22 Nisan 2024 Pazartesi 19:13

Başkan Dursun Aydın Özbek’ten gündeme dair açıklamalar

Başkan Dursun Aydın Özbek’ten gündeme dair açıklamalar

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Aydın Özbek, Türkiye Futbol Federasyonu - Kulüpler Birliği toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Başkanımız Dursun Aydın Özbek’in açıklamaları şu şekilde:

TÜRK FUTBOLUNDA BÖLÜNMENİN İYİ OLMAYACAĞINI İFADE ETMİŞTİK

“Kulüpler Birliği Vakfı olarak yaptığımız toplantılarda önce erken bir seçim yapılmasını, federasyonun değişmesini istemiştik. Dolayısıyla bu talebimiz de imza toplamak suretiyle meydana getirelim diye bir düşüncemiz oldu. Bunu deklare ettik. Kulüpler Birliği’ndeki bütün üyeler öyle bir imza toplamanın uygun olacağını belirttik federasyonu erken seçime götürmek için. Bu deklarasyondan sonra federasyon bunu dikkate aldı ve 18 Temmuz’da erken seçim yapılacağını deklare etti. Dolayısıyla imza toplama işi de amacına ulaşmış oldu. Kulüpler Birliği’nde yapılan toplantıda şunu ifade ettim dedim ki; imza toplayarak bu işi çözmektense istişare ile görüşme suretiyle insanları ikna etmek suretiyle zaten yönetimin değişmesi konusunda bir irade ortaya koyduk, bu şekilde görüşerek çözebilirsek çok daha şık olur Türk futbolu açısından. Çünkü imza toplama işinde Kulüpler Birliği Vakfı bölünüyor, imza toplamaya gerek olmadığını istişare ile bunun yapılabileceğini bir taraf da imza toplayarak bu işi çözmek istediklerini ifade ediyorlar. Özellikle bu bölünmenin hem kulüpler birliği için iyi olmayacağını hem de Türk futbolu için iyi olmayacağını ifade ettim ve bu manada en son yaptığımız toplantıda müzakere edilmesi yönünde bir karar alındı.”

BİLDİRİNİN AMACA UYGUN OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM

“Bana da başkan bir heyet kuralım sen de bu heyete başkanlık et, müzakere etmek için federasyondan randevu isteyelim dendi. Federasyon bu randevuyu bugün için bize verdi. Fakat istenmeyen bir olay tezahür etti. Cuma akşamı saat 10.00 gibi Kulüpler Birliği Vakfı sadece üç kulübün onayladığı bir kamuoyu açıklaması yapıldı görüşlerinizi bildirin diye bir metin kondu. Bundan evvel de soruldu kulüplere görüşlerinizi bildirin diye. Üç kulüp onay vermiş, diğer kulüplerin ve bizim okumamıza bile fırsat olmadan bu kamuoyu duyurusu yayına koydu. Ben de Genel Sekreteri aradım, bir görüş bildirilmedi. Sadece üç kulüp görüş bildirmiş. Dolayısıyla arayabilir, bütün görüşleri alabilirsiniz. Neticede ok yaydan çıkmış oldu. Kamuoyu açıklaması, futbol camiasına düştü. Biz bugün heyet olarak Yüksel Bey, ben ve Fatih Bey bu toplantıya geldik. Amaca ulaşmak için yapılan bir hareket, konulan bu bildiriyle amacı sabote edilir hale geldi. Çünkü çok net ifade ettiler. Biz uzlaşma konusunda aynı şekilde düşünüyorduk. Konuşalım nasıl uzlaşacaksak uzlaşalım derken siz Kulüpler Birliği olarak zehir zemberek bir bildiri koyuyorsunuz dendi ve kısa bir görüşme oldu. Dolayısıyla ben konulan bu bildirinin amaca uygun olmadığını düşünüyordum, bugün de neticesini gördük.”

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU, SEÇİMİN 18 TEMMUZ’DA OLACAĞINI BELİRTİYOR

“Camiaları birleştirmek, kulüpleri birleştirmek yönünde yapılan bir hareket bu suretle amaçsız kaldı. 18 Temmuz’da seçim yapılmak üzere. Federasyon bu tarihi değiştirme düşüncesinde olmadıklarını söyledi ve kısa bir toplantı oldu. Sayın Büyükekşi’nin tekrar aday olup olmaması konusunda görüş bildirmedi.”

TFF SEÇİMİNİN ERKEN YAPILMASIYLA İLGİLİ FIRSAT KAÇMIŞTIR

“İmza vermeyi düşünmüyoruz. Peki imza versek ne oluyor? Gereken imzalar toplandığı zaman bile erken seçin Haziran sonu, Temmuz başından önce yapılmıyor, prosedür statü gereği oraya kadar gidiyor. Arada bir hafta on gün var. Yapılan istişarelerde bunun daha geri çekileceği de belliyken, imza toplayarak gideceğimiz hedeften daha iyi bir hedef ortaya koyabilecekken, niye bu duruma geldi? Biraz onu sorgulamak lazım diye düşünüyorum. Şimdi neticede imza toplansa da toplanmasa da bir şey fark etmiyor. 18 Temmuz, Temmuz başında veya Haziran sonunda yapılacak seçimin farkı yok. Burada şu fırsat kaçırılmıştır. Haziran başı gibi yapılması mümkün olan bir seçimin böyle hiç hesapta olmayan bir davranış biçimiyle ortadan kaybolduğunu görüyoruz. Bunu da kendileri ifade ettiler. Sayın Büyükekşi, bu açıklama olmasa durum daha farklı olabilirdi dedi. Adaylar ortaya çıksın, kulüpler Türk futbolunu en iyi yönetecek aday için kendi iradelerini kullanırlar. Seçim tarihi 18 Temmuz olduğuna göre aşağı yukarı üç aylık bir süre var. Üç aylık süre önemli bir süre. Dolayısıyla yeni adaylar çıkması lazım. Çok adaylı bir seçim olması lazım. Onun için de uzun bir süre var, çok fazla acele etmemek lazım. Onun için önümüzdeki süreci izleyerek göreceğiz. Şimdi yeni çıktık, kimseyle temas etmiş değil. Kulüpler Birliği Vakfı toplanabilir, bu konuda bir araya gelinebilir, konu istişare edilebilir. Fakat seçim erkene çekilmek isteniyorsa seçimi daha erken yapmanın Türk futboluna faydası varsa bir fırsat kaçmıştır. İki iki daha dört. Burada futbol ailesi olmanın özellikleri var. Dolayısıyla bu özelliklere riayet etmek lazım. Bu çerçevede olayı düşünmek lazım. Onun için bugünkü toplantı amacına ulaşmamıştır. Onu söylemek istiyorum.

İmzayı takip etmiyorum. Yeterli imzayı toplasak ne oluyor? Yeterli imza toplandı. Ne oluyor? Seçim geliyor Temmuz’un başına. Haziran sonu, Temmuz başı oluyor statü gereği. Ortada zaten bir müzakere imkanı varken Sayın Büyükekşi ifade etti biz hazırlıklıydık fakat bu koyduğunuz kamuoyu duyurusu şık olmadı, müzakerenin önünü kesmiştir dedi. Dolayısıyla Kulüpler Birliği’nin bundan sonra koyacağı bildirilerin bir mutabakatla yapmasında fayda var. Kendi başına bazı şeylerin müzakere edilmeden konması bazı şeylere zarar verdi. Kulüpler Birliği Vakfı’nda da isim konuşulmadı. Çok taze daha. Seçime üç ay var. Dolayısıyla birisiyle konuşulmuş veya görüşülmüş bir şey yok.”