18 Ocak 2005 Salı 12:00

100. Yıl: Avrupa Taraftar Kartı’na Büyük Talep

100. Yıl: Avrupa Taraftar Kartı’na Büyük Talep

Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Turgay Kıran, 100. Yıl Etkinlikleri içinde yer alan Avrupa Taraftar Kartı Projesi konusunda Galatasaray Spor Kulübü’nün Mecidiyeköy’deki binasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Turgay Kıran yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta Almanya’da başlatılan Avrupa Taraftar Kartı Projesi için iki yıldır çalışıldığını ve Avrupa’da ilk kez bir Türk kulübünün bir sivil toplum örgütünü, Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak oluşturduğunu da belirtti. Turgay Kıran, Almanya’nın başlatılan Avrupa Taraftar Kartı Projesi’nin Avrupa’nın diğer ülkelerinde de taraftarlarımızın çok sevdiği Türk sanatçıların da katılacağı etkinliklerle devam edeceğini söyledi.

Turgay Kıran, Avrupa’nın diğer ülkelerinden de kart talepleri geldiğini söyledi ve “Fransa ve Belçika’dan bu projenin neden Almanya’da başladığı konusunda sitem telefonları aldım. Ama Avrupa Taraftar Kartı Projemiz bir-iki hafta içerisinde bu ülkelerde de geçerli olacak” dedi.

Auf Schalke Arena’yı dolduran yaklaşık 53 bin kişinin izlediği Galatasaray-Schalke 04 maçı sonrası ilk gün yaklaşık 1.200 kişinin Call Center aracılığı ile başvurduğunu söyleyen Kıran, dün öğlen saatlerinde alınan son bilgiye göre 1.700 üyenin kaydolduğunu da sözlerine ekledi.

Bu üyeler arasında Almanya vatandaşlarının da bulunduğunu söyleyen Kıran “Avrupa Taraftar Kartı Projesi’ne beklemediğimiz kadar hızlı bir başlangıç oldu. Şu ana kadar 7.000’e yakın telefon başvurusu var. Bunlar çok ciddi rakamlar. Çünkü biz ilk bir sene içinde 50 bin Avrupa Taraftar Kartı’nı özellikle Almanya’daki taraftarlarımıza satmayı planlıyorduk. Bu bizim ilk basamağımızdı.” dedi.

İlk üç yılda 150 bin ile 200 bin arasında Avrupa Taraftar Kartı üyesi elde etmeyi hedeflediklerini söyleyen Kıran, taraftarlara sunulan kartların iki türlü olduğunu; 65 Euro bedelindeki aidiyet kartının yanı sıra 115 Euro’ya satılan ve içinde çeşitli ürünlerin yeraldığı Süper Taraftar Kartı’nın, Avrupa Taraftar Kartı alan 1700 üye arasında % 80 oranında talep gördüğünü belirtti. Turgay Kıran, bunun Galatasaray’a verilen değeri belli ettiğini söyledi.

Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Turgay Kıran son olarak, Avrupa Taraftar Kartı’na başvuru kanallarının, internet (www.galatasaray.de) , Call Center (01805-1905 00) ve yurtdışı maçlarında dağıtılan başvuru formaları olduğunu söyledi.