14 Temmuz 2010 Çarşamba 16:47

Temmuz Ayı Divan Toplantısı Yapıldı

Temmuz Ayı Divan Toplantısı Yapıldı

Galatasaray Spor Kulübü'nün Temmuz ayı olağan Divan toplantısı Galatasaray Üniversitesi Aydın Doğan Oditoryumu’nda gerçekleştirildi.

2009 - 2010 dönem bütçe gerçekleşmeleri ile  2010 - 2011 bütçelerinin sunumunun yapıldığı Divan Toplantısı, geçtiğimiz aya ait toplantı tutanaklarının takdimi ve oya sunulması ile başladı. Tutanakların oylama sonucunda kabul edilmesinin ardından, Candan Erçetin’in Divan Üyeliği’nin tesciline karar verildi. 1982 yılı mezunu olan Candan Erçetin, Divan Başkanı İrfan Aktar tarafından “Örnek bir Galatasaraylı” olarak tanımlandı ve sanatçının, Galatasaray için özverili çalışmalar yaptığının altı çizildi.

Divan Toplantısında, Başkan Adnan Polat bir konuşma yaptı. Konuşmasına genel durum hakkında bilgi vererek başlayan Başkan Adnan Polat, Tüzük kongresi ile olarak, “Ekim ayında, redaksiyonlar bittikten sonra bir tane daha kongre olacak” dedi.

Tüzük kongresi ile ilgili olarak oluşan sıkıntılardan da bahseden Başkan Adnan Polat, şunları söyledi: “Galatasaraylıların aslında birkaç temel sıkıntısı var. Bu tüzüğün geçmesine müteakip şunu söylediler: ‘Bu tüzük bütün Galatasaray’ın katılımıyla çıkmış, Galatasaray'ın tamamını temsil eden bir tüzük olmayacak. Ancak kulübümüzün sürüp giden işlerini göz önünde bulundurarak şu anda bu konuda fazla yorum yapmak istemiyoruz. Bu sadece Divan Kurulu üyelerinin temsil ettiği bir tüzük olmuştur.’ Ben de söz verdim; 16 Ekim’deki kongre bittikten sonra, biz tüm Galatasaraylıları temsil edecek şekilde bir komisyon oluştururuz. Bu komisyon Divan Kurulu üyelerimizden olur, Galatasaray Cemiyeti'nden olur, İş Adamları Derneği'mizden olur, Sporcular Derneği'mizden olur, daha genç olan arkadaşlarımızdan olur. Bizim Tüzük Kongresi'ne gitmekten bir çekincemiz yok. Otuz senelik, on dört senedir toplantısı bile açılamayan bir tüzük yapısına sahibiz. Halbuki tüzük yaşayan bir organ hâline geldi, bu dünyanın dinamizmi içinde. Bunun da tekrar TüzükKongre'sine gitmesinden bizim bir çekincemiz yok. Yeter ki Galatasaray'ın menfaatleri için olabilecek en iyi tüzüğü, en iyi anayasayı yapalım.”

Galatasaray’ın önümüzdeki altı ayının, çok büyük değişimlerin ve dönüşümlerin yaşanacağı bir altı ay olacağını ifade eden Başkan Adnan Polat, “Bunlardan bir tanesi şirket birleşmesi. Bu doğrultuda süreç devam ediyor. Ağustos sonunda tüm prosedürleri bitirip Eylül’e yeni yapıyı hazır hâle getirmiş, şirketleri birleştirmiş olarak geçmek amacındayız. Ancak prosedürler bazen birkaç hafta atabiliyor" derken, şirket birleşmesini Galatasaray'ın bir numaralı projesi olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

Riva’daki arazi için Eylül ayında bir ilana çıkaracaklarını ve ilginin ne derece olduğunu görmek istediklerini belirten Başkan Adnan Polat, “Galatasaray’ın bu büyük arazisine ilginin ne olduğunu anlayacağız. Önümüzdeki sene içinde Riva’nın aktif yatırım dönemi başlayabilir. Onun ön hazırlığını yapıyoruz” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda üst kullanım hakkına sahip olunan Ayazağa, Florya gibi arazilerde uzun yıllar ödemeler yapılmadığı için kulübün işgalci durumunda göründüğünü, fakat şu anda tüm ödemeleri gerçekleştirildiği söyleyen Başkan Adnan Polat, “GSGM ve Maliye ile tüm ihtilafımız geride kalmış oldu, bu iki senedir uğraştığımız konulardan biriydi” diye konuştu.

Ocak ayında Türk Telekom Arena’ya taşınma hazırlığı içerisinde olduklarını belirten Başkan Adnan Polat,. “Kulübün tüm birimlerini buraya toplamak istiyoruz. Hasnun Galip’teki ve Mecidiyeköy’deki birimlerimizi de buraya alacağız. Çadır’ın olduğu yerde de bu dönem inşaata başlamak istiyoruz. Ali Sami Yen Stadı’nın bulunduğu araziyi alan firma, Tekel’i de alan firmaydı. Orada büyük bir proje var. Çadır’ın bulunduğu bölgeyle ilgilendiklerini ve orada bir binanın bulunmasının işlerini zorlaştırdığını söyledi. Ne teklif ettiklerini sorduk. Görüşmeler sürüyor. Sürecin ilerleyişine göre Genel Kurul’a bu konuyu getireceğiz. Biz bu konu hiç yokmuş gibi inşaata dair araştırmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Yapımı devam etmekte olan Türk Telekom Arena ile ilgili kamuoyunda yanıltıcı bilgiler zaman zaman olduğunu ifade eden Başkan Adnan Polat, “İnşaatlar son hızda devam ediyor. Bütün planımız sezonun ikinci yarısının ilk maçını orada oynayarak stada geçmek ve buranın en az bir senelik soft opening dönemini yaşamak. Bu derece büyük bir projede yüzlerce binlerce, küçüklü büyüklü sorun çıkacaktır eminim. Bir sene içinde bunları göreceğiz. İnşaatla ilgili hiçbir problem yok. İşletmeci AEG firması da bütün altyapıyı hazırlıyor. Pazarlama firması VIP ve localarla ilgili faaliyetlerini sürdürmektedir. Diğer tribünlerde 26 bin kombine satmak amacındayız, önümüzdeki günlerde satışa başlayacağız. Metrolarda da sıkıntı yok. Her şey hazır olacak. Dört dakikada iki bin kişilik bir tren kaldırabiliyorlar. Metro binasının altında iki bin beş yüz arabalık bir otopark var, dört bin beş yüz olana ilaveten. Karayolları ve Ulaştırma Bakanlığı’yla görüşmelerimiz de sürüyor, diğer yollar için.

Stadın açılı kapanır çatısı ile ilgili olarak Başkan Adnan Polat, "Türk Telekom Arena’da günün konusu çatının açılır kapanır kısmı. Medyada birçok spekülatif değerlendirmeler görüyorum. TT Arena ikinci ihaleye çıktığı vakit, TOKİ Başkanı’nın bize bir uyarısı oldu. Bir dört ay daha beklememiz gerekiyor ki bize teklif gelsin çünkü Türkiye’de böyle bir şey yok, bir araştırsınlar. Biz de dedik ki, dört ay beklemeyelim, sonra ona ayrı ihale açarız. Mayıs ayında açılır kapanır kapakları yaptıracağız" sözleriyle bu konuyu da bir kez daha açıklığa kavuşturdu.

Adnan Polat, daha sonra şunları söyledi:

"Sportif anlamda bilindiği gibi bir transfer dönemi yaşıyoruz. Sadece futbolda değil, basketbol ve voleybolda da transferlerimizi sürdürüyoruz. Amatör sporlarımızın geleceğe yönelik yatırımlarını yapıyoruz. Önümüzdeki senelerde gelecek şampiyonlukların hesabını kuruyoruz. Kız voleybol ve basketbol takımlarımıza ciddi bir sponsor bulduk biliyorsunuz. Dört senelik bir anlaşmamız var. Bu iki şubemizin giderlerinin büyük bölümünü Medical Park karşılayacak. Böyle bir kaynak bulduğumuz için, buna göre transferler yapıyoruz. Türkiye’de final, Avrupa’da dörtlü final oynayacağımızı düşünüyoruz. Erkek basket ve voleybol için ise kendi imkanlarımızla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Amatör sponsorlarımıza da artan gelirlerimize bağlı olarak destek veriyoruz. Küreğe bir dokunduk şampiyonluk geldi. Bunları sürdürmek ve daha iyiye götürmek istiyoruz.

2012’de UEFA Mali Kriterleri devreye girecek. Federasyon Mart ayıyla birlikte bizden bir borçsuzluk belgesi istiyor, futbolcuların imzasıyla. Bunu bir şekilde becerebiliyorduk. Ancak bundan sonra dört ayda bir isteniyor. 2012 UEFA Kriterleri geldiği vakit hasılat - borç dengeleri iyice incelenecek. Rakiplerimiz transferler yaparken bir aydır sessiz kaldık gördüğünüz gibi. Ancak 20 milyon euro bonservis bedeli almadan biz transfer yapmaya başlamayacaktık. Mehmet Topal, Keita, Emre Güngör ve Uğur Uçar'ın satışıyla 16 milyon euro civarı bir rakam aldık, son on yılda böyle bir şey yoktu. Teminat mektubu vermeden transfer yapıyoruz, alarak satıyoruz.Avrupa’daki kredimiz iyi durumda. 1 Haziran dönemiyle birlikte ilk kez nakit olarak bir kâr göreceğiz. Galatasaray, bu zarardan kurtulup artık kâr eden bir şirket hâline gelsin istiyoruz.

Son bir konudan daha bahsetmek istiyorum. Şu anda yoğun bir tempoda çalışıyoruz, özellikle bu yaz döneminde insanlar tatilde olduğu için ilgili bürokratları bulmak çok kolay olmuyor. Ama ısrarla çalışıyoruz çünkü bu Ocak ayına kadar olan süreç Galatasaray için çok önemli. Beni çok rahatsız eden bir konu var. Galatasaray’ın duruşuna ve asaletine yakışmayan birkaç olay oluyor. Camia içinde iki elin parmaklarını geçmeyen bazı Galatasaraylılar bizi yıpratmaya çalışıyor, rahatsız ediyor. Başkan Yardımcım Yiğit Şardan ile ilgili ortaya atılan iddialar bunların sonucu. GSBonus ve GSMobile projelerinin fikrini üreten isim Yiğit Şardan. Biz onun aldığı iskontolardan yararlanmak istedik. Elimizdeki reklamla üç misli reklam yaptık böylece. Geçtiğimiz günlerde bir hesap çıkardık. Yğit Şardan'ın Galatasaray’a katkısı 6,3 Milyon TL.

Geçen toplantıda bana 'Yönetim Kurulu üyeleri kulübe kendi şirketinden fatura kesmeli midir kesmemeli midir?' diye soruldu. Ben bunu şöyle yanıtladım, 'Kulübün menfaatine ise vermeli.' Yine bu iki elin parmağını geçmeyen sekiz on kişilik grup, bunu çarpıtarak karalama yaptılar. Medyada da küçük bir azınlığı yanlarına almışlar, ithamlarına medya aracılığıyla da devam ediyorlar.

Bir diğer konu da, birleşmeyle birlikte biz 1,5 aydan beri Amerikan orjinli Bain & Company ile çalışıyoruz. Bize ayrıntılı bir rapor sundular, biz de bunu değerlendirip kararımızı vereceğiz."

Başkan Adnan Polat'ın ardından Kurumsal Yönetim ve Mali İşler Koordinatörü Erdal Aslan, 2009-2010 bütçe gerçekleşmeleri ve 2010-2011'in bütçe sunumuna dair Divan üyelerine bilgi verdi.

Erdal Aslan'ın mali konulara ilişkin konuşmasının ardındanise Mehmet Bilen, Ömer Kayalıoğlu, Cengiz Akatlı, Duygun Yarsuvat, Hayrettin Kozak, Ahmet Şenkal ve Faruk Bil, kürsüye çıkarak söz alan isimler oldular. Son olarak Yönetim Kurulu adına söz alan İkinci Başkan Mehmet Helvacı, konuşmalarda öne çıkan belli başlı konularda görüş bildirdi ve soruları yanıtladı.

Haberle ilgili videolar için tıklayınız.