27 Eylül 2012 Perşembe 14:43

Başkan Ünal Aysal Medya Mensupları ile Kahvaltıda Buluştu

Başkan Ünal Aysal Medya Mensupları ile Kahvaltıda Buluştu


Galatasaray’ın Maslak’taki Binicilik Tesisleri’nde Başkan Ünal Aysal, Galatasaray Spor Kulübü İcra Kurulu Başkanı, Galatasaray Sportif AŞ Genel Müdürü Lutfi Arıboğan ve Yönetim Kurulu Üyesi Necati Demirkol’un katıldığı bir sohbet toplantısı gerçekleştirildi.

Medya mensuplarına yönelik olarak bir konuşma yapan Başkan Ünal Aysal, sponsor olan firmalara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, "Bugün Yönetim Kurulu Üyemiz Necati Demirkol'un daveti üzerine buradayız, sizleri de burada görmekten dolayı mutluyuz. Kulübümüzün sponsorlarına teşekkür ediyoruz, bunu sizlerin huzurunuzda yapmak istedik. Önümüzdeki dönemde de diğer sponsorlarımıza plaketlerini takdim edeceğiz." dedi.

Yönetim Kurulu Üyesi Necati Demirkol ise, gecikmiş bir teşekkür yemeği için bir arada olduklarını belirterek, kendilerine sponsor olarak destek veren Cengiz Duyar ve Dikran Gülmezgil’e teşekkür etti. Daha sonra Başkan Ünal Aysal, Cengiz Duyar yurt dışında olduğu için kızı Müge Duyar’a ve Dikran Gülmezgil’e plaketlerini verdi.

Sohbet toplantısında daha sonra soru cevap bölümüne geçildi. Başkan Ünal Aysal, bir soru üzerine sporda barış ortamının sağlanması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ederek, "Sporda düşmanlık tavan noktasına ulaştı, burada bize düşen yeniden birliktelik ortamını sağlamak. Biz, Galatasaray olarak üzerimize düşeni en iyi şekilde yapacağız. Futbolda barış ortamını yeniden yaratacağız. Diğer kulüp başkanlarının da bizimle aynı düşüncede olabileceğini düşünüyorum, bu konudaki ümitlerini canlı tutuyorum." şeklinde konuştu.

Transfer ve şampiyonlar ligindeki performanslarına da değinen Başkan Ünal Aysal, transfer yapmayı sevmediklerini dile getirerek, "Transfer konusu medya mensuplarının çok sevdiği bir konu, bizim için ise bu konu oldukça tehlikelidir. Yöneticiler transferden korkar. Evet yapılan transferler takım için yeni bir aşıdır, yüzdür ama aynı zamanda da büyük bir risktir. Biz mümkün olduğu kadar az transfer severiz, sizler de - basın mensuplarını kastederek - çok transfer seversiniz. Bizi, transfer konularında fazla zorlamayın. Bizim öncelikli işimiz Galatasaray kulübünün bütçelerini ve mali yapısını sağlıklı bir şekilde ayarlamaktır. Öncelikli olarak hedefimiz Avrupa'da boy gösteren dev takımların mali yapılarına ve bütçelerine yaklaşmak. Bu sebeple transfer cimri olmak zorundayız, zaten bütün takımlar da bu duruma dikkat ediyor. Galatasaray olarak biz de gerekli bilince sahibimiz." dedi.

Galatasaray'ın her zaman Avrupa'da mücadele etmek zorunda olduğunun altını çizen Başkan Ünal Aysal, "Galatasaray'ın son 4-5 sezondur neden Şampiyonlar Ligi'nin dışında kaldığını anlamakta zorlanıyorum. Galatasaray'ın ana misyonu Avrupa olmalıdır ve bu durumu bir süreklilik haline getirmelidir. Ben 'sürekli' kelimesini çok sık kullanıyorum ve bunun da bir nedeni var. Sürekli olmayan bir başarı; başarı olarak kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

Bir başka soru üzerine Kulübün borcunu arttırmamak için sermaye gücünü hareke geçirdiklerini belirten Başkan Aysal,  “Birinci etaptaki sermaye artırımında küçük yatırımcı mağdur edilmedi. Biz Galatasaray Spor Kulübü olarak katılmak istemeyen yatırımcının hisselerini, borsadaki değerinin yüzde 10 fazlasına satın aldık. Hemen hemen hiçbir küçük yatırımcı bundan zarar görmedi. Bu borsadaki spekülatörlerin küçük yatırımcıyı bahane ederek kendilerini koruma mekanizmasıdır. İkinci sermaye artırımında da gerekirse bu tip tedbirler alabiliriz. Neden 2013 senesinde yapıyorsunuz? Sermaye artırımız her zaman yapılır. Ama Galatasaray’ın bir programı, bir stratejisi var. Bunu yakalamak için de bir zaman süreci içinde bunu yapmalı. 2014’e kadar bütün varlıklarımız, para girdilerimiz kısıtlı. Kulüp olarak işbaşına geldiğimden bu yana çok az bir gelirle yaşıyoruz. Ve her ay 16 milyon dolarlık bir giderimiz oluyor. Eğer bu hesapla gidersek her ay borcumuz artacaktı. Bu borcu arttırmamak için kendi sermaye gücümüzü hareket geçirdik. Gayet  tabii ki ortaklarımızda buna dahil oldu. Ama ortaklarımız bugün yatımlarını yapan, için dolu bir şirkete ortak” diye konuştu. 

Galatasaray'ı kimsenin ele geçirmeye gücünün yetmeyeceğini belirten Başkan Aysal, "Böyle bir durum mümkün değil. Galatasaray'ı kimse ele geçiremez. Devlet büyükleri zaten böyle bir durum varsa bunu net bir şekilde tespit eder" dedi.

Galatasaray'ın 2014'e kadar temkinli davranmak zorunda olduğunu belirten Başkan Ünal Aysal, "Galatasaray'ın 2014'ten sonraki serbest kalan gelirleri aylık 16 milyon dolarlık giderini karşılayabilecek durumda... Tüm derdimiz 2014 yılına kadar tüm kriterlere uygun bir kulüp yaratmak. Galatasaray'ın 2014 yılından sonraki yolu açıktır. Elim rahat olsaydı yapabileceğim en önemli şey kulüp adına önemli yatırımlar yapmak olurdu. Şu anda dar bir yoldayız ve bu dar yolun şartlarına göre hareket etmeliyiz. Geniş sahada yatırım yapmak çok güzel bir şey..." şeklinde konuştu.