13 Nisan 2016 Çarşamba 16:34

Başkan Dursun Özbek'ten Açıklamalar

Başkan Dursun Özbek'ten Açıklamalar

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Nisan Ayı Olağan Divan Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu.

Galatasaray Adası'nda düzenlenen Galatasaray Spor Kulübü Nisan Ayı Olağan Divan Toplantısı, oylama sonucunda basına kapalı olarak gerçekleşti. Başkan Dursun Özbek'in açıklamaları şu şekilde:

"Sayın Divan Başkanım belirtti. Genel Kurul’da konuşmalar uzun sürüyor. Dolayısıyla geç vakte kadar sarkıyor. İlk defa sayın başkanım, Divan’da yapılan konuşmaların süresini tutmuş. Bu sürenin de kısıtlanması gerektiğini, uzamasının zarar verdiği konusunda bir görüşü var. Buna katılıyorum. Başkan’ın bir yıl boyunca yaptıklarını, yapacaklarını açıklama hakkı olduğunu da düşünüyorum. Hiçbir zaman konuşmamın uzatılmasını başka maksatla düşünmedim. Sadece genel kurula yeteri kadar bilgi aktarabilmek, Galatasaray’ın geleceğiyle ilgili düşüncelerimizi en iyi şekilde herkesin anlayacağı ve bilgi sahibi olmasını istediğim şekilde anlattım. Uzun olabilir, Galatasaray da zaten çok büyük bir kurum. Planlanan şeylerin anlatılmasını zamanla ölçülmemesi gerektiğini düşünüyorum.         

Mali Genel Kurul’u geride bıraktık. Ayrıca ondan sonra da bir aylık icra süresi oldu. Size bu süre zarfında, “Galatasaray’da ne oldu bitti, ne yaptık, ne planladık” onları anlatmak istiyorum. Zaman açısından affınıza sığınıyorum, çünkü açıklanması, detayların size iletilmesi hakikaten bir süre istiyor. Şu inancımı tekrarlamak istiyorum, yaptığım her icraat, yönetim kurulunun imza attığı her şeyi ve düşündüklerini her seferinde sizin önünüze getireceğimizi söylemiştim. Özellikle hassas konularda, Galatasaray’ın geleceğini ilgilendiren konularda her konuyu Genel Kurul’a getireceğimi, işin sahibi olan Genel Kurul’un görüşü doğrultusunda hareket edeceğimi söylemiştim. Onun için açıklamaların yeteri çerçevede olması gerektiğini düşünüyorum. Herkesin de her konuda yeteri kadar bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyorum.

Öncelikli konularımızın başında yapmayı planladığımız bir araştırma, geçmişe dönük Galatasaray’ın yönetiminde idaresinde yapılanların bir araştırma şekline dönüştürülmesini zaten Genel Kurul üyelerimiz belli bir sayıda kişi istemişti. Bu konuda çalışacağımızı zaten söylemiştim. Ona bağlı olarak bir İngiliz firmasıyla mutabakata geldik. Söyleşmeyi zannediyorum önümüzdeki hafta imzalayacağız. Bu manada ilgili firma çalışmasına başlayacak. Bu, Galatasaray için şu manada çok önemli, bir çok söylem ve söylenti var. Bunlar bitmiyor. Önce de vardı, şimdi de var ve bundan sonra da olacak. En azından yaptığımız bu icraat sayesinde bundan bir netice alınacak ve bu konu bir daha açılmamak üzere aydınlatılarak kapatılacak. Çünkü bu, Galatasaray’ı zayıflatan, Galatasaray’ı bölen bir hareket. Halbuki Galatasaray’ın ihtiyacı olan bir bütünlük. Onun için geçmişten gelen soru işaretleri varsa bunların hepsinin bu dönemde hallolması lazım ki önümüze daha kuvvetli, daha güçlü bakalım.

İkinci husus, Galatasaray’ın bu seneki yönetiminin başarısını etkileyen UEFA ile girdiğimiz bir sorun vardı. Bununla ilgili sizlere yeteri kadar bilgi aktardım. Şu süreçte biz UEFA’nın Galatasaray’a verdiği cezayı Uluslararası CAS Mahkemesi’ne taşıdık, müracaatımızı yaptık. Galatasaray’ın almış olduğu cezayı hak etmediğini, bununla ilgili de çok kuvvetli argümanları olduğunu belirttik. Bu defa CAS’ta müdafaa edeceğiz. CAS’ta Galatasaray’ın bu savunmasının başarıya ulaşması için bütün çabayı göstereceğiz. Niye CAS? UEFA’daki inceleme ve yargılama süreci, UEFA bildiğiniz gibi bir dernek, kuruluş kendi iç tüzüğüne göre bir yargılama yapıyor ve buna göre bir yaptırımda bulunuyor. CAS, sporun daha çok uluslararası boyutuyla daha çok uluslararası hukukla ilgili kısmı. Burada savunmamızın daha kuvvetli olacağını ve Galatasaray’ın bugüne kadarki hak etmiş değerleri itibariyle daha iyi değerlendirileceğini düşünüyorum. Şuna son derece kararlıyım, Galatasaray bugüne kadar hak etmediği bu cezayla ilgili hukuku sonuna kadar kullanmalıdır ve kullanacaktır. Değil ben, kim gelirse gelsin bu onun için bir mecburiyettir.

Değerli Galatasaraylılar, sayın Divan Başkanım da belirtti. Dedi ki, Olağan Mali Genel Kurul’da bir inşaat şirketi gibi davrandığımızı ve inşaat projeleri anlattığımızı, dolayısıyla 2016 ve önümüzdeki yılla ilgili tam size bilgi aktaramadığımız konusunda bir yorum yaptı. Değerli Galatasaraylılar, Galatasaray’ın şu anki pozisyonu yeni kaynak arama ve bulma mecburiyetindedir. Neden? Çünkü, Galatasaray’ın kaynakları 2020, 2023 senesine kadar tüketilmiş. Sakın yanlış anlamayın, bunu söylerken, bir enkaz edebiyatı peşinde değilim. Seçildiğim günden bu yana kadar da bunu yapmadım. Hep, Galatasaray’ın mevcut şartları içinde bu darboğazdan çıkacağını söyledim, ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım hep bu yönde çalıştık. Neden inşaat? Değerli Galatasaraylılar, şöyle dünyaya bakın. Spor kulüpleri hep zora girmişler ve zordan çıkışları itibariyle de muhtelif kaynakları kullanmışlar. Bunların hepsinin başında inşaat sektörü geliyor. Yani inşaat sektörünü biz öncelik olarak getirmedik. O zaman bundan 40 yıl evvel değerli başkanlarımız, Galatasaray için Riva’yı neden satın almışlar? Hangi düşünceyle satın almışlar? Orada bir şey mi ekip biçecektik? Ben kendilerine teşekkür ediyorum, bugün Galatasaray’ın çıkışını, kaynakları tüketilmiş bir Galatasaray’ın bir çıkış projesi olarak orayı kulubüme kazandırmışlar… Ayrıca bu hep söyleniyor. Sadece benim yönetimimde değil, bizden önceki yönetimlerde de Riva ile ilgili projeler yapmışlar, tasarrufta bulunmaya çalışmışlar. Neden? Bugünkü yönetim inşaat şirketi hüviyetinde de, o zaman bu yapanlar hangi düşünceyle yapmışlar? Yeni kaynak bulmamız şart. Galatasaray’ın başarıyı yakalaması, Galatasaray’ın muvaffak olabilmesi için yeni kaynak yaratılması şart. Eğer bütün gelirleriniz temlik edilmişse ne yapacaksınız? Onun için, elbette Galatasaray bir spor kulübü, inşaat şirketi değil. Ama bugün itibariyle yeni kaynak yaratmak için her türlü enstrümanı da kullanmak zorundadır.

Elbette ki Galatasaray bir Spor Kulübü inşaat şirketi değil, ama bugün itibariyle yeni  kaynak yaratmak açısından her türlü enstrüman da kullanmak zorundadır. Bunun yönetimlerin görevi olduğunu düşünüyorum. Sadece inşaat mı yapıyoruz sadece inşaata bağlı mı çalışıyoruz; kesinlikle hayır. Dikkatinizi çekmiştir bundan 1 sene öncesine kadar zarar eden mağazacılık şirketini kara geçirdik ve buradan kaynak yaratıyoruz.

Galatasaray’ın elinde bulunan enstrümanlar itibariyle hepsini deniyoruz. Mağazacılık yapmış olduğu kampanyalarla 30 milyon TL gibi bir kara koşuyor. Buradan taraftarlarımıza, Galatasaray’ı seven herkese teşekkür ediyorum çünkü ilgi gösterdiniz, bize inandınız ve yaptığımız kampanyalara destek verdiniz. Çok basit bir bileklik işinde bugün 1,5 milyonlara doğru koşuyoruz.

Galatasaray’ın özellikle Sportif A.Ş.’nin artık bu sene zarar etmeye tahammülü yok. UEFA bizim önümüze bu gerçeği koydu. Hem Galatasaray Sportif A.Ş.’nin hem Galatasaray’ın yönetilebilmesinin devamı için bütün gücümüzle çalışıyoruz. Ben ve yönetim kurulum Galatasaray sportif A.Ş.‘yi mayıs sonu itibariyle zarar etmeyen bir hale getirmeye çalışıyoruz. Onun için bugüne kadar gösterdiğiniz desteğin bundan sonrada sürdürülmesini istiyorum. Galatasaray’ın buna ihtiyacı var.

Sayın Divan Başkanımın belirttiği gibi inşaatlar biraz antipatik geliyor. Galatasaray’a büyük menfaatler sağlayacak olsa bile değinmemek gerektiğini düşünüyor. Ben öyle düşünmüyorum.

Sayın Divan Kurulu üyeleri, Galatasaray’ın Genel kurul üyeleri, bütün Galatasaraylılar bu zor durumdan nasıl çıkılacağını bilmek zorundalar. Yönetimin Genel Kurulu ve bütün Galatasaraylıları bu konuda bilgilendirmesi gerekir.

Önümüzdeki aylarda bir Genel Kurul yapacağım, bu genel kurulda Riva ile ilgili bir  hareket planımız var bunu genel kurula sunacağım. Onun için siz değerli Galatasaraylıları bilgilendirmemek mi lazım, bunun uzunu kısası olur mu?

Otel inşaatımız bitiyor, cephesini ihale ettik. Nasipse onu da bir finansal enstrüman olarak kullanacağız onu da sizin önünüze getireceğim. Sizin önünüze getirirken bunu bir soru işareti bilinmeyen bir tarzda mı getirmem lazım. Ben ve yönetim kurulumun ne yaptığını ne yapacaklarını anlatmamdan daha doğal bir şey olabilir mi?

Değerli Galatasaraylılar biraz da sportif manada size bilgi vermek istiyorum. Bildiğiniz gibi voleybolda Avrupa ikincisi olduk. Kızlarımız müthiş bir mücadele verdiler. Galatasaray’ın vizyonunu ortaya koydular.14 kişilik kadronun 9’u altyapıdan geldi. Biz bu kadro ile Avrupa’da başarıya koştuk. Şampiyonluğu son anda kaybettik. Onların hepsine teşekkür ediyorum

Değerli Galatasaraylılar basketbolda da başka bir şampiyonluğa koşuyoruz. Basketbolcularımız müthiş bir özveriyle, Galatasaray’a sevdalarından, formanın hakkını vermelerinden kaynaklanıyor. Önümüzdeki hafta ilk maçı Fransa’da oynayacağız. İkinci maç burada. Ben şampiyon olacağımıza yürekten inanıyorum. Abdi İpekçi’de kimse kupayı bizden alamaz. Abdi İpekçi’de bu kupayı da alacağız. Değerli koçumu ve oyuncularımı tebrik ediyorum.

Futbol bu dönemde başarısız olduğumuz bir branşımız, başarısızlığın çeşitli sebepleri var. Bunların başında UEFA ile olan yargılama süreci geliyor. Bunlardan dersler de çıkardık. Şimdi önümüzdeki hafta 2016 için futbolda neyi planladığımızı size açıklayacağım.

Değerli Galatasaraylılar şunu hiç merak etmeyin herkesle her konu hakkında konuşuyorum. Geçtiğimiz Mali Genel Kurul’da bizleri tenkit eden konuşmacılar oldu, onların hepsini grup haline getirdim, beşerli gruplar halinde önümüzdeki haftadan itibaren kendilerini davet edeceğim. Hepsini çok dikkatli dinledim. Söyledikleri çok doğru şeyler var. Yaptığımız hataları bizim önümüze getirenler var. Ben onlara çok teşekkür ediyorum.

Çünkü insan bazen yaptığı hataları icraatın içinde fark edemeyebilir. Genel Kurul’da söylenenler çok önemliydi. Konuşmaların metinlerini tek tek düzenlettim, daha detaylı bilgiler alacağım konuşmacılardan. Ayrıca teşekkür ediyorum onlara.

Futbolda bu gece çok önemli bir maça çıkıyoruz. Bu maç çok önemli bir maç. Sporcularıma güveniyorum. İki gündür onlarla beraberdim. İnançları tam moralleri yerinde.

Sizden bir ricam var değerli Galatasaraylılar; Galatasaray’ın zor bir süreçten geçtiği bu dönemde yapılan eleştirilerin, konuşmaların Galatasaray’ın faydasına olduğunu biliyorum. Hiç bir Divanı kaçırmadım. Gün bir araya gelme günüdür. Özellikle bugün vereceğimiz mesajların Galatasaray’ yakışan ve Galatasaray’ın bütünlüğü ile ilgili olmasını istiyorum. Hepinize saygılarımı sunuyorum. Yaşasın Galatasaray!"