10 Ekim 2013 Perşembe 18:07

Başkan Ünal Aysal Futboldaki Liderler Konferansına Katıldı

Başkan Ünal Aysal Futboldaki Liderler Konferansına Katıldı

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen "Futboldaki Liderler" konulu konferansa katıldı.
 
Chelsea'nin stadı Stamford Bridge'de 9 Ekim'de başlayan ve iki gün süren organizasyonda Başkan Ünal Aysal, bugün sabah seansında "Sağlıklı Rekabet: Avrupa Kulüp Başkanları Tartışması" başlıklı oturumda konuştu. Başkan Ünal Aysal ile aynı oturumda takımımızın UEFA Şampiyonlar Ligi B Grubu'ndaki rakibi Juventus'un Kulüp Başkanı Andrea Agnelli de bir konuşma yaptı.

Son iki sezonda gelen şampiyonluğa dair Başkan Aysal "Ben 2011 Mayıs’ta göreve başladım. Ve gerçekten zorlu 3 sezon geçirdik. Puan sıralamasında da 8. sıralardan gitgide yükselen bir takım oluşturduk.  Ve işimiz oldukça zordu anladığınız üzere. Bu son iki sezonda Şampiyonlar Ligi’ne katılıyoruz. Bizim için son derece güzel bir durum. 2011’den beri sadece Türkiye Ligi değil Şampiyonlar Ligi’nde de mücadele ediyoruz ve bu aranan bir takım olmamızı sağlıyor. Bazen işlerin olumsuz gitmesini sadece bir kişiye bağlayamazsınız. Bunu herkes ekip olarak üstlenmeli. Bu yüzden önemli değişikliklerde bulunduk. Benim avantajım futboldan gelmemiş olmaktı. Bazı hatalar da yapmış olabilirim. Fakat hatayı tekrarlamamak önemli. Ve bazı değişiklikler önemli. Göreve ilk geldiğimizden sonra takım değişti, oyuncular değişti, teknik ekip değişti, yönetim ekibindeki büyük bir oran profesyonellerden oluştu ve sonrasında da başarı geldi. Söylediğiniz gibi 2 yıldır Türkiye Şampiyonuyuz. Ve Juventus Başkanı Andrea Agnelli’nin dediği gibi geçen sezon da Şampiyonlar Ligi’nde Çeyrek Final keyfi yaşadığımız için kendimizi şanslı hissediyoruz" dedi.

Teknik direktör değişikliğiyle ilgili gelen soru üzerine Başkan Aysal "İki yılın ardından teknik direktörümüzü değiştirdik. Oldukça başarılı biriydi. Onun yaptıklarıyla her zaman gurur duyduk. Türkiye için olağan bir durum. Bu tür değişimler daha önce de Galatasaray tarihinde yaşandı. Bu bir ilk değil. Başarılı bir teknik adam ve Türk Milli Takımında da önemli işler yaptı. Türkiye Futbol Federasyonu da onu milli takımın başına getirmek istedi. Ve biz de sonrasında buna izin verdik" şeklinde konuştu.
 
Başkan Aysal, yeni antrenörümüz Roberto Mancini hakkında "Biz daha önce de yüksek kalibreli teknik adamlarla çalıştık. Türkiye’deki birçok kulüp, isim yapmış teknik direktörler getirdi. Ben sayın Mancini'nin Galatasaray için olumlu işler yapacağına inanıyorum. Müthiş tecrübeli bir teknik direktör, Avrupa Ligleri ve Şampiyonlar Ligi tecrübesi var.  İtalya ve İngiltere’de önemli takımlar çalıştırdı. Ve Galatasaray'a da yeni bir bakış açısı getireceğine inanıyorum" dedi.

Alınan sonuçlar üzerine Başkan Aysal "Türkiye’de durumlar çok değişik. İki üç maç beklenmedik sonuçlar alınınca yetenekleriniz ve yaptıklarınız sorgulanmaya başlıyor. Sahada olmasanız da, geri planda olsanız da siz en baştaki isimsiniz. Ve herkes de sizden cevap bekliyor. Aldığımız sonuçlardan memnunum. Uzun bir yarış bu, önümüzde çok maç var. Bence kötü başlamadık, Şampiyonlar Ligi’nde Juventus ile aynı gruptayız. Birlikte zor maçlara çıkacağız, mücadele edeceğiz" diyerek görüş belirtti.

Galatasaray'ın UEFA'nın şu anki gelir sisteminden mutlu olmadığını belirten Başkan Aysal "Son 10 yılda Şampiyonlar Ligi gelirlerinde % 12’lik bir artış olduğunu görüyoruz; ama bu gelirin toplamının ve yansımasının her takıma aynı şekilde olmadığı da bir gerçek. Galatasaray olarak bu durumdan ötürü tatmin değiliz. Tabii ki burada arkadaşım Andrea (Agnelli) ile beraber olduğum için mutluyum; ama örnek vermek gerekirse geçen sezon Juventus, çeyrek final oynadığı Şampiyonlar Ligi’nin gelirlerinden 44,8 milyon Euro kazanırken, aynı pozisyondaki Galatasaray sadece 5,3 milyon euro’luk bir gelir elde edebildi. Demek ki, bu noktada bir yanlış var" dedi.

Türkiye'nin en iyi, en güçlü ve en fazla tanınan kulübün başkanı olarak konferansta yer aldığı hatırlatılan Başkan Ünal Aysal "Eğer ülke olarak uluslararası arenalarda daha iyi bir pozisyonda bulunuyorsanız; kulüpler de otomatik olarak bundan memnuniyet duyar. Örneğin Andrea, az önce Alman takımlarının son yıllarda Avrupa Kupalarındaki başarılarından bahsetti. Bu başarı, Almanya’nın dünyadaki finansal ve politik pozisyonunda elde ettiği başarıyla beraber geldi. Türkiye, son 10 yılda ülkenin finansal gelişimi için büyük bir performans ortaya koydu; fakat kulüpler, bu çıkışa aynı şekilde destek veremedi. Bizim de aslında yapmak istediğimiz bu. Ülkenin sadece politik değil, sportif anlamda da yükselişini gerçekleştirerek parallellik göstermek" şeklinde konuştu.

Yeni stadın başarıdaki katkısına vurgu yapan Başkan Ünal Aysal "Yeni bir stadyuma taşınmış olmanın getirdiği sonuçlardan oldukça memnunuz. Bizim stadımız, 52.000 koltuk kapasitesine sahip ve son iki yılda 46.000 kişilik bir ortalamaya sahibiz. Ali Sami Yen Stadı'nın yaklaşık 24-25 bin kişilik bir kapasitesi vardı; ama stadın hemen hemen ortalama % 50-60’ı dolu oluyordu. Taraftarları stadyuma getirmek için aynı zamanda harcama da yapmak zorundasınız. Evet, insanlara rahat edebilecekleri bir ortam yaratırsınız ve onlar bunun için size para öder; ama aynı zamanda büyük yıldızları takımınıza katarsanız, taraftarlar da o yıldızları görebilmek için stadınıza gelir. Bu da doğal olarak takımınızın değerinizi arttırır. Gelirlerinizin yüksek olması veya iyi tesislerinizin bulunması yeterli değil. Ekstra harcamalar da yapmanız gerekir. Maliyetleri yükseltiyor. Güzel bir stadyumunuz olduğunda gelirleriniz artmıyor, ekstra çaba harcıyoruz" dedi.

2020 Olimpiyatları ve Türkiye'deki futbol organizasyona dair soruları cevaplayan Başkan Ünal Aysal "Galatasaray sadece futbol kulübü değil. Futbol, kulübün yardımcısı. Başka 12 branşımız var. 2020 Olimpiyat Oyunlarına gerçekten iyi hazırlandık. Olimpiyat'ın İstanbul'da yapılıyor olması bizim için çok güzel olacaktı. Bu fırsatı kaçırdık. Böyle olduğu için mutlu değiliz. Bu karar bizim gibi kulüpleri etkiledi. Galatasaray olarak Türkiye Süper Lig'in, Futbol Federasyonundan ayrılması için çaba harcıyoruz. Tamamen bağımsız, ligin yasal olarak futbol kulüplerinin idaresinde bir düzen olması için organize olmaya çalışıyoruz. Futbol derneğine bağlı durumdayız. Kendi sistemlerimizi kurmak için bağımsız bir yapıya sahip değiliz. Öncelikle kendi geleceğimizi oluşturmak ve kontrol altına almamız için bu sistemi oluşturmamız gerekiyor" şeklinde görüş belirtti.

İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı Greg Dyke'ın açılış konuşmasıyla başlayan konferansta, çeşitli kurum ve kulüplerden üst düzey futbol adamları gün boyu sürecek oturumlarda görüşlerini paylaştı.