11 Ocak 2021 Pazartesi 15:33

Aydan Siyavuş’u saygı ve rahmetle anıyoruz

Aydan Siyavuş’u saygı ve rahmetle anıyoruz

Ülke basketbolundaki profesyonel anlayışın öncülerinden, birçok değerli antrenör ve yüzlerce yetenekli sporcuyu yetiştiren, hepimize basketbolu sevdiren, Türkiye’nin “Beyaz Gölge”si, basketbolun efsane ismi Aydan Siyavuş’u aramızdan ayrılışının 23. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

Aydan Siyavuş kimdir?

15 Mayıs 1947 yılında İstanbul'da doğan Siyavuş, basketbolculuk yıllarının ardından antrenör olarak devam ettiği kariyerine adını altın harflerle yazdırdı.

1998 yılında Galatasaray Erkek Basketbol Takımı'nı çalıştırdığı sırada geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yuman Aydan Siyavuş, 7 şampiyonlukla, Erkekler Basketbol Süper Ligi'nde en fazla şampiyonluk yaşayan antrenör unvanına sahip bulunuyor.

1964 yılında basketbolculuk yaşamını noktalayarak basketbol antrenörlüğüne geçen efsane isim, Eczacıbaşı ile 1976, 1977, 1978, 1980 ve 1982 yıllarında şampiyonluk yaşadı. 34 yıl boyunca başantrenör olarak Türk basketboluna hizmet eden Siyavuş, Kadıköyspor, Efes Pilsen, Beşiktaş, Fenerbahçe, Çukurova, Darüşşafaka, Karşıyaka ve Galatasarayımızı çalıştırdı.

Milli takımlara neredeyse tüm yaş kategorilerinde hizmet veren Siyavuş, Yıldız, Genç, Üniversite ve A Milli Takım’da da antrenör olarak görev yapmış ülkemize 1976’da Balkan Genç Erkekler Şampiyonluğu, 1981 yılında Bulgaristan’da Balkan Şampiyonluğu ve 1987’de Suriye’deki Akdeniz Oyunları’nda altın madalyayı kazandıran A Milli Takım’ın başında yer almıştı.