18 Mayıs 2016 Çarşamba 20:49

Dursun Özbek LİG TV'de Açıklamalarda Bulundu

Dursun Özbek LİG TV'de Açıklamalarda Bulundu

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Lig TV'de yayınlanan Futbol Gündemi programına konuk oldu.

"GÖREV SÜREM 3 YIL VE 3 YIL KALACAĞIM"

Şansal Büyüka ile Futbol Gündemi programına konuk olan Başkan Dursun Özbek sözlerine medyada sürekli olarak gündeme getirilen olağanüstü seçim konusuna açıklık getirerek başladı. Camianın önde gelen değerlerinin genel kurul üyeleri, taraftarlar ve bu kulübe hizmet edenler olduğunu ifade eden Başkan Dursun Özbek, “Galatasaray hakkında konuşan bazı isimler medyatik olmak istiyor. Sürekli medyada görünmek hoşlarına gidiyor. Galatasaray'da seçim isteniyorsa, bu seçimin nasıl yapılacağı tüzükte yazıyor. Galatasaray'ı medya üzerinden tartışmayı yanlış buluyorum. Divan var, genel kurul var. Medya üzerinden konuşan kişilerin hiçbiri Divan Kurulu'na gelmiyor. Basında konuşan isimlerin çoğuyla haftada bir kez konuşuyorum ama bana böyle bir şey söylemiyorlar. Basın üzerinden bana fikir verme, çünkü ben sana basın üzerinden cevap vermem. Gündemimizde genel kurula gitmek yok, normal süremizde devam edeceğiz. Ben, 3 yıl görevdeyim ve bu plan doğrultusunda devam edeceğim. Çalışma arkadaşlarımdan memnumum. Fatih İşbecer'in de bir kırgınlığı yok, kimsenin kimseye bir kırgınlığı olamaz" dedi.

"TEKNİK DİREKTÖR KONUSUNDA GEÇ KALMADIK"

Yeni sezon öncesinde devam eden teknik direktör arayışları hakkında da konuşan Başkan Dursun Özbek, "Yeni teknik direktör konusunda geç kalmadık, acele karar vermek istemiyoruz ve gelecek olan hocanın hem altyapı hem de üst takıma katkı vermesini bekliyoruz. Şu anda görüşmek istediğimiz hocaların birçoğu görev yapıyor ve sezonun bitmesini bekliyorlar. Lucescu, Galatasaray'a büyük hizmetler verdi ve Lucescu ile de planlama içerisinde görüşeceğiz. Lucescu bizim ilk tercihlerimizden biri ve kendisi ile bir telefon görüşmesi yaptık, bize süre verdi ve bu süreyi değerlendiriyor" diye konuştu.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in Galatasaray’a geri dönüşü hakkında da konuşan Başkan Dursun Özbek, "Fatih Terim'in şu anda görevde olması, Galatasaray'ın şanssızlığı. Elbette Fatih Terim'i isteriz, kim istemez ki. Her Galatasaraylının istediği bir şey ancak şu anda görevde olması sebebiyle hele ki EURO2016 öncesi mümkün değil" ifadelerini kullandı.

"KOL KIRILIR YEN İÇİNDE KALIR MANTIĞI DEĞİŞMELİ"

Transfer çalışmalarına da devam ettiklerini ve hatasız adımlar atmak istediklerini ifade eden Başkan Dursun Özbek, "Başarı yüzde 100 transfere bağlı değil. Burada kimi transfer ettiğin, nasıl ettiğin önemli. Biz paranın yanına aklı da koymak istiyoruz. Önümüzdeki yıl, belirli bütçeler içinde kalma durumumuz var. Galatasaray’da daha önce yapılan transferler var, bu transferlerden ders aldık, ona göre davranacağız. Zaman zaman bazı şeyleri hayal ediyorum, bir düğmeye basalım ve daha önce bu transferi yapan adamlar geçsin karşımıza otursun. Bu Hajrovic'i, Endoğan Adili'yi, Ontiveiro'yu ne diye transfer ettin, maksadın ne? Bize anlatsınlar. Kol kırılır yen içerisinde kalır kavramı artık değişmeli. Kim kırdıysa gelsin. Bu transferleri kim yaptı, bize izah etsin" dedi.

Başkan Dursun Özbek yeni transferlerin dışında kiralık olarak farklı takımlarda forma giyen futbolcular hakkında da merak edilen süreç ile ilgili olarak şunları söyledi: "Dzemaili, Bruma ve Telles dönüyor. Tabii yeni bir hoca gelecek, bunlara karar verecek. Kimler gidecek, kimler kalacak. Medyada yer alan Mehmet Topal ve Rodallega transferleri hakkında ise susma hakkımı kullanıyorum."

"ALP YALMAN, GALATASARAY'DA GÖREV ALACAK"

Futbol yönetimi anlamında Sportif A.Ş. Yönetim Kurulu içerisinde de değişikliğe gideceklerini belirten Başkan Dursun Özbek, eski başkanlardan Alp Yalman'ın futbol yönetiminde yol gösterici bir isim olarak yer alacağını da açıkladı. Alp Yalman’ın yeni sezonda Galatasaray'da görev alacağını belirten Başkan Özbek, "Galatasaray’a hizmet eden herkesle görüşüyorum, Alp Yalman ile de bu manada görüştüm. Galatasaray'ı yönetirken, daha geniş bir yelpazeyi organizasyonun içerisine sokmakta fayda var. Galatasaray'a hizmet etmek isteyen kim varsa gelsin. 30’a yakın genel kurul üyemiz konuştu, eleştiri yaptı ve biz bu eleştiri yapan arkadaşlar ile de bire bir görüşeceğiz. Yaptıkları tenkitler doğrultusunda çalışmalar yapacağız. Alp Yalman da icraatın içerisine gelecek, Sportif A.Ş.'de olacak. Alp Yalman dışında Levent Nazifoğlu, Murat İlbak gibi isimler de Sportif A.Ş. Yönetim kadrosunda yer alacaklar" dedi.

Galatasaray'ın 80 milyon TL'yi acil olarak ödemesi gerektiğini de dile getiren Başkan Dursun Özbek, "Mayıs sonu itibariyle 80 milyon TL ödememiz gereken bir tutar var. Bunlar hep ötelenmiş borçlar. Ali Dürüst ve Abdürrahim Albayrak'a, 'Gel sen başkan ol, ben üye olayım' dedim. Girmek istemediler, ben başkan oldum. Genel kurul yüzde 75'e yakın bir oyla bizi seçti, desteği hissediyorum. Bizim icraatımızda, verdiğimiz sözler dışında bir şey yok" diye konuştu.

"SADECE MEHMET ÖZBEK’E DEĞİL HERKESE KAPIM AÇIK"

Şansal Büyüka’nın kardeşi Mehmet Özbek hakkında yapılan eleştirileri hatırlatması üzerine Başkan Dursun Özbek şu yanıtı verdi: "Bir defa kardeşim kim? Mehmet Özbek, Galatasaray genel kurul üyesi ve Galatasaray'a hizmet etmek isteyen birisi. Ben sadece onu değil, bütün Galatasaraylıları hizmet için davet ediyorum. Mehmet Özbek, Sportif A.Ş. yönetim kurulu üyelerinden biridir. Florya'yı Mehmet Özbek'e emanet etti algısı yanlış. Kişi ayrımı yapmadan, herkesi hizmet için davet ettim, buyursunlar gelsinler, hizmet etsinler.”

Hamza Hamzaoğlu’nun ayrılık sürecinde yaşananlar hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Dursun Özbek şunları söyledi: "Hamza Hamzaoğlu konusu geçmişte kaldı, onu göreve getiren yönetimde ben de vardım. Ali Bey ve Abdürrahim Bey’in de önemli katkıları oldu. Başkan seçildikten sonra Hamza hoca ile 3 yıllık kontrat yaptım ve ona ne kadar güvendiğimi gösterdim. Futbol çok dinamik bir oyun ve her gün başka bir safhaya gidiyor. Hamza hocayla yürümediğini gördük ve yollarımızı ayırdık. Daha fazla konuşmak istemiyorum. Fazlası hem ona hem de bize zarar verir."

"MUSTAFA DENİZLİ'NİN İSTEKLERİNE UEFA KARARI ENGEL OLDU"

Mustafa Denizli’nin görev yaptığı dönemde sıkça gündeme getirilen detayları da değerlendiren Başkan Dursun Özbek, "Mustafa Denizli ile anlaştıktan bir süre sonra UEFA'dan bize bir mektup geldi. Denizli ile konuşurken böyle bir mektup yoktu. Bu mektup, bugünün özeti aslında. UEFA bize bazı sınırlamalar getirdi. Bu gelen kısıtlamalar bizim dengemizi bozdu ve ara transferi istediğimiz gibi değerlendiremedik ve hocanın istediklerinin bir kısmını yapamadık" ifadelerini kullandı.

"CAS'TAN UMUDUMUZ ÇOK YÜKSEK"

UEFA'dan gelen cezayı çekmek için UEFA organizasyonlarına katılmak gerektiğini ifade eden Başkan Dursun Özbek, "UEFA'nın verdiği ceza 1 yıl ve bu ceza UEFA'nın turnuvalarına katılmak üzere çekilebilecek bir ceza. Elbette ki ligde gerekli sıralamaya ulaşarak veya kupayı alarak bu durumu ortadan kaldırmak istiyoruz. Olayı bu açıdan değerlendirmek lazım. CAS’ta bir duruşma olacak. CAS'tan umudumuz yüksek. CAS'ta sözlü savunmada da yapacağız ve bunun argümanlarını topluyoruz. Çok önemli isimlerin yer alacağı bir komisyon oluşturuyoruz" dedi.

 "MAKUL BİR BÜTÇEYLE KUPAYI TÜRKİYE'YE GETİRDİK"

EuroCup şampiyonluğu hakkında da konuşan Başkan Dursun Özbek, "Basketbolda son derece büyük bir başarı elde ettik. Öncelikle bu başarıyı Galatasaray'a getiren Ergin hocama bir teşekkür gönderiyorum. Formalarını terleten, son dakikaya kadar işi kovalayan sporcularımı tebrik ediyorum. Bu işi planlayan yönetim kurulu üyem Can Topsakal'a teşekkür ediyorum. Çok makul bir bütçeyle, bütçe-başarı kıyasında dudak uçuklatacak bir başarı oranıyla Türkiye'ye bu kupayı getirdik" dedi.

"BASKETBOL TAKIMINA TRANSFERLER YAPACACAĞIZ"

Önümüzdeki sezon basketbol takımına kadro takviyesi yapacaklarını dile getiren Başkan Dursun Özbek, "Euroleague'de mücadele ettiğiniz zaman bu kadroyu takviye etmek gerek. Galatasaray'ın zorlukları her seviyede çıtayı çok yükseğe çıkarmaktan geliyor. Bu bir alışkanlık haline geliyor.

Türkiye'ye gelmiş en büyük kupaları Galatasaray getirdi. Bizim çıtayı yukarı çekmemiz diğer kulüplerin de başına dert oluyor. Euroleague'de mücadele edeceğimiz için mevcut kadroyu büyük ölçüde tutup bunun üzerine takviyeler yapacağız. Bütçe sıkıntımız var ama sponsorumuz katkı verecek, kulübün de katkı oranı var. Gereken bütçeyi sağlayacağız." dedi.

"BENİ DARAĞACINA GÖTÜRSELER HİSSELERİ SATMAM"

"Beni darağacını götürseler, Galatasaray'ın hisselerini satmam" diyen Başkan Dursun Özbek sözlerine şu şekilde devam etti: "İnsanlar çok rahat, ‘Onu satalım, bunu satalım’ diyorlar. Riva’nın, salonun, otelin uzun süreli, yorucu işler olduğunu söylüyorum. Ben bu manada yorulmuyorum. Gereken her türlü kabiliyetimi de kullanıyorum. Beni darağacına götürseler Galatasaray'ın hisselerini sattıramazlar. Ali Sami Yen Bey'in kurduğu 110 yıllık kulübün hisselerini satarak mı refaha çıkacağız? Bundan sonra kol kırılır yen içinde kalmaz. Kolu kırıyorsan bunun bedelini ödeyeceksin. Ben kırıyorsam ben de ödeyeceğim. Bugüne kadar yapılan olayların büyük bir kısmı halının altına süpürülmüş."

"GEÇMİŞ DÖNEMDEKİ HESAPLARI İNCELETİYORUZ"

Galatasaray'ın önceki dönemdeki hesaplarının inceletildiğini ifade eden Başkan Dursun Özbek, "Geriye dönük hesaplarda araştırmalara başladık. Büyük tepki var. Benim hakkımda olumsuz konuşanların büyük bir kısmı bunu önemsiyor. Geçmişte yapılan olaylar, birikmiş birikmiş bugün dedikodu haline dönmüş. Camia içinde bir sürü şey söyleniyor. Bir grup da diyor ki, "Biz bu konuda araştırma istiyoruz". 100'e yakın imza ile bunu talep ettiler. Yönetimle de bunu konuştum. Genel kurul üyesi 100 kişi istiyor. Ben de incelemek istedim. Bir İngiliz firmasıyla anlaştık, bugün yarın başlayacaklar. Defter üzerinden yapılacak bir araştırma değil. Bu söylenenler gerçek mi değil mi bunu öğreneceğiz. Gerçek değilse bunu da gönül rahatlığıyla çıkıp insanlara söyleyeceğiz. Arzum hiçbir şey çıkmaması. Çıktığı takdirde Galatasaray'ın en zor günleri gelir" ifadelerini kullandı.

"RİVA'DA ÇOK BÜYÜK BİR YATIRIM ALANI VAR"

Riva'da büyük bir yatırım alanı olduğunu ifade eden Başkan Dursun Özbek, "Riva'da yeni bir konsept proje yaptırdık. Riva çok değerlendi. Hem havaalanı hem de köprü bölgenin çehresini değiştirdi. Florya'daki tesislerimizde çok sıkışık bir alanda oynuyoruz. 2 nizami sahamız var. Alt takımlar eşzamanlı sahalarda idman göremiyorlar çünkü nizami olmayan sahalar var. Riva'da 7 tane futbol sahası yapabileceğimiz bir alan var. Maketini de yaptık. A takım Florya'da kalacak ama altyapıyı oraya taşıyacağım. Oraya Galatasaray bayrağının dikilmesi bölgenin değerini daha da arttıracak. Ondan sonra diğer yatırımlarımızı devreye sokacağız" dedi.

Florya'nın bir kısmının tapulu malları olduğunu vurgulayan Başkan Dursun Özbek, "Florya'nın 23 dönümü bizim tapulu malımız. Havaalanın kaldırılmasının ardından planlar çerçevesinde değerlendireceğiz. Riva'daki 1 milyon 200 bin metrekarelik arazinin 200 bin metrekaresine kamp tesisleri ve sahaları getireceğiz" şeklinde konuştu.

"OTELİN 100 MİLYON DOLAR DEĞERİ OLACAK"

Mecidiyeköy'deki otel inşaatı için de açıklama yapan Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, "Oteli bitmiş şekliyle kiraya vermeyi düşünüyoruz. Bazı firmalarla da görüştük. Galatasaray bir otel işletmecisi olamaz. Yıllık 5 milyon dolar civarında bir gelir bekliyorum. Bittiğinde de kontratı yapacağız. İnşaatın parası da hazır, bankada bloke halde duruyor. Galatasaray'a kira gelirin yanında 100 milyon dolar civarında da bir değeri olacak. Kredibilitesi var. Bankalar bunu teminat olarak kabul ediyor" dedi.

Türk Telekom Arena'daki çatı sorununun en kısa süre içerisinde çözüleceğini vurgulayan Başkan Özbek, "Stadın yanında yapacağımız kapalı salon ikinci projemiz. İzinlerini aldık. Amatör salon sporlarının büyük bir kısmını buraya çekeceğiz. Maçların orada oynanması pozitif olur. Basketbol maçından çıkan futbol maçına girecek. Bu tip alanlarda artık GSGM de stadın veya salonun etrafında ticari alanlar oluşturuyor. Bunlar da ek gelir olarak Galatasaray'a dönecek. Salonun yapılması, Galatasaray'ın kronikleşmiş çatı kapatma sorununu da beraberinde çözecek. Üst kullanım hakkını çatı nedeniyle alamıyoruz. Çatı kapanmayacak. GSGM ile görüştüm. Çatıyı kapattığımız zaman çimlere bakamıyoruz. Buraya harcayacağımız kaynağı kapalı spor salonuna harcayalım dedim. Bu çözümle üst kullanım hakkını alacağım" şeklinde konuştu.

"BİRBİRİMİZE ÇELME TAKMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK"

Konuşmasını Galatasaray taraftarına seslenerek tamamlayan Başkan Dursun Özbek, "Taraftarlarımıza sesleniyorum; Galatasaray'ın en çok övündüğü husus taraftarlarıdır. Bizim 30 milyon taraftarımız var. Birinci görevim futbolda başarıyı getirmek. Galatasaray'ın akil insanlarına sesleniyorum; lütfen söylemlerinize dikkat edin. Galatasaray sadece bu yönetimin uhdesinde bir kurum değil. Galatasaray'ın sahibi genel kuruldur. Bir yarışmanın içindeyiz, hedefe doğru gidiyoruz, finansmanla ilgili sıkıntılı bir süreç geçiriyoruz. Başarıyla çıkamazsak yarın konuşacağımız bir Galatasaray kalmayabilir. Eğer Galatasaray'a geçmişte hizmetleriniz dokunduysa bunlara riayet edin. Bu yönetimi beğenmiyorsanız kapım açık, gelin konuşalım. Gazetelere sayfa sayfa demeç vermek suretiyle Galatasaray'a fayda üretemezsiniz. Galatasaray'ın kendi kurumları var, bunlara gelin orada tartışalım. Ben yanlış yapıyorsam beni ikna edin. Ben Galatasaray taraftarından ve geçmişte hizmet etmiş kişilerden bunu rica ediyorum. Şunu kabul etmeliler, hedefimiz aynı. Onlar da biz de Galatasaray'ı yüceltmek istiyoruz. Birbirimize çelme takıp birbirimizi yormanın bir anlamı yok" ifadelerini kullandı.