13 Ocak 2016 Çarşamba 20:37

Ocak Ayı Divan Toplantısı Yapıldı

Ocak Ayı Divan Toplantısı Yapıldı

Galatasaray Spor Kulübü Ocak Ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'ndaki toplantıya, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Divan Kurulu Üyeleri katıldı. Divan Kurulu toplantısında Tüzük Tadil Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Helvacı, bir sunum gerçekleştirdi.

Gündem maddeleri öncesinde söz alan Galatasaray Spor Kulübü İkinci Başkanı Cengiz Özyalçın, "Son günlerde bildiğimiz ve tanıdığımız Galatasaraylıların görsel ve yazılı medya yoluyla eleştirilerini anlamış değilim. Şu günlerde Galatasaray'ın içinde tarz ve üslup bozukluğu olduğunu görüyorum. Galatasaraylı, eleştirileri yaparken, demokratik yöntemlerle seçilmiş başkanına kullanacağı üslubuna dikkat etmek mecburiyetindedir" diye konuştu.

Toplantı öncesinde açıklama yapan Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar, "Eski başkanlardan Adnan Polat, çeşitli üyelerimizi ismen zikredip, bu kişileri küçük düşürecek, rencide edecek ifadeler kullanmıştır. Pek çok olayı ve konuyu, eksik, yanlış, taraflı ve hakikate aykırı şekilde ifade ederek, kamuoyunu yanlış yönlendirildiği kanaati taşıyorum. Umarım bu beyanları 5 yıl içinde bazı konu ve kişileri yanlış hatırlamaktan ileri gelsin. Aksi taktirde pek çok kişi kendisine çok ağır cevaplar vererek, Galatasaray başkanlık onurunu zedeler" ifadelerini kullandı.

Aktar, Adnan Polat'ın kendisiyle ilgili açıklamalarına cevap vermeyeceğini belirterek, "Bu çeşit bir tartışmanın Galatasaray Kulübü Divan Kurulu Başkanı'na yakışmayacağını düşünüyorum. Mevlana'nın çok bilinen 'her söze verecek cevabımız vardır' tekerlemesinin devamını söyleyerek, olağan dışı başkanlıktan ayrılmak zorunda kalan Sayın Adnan Polat'ı rencide etmek istemem. Adnan Polat, Galatasaray belgelerinde 33. başkan olarak kayıtlıdır. Kendisine Galatasaray markasını zedeleyecek, kulübün onur ve saygınlığına zarar verecek açıklamalardan uzak durmasını tavsiye ederim" diye konuştu.

Adnan Polat'ın mağduriyet şikayetlerinden vazgeçmesi gerektiğini dile getiren İrfan Aktar, şunları kaydetti:

"9 Mart 2011'de olağan divan toplantısında söz alan üyelerin büyük kısmı, yönetim zaaflarının ortadan kaldırılması için gereken işlere ait teklif, tavsiye ve eleştirileri dile getirmişti. Sayın Adnan Polat durumu anlamamakta ısrar etti. Bu tutumunu genel kurulda da sürdürdüğü için idari anlamda ibra olmayarak, başkanlıktan ayrılmak zorunda kaldı. Bu nedenle 9 Mart 2011 tarihli divan kurulu zaptını tekrar tekrar okuyarak, basında genel kurulu da suçlayarak, mağduriyet şikayetlerinden vazgeçmesini tavsiye ediyorum. Hepimizin bildiği bir halk deyimi vardır, 'Kendi düşen ağlamaz' diye. 9 Mart 2011 tarihli divan kurulunda başkana düşmemesi için tüm uyarı ve tavsiyeler yapılmıştı. Bu nedenle şimdi Sayın Polat'ın mağdur olduğunu ifade etmesi ve bu konudan dert yanması gereksizdir. Bu, hem kulübe hem de başkanlık makamına zarar vermektedir."

 

Asılsız şikayetlerin 110 yıllık Galatasaray markasını zedelediğini öne süren Aktar, "Elinizde yeterli bilgi ve belge olmadan insanların alnına 'hırsız' damgası vurmak, haysiyet kırıcı ve Galatasaray etiğine aykırı bir davranıştır. Eski başkan, yönetici, divan üyesi, üye veya taraftar... Buna hiç kimsenin hakkı yoktur. Bu beyanlar, 110 yılda inşa edilen Galatasaray markasını zedelemektedir. Elinde belgesi olan getirsin hem kulüp içinde soruşturma başlatalım hem de yargıya aktaralım" diyerek sözlerini tamamladı.

 

35. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Prof. Dr. Duygun Yarsuvat, "Her gazeteyi açışta, her televizyon düğmesine basışta Galatasaray ile ilgili olumsuz haberler görüyorum. Bunun sebebi biziz. Kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz. Bir başkan çıkıp, Galatasaray hakkında sözler sarf ediyor. Ardından başka bir başkan çıkıp, onun hakkında olumsuz sözler sarf ediyor. Galatasaray'ı bu şekilde götüremeyiz. Galatasaray, bu şekilde başarıya ulaşamaz" şeklinde görüş belirtti.

35. Başkan Prof. Dr. Duygun Yarsuvat, sözlerine şöyle devam etti:

"Tartışmalar öyle hale geldi ki; Galatasaraylı, derin Galatasaraylı, liseli, o da bitti liseciler çıktı. Bunlar, Galatasaray'ı bilmiyorlar. Galatasaray'ın ilkelerini benimseyen herkes Galatasaraylıdır. Galatasaray, ilkokuluyla, lisesiyle, üniversitesiyle, spor kulübüyle, vakıflarıyla ve dernekleriyle bir kültürdür. Onun için 'Galatasaray camiası' diyoruz. Okulu olduğundan dolayı Galatasaray o kadar güçlüdür ki, kardeş kulüplerimiz okul kurmaya başlamıştır. Beşiktaş Koleji açıldı ve kapandı. Ardından dost kulübümüz Asya Kıtası'nda okul açmaya çalışmıştır. Açılan okullara kendi adını vermeye çalışmıştır ama başarılı olamamıştır, olamaz da... Galatasaray, diğerlerinden farklı bir kültürdür. Bu kültürün ilkelerini benimseyen herkes, Galatasaraylıdır. Onun için liseli, liseci, derin, sığ gibi sıfatlarla Galatasaraylıların bölünmesine müsaade etmeyelim. Bu tarz konuşmaları da özellikle başkanlık yapmış kişilerden duymayalım."

Ocak ayı divan kurulu toplantısında Divan Kurulu üyeleri Ahmet Özdoğan, Taner Aşkın, Cengiz Akatlı, Faruk Gürbüzer, Tayfun Akçay, Sami Çölgeçen ve Turcan Bolayır birer konuşma yaptılar.