5 Mayıs 2022 Perşembe 10:49

Ali Uras’ı özlemle anıyoruz

Ali Uras’ı özlemle anıyoruz

Galatasaray tarihinin unutulmaz isimleri arasında yer alan, eski başkanlarımızdan Ali Uras'ı aramızdan ayrılışının 10. yılında özlem, saygı ve rahmetle anıyoruz.

14 Mayıs 1923 tarihinde Sinop’ta dünyaya gelen Ali Uras, ilkokulu Sinop'ta okudu. Ortaöğrenimini ve liseyi İstanbul Kabataş Lisesi'nde tamamlayan Uras, 1942 yılında girdiği Tıp Fakültesi’nden 1947 yılında tıp doktoru olarak mezun oldu.

Ali Uras, daha sonra genel cerrahide profesörlük mertebesine kadar yükseldi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Bölüm Başkanlığı görevini bir dönem yürüten Ali Uras'ın önemli bir sporculuk yaşantısı da oldu.

1938 ila 1953 yılları arasında Galatasaray’da basketbol oynayan Ali Uras aynı zamanda Galatasaray Basketbol Takımı’nın kaptanlığını yaptı. 43 kez milli takım forması giyen Ali Uras, basketbolu bırakmasının ardından iki yıl ABD'de yaşadı.

Yurda dönüşünün ardından ilk kez başkan seçildiği 1979 yılına kadar beş kez Galatasaray yönetim kurullarında görev alan Ali Uras, 27 Ocak 1979 tarihindeki Galatasaray Genel Kurulu’nda başkan adayı olarak bulundu. Ali Uras, diğer başkan adayı Suphi Batur'u 341 oya karşı 245 oyla geride bırakarak kulübümüzün başkanı oldu.

Uras’ın başkanlığı döneminde futbol takımımız iki Türkiye Kupası, bir Cumhurbaşkanlığı Kupası ve bir Başbakanlık Kupası’nı müzesine götürdü. Alman teknik adam Jupp Derwall de Ali Uras'ın başkanlığı döneminde Galatasaray'a transfer oldu.

Galatasaray'a ve Türk sporuna büyük hizmetler veren Ali Uras, 1986 yılında Galatasaray başkanlığı görevinden ayrılmasının ardından 1987 yılında Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığı yaptı. Uras, Genel Cerrahi dalında profesörlük unvanına sahip bulunuyordu.

Efsane başkanımız 5 Mayıs 2012 tarihinde, 88 yaşında hayata gözlerini yumdu.