14 Ocak 2015 Çarşamba 13:45

Ocak Ayı Divan Toplantısı Yapıldı

Ocak Ayı Divan Toplantısı Yapıldı

Galatasaray Spor Kulübü Ocak ayı Divan toplantısı, Türk Telekom Arena Çok Amaçlı Toplantı Salonu'nda yapıldı. Divan Başkanı İrfan Aktar'ın yönetiminde gerçekleştirilen toplantıya Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, Başkan Yardımcısı Dursun Özbek, Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Ebru Köksal, Yönetim Kurulu üyeleri Murat Atay, İsmail Sarıkaya ve Ali Yüce katıldı.

Geçtiğimiz ay kaybettiğimiz Divan üyeleri ve tüm Galatasaraylılar anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından gündem maddelerine geçildi. Galatasaray Spor Kulübü'nün futbol dışı şubeleriyle ilgili genel görüşme açıldı. Konuyla ilgili olarak Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat bir konuşma yaptı. Başkan Duygun Yarsuvat, konuşmasında amatör şubelerimize ilişkin şu bilgileri verdi:

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, kulübün amatör şubelerinin giderinin 95, gelirinin ise 30 milyon lira olduğunu belirterek, "Galatasaray'ın bir futbol değil, bir spor kulübüdür" dedi.

Yarsuvat, "Mevzuatta amatör olarak geçen sporlar gerçekte amatör değil. Yüzme de amatör değil, basketbol da amatör değil. Bir tek kazanç kapısı da var o da futbol. O da Sportif AŞ olarak faaliyet gösteriyor. Öbür tarafta ise zengin bir kulüp var. Kulüp kendi varlıklarını, Sportif AŞ'ye para sağlamak için teminat olarak veriyor ve Sportif AŞ halka açık bir şirket olduğu için kulübe para aktaramıyor. Böyle anlaşılmayan bir ilişki var" diye konuştu.

Duygun Yarsuvat, Türk Telekom Arena'nın Galatasaray için yapıldığını ancak üst hakkının henüz verilmediğini dile getirerek, şunları kaydetti:  "Dolayısıyla bu stat her zaman elimizden alınabilir. Üst hakkı olsa ona göre birtakım değişikliklerin yapılması ve hukuki sözleşmelerle gelirin kulübe aktarılması söz konusu olabilir ama şu an için bu yok. Bunu halletmek için uğraşıyoruz. İlk uğraştığımız konu da bu stadın üst hakkını tapuda tescil etmektir. Bununla ilgili girişimlerde bulunduk. Spor Genel Müdürlüğü ile temas halindeyiz, bunu halletmek için uğraşıyoruz."

Türkiye'de amatör olarak değerlendirilen branşların gerçekte amatör olmadığını belirten Yarsuvat, "Bütün amatör şubelerin gideri 95 milyon lira, gelirleri ise 30 milyon lira. Demek ki 65 milyon liralık bir açık var. Çok zor durumdayız esasında. Sadece biz değil, bütün kulüpler zor durumda" ifadelerini kullandı.

Başkan Yarsuvat, amatör şubelerde de profesyonel sporcuların bulunduğunu dile getirerek, "Kulübümüzde 47 Türk, 23 de yabancı toplam 70 profesyonel sporcu var. Ücret alan amatör şube ve altyapı sporcularının 165 Türk, 14 yabancı toplam 179 kişi. Ücret almayan amatör şube ve altyapı sporcuları 811 kişi. Amatör şubelerde toplam bin 60 sporcumuz var. Amatör şubelerden asla vazgeçmeyeceğiz. Bunu yürütmeye çalışacağız ve yürüteceğiz. Vazgeçmek zaten bizim kitabımızda yazan bir husus değil" değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Duygun Yarsuvat, kulüp üyeleri ve Galatasaraylıları, amatör branşlardaki sporculara sponsor olmaya da davet etti. Basketbolun futboldan sonra toplumun beğenisini kazanan bir spor dalı olduğunu anlatan Başkan Yarsuvat, şöyle konuştu: "Basketbol, seyircisine keyif veren bir spor dalı. Bundan da vazgeçemiyoruz. Burada da büyük bir rekabet var. Basketbol takımımız, Avrupa Ligi'nde son 16'ya girdi ve 7 kişi ile geçen senenin şampiyon takımını yendi. Şimdi biz bu takımı desteklemeyecek miyiz? Galatasaray Basketbol Takımı'nı kapatacak mıyız? Hayır. Kapatırsak, Osmanlı'nın son dönemdeki maarif nazırının 'okullar olmasaydı maarif nazırı olmak çok güzel bir şeydi' dediği gibi 'bu spor dalları olmasaydı biz kulübü daha rahat yönetirdik' gibi bir düşünceye asla sahip olamayız. Galatasaray'ın ilkelerinde böyle bir düşünce yok."

Başkan Yarsuvat, amatör sporların kulübe maliyetinin yüksek olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu bizim işimizdir, bunu yapacağız. Bunu nasıl yapacağız? İçimizde Galatasaraylılar var, Galatasaray'ı sevenler, başarısıyla övünenler var. Bazı arkadaşlar da oyuncu seviyesinde sponsor olsunlar. Kendi kişisel ilişkilerimizi kullanıyoruz, sponsor arıyoruz. Grup halinde arıyoruz, teker teker arayalım. Mesela bir basketbolcuyu, bir voleybolcuyu bir kişi destekleyebilir. Bunları bekliyorum. Eğer amatör sporların devam etmesini istiyorsak. Sizlerden, Galatasaray üyelerinden, Galatasaray'ı sevenlerden dayanışma bekliyoruz. Bunu dayanışmayla halledebiliriz."

Gündem maddesine ilişkin olarak Kerim Uzuner, Sami Çölgeçen, Mehmet Bilen, Serhat Özalemdar, Hayri Kozak, Turcan Bolayır, Atalay Şahinoğlu, Mehmet Helvacı, Ahmet Şenkal, Candemir Berkman, Rasim Zaimoğlu, Akın Ketenci ve Oral Yılmaz söz alarak konuşma yaptılar.

Divan üyesi Hayri Kozak'ın önerisi üzerine, Divan toplantılarının eskiden olduğu gibi yeniden Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda yapılmasına ilişkin Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğü'ne bir istek yazısı yazılması için oy çokluğu ile tavsiye kararı alındı.

Üyelerin amatör şubelerle ilgili görüşlerini aktarmasının ardından bir kez daha kürsüye gelen Başkan Duygun Yarsuvat şunları söyledi:

Eski sporcuların neden yönetimde olmadığına dair yapılan eleştiri için Başkan Duygun Yarsuvat, “Yumurtanın taze olduğunu anlamak için tavuk olmaya gerek yok. Yeri gelir yönetimi sporcu da yapabilir, başkası da yapabilir. Ama yeri gelir eski sporcu da yapamaz” diye konuştu.
 
Amatör şubelerdeki giderlerin fazla olduğuna dikkat çeken Başkan Yarsuvat, “Amatör şubelerde de her zaman rakibimiz var. Şampiyon olunca Avrupa'da yarışıyoruz. Cumartesi günü Partizan ile sutopu maçımız var. Masraflar sadece sporcu, teknik heyet maaşları mı? Bu kadar takımın seyahat masrafları da var. Sutopu takımımız yurt dışında kamp yapıyor. Günlerce hazırlanıp, Partizan ile oynayacak. Sadece oyunculara para sarf etmiyoruz. Oyuncularımızın her türlü güvenliğinden de sorumluyuz” dedi.

Euroleague’de Kızılyıdız’la oynayacakları maçla ilgili Başkan Yarsuvat, “Maalesef Kızılyıldız ile basketbol maçımız var. Burada ki maçta bir Kızılyıldız taraftarı bıçaklandı ve öldü. Şimdi biz oraya gidiyoruz. 15 gündür Kızılyıldız Kulübü, Belgrad Büyükelçiliği, Sırbistan Spor Bakanlığı ile yazışmalar yaptık. Cuma günü oraya gidiyoruz. Gider gitmez orada otelde basın toplantısı yapacağız ve ölen Marco'nun mezarına ziyaret yapıp çiçek koyacağız. 25 bin kişilik basketbol arenasında maç yapacağız. Hepimizin çelik yelek giymesi gerekir gibi bir durum var. Kucağımıza düşen bir olay” şeklinde konuştu. 

Amatör şubelerle ilgili olarak Başkan Duygun Yarsuvat, “Kürek takımızın bulunduğu Çekmece gölünün kenarındaki kürek tesisimizi yıkıyorlar diye bize haber geliyor. Kaymakamın kararına karşı yürütmeyi durdurma kararı alıp, tesisi kurtarmaya çalıştık. Her gün bir sürü problem ile uğraşmak zorunda kalıyoruz. Amatör spor basit bir olay deyip işin içinden çıkmayın. Eskiden cennetti birçok şey. Şimdi cehennemde yaşıyoruz” dedi.

Başkan Yarsuvat transfer konusunda ise, “Aşırı transferden söz ediliyor. Doğrudur. Yanlış ve gereksiz transferler yapılmış. Temizlemeye çalışıyoruz. Adam Florya'da düzen kurmuş, Yeşilköy'de evini tutmuş. Parasını alıyor, sözleşmesi var gitmek istemiyor. Yeni bir transfer de yok. Belki bir tek kişi alabiliriz stopere. O da yerli” şeklinde konuştu.

Divan toplantısında daha sonra güncel olaylar ve dilekler bölümüne geçildi. Bu bölümde divan üyelerinden Tamer Celasun, Ayhan Özmızrak, Mehmet Helvacı, Yılmaz Toköz, Faruk Gürbüzer, Ahmet Özdoğan, Doğa Konuk ve Taner Aşkın söz aldı.

Yaklaşık dört saat süren Divan toplantısı Başkan Duygun Yarsuvat'ın konuşmasının ardından sona erdi.