28 Temmuz 2021 Çarşamba 19:03

Başkan Burak Elmas: “Türk futbolu için tarihi bir karar alındı”

Başkan Burak Elmas: “Türk futbolu için tarihi bir karar alındı”

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Burak Elmas, Türkiye Futbol Federasyonu Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

Türk futbolunun düşüşten çıkarmak adına ortak irade çağrısında bulunan Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Burak Elmas, TFF Genel Kurulu’nda kürsüye çıkarak şu açıklamaları yaptı: 

“PROBLEMLERİ HALLETMEZSEK YENİ BİR KAOS SEZONUNA GİRECEĞİZ”

Sayın Divan Başkanım, Sayın Divan üyeleri, Sayın Federasyon Başkanım, sayın federasyonu yönetim kurulu üyeleri, sayın delegeler. Bugün birçok konuşma oldu; fakat şunu kabul edelim ki Türk futbolu ciddi bir kaosla uğraşmakta. Bu kaosun sebebini pandemi veya yabancı kararı olarak basitleştiremeyiz. Kısa bir süre önce yönetime geldik. Gördüğüm şey şu. Problemler kişisel ilişkilere zimmetlenmiş durumda. Süregelen, çözülememiş birçok kronik sorun var. Futbolu özerk yapan sizlerin verdiği kararlar, bizler futbolumuza sahip çıkmak zorundayız. Bugün Kulüpler Birliği birlikte hareket ederek Türk futbolunun sorunlarını açık bir şekilde dile getirdiler.  Bütün ligler bunu yapmak zorunda. Galatasaray Spor Kulübü olarak kimseyle kavgamız yok; ama çözümlerle ilgili çok ciddi bir irademiz var. Tüm kulüplerimiz için çözümlerin kısa zamanda elde edilebilmesi için bütün irademizi ortaya koyacağız. Rekabeti sahaya indirmek, bizim seçtiğimiz TFF’nin bunu gerçekleştirmesini istiyoruz. Bugün aramızda bulunan kulüplerden adaletten yana şikayeti olmayan kimse yok. Şu an dile getiremeyebilirler ama buna TFF yönetim kurulundan bazı arkadaşlarımızı da katabiliriz."  

Artık cesur davranmak, değeri düşmeye devam eden Türk Futbolunu buradan çıkarmak e rekabeti sahaya indirmek, Türk futboluna adaleti sağlamak, federasyonun yapacağı spor kulüpleri futbol denetimini de herkese adil, eşit şekilde yapmasını sağlamak zorundayız. Kulüpler Birliği Yönetim Kurulu olarak, tüm başkanların imzasıyla sorunlar dile getirildi. Bu sorunlar sadece Süper Lig kulüplerinin sorunları değil. Tüm kulüplerimizin sorunları. Bugün ciddi bir vergi sorunu ile uğraşıyoruz. Dün Tahkim Kurulu ve Disiplin Kurulu ile ilgili çok verimli bir görüşme yapıldı. Sayın başkan da bizimle birlikteydi. Çok verimli bir toplantıydı ama yetmez. Kısa zamanda diğer problemleri de birlikte çalışarak halletmek lazım. Bizim federasyonumuzdan beklentimizde kişisel hiçbir konu yok. Bu problemlerin acil halledilme mecburiyeti var. Çünkü onlar Türk futbolunu yani bizi temsil ediyorlar. Bunların acil şekilde çözülmesini bekliyoruz."

"Lütfen konuları kişilere olan husumet veya sempatiye indirgemeyelim. Kişileri sevdiğimiz için konuların üzerine gitmemeyi,  sempati duyduğumuz için yanlışı desteklemeyi bırakalım. Mevzu bahis Türk futbolu. Burada Türk futbolunu hep beraber cesur olarak, arkasına gücümüzü ve oylarımızı koyarak buradan çıkarmamız lazım. Zorlu bir pandemi dönemi geçirdik ama pandemi öncesinde de Türk futbolunun değeri düşüyordu. Bu yeni bir şey değil. Dolayısıyla burada artık kronikleşmiş tüm problemleri, iddia geliri problemini, yayıncı kuruluş problemini, vergi problemini, kurumlardaki adalet problemlerini, hakemlerle ilgili problemleri halletmezsek yeni bir çok kaos sezonuna daha gireceğiz. Bugün kurumlardan memnun olan kulüp başkanı hiçbir ligde görmedim. Demek ki sistemde bir yanlış var. Sistemdeki problemleri de kişiye zimmetleyerek bundan kurtulmadığımızı gördük. Federasyonlar değişti, biz problemler yaşamaya devam ettik. Hep birlikte bu çözümlerin arkasına ciddi bir irade koyup, TFF’ye hızlı şekilde çözmesi için gerekirse yardım gerekirse de baskı yapmak mecburiyetindeyiz. Galatasaray Spor Kulübü olarak her ligdeki tüm kulüplerimizin hakkını savunmaya Türk futbolunun buradan çıkması için üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız. Bunu bir görev olarak addediyoruz.”

“OYUNU GÜZELLEŞTİRMELİYİZ” 

“Bugün biz Türkiye Futbol Federasyonu’nun idare etmesini değil, Türk futbolunu yönetmesini istiyoruz. Bizler adına yönetmesini istiyoruz. Birçok bakanlıkta problemlerimiz var. Bunları zaten biliyorlar. Problemler konusunda ayrışmıyoruz. Çözümler konusunda da ayrışmamamız lazım. Sıkı bir diyalogla, hızlı çalışarak bu problemleri acil çözmemiz lazım. Bizler çözüm odaklı her şeye kişisel ilişkileri kenara koyarak sonuna kadar destek vermeye hazırız. Eğer yayıncı kuruluş ile bir problem varsa, federasyonumuz bu konuyu halledemiyorsa, sebeplerini varsa, bizimle açıp paylaşırlarsa biz de kulüpler olarak yardımcı oluruz. Sorunları çözmek için önce sorunların sebeplerini doğru teşhis etmek, çözümlerini doğru belirlemek ve arkasına irade koymak lazım. Bu formüle her zaman destek olacağız. Buna devam edeceğiz." 

Bugün için oylayacağınız hukuk kurullarındaki çok önemli değişiklik maalesef bu sene için yetişmeyecek. Biz tüm kulüplerimizin hakkını kendi hakkımız olarak görüyoruz. Dolayısıyla tüm kulüplerimizin de bu anlayışla hareket etmesini rica ediyoruz. Zaten gergin olan, pandemiden çıkmış bir Türkiye’nin de Türk kulüpleri olarak germeye hakkımız yok. Oyunu güzelleştirme görevimiz var. Bunun için de TFF’nin görevine doğru şekilde oynayarak, bunu organize etmesini doğru şekilde yapmasını arzu ediyoruz. Hepinize teşekkür ediyorum.”    

“TÜRK FUTBOLU İÇİN TARİHİ BİR KARAR”

TFF Genel Kurulu’nun ardından Galatasaray Televizyonu’na açıklamalarda bulunan Başkan Burak Elmas, genel kurulda Türk futbolu adına tarihi bir karar alındığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Öncelikle başkan yardımcımız Sayın Rezan Epözdemir’e teşekkür ederim. Çok büyük emek verdi. Sabahlara kadar çalıştılar. Kulüpler Birliği’nde çalıştığımız, arzu ettiğimiz bir değişimdi. Son dakikaya kadar ciddi görüşmeler yapıldı ve bu görüşmelerin sonunda da Türk futbolu için tarihi bir karar alınarak hukuk kurullarının bağımsızlığı konusunda ciddi bir adım oy birliği ile atıldı. Destek verdiler. O bakımdan önemli bir kazanım elde etmiş olduk. Galatasaray da burada hem Rezan Bey vasıtasıyla hem de Kulüpler Birliği’ndeki tutumumuzla önemli bir rol oynadı. Buna emek veren herkese çok teşekkür ederim. Umarım aynı konudaki hamlelerimizi, hem MHK organizasyonu hem de Türk futbolunun rekabetinin sahaya indirilmesi konusunda göstererek hızlı bir zaman içerisinde gerekli kazanımları elde etmeyi düşünüyoruz.“

“ÇÖZÜMLERDE AKSAMA OLURSA TEPKİMİZİ VERİRİZ”

Delegelerimizle birlikte geçmişte yaşanılan konular var. Bugün 5-6 konu ilettik. İki konuda önemli bir adım atıldı. Birincisi bugün resmileşen statü değişikliği ile ilgili. İkincisi Sayın Başkan Nihat Özdemir, televizyon yayın haklarıyla ilgili hem komisyon hem Süper Lig A.Ş.’ye bu yayınların devredilmesi konusunda açık bir niyet beyan etti. Biz bu niyetin devam edeceğini ümit ediyoruz; fakat her halükarda bunu görmek zorundayız. Bu sebeple ibra konusunda çekimser kalarak oy kullanmadık. Salonda bulunduk. Biz kişilerden bağımsız olarak çözüm için uğraşıyoruz. Bu çözümler yerine getirilirse Türk futbolu için iyi olacak. Çözümlerde bir aksama olursa tekrar her zamanki gibi duruşumuzu sergileyerek Galatasaray’a yakışır tepkilerimizi vermeye devam edeceğiz.

“GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ OLDU” 

“Artık Türk futbolunun bence başka bir şansı kalmadı. Ya buradan çok yukarılara ya da aşağılara gidecek. Burada insiyatif alacağız. Galatasaray her dönem tarihte sporun gelişimi açısından önemli bir rol oynamıştır. Galatasaray Spor Kulübü burada oynaması gereken rolü en güçlü şekilde oynayacak. 2. Lig, 3. Lig, Amatör kulüplerinin ve tüm kulüplerin haklarını savunarak Türk futbolunun ileriye gitmesi için güçlü iradesini masaya koyacak Galatasaray. Bugün güzel bir başlangıç oldu. Uzun zamandır sessizliğe bürünen, birbiriyle konuşmayan, tartışan futbol paydaşları yerine çözüm üreten, birlikte bu çözümü oylayan ve kabul eden bir futbol paydaşları görüntüsü oldu. Bizim de buna katkımız oldu. Ne mutlu bize. İşimiz bitmedi. Yetmez. Hızlı devam edeceğiz. Eğer istediğimiz hızla değişim olmazsa gereken tepkiyi göstereceğiz.”

“KALICI İRADEYİ GÖSTERMEYE NİYETLİYİZ”

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Burak Elmas şöyle konuştu: 

“Önemli bir konuda önemli bir ilerleme kaydettik. Bu konuda TFF, Kulüpler Birliği birlikte çalışarak son anda da olsa bir irade gösterildi. Delegelerimiz de genel kurulda bunu onaylayarak devrim niteliğinede, Türk futbolunun bağımsız kurullar tarafından yönetilmesi ve adaletin her türlü karar yansıması adına bence tarihi bir karar aldındı. Gerçek ve ciddi anlamda çalışan, bu taslağın sabah erken saatlere yetişmesini sağlayarak herkesin takdirini kazanan Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Sayın Rezan Epözdemir’e ve TFF Hukuk grubuna çok teşekkür etmek istiyorum. Bugün mutluyuz. Yeter mi? Hayır. Önümüzde çözmemiz gereken çok ciddi problemler var. En azından bir adım atıldı. Bu adım da hiçbir kulüp için değil Türk futbolu için atıldı. Bu adımların hız kesmeden devam etmesini arzu ediyoruz. Kişilerle kavga etmekten ziyade sorunları çözmek için mücadele vermeliyiz. Kişiler bazında yapın mücadelenin Türk futboluna hiçbir katkısı olmadığını geçmiş dönemlerde gördük. Çözüm konusunda en sert ve kalıcı iradeyi Galatasaray Spor Kulübü olarak göstermeye niyetliyiz. Burada Galatasaray Spor Kulübü olarak kendimizi sadece Süper Lig kulüpleri değil, 2. Lig, 3. Lig ve tüm futbol paydaşları adına da sorumlu olarak hissediyoruz. Galatasaray Türkiye’nin lider bir kurumudur. Burada gereken rolü oynamaya devam edecektir.”

“SÜPER LİG A.Ş. KURULMASI YÖNÜNDE CİDDİ BİR ÇALIŞMA VAR”

“Kulüpler Birliği’nde yeni bir seçim yaptık. Başkanımız Ahmet Ağaoğlu’nun adaylığı kabul etmesinin birinci şartı buydu. Biz de kendisiyle birlikte hareket ettik. Süper Lig A.Ş.’yi kurmak adına ciddi bir çalışma yürüyor. Bu çalışmayı hızlandıracağız. TFF bugün Süper Lig A.Ş.’nin kurulması yönünde beyan ettiği iradeyi ortaya koyarsa, gelecek sezon başlangıcını düzgün bir şekilde, Süper Lig takımlarının değerinin artmasının yönlendirecek şekilde başlatabiliriz.   Artık TFF’yi denetleme görevinin eksiklik tüm takımların eşit olarak yapması lazım. Harcama limiti belirlemesinde problem varsa baştan tartışılmalı ama limit belirlendikten sonra her takıma eksiksiz uygulanmalı. Biliyorsunuz Financial Fair Play de artık rekabetin bir parçası. Hem sahada hem finansal rekabette eşitliğe uygun denetim ve adalet istiyoruz. Umarım bunu sağlayacağız. En azından Galatasaray Spor Kulübü olarak tüm irademiz bunun arkasında.” 

“YABANCI SINIRLAMASI İLE OYUNCU YETİŞTİREMEYİZ”

“Yabancı limiti konusunda bizim tepkimiz iki konudaydı. Birinci tepkimiz Kulüpler Birliği’nin iradesine rağmen böyle bir kararın alınmış olmasıydı. Türk futbolundaki büyük problemler yumağını sadece yabancı sınırı getirerek çözüleceğini düşünmek son derece basit ve sonuca yönelik olmayan bir düşünce tarzıdır. Türk oyuncularımız yetişsin istiyoruz; ama bu yabancı sınırı ile olmaz. Altyapıda kaynak ayırmak, burada düzgün şekilde bu oyucuları eğitmek, daha sonra A takımda onlara şans vermek. Bu ara gruplar için rezerv lig kurulması gibi birçok çalışma lazım. TFF ile bununla da görüştük. Bu konuşmaları yapacağız. Türk oyuncularımızın sahada yeterli zamanı almasını, yabancı sınırlaması gibi basit bir kararla altını doldurmadan yapmak son derece eksik bir uygulama. Uzlaşmamak üzerine, anlaşmamak üzerine anlaştık; ama gereğini yapıp detaylı çalışacağız. Ümit ederim 1-1,5 ay içerisinde bununla ilgili somut adımlar atarız.”