27 Eylül 2023 Çarşamba 16:15

Vefat ve başsağlığı: Hıfzı Topuz

Vefat ve başsağlığı: Hıfzı Topuz

Kulübümüzün 8482 Sicil Numaralı Üyesi, duayen gazeteci ve yazar Hıfzı Topuz’un vefat haberini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

1923 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Hıfzı Topuz, Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1947-58 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde muhabir, istihbarat şefi, yazı işleri müdürü ve genel yayın müdürü olarak çalıştı. 

İstanbul Gazeteciler Sendikası Başkanlığı’nı yapan Hıfzı Topuz, Strasbourg Üniversitesi'nde devletler hukuku ve gazetecilik alanlarında yüksek lisans (1957-59) ve yine Strasbourg Hukuk Fakültesi'nde gazetecilik doktorası yaptı (1960).

Anadolu, İstanbul ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültelerinde Basın, Radyo ve TV Tarihi, Uluslararası İletişim ve Siyasal İletişim dersleri veren Topuz, TRT'de Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı (1974-75). 1993'te BRT İstanbul Radyo ve Televizyon Genel Yayın Koordinatörlüğü yaptı. 1986'da İletişim Araştırmaları Derneği’ni (İLAD) kurdu. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nda İletişim Komitesi Başkanlığı'nda bulundu.

2014 yılında Galatasaraylılar Derneği tarafından verilen Galatasaray Ödülü’nün sahibi oldu.

Hıfzı Topuz, tarih, iletişim ve çeşitli konuları içeren 51 kitap yayınladı.

Merhumun cenazesi, 28 Eylül 2023 Perşembe günü saat 11.00’de İBB Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenecek törenin ardından Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazını takiben Feriköy Mezarlığı’nda defnedilecektir.

Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Galatasaray Spor Kulübü