşık yıllık 3,4 milyon TL gider doğuran depomuzu Ali Sami Yen Spor Kompleksi’ne taşıdık. Bu sadece tasarruf sağlamadı. Depo ve stok yönetiminde de etkinlik yarattı.

Verimsiz gördüğümüz bayi sözleşmelerini ve şartlarını yeniden ele aldık. Galatasaray’dan para kazanan değil, Galatasaray’ın iş ortaklığı ile para kazanan bayilik düzenine geçtik. Sözleşmelerimizi yeniledik, kulübe yük olan bayilerden vazgeçtik.

Kendimize ait mağaza sayımızı 10’dan 20’ye çıkardık bayiler dahil 74 mağaza sayısına ulaştık.

Doğduğumuz yer olan Beyoğlu’na bayrak mağaza açtık. Bu Galatasaray için manevi bir anlam da içermekteydi.

GSStore.org’u yeniliyoruz. 2014 ciro 3 milyon TL iken, 2015’te 8,3 milyon TL’ye çıktı. 2016’nın ilk iki ayında 3,2 milyon TL’lik ciro yapıldı.

Personelimizin yetkinliklerini artırmak için eğitimler aldırdık. Ticari bakış açısını geliştirmek için mağaza personelimize performansı dayalı prim sistemi getirdik.

Mağazacılıktaki önemli operasyonlarımızdan biri Nike’a olan borcumuzu ödemekti. 2014 sonu itibariyle Nike’a 15,9 milyon TL borcumuz vardı. Bunu mağazacılık gelirleri ile sıfırladık.

İLETİŞİM AŞ’DEKİ DÖNÜŞÜM

Bu konudaki özeleştirimizi en baştan yapayım. Dokuz aylık yönetim sürecimizde faaliyetlerimizin iletişimini öncelikli hale getiremedik.

Bunda kuşkusuz kulübümüzün birikmiş sorunlarının aciliyetinin etkisi olsa da, camiayı doğru zamanda bilgilendirme noktasında eksik kaldığımızı açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum.

Zira oluşan bu boşluğu türlü spekülasyonlar ve dedikodular doldurdu.

Bundan böyle çok daha etkin bir iletişim yürüteceğimizin bilinmesini isterim.

İletişim birimlerimizin genel durumuna gelirsek;

Kulübümüz, son 10 yıllık süre içerisinde GS TV, Galatasaray Dergisi, Galatasaray Sosyal Medya ve GS Radyo’dan oluşan iletişim birimlerinden sürekli olarak civarında zarar etmişti.

Bu tablonun değişmekte olduğunu açıklamaktan mutluluk duyuyorum.

Galatasaray Medya Grubu (TV, dergi, sosyal medya, internet)  içerisinde attığımız ve yakın vadede atacağımız adımlar hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyorum.

Bu mecralar için alınmakta olan danışmanlıkların tamamı sonlandırıldı. Bu operasyona geçmiş dönemde başladık, bu dönemde de devam ettirdik. Hali hazırda çalışan personelimiz ile tüm iletişim içeriklerini kendimiz üretiyoruz.

GSTV’yi içerik olarak tüm spor branşlarımızı kapsayacak şekilde düzenledik. 70’e yakın personelde 35 personele indik. Buna rağmen net şekilde söyleyebilirim ki Galatasaray Televizyonu ülkemizdeki kulüp televizyonları arasında en iyisidir. Digitürk bizim bu konudaki iş ortağımız. Önceden yapılan sözleşme bu iş ortaklığının platform dışına çıkarak uydudan, kablolu tv’den yayın yapmamız şu anda müsaade etmiyor.  Bu konudaki girişimlerimiz sürüyor.

Galatasaray Dergisi Türkiye’nin en başarılı spor dergilerinden biri. Bu uzun yıllardır emek veren ekibin başarısı. Ancak gerek Galatasaray’ın kendine has şartları gerekse ülkemizdeki dergicilik sektörünün gerçekleri nedeniyle pahalı ve kulübün alternatif aramak zorunda olduğu bir alandı. Başka bir iş modeline geçerek dergiyi negatif yazan durumundan kurtardık.

Galatasaray Spor Kulübü, Twitter, Facebook, İnstagram ve Google + başta olmak üzere Türkiye'de sosyal medyada en çok takipçiye sahip olan Spor Kulübü unvanını korudu.

Galatasaray sosyal medyada birçok Avrupa kulübünü de geride bırakmayı başardı. Galatasaray, Facebook'ta 12,6 milyon takipçi, Twitter’da ise 6,3 milyon takipçi ile dünyada 6. sırada yer aldı. Galatasaray Spor Kulübü resmi Instagram hesabı 2,4 milyon takipçisi ile de dünyanın en çok takip edilen ilk 20 kulübü arasında yer buldu. Galatasaray Spor Kulübü Instagram’da 2 milyon, Twitter’da 6 milyon barajını geçen ilk ve tek Türk takımı olmayı başardı.

İlk kez futbol takımımızın kamp sürecini barter yaparak sosyal medya işbirliği ile sağladık.

Dikkatinizi çekmiştir; iletişim AŞ bu dönemde zarar yazmıştır. Bunun sebebi tekniktir. Temel fark GS İletişim’in solo gelir tablosundaki hasılat azalmasından kaynaklanıyor. Konsolide bakıldığında Galatasaray’ın grup şirketleri ve dernek karına etkisi yoktur.

Şöyle ki; 2015 yılı itibariyle İletişim'in Kulübe ve diğer şirketlere kestiği bazı hizmet bedeli faturaları iptal edilmiş.

-       Derneğe 125 bin USD aylık (etkisi: 3.3 Milyon TL)

-       Ayrıca Derneğe aylık 25,000 TL, Sportif’e 31,250 TL, Mağazacılık’a 6,250 TL (etkisi: 675 Bin TL)

Yani önceki yıllardaki faturalaşmayı devam ettirseydik, önceki döneme göre karımızı arttırmış olacaktık.

Sosyal medyada bulunduğumuz tüm mecralarda rakiplerimizden açık ara önde bulunmaktayız.

Dünya çapında da Real Madrid, Barcelona, Manchester United ve Bayern Münih gibi kulüplerin ardından beşinci sırada yer almaktayız.

Bu büyük gücü kulübümüz için gelire çevirmek, önümüzdeki dönemin en önemli gündem maddeleri arasında yer alacaktır.

Galatasaray’ın yenilenen resmi web sitesi ve taraftarımızı bir araya getirecek mobil uygulaması çok kısa bir süre içerisinde devreye girecektir.

GS TV, sosyal medya ve GS Radyo için de benzer bir sürecin içerisindeyiz. Bu konuda “Galatasaray iletişim mecralarını satıyor” şeklindeki spekülasyonlara açıklık getirmek isterim.

Galatasaray Televizyonu, dergi, Facebook, Twitter vb. tüm sosyal medya reklam gelirleri ve ek projelerin tüm reklam satış hakları FOX’a verilmişti. Geçen yaklaşık 3 senede FOX’dan bize gelen nakit gelir toplamı yaklaşık 500.000 TL’dir. Anlaşma kapsamı reklam alanlarının kulüp adına satışıdır.

Gelir garantisi ön görmeyen bu sözleşme Eylül 2013’te imzalanmıştı. Gerek kulübümüzün konuya yeterince eğilememesi gerekse iş ortağımızın beklenen verimlilikte çalışamaması nedeniyle bu alanda eklenen gelir elde edilemedi.

İhale usulüyle yapacağımız yeni anlaşma, bir reklam satış anlaşmasıdır. Medya organlarımızın satışı kesinlikle söz konusu değildir.

Beş adet mecramızın reklam alanlarının geliştirilmesi ve satımının sağlanması amacıyla yapacağımız bu anlaşmanın ilk yıl için 2 milyon, ikinci yıl için de 3 milyon TL garanti ücret şartı bulunmaktadır.

SPONSORLUKLAR

Türk sporu borç sarmalındadır.

Sponsorluk tüm kulüplerin sorunudur.

Sponsorluk sosyo ekonomik koşullardan bağımsız düşünülemez.

Sponsorlukta belki geç kaldık ama geri kalmadık.

Pazarlama gelirlerimiz bir yılda 69 milyon TL’den 89 milyon TL’ye yükseldi.

Sponsor mecralarımızda doluluk oranımız %95 olarak gerçekleşti.

Pazarlama gelirlerimizdeki artışı mevcut sponsorluk anlaşmalarını optimize etmek ve öncede satılamayan mecralarımızın satışını gerçekleştirmek suretiyle artırdık.

SOSYAL TESİSLERİMİZ

TAÇSPOR

Kendi tesisimizde, kendi sporcularımız...

Galatasaray’ın Türk sporundaki misyonunu en iyi şekilde ifade eden cümle belki de.

Voleybol şubemizin yepyeni bir eve ihtiyacı vardı. Göreve gelir gelmez bu konuda kollarımızı sıvadık.

Burhan Felek Spor Salonu, hem yüksek kira maliyeti hem de sporcularımızın tam gün geçirmelerine elverişli olmayan işleyişi nedeniyle ihtiyaçlarımıza yetersiz kalıyordu.

Yoğun çabalarımız sonucu, 14 Şubat tarihinde voleybol şubemizin yeni evine, Taç Spor Daikin Park tesisine kavuşmanın mutluluğunu yaşadık.

26 bin metrekarelik arazide, İstanbul’un göbeğinde, tenis kortu, toplantı odaları, saunası, restoranları, olimpik yüzme havuzları, halı sahası, 1.000 seyirci kapasiteli salonu ve sporcularımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak diğer tüm imkânlarıyla Daikin Park, erkek ve kadın voleybol takımlarımızın yeni zaferlerine tanıklık edecek.

GALATASARAY ADASI: DURUŞMA 4 MAYIS 2016’DA

Göreve geldiğimiz ilk günden beri Galatasaraylılara verdiğimiz bir sözümüz vardı; kulübün gayrimenkulleriyle ilgili her türlü tasarruf için Genel Kurulumuza gitmek.

Bu sözümüzü yerine getirme adına Galatasaray Adası’nın geleceğini, oylarınızla sizler belirlediniz.

Yönetimimiz, Genel Kurulumuzun verdiği sosyal tesis talimatının takipçisidir.

Süreci en kısa sürede sonuçlandırma adına hukuk birimlerimiz gerekli çalışmaları yürütmektedir.

Galatasaray Adası, Galatasaraylıların buluşma noktası olmakla birlikte, emsalsiz konumuyla kulübümüze gelir getirebilecek uygulamalara da uygun hale getirilecektir.

Tüm bu fırsatları ve geleceğe yönelik tasarıları adadaki hukuki sürecin sonlanmasının ardından hep birlikte değerlendireceğimizi bir kez daha hatırlatmak isterim.

KALAMIŞ TESİSLERİ

Kalamış’taki tesislerimiz konusundaki spekülasyonlara da açıklık getirmek istiyorum.

Kalamış tesislerimiz için işletmeci arayışını Galatasaray tarihinde ilk defa topluma açık, ilan edilmiş bir ihaleyle başlatmıştık.

Ancak son derece tuhaf olaylar silsilesi sonucunda mevcut işletmeciyle devam etmek durumunda kaldık.

Denetim Kurulu Raporunda da göreceğiniz gibi, tesisin işletmesine dair ıslak imzalı sözleşme kaybolmuştur.

Benzer olayların yaşanmaması adına hukuki ve lojistik önlemleri almış bulunmaktayız. Yönetim Kurulundan 2 arkadaşımı konunun denetimi ve disiplin sürecinin işletilmesi için görevlendirdim.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı olarak, kulübümüze bu mağduriyeti yaşatan sorumlular hakkında başlatılacak yasal işlemlerin şahsen takipçisi olacağımı ifade etmek istiyorum.

HUKUKSAL KONULAR

Kurumsal hafızamızı oluşturuyoruz.

Türkiye’nin en büyük vergi mükellefleri arasındayız. 120 milyon tl vergi ödedik

Kalamış süreci.

Ada süreci.

Vergi borcumuz yok.

Spor bir kamu hizmetidir, vergi yükü konusu ivedilikle çözüme ulaştırılmalıdır.

Sürüncemedeki tüm hukuksal süreçler sonuçlandırılacak.

SPK İLE İLGİLİ UYUŞMAZLIKLAR

Halka açık Sportif AŞ’deki azınlık hissedarlarımız ve sermaye artırımlarından doğan SPK tarafından açılan davalardır.

Bu davaları takip eden avukat arkadaşlarımız başarılı bir performans göstermişler ve davaların çoğu ilk derece mahkemelerinde olumlu sonuçlanmıştır. 17 adet açılmış davanın 16’sı kulübümüz lehine sonuçlanmıştır.

Bunların dışında kulüp ve yönetim kurulu üyeleri aleyhine açılmış davamız devam etmektedir.

Ancak biliyorsunuz Ağustos 2014’ten beri istihdam edilmesi gereken personelin istidamı sağlanamadığı için idari ceza yedik. Bu ceza ilgili dönemlerde, yani son üç dönemde Sportif AŞ’de yöneticilik yapmış sorumlular arasında bölüştürülmüş, kulüpteki cari hesaplarına işlenmiştir.

GSGM İLE İLGİLİ UYUŞMAZLIKLAR

Türkiye’de sporun devlet tarafındaki patronu ve stadımızın mülk sahibi spor genel müdürlüğüdür.

Geldiğimizden beri düzenleyici kuruluşlarla olan ilişkilerimizi geliştirmek ve iş birliğimizi artırmak için sık sık ziyaretler yaptık.

Özellikle stadımızdan doğan davaları bir düzene sokacağız.

Bunun detaylarını ileride projelerimizi anlattığımızda vereceğiz.

MALİYE İLE İLGİLİ UYUŞMAZLIKLAR

Galatasaray aylık 7,5 milyon TL vergi ödemektedir.

Bugün Türkiye’deki en büyük vergi mükelleflerinden biriyiz.

Şu anda Galatasaray’ın tahakkuk edip ödemediği vergi borcu yoktur.

Ayrıca uzlaşmada yer alan bazı maliye cezaları ve vergi konuları vardır. Bunları da yönetimimiz ve danışmanlarımız dikkatle takip etmektedir. 

Spor, anayasamıza göre kamusal bir hizmettir.  Vergi konusunda devlet bir çözüm bulmalı ve spordan vergiyi ya kaldırmalı ya da son raddeye kadar azaltmalıdır. 

GALATASARAY’IN SOSYAL GÜCÜ VE SORUMLULUĞU

Galatasaray’ın değerlerinden bahsederken bir küçük serzenişimi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Galatasaray vefadır. Bu vefa sadece yaşayan büyüklerimize, kardeşlerimize karşı değil bizden öncekilere de layığınca gösterilmelidir.

Son yıllarda sıklıkla bu kürsüden Galatasaray başkanları Metin Oktay’ı, Ali Sami Yen’i anma törenlerinde ebedi mekanlarında ziyaret etmedikleri için eleştirildiler. Ben ve yönetici arkadaşlarım bu konuda hassasiyet gösterdik. Görevimizdi. Ancak üzülerek gördüm ki bir avuç abimiz ve genç taraftar kardeşimizden başka bugünlere katılan yok. Sizden ricam Galatasaray’ı yüceltmek için emek vermişlere sahip çıkalım.

Sizlerin de vicdanını, Galatasaray'ın vefasını temsil ettiğimizin bilincindeyiz. Setrak Amca'dan Ermenekli Ömer Asaf'a, Somalı madencilerin yavrularından Basketbol Takımımızla bir günlük sözleşme imzalayan Yusuf Okur'a kadar Galatasaray Ailesi kavramını beraberce yaşadık...Tüm duyarlı Galatasaraylılara teşekkür ederim.

SPORTİF DURUM

Galatasaray’ın bir spor kulübü olduğunu kimse unutmamalıdır.

Bizim yönetimimiz sempatik bir yönetim değil. Bunu farkındayız. Ama sempatik olmak zor olduğu için değil. Aksine Galatasaray’ın imkanları ile, geleceği değil bugünü düşünerek çok sempatik olabilirdik. Zor olanı seçtik. Sempatik olmak için değil, Galatasaray’ın menfaatleri neyi gerekiyorsa öyle davranmak için buradayız.

Bu konuda kendimizi eleştirdiğimiz bir konu var. Belki bazı konularda, özellikle de gerçekçi olmayan transfer iddialarında yaz başında tepki göstermeliydik. Farkında olduğumuz gerçekleri camiamıza tam olarak yansıtamadığımızın da farkındayız.

Bizim en büyük değerimiz taraftarlarımız ve sporcularımızdır.

Yönetimimizin geride kalan dokuz aylık döneminde her branşımız için gerçekleştirdiğimiz icraatları, geçmişten gelen yükümlülükleri, geleceğe yönelik vizyonumuzu ve özeleştirimizi paylaşmak istiyorum.

Futbol konusundaki kapsamlı yapılanmamızı biraz sonra detaylandıracağım. Amatör şubelere geçerken belirtmeliyim ki; Galatasaray’da geleceğin parasını bugün kullanarak, banka kredisi alarak günübirlik sportif başarıların peşinden koşma dönemi sona ermiştir. Bu bir tercihten çok, şartların dayatmasıdır.

Bizler altyapıdan çıkaracağımız ahlaklı ve çevik sporcularla, deneyim ve performansı ile katkısını planlı şekilde kulübüne aktaracak yabancı oyuncuların bileşimine ihtiyaç duyuyoruz.

BASKETBOL

Ne mutlu ki, başka hiçbir kulübe nasip olmayan üç şampiyon hocayla çalışıyoruz.

Ergin Ataman, Ekrem Memnun ve Sedat İncesu ile altyapıdan üstyapıya “sürdürülebilirlik” temelinde, misyonumuz ve mali disiplinimizden ödün vermeden yeni başarılara hazırlanıyoruz.

Bir önceki sezonun yarı maliyetine hem ligde hem de Avrupa’da kupa hedefine emin adımlarla yürüyen bir takım kurduk. (Erkek A Takımın 2014-15 sezonunda net maaş ödemesi 12.500.000 USD civarında iken bu sezon yaklaşık 6.500.000 USD)

Yenilmez armada önceki sezonun yarı maliyetine kurduğumuz takımla Avrupa’da kupa hedefine emin adımlarla yürüyor.

Sarayın sultanları kadın basketbol takımımız da önceki sezona kıyasla yarı maliyete kurulan kadrosuyla Euroleague’da son sekize kalmış, favori Ekaterinburg’a elenmiştir. Ligde geçen sene olduğu gibi şampiyonluğun en büyük favorisidir.

Bizi en büyük zaferlere alıştıran engelsiz aslanlarımız, ülkemizdeki engelli gençlerin spora kazandırılması misyonunu kararlılıkla sürdürecekler.

Basketbol takımlarının, Türkiye ve Uluslararası müsabakalarda iyi neticeler almasını sağlayarak tüm kulvarlarda şampiyonluklara aday olmasını sağlamak en büyük görevimizdir.

Bütçelerin, şubelerin gelirlerine denk olacak şekilde hazırlanması ve mümkün olan en kaliteli takımları yarışmacı kimliği ile yaratmak. Seyircimiz ile sürekli iletişim kurarak, takımlarımızın sahadaki 6. adam kimliğini oluşturmak en önemli hedeflerimiz arasındadır.

En büyük hedefimizden biri de hem Kadın hem de Erkek takımlarına altyapıdan oyuncu yetiştirmek.

2015-16 sezonu başından itibaren altyapıya uygun genç oyuncular kazandırılmaya başlandı. Altyapıya gereken önem katlanarak devam edecektir.

Sponsorluk gelirleri ve nokta atışı transferlerle gelir/gider tablosunu daha da düzeltip, kendi bütçesi ile başarıya yürüyen bir şube yaratacağız.

Sedat İncesu hocamız liderliğindeki Engelsiz Aslanlarımızın başarılarıyla gururlandığımız bir yılı geride bıraktık. Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımızda yeni bir yapılanmaya gidiyoruz. Farklı gelir ve iş modelleri altında, Türkiye’deki engelli gençlerin spora kazandırılması misyonumuzu her zamanki kararlılığımızla sürdüreceğiz.

VOLEYBOL
Galatasaray’ın 1920’lerde yerel liglerde başlayan voleybol öyküsü bugün, neredeyse 100 yıl sonra, Türkiye 1. Liglerinde ve Avrupa kupalarında devam ediyor.

Galatasaray altyapılarında, A takımların kemik kadrolarını oluşturacak ve uzun seneler hem Galatasaray’a hem voleybola hizmet verecek kaliteli sporcular yetiştirmek; böylece transfer politikalarını hedeflenen sportif başarılar doğrultusunda bu kemik kadrolara destek verecek biçimde şekillendirerek, şubede sürdürülebilir verimlilik sağlamak.

Burada bir parantez açmak istiyorum. Burhan Felek’te başlayan, Taçspor Daikin Arena’da devam eden bir sıcaklık var. Voleybol tribünleri tüm branşlarımız içerisinde özel bir yere sahip. Zaman zaman o ortamın parçası olmaya çalışıyorum, sizlere de tavsiye ederim.

A takımlarımız 2010 sezonundan beri Türkiye liglerinde ilk dörtte yer alarak Avrupa kupalarına katılımda istikrar gösteriyorlar.

Galatasaray HDI Sigorta’nın 14 sporcusundan 8, Galatasaray Daikin’in ise 14 sporcusundan 9 tanesi Galatasaray altyapılarında forma giymiş sporculardan oluşuyor.

A takım yaşı gelen, mücadele ettiğimiz mecralarda forma giymeden önce tecrübe edinmesi gereken ve A takımlarda forma giymesine rağmen antrenörlerinin görüşleri doğrultusunda deneyimlerinin artması istenen Galatasaray altyapısından yetişen sporcularımız kiralık olarak veya federasyonun uygun gördüğü prosedürler izlenerek çift lisansla ikinci liglerde forma giyiyorlar.

Sağlıklı bir A takım yapısının temellerinin altyapılarda sağlam bir çerçeve oluşturmaya dayandığının bilinciyle;

Voleybol şube altyapılarında, 250’nin üzerinde sporcumuzla voleybol altyapı liglerinde mücadele ediyoruz

Altyapı takımlarımız, ilgili liglerinde her sezon Türkiye finallerinde yer alıyor ve özellikle yıldızlar ve gençlerde Türkiye şampiyonluğu kupalarını müzemize getiriyorlar.

Geçtiğimiz sezonda, Genç Erkekler Dünya Şampiyonası ve Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden milli takımlarımızın ve Yıldız Erkekler Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’na katılan milli takımlarımızın kadrolarında ve ilk altılarında bir çok sporcumuz yer aldı.

Kadın voleybol takımımız ligde üç hafta önce dörtlü final grubunda oynamayı garantilemiştir.

Erkek voleybol takımımız önümüzdeki sezon Avrupa kupalarına katılım için Challenge Round’da mücadele edecek ve Avrupa vizesini almak için önümüzdeki ay maçlarına çıkacaktır.

Taçspor tesisi Daikin Park ile sporcularımızın önceleri saatler süren antrenman-yemek-yol rutinini dakikalara indirdik.

Uzun bir sürecin sonucu olan “voleybolda altyapıya dönüş” politikasının meyvelerini vermeye başladığını geçtiğimiz bir kaç sezonda görmeye başladık ve bugün Galatasaray Daikin’in Avrupa’da elde ettiği başarı ile sürecin verimli dönemlerine girdiğimizi söyleyebiliyoruz.

Erkeklerde ise uluslararası turnuvalarda ülkemizi temsil eden A Erkek Milli Takımlarının her kademesinde sporcularımız bulunmaktadır.

SU SPORLARI VE DİĞER ŞUBELER

Olimpiyatların eşiğinde ardı ardına patlayan doping skandalları sporumuza gölge düşürmektedir

Galatasaray’ın dopinge karşı duruşu hep tavizsiz olmuştur, bundan sonra da tavizsiz olmayı sürdürecektir

Bugüne kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği zeki, çevik ve ahlaklı sporcu anlayışından asla ödün vermeyen tüm sporcularımızla iftihar ediyoruz

Galatasaray Yelken Şubesi 2014 Yılında 1 Balkan Şampiyonluğu, 5 Türkiye birinciliği kazanmıştır.

Sutopu A Erkek takımımız 2014-2015 sezonunda ligi 11’inci kez üst üste şampiyon tamamlamış, 2015-2016 sezonunda namağlup liderliğini sürdürmektedir. Son 25 sezonun 21’ini şampiyon tamamlayan Sutopu A Erkek takımımız, Igor Milanovic’in önderliğindeki deneyimli teknik ekibiyle altyapıdan üstyapıya kadar sistemli ve sürdürülebilir başarı hedefini devam ettirmektedir. Türkiye Kupası’na U19 takımıyla katılan şubemiz, yenilgisiz şampiyon olmuştur.

Yüzücülerimiz 2015 - 2016 sezonunda 86 birincilik, 91 ikincilik ve 91 üçüncülük kazanmış olup toplam 25 adet Türkiye Rekoru kırmışlardır.

Kürek şubemizde hem A kategorisi hem de genç kategori sporcularımız, 2015 yılındaki Türkiye şampiyonalarında Türkiye birincisi olmuşlardır. Ülkemiz gençlerini kürek sporunda Galatasaray kültürüyle yetiştirmek üzere, çalışmalarımızı İstanbul ve Sakarya’daki tesislerimizde sürdürmekteyiz.

Atletizmde tümüyle yerli ya da kendi yetiştiğimiz sporcularla mücadelemizi vermekteyiz. 2015 ve 2016 yıllarında önemli dereceler elde eden sporcularımız olimpiyat barajı için de mücadelelerini sürdürmektedirler.

Judo şubemizde sporcularımız 2015’te kurulan Golden Lig’e girme hakkı kazanmış ve bu arenada Fransa, Rusya, İngiltere, Almanya gibi önde gelen ülkelerin takımlarına karşı müthiş bir mücadele göstererek şampiyon olmuşlardır. Bu yılki Golden Lig’de takımımız dördüncü olmuş, Türkiye şampiyonu olmuştur.

FUTBOLDA KÖKLERİNİ HİS TAKIMINDAN ALAN SİSTEM TAKIMI

Galatasaray’ımızın efsanesi Gündüz Kılıç’ın dediği gibi; “Galatasaray bir halatı hep birlikte çekenlerin, hep birlikte üzülüp, hep beraber sevinmesini bilenlerin takımıdır. Galatasaray bir his takımıdır.”

Galatasaray’ı eşsiz kılan, zor dönemlerde kenetleyen, birçokları için hayal olan başarılara kavuşturan bu felsefe olmuştur.

Bu sezon yaşadıklarımızın da bizlere gösterdiği gibi, bir his takımı olmak, günümüz endüstriyel futbol koşullarında sürdürülebilir başarı için tek başına yeterli değildir.

Futbolda sürdürülebilir başarı için kümülatif bir futbol hafızasından beslenen futbol aklı şarttır.

Galatasaray’ı, altyapıdan üstyapıya uzanan yapısal bir planla futbolda sürdürülebilir bir sisteme ve futbol aklına kavuşturmak için çalışmalara başladık.

Galatasaray’ın futbolda istediğimiz noktada olmadığı ortadadır. Gerek sahada aldığımız sonuçlar gerekse idari olarak yapısal değişikliklere gitmemiz gereken bir noktadayız. Bu konuda etkin bir planlamaya ihtiyaç duyduk ve bu doğrultuda çalışmaya başladık.

Galatasaray’ın modern futbol endüstrisi ve Türk Futbol ortamında geçerli olacak bir modele, futbol aklına ihtiyacı vardır. Bizim çalışmamız da bu minvaldedir.

Bu futbol aklının ana bileşenlerini şu unsurlar oluşturacaktır:

  • Uzun vadeli projeleri hayata geçirecek teknik kadro. Bu önemli bir konu. Zira A Takımda sistem kurabilecek hoca kadar kulübün personeli olacak ve daimi şekilde Florya’da görev yapacak kondisyoner, scouting ekibi, yardımcı teknik adamlar, video analizcisi gibi stratejik öneme sahip en iyi kadroları kulübümüze kazandırmaya başladık. Bu kadroyu kurmaya başladık.
  • Kulüp çatısı altında uzun vadeli bir planlama ile çalışarak, Galatasaray’ın futbol hafızasını sürekli besleyecek olan, kulübe bağlı analiz, scouting ve kondisyon ekipleri.
  • Yaş ortalaması 27’nin altında, üst düzey başarıya aç ve Galatasaray’ın genlerinde yatan futbol felsefesine uyum sağlayacak oyuncu portföyü...
  • Oyuncuları bireysel ve teknik açıdan geliştirerek üstyapıya hazırlayan Futbol Akademisi. Akademimiz üçüncü seneden itibaren her sene 2 Galatasaray ahlakı ile yetişmiş futbolcuyu A Takıma kazandıracaktır. Altyapı ile A Takımın eşgüdüm halinde planlama yapabilmesi orta vadeli hedefimizdir.
  • Günü kurtarmak için yapılan pahalı transfer değil, uzun dönemde sportif ve ticari olarak katkı sağlayacak transfer politikası yürütmeliyiz. Pahalı transfer yoktur, yanlış yatırım yapılan futbolcu vardır anlayışı ile FFP’nin getirdiği zorunlulukları unutmadan planlamalarımıza başladık.
  • Futbol yapımızdaki en önemli konulardan biri de sözleşme yönetimidir. Performansa etki edecek, doğru ödüllendirmeye dayalı prim ve sözleşme yapısına geçişi başlattık.
  • Antrenman ve maçlarda teknoloji kullanımına olanak sağlayacak altyapının kurulması, bilimselliğe dayanan karar alabilecek bir destek ekibi ve futbol aklı kurguluyoruz. Bu konuda kameralarla antrenman analizi yapabileceğimiz bir yazılım yatırımını yaptık. Ayrıca maç analizlerini alabileceğimiz, scouting ekibinin transferlerde kullanabileceği ve aynı zamanda Galatasaray’ın medya kanallarına da içerik sağlayan bir sponsorluk anlaşması yaptık. Bu kapsamda, globalde yapılmış tek benzer anlaşma Bayern Münih’e aitti.
  • Bunun yanı sıra pazarlama ekibini güçlendirerek düşen gişe gelirlerini artırmak için yeni projelerin devreye alınması konusunda da çalışıyoruz.

Sevgili Galatasaraylılar; gücünü his takımından alan sistem takımı felsefesiyle Galatasaray futbol takımının ana hedefi, katıldığı her turnuvayı şampiyon tamamlamak, müzemizdeki tek eksik olan Şampiyonlar Ligi Kupası’nı ülkemize getiren ilk takım olmaktır.

YARINLARI ŞEKİLLENDİRECEK PROJELER

Dünyadaki spor ekonomisi büyüyor ancak buna rağmen kulüpler sürekli zarar ediyor.

Galatasaray gibi her branşta şampiyonluk hedefleyen kulüpler bu ekonomik yarışta yeni kaynaklar yaratmak zorunda.

Real Madrid, FC Barcelona, Borussia Dortmund gibi büyük kulüplerin tamamı bu darboğazdan yeni kaynaklar yaratıp bunlardan elde ettikleri gelirleri doğru yöneterek çıktılar.

Dünyanın önde gelen marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in verilerine göre Galatasaray, Türkiye’nin en değerli futbol markasıdır.

Marka değeri, bu küresel rekabette sürdürülebilir başarı için tek başına yeterli olmamaktadır.

Başta gayrimenkuller olmak üzere, kulübümüzün değerlerini ve kaynaklarını en iyi şekilde değerlendireceğiz.

Yöntemimiz “sat-kurtul” değil, “geliştir ve değerlendir” şiarına dayanacaktır.

Galatasaray 2017’ye kadar başlatacağımız projelerle 1,5 milyar TL’nin üzerinde yeni kaynağa ve varlığa sahip olacak.

ALİ SAMİ YEN OTELİ

Ali Sami Yen Stadı’nda son maçımızı yaptığımız gün, eminim ki bu salonda ve ekran başında bizleri izleyen tüm Galatasaraylılar için yaşamlarının en zor günlerinden biriydi.

Mecidiyeköy’deki anılarımız capcanlı tazeliklerini koruyor.

Bu şanlı anları, zaferleri yeni evimiz Ali Sami Yen Spor Kompleksi’nde yaşatmayı sürdürürken, ölümsüz kurucumuzun ismin Mecidiyeköy’de Galatasaray’ın bir başka sembolünü yaşatmayı sürdürecek: Ali Sami Yen Oteli’nden söz ediyorum.

Halihazırda kaba inşaatı hemen hemen tamamlanan projemiz, inşaatın tamamlanmasının ardından özel bir işletmeye verilecek.

Bu sayede hem ciddi bir kira gelirine hem de 100 milyon dolar değerinde bir mülke sahip olacağız.

HASNUN GALİP PROJESİ

Bugün, ülkemizin, cumhuriyetimizin temelinin atıldığı, şanlı Çanakkale Zaferi’nin üzerinden 101 yıl geçti.

Bu vesileyle başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm Çanakkale şehitlerimizi, saygı ve minnetle anıyorum.

Bu zaferin fedakârlık, cesaret ve kahramanlıkla bezeli sayfalarında Galatasaraylı Çanakkale Şehitleri ve Gazilerinin de izleri var.

O isimlerden biri, kulübümüzün Çanakkale Şehidi futbolcusu Hasnun Galip, önceki dönemlerde kulüp binamızın yer aldığı Beyoğlu’nun sembol sokağında ismini yaşatmaya devam ediyor.

Kulübümüzün Ali Sami Yen Spor Kompleksi’ne taşınmasının ardından, Beyoğlu’nun bu sembol binasını Galatasaray’ın tarihine ve kültürüne yaraşır yapıda bir projeyle değerlendirmeyi planlıyoruz.

Halihazırda projesi tamamlanan ve ruhsat aşamasında olan Hasnun Galip Projesi için ruhsatın alınmasının ardından inşaat sürecine geçilecek ve bu eser tamamlandığında Galatasaray’ın Beyoğlu’ndaki sembollerine bir yenisi daha eklenecek.

ÇOK AMAÇLI SPOR SALONU – ALİ SAMİ YEN SPOR KOMPLEKSİ

Ali Sami Yen Spor Kompleksi’nin 24 saat yaşayan bir yer haline getirmek bu yönetimin en önemli gündem başlıkları arasındadır.

Kulübümüz, 13 bin kişi seyirci kapasiteli, çok amaçlı bir kapalı spor salonu için gerekli izin ve yetkilendirme belgesini Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nden almıştır.

Salonumuz için birkaç firmayla sponsorluk konusunda görüşmelerimiz devam ediyor.

Futbolun yanı sıra basketbol maçlarımızın da adresi bundan sonra Ali Sami Yen Spor Kompleksi olacaktır.

Ölümsüz kurucumuzun ismine yaraşır, Galatasaray’ın Türkiye’de ve Avrupa’daki zirve mücadelelerine ev sahipliği yapacak bu proje için gece gündüz çalışan tüm arkadaşlarımı kutluyorum.

RİVA GELİŞTİRME PROJESİ

Günümüzün küresel rekabet ortamında, Galatasaray’ı Avrupa’nın dev kulüpleri arasındaki yerini sağlamlaştırmak için değerlerimizi ve kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

Yöntemimiz birçok Avrupa kulübünün yaptığı gibi “sat-kurtul” değil, “geliştir ve değerlendir” şiarına dayanacaktır.

Bu değerlerimizin en önemlilerinden biri Riva’daki arazimizdir.

Kulübümüzün Riva’daki arazisinin değeri yapılmakta olan üçüncü havalimanı ve üçüncü köprü otoyoluna yakınlığı sebebiyle önemli miktarda artmıştır.

Tasarladığımız proje süreci beş aşamadan oluşacaktır.

Bunların ilki, Galatasaray markasını, Galatasaray’ın kültürünü Riva’ya da taşıyarak, değerimize değer katmak olacaktır.

Florya Metin Oktay Tesisleri’nde çalışmalarını sürdüren futbol akademimizi Riva’ya taşımayı planlıyoruz.

GALATASARAY’A HİZMET İÇİN VARIZ

Ben, Galatasaray’ın 36’ncı başkanıyım. Benden önceki 35 başkan ile aynı hayali paylaşıyorum. Zaferlerle, büyümeyle dolu bir gelecek.

Her Galatasaraylının içinde, Galatasaray’a hizmet etme arzusu vardır. İstanbul’dan Diyarbakır’a, Hollanda’dan Endonezya’ya kadar dünyanın her yanındaki Galatasaraylılar için bu ilke değişmez.

Ben ve yönetici arkadaşlarım, yalnızca bu fırsata sahip olduğumuz için dahi bir ömre bedel gururla doluyuz.

Zor bir dönemde göreve geldiğimizi inkâr etmiyoruz ancak altını çizerek söylüyorum ki, Galatasaray’a hizmetle geçen hiçbir günden pişmanlık duymadık.

Nasip olursa görev süremizi tamamlamak ve bizden sonra bayrağı devralacak arkadaşlarımıza bizlerle aynı heyecanı duyacakları projeler bırakmak istiyoruz.

Bu projeler, çizdiğimiz yolda, ulaşmak istediğimiz noktaya giderken hayata geçireceğimiz tasarılarımız olacaktır.

Bir yıl sonra yine bu kürsüden sizlere her bir projemizin kısa sürede gerçekleştiği bir tabloyu sunma temennisiyle huzurlarınızdan ayrılırken;

Son söz olarak bir marşımızı hatırlatmak isterim:

Yollar uzun, dikenli, taşlı olsa da,
Cimbom başı dik yürür!

Hepinize saygılarımı sunuyorum.