17 Mayıs 2020 Pazar 00:25

Baba Gündüz'ü saygı ve rahmetle anıyoruz

Baba Gündüz'ü saygı ve rahmetle anıyoruz

Galatasaray’ın ruhuna benliğini katan ve Galatasaray'ı herhangi bir spor kulübü olmanın ötesine taşıyan efsanevi isimlerden olan Gündüz Kılıç, tam 40 yıl önce, 17 Mayıs 1980 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Galatasaray futbol takımının efsane futbolcularından ve tarihi başarılara imza atan teknik direktörlerinden biri olarak hem Galatasaray hem de Türk futbol tarihinde unutulmaz bir yere sahip olan Gündüz Kılıç’ı ölümünün 40. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın çalışma arkadaşı ve Gaziantep Milletvekili Kılıç Ali’nin oğlu olan Gündüz Kılıç, 1919 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Daha iyi bir öğrenim görmesi için verildiği Galatasaray Lisesi’nde futbolla tanışan Gündüz Kılıç, önce okul takımında ardından da Galatasaray’ın genç takımında yer aldı. Yeteneği dolayısıyla A takıma kadar yükselen Kılıç, kısa zamanda Galatasaray’ın önemli futbolcularından biri haline geldi. Askerlik görevi dolayısıyla Ankara’da bulunduğu yıllarda Havagücü ve Demirspor formalarını da giyen Kılıç, savaşın ardından yeniden Galatasaray’a döndü.

17 yıl aradan sonra 1948-1949 sezonunda şampiyon olan Galatasaray kadrosunda yer alan Gündüz Kılıç, 1951 yılında Berlin’de Almanya’yı 2-1 yenen kadronun oyuncuları arasında da yer aldı.

Hava toplarındaki hakimiyeti ve yıpratıcı özellikleri dolayısıyla Tank lakabıyla anılan Gündüz Kılıç, Galatasaray’da uzun yıllar oynadı ve 11 kez de milli oldu. 1952’de aktif futbolu bıraktıktan sonra Galatasaray ve Milli takımda teknik adam olarak görev alan Gündüz Kılıç bu görevde de pek çok büyük başarıya imza attı.

Profesyonel lig öncesi dönemde Galatasaray’la 1955-1956 sezonunda şampiyonluk yaşayan Kılıç, 1954 Dünya Kupası’na katılan milli takımında teknik direktörüydü. Profesyonel liglerin başlamasının ardından Galatasaray’da yeniden görev alan Gündüz Kılıç, Galatasaray ile 1961-1962 ve 1962-1963 sezonlarında şampiyonluklar yaşadı.

Ayrıca 1963,1964, 1965 ve 1966 yıllarında Galatasaray ile arka arkaya dört kez Türkiye Kupası'nı kazanan Gündüz Kılıç, 1966 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazanma onurunu da elde etmiş bir teknik adamdı. Galatasaray’ın ardından Feriköy ve Beşiktaş’ta da teknik direktörlük yapan Kılıç bu sürecin ardından ömrünün sonuna değin spor yazarı olarak Türk futboluna hizmet etmeye devam etti.

17 Mayıs 1980 günü hayata veda eden Gündüz Kılıç, futbolculuğunun yanısıra lider kişiliği ve karizması dolayısıyla sadece Galatasaraylılar tarafından değil tüm spor çevreleri tarafından saygı ve sevgiyle karşılanmış ve bu yüzden de 'Baba' lakabıyla anılmıştı.