12 Aralık 2018 Çarşamba 22:12

Aralık Ayı Divan Kurulu toplantısı gerçekleşti

Aralık Ayı Divan Kurulu toplantısı gerçekleşti

Galatasaray Spor Kulübü Aralık Ayı Olağan Divan Kurulu toplantısı, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Özhan Canaydın Toplantı Salonu'nda yapıldı.

Başkanımız Mustafa Cengiz’in yurt dışında olması sebebiyle katılamadığı toplantıya Galatasaray Spor Kulübü 2. Başkanı Abdurrahim Albayrak, Başkan Yardımcıları Yusuf Günay ile Kaan Kançal, Yönetim Kurulu Genel Sekreteri İlber Aydemir, Yönetim Kurulu üyeleri Mahmut Recevik ve Dilek Kutlu katıldı.

Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu’nun konuşmasıyla başlayan Aralık Ayı Divan Toplantısı'nın ilk bölümünde Spor Kulüplerinde Sponsorluk konusu başlığı altında Osman Ayaz bir konuşma yaptı.

Tüzüğümüzün 87/14 maddesi uyarınca Kulüp ve bağlı ortaklıklarının 30 Eylül 2018 sonu itibarıyla, o döneme ait kesin olmayan hesap özeti ve özet yönetsel, sportif faaliyet raporlarını, Başkan Yardımcılarımızdan Kaan Kançal gerçekleştirdiği sunumla Divan Kurulu üyelerine sundu. 

Daha sonra Tüzüğümüzün 96/8 maddesi uyarınca Denetim Kurulu üyemiz Emir Otluoğlu tarafından, 30 Eylül 2018 sonu itibariyle gündemin 4.maddesinde açıklanan kesin olmayan hesap vaziyeti ile yönetsel ve sportif faaliyet raporları bir sunumla Divan Kurulu üyelerine anlatıldı. 

Divan Kurulu toplantısında daha sonra Başkan Yardımcılarımızdan Yusuf Günay söz aldı. 

“Sayın Başkan, saygıdeğer Divan Kurulu üyeleri; sözlerime başlarken sizi saygıyla selamlıyorum. Aslında bu konuşmayı yapıp yapmamayı çok düşündüm, çok tereddüt ettim. Ancak yapmazsam yönetim kurulumuza karşı yapılmış bir haksızlığa cevap vermemiş olacaktık ve buna çok üzülecektim. Tabii ki benim bu söyleyeceklerim sayın Divan Kurulu başkanımıza bir cevap değil. Sadece, kamuoyumuzun, Divan Kurulumuzun şu anda yaptığımız faaliyetleri bilmeleri için. Sayın Divan Kurulu Başkanımız ‘Galatasaray Spor Kulübü idari, mali ve sportif açıdan başarısızdır.’ dedi. Öyle mi, değil mi? Ben sizinle görüşlerimi paylaşacağım. 

Mali açıdan Kaan Bey (Kançal) sunumunu yaptı. Galatasaray Spor Kulübü’nün mali yapısını, geçmişten bugüne gelen negatif yapısını pozitife çevirmek için yönetim kurulu olarak gerçekten büyük bir mücadeleyle çalışıyoruz. Gördüğünüz gibi borçları azalttık. Bütün sporcularımızın, futbolcularımızın maaşlarını, borçlarını zamanında ödüyoruz. Diğer rakiplerimizin önüne geçen bir yapıya kavuştuk. Haberlerde görüyorsunuzdur, bazı takımların sporcuları ‘Alacaklarımızı alamıyoruz’ diyerek sahaya çıkmıyorlar.  Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik konjonktür ortada. Hal böyleyken teşvik etmek yerine bizleri ümitsizliğe sevk etmenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Divan Kurulu Başkanımız konuşmanın sonunda ‘Sunumu hazırlayan profesyonellere teşekkür ediyoruz.’ dedi. Dün gece Kaan Bey kardeşimiz sunumu hazırlamak için Porto maçının ilk yarısını izleyemedi. Peki, o sunumun içindeki figürleri bu noktaya getirmek için yönetimimizin çalışmaları? Bunları göz ardı edecek miyiz? 

Sportif durumu da özetleyen Başkan Yardımcısı Günay, “Sportif başarı için ‘2018 yılında futbol takımı başarısızdır.’ denildi. Saygıdeğer büyüklerim, sayın Divan Kurulu üyeleri, 2018 yılının şampiyonu Galatasaray’dır. Bunu unutmamak lazım. Şampiyon biziz. Hangi şartlarda şampiyon olduk? Hepimiz biliyoruz ki; şampiyonluk gerçekten çok zor şartlar altında elde ettiğimiz mücadelenin sonunda gelmiş bir şampiyonluktur. Aslında en büyük başarı da Şampiyonlar Ligi’ne katılabilmektir. Biz, daha önce yapmış olduğumuz anlaşmalarla 5 milyon avro zarar etmeyi taahhüt etmişken 147 milyon avro zarar ettik. Şampiyonlar Ligi’ne bu yüzden katılma imkanımız olmadığı halde yoğun bir mücadeleyle katılma şansı elde etmemiz bir başarı değil mi? Şampiyonlar Ligi’ne katılmak başlı başına bir başarı. Biz, 135 milyon avro harcayarak transfer yapmadık. İlk kez transferde 1.5 milyon avro artı verdik. Gelinen nokta itibariyle, UEFA’yla yapılan anlaşmalar çerçevesinde Galatasaray, elbette ki eşit şartlarda mücadele edememiştir. Bir anlaşma çerçevesinde maalesef bunları yapmak zorundayız. Transfer politikamızı da buna göre belirlemek durumundayız. Futbol takımımızın bu şartlar altında Avrupa Kupalarına katılmaya hak kazanması bir başarıdır. Yönetim ve teknik heyet olarak biz inanıyoruz ki; 2018-2019 yılının şampiyonu olacağız. Bundan hiçbir tereddüdümüz yok. Bunu hep birlikte göreceğiz” diye konuştu. 

Diğer şubelerin de durumunu değerlendiren Başkan Yardımcısı Günay, “Basketbola bakalım. Biz geçen yılın üçte bir fiyatına basketbol takımları oluşturduk. Bugün Kadın Basketbol Takımımız EuroCup’ta birinci. Sayın Divan Kurulu Başkanımızdan bunu da söylemesini beklerdim. Bu bir başarı değil midir? Erkekler voleybolda ikinciyiz. Çok başarılı bir takım oluşturduk. Harcadığımız rakam geçen yıllarla mukayese edilmeyecek ölçüde düşük rakamlar” dedi. 

İdari açıdan bir reform peşinde olduklarını belirten Yusuf Günay, “Galatasaray’ın personel yapısının daha etkin ve daha verimli çalışması için ihtiyaç duyulan personeller alınıyor. Bunun da etkilerini kısa bir süre sonra göreceğiz” diye konuştu.

Mali konular hakkında bilgiler veren Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, “Mali noktada değineceğim bir şey daha var. Özellikle sponsorluk konularında. Biz sponsorluk konusunda öyle yoğun bir çalışma içindeyiz ki… Bizde şu an sponsorluk yok aslında. Barter var, yani Galatasaray’dan bir şey alıyor, karşılığında bir şey veriyor. Katar’dan Kazakistan’a kadar sponsorluk yapısını da değiştirmek adına size çok yakında büyük müjdelerimiz olacak. Bunları söylerken bizim ana sponsorumuz Nike’a da teşekkür etmek isterim. Bu konudaki çalışmalarımızı Dorukhan Acar ve İlber Aydemir sürdürüyor. Heyetler halinde her gün toplantılar yapmak suretiyle yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bununla beraber ek gelir getirici çalışmalarımız da var. Türkiye’de ilk defa fan-zone uygulamaları yapacağız. Maçtan önce taraftarlarımızın zaman geçirebileceği ve Kulübümüzün önemli bir gelir sağlayacağı faaliyetlerden biri. Aplikasyon çalışmalarımız var. Dijital anlamda Galatasaray öncü bir çalışmaya imza atacak. Bunun da heyecanını yaşıyoruz. Kısa sürede bunların da müjdesini vereceğiz” şeklinde sözlerine devam etti. 

Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, “Yönetim olarak biz bütün samimiyetimizle çalışıyoruz. Ortada bir başarısızlık ben görmüyorum. Başarısızlık da söz konusu değil. Galatasaray Spor Kulübü her alanda olduğu gibi çok başarılı bir sezon geçirecek. Bunun için biz bütün enerjimizi harcayacağız. Eğer yanlış bir şey söylemişsem herkesten özür diliyorum. Sadece kendi hissiyatımı paylaşmak istedim. Saygılarımı arz ediyorum” sözleriyle konuşmasını noktaladı. 

Toplantıda daha sonra gündemin 4. ve 5. maddesinde ele alınan raporlarla ilgili genel görüşmeye ve ardından güncel olaylarla ilgili görüşlere geçildi. Bu bölümlerde Hayrettin Kozak, Ayhan Özmızrak, Işın Çelebi, Burak Elmas, Candemir Berkman, Sami Çölgeçen, Turcan Bolayır, Bünyat Balaban, Rıza Morova ve İbrahim Ziyal söz aldı.

Divan Kurulu üyesi Ayhan Özmızrak’ın bir sorusu üzerine İkinci Başkanımız Abdurrahim Albayrak yaptığı konuşmada, Şampiyonlar Ligi’nde oynanan Porto maçının ardından soyunma odasına giderek oyunculara bir moral konuşması yaptıklarını belirtti. 

Divan Kurulu üyelerinin sorularını cevaplandırmak üzere tekrar söz alan Kaan Kançal’ın değerlendirmelerinin ardından Aralık Ayı Divan Kurulu toplantısı sona erdi.