5 Eylül 2018 Çarşamba 00:32

Başkanımız Mustafa Cengiz’den Açıklamalar

Başkanımız Mustafa Cengiz’den Açıklamalar

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, TRT Spor’a konuk olarak gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Başkanımız Mustafa Cengiz’in açıklamalarından öne çıkan ifadeler şu şekildeydi:

“HEDEFLERİMİZ VAR”

“7 ay geçti. Bir insan kendini beğendiği, yettiğini hissettiği anda bitmiştir. Tamamen başarılı olduğuma inanmıyorum. Tamamen başarılı olduğumu hissettiğim anda benim görevim bitmiştir.  Bulunduğunuz nokta asla yetmemeli. Hedeflerimiz var. Sevgili Dursun Başkana karşı tek adaydık. Şartlar beni itti. Adaylığı düşünmüyordum. Aday çıkmadığı için aday oldum. Tepki oylarıydı. Camia Dursun Başkana haklı-haksız bir tepki veriyordu. O oylar bana döndü. Sonradan tercih ayı olmasını istedim. Bugün bana tepki de olabilir. Buna saygı duyarım ama mücadelemi bırakmam, asla siperi terk etmem. Eğer komutanlarımız olan genel kurul ve taraftar siperi terk et derse bir dakika durmam. Yönetimden çekilirim.”

“BEN DE TARAFTARIM”

“Taraftar bana çok büyük destek verdi. Bir forvet transferi olmadı diye kuru unuttu. ABD’nin yaptığı presi unuttu. Forveti ana konu haline getirdi. Taraftara çok önem veriyorum. Genel kurul üyelerinin tamamı taraftar, ben de taraftarım. Beni öven, koruyan taraftarın tepkilerini de anlayışla karşılıyorum.”

“EMRE’Yİ TEKNİK EKİBİMİZ İSTEDİ”

“Bizde transfer, oyuncular, maça çıkış ve dizilişi hepsi teknik ekibimize ait. Teknik ekibimiz Emre Akbaba’yı istedi. Futbolcuyla öncesinde görüşmedim. İmza töreninde tanıştım. Futbolu teknik insanlara, ilgili profesyonellere bırakıyorum. Ne basketbola ne de voleybola karışırım. Fatih hocamızı sadece teknik heyet deyip geçiştirmemek gerek. Ayrıca bir marka, Galatasaraylı, divan kurulu üyesi. En az benim kadar Galatasaraylı, benden fazla Galatasaray’a hizmet etmiş biri. Yedi kez şampiyonluk yaşadı. Bugün de doğum günü. İyi var. Doğum gününü kutluyorum.”

“EMRE İSTEĞİYLE BİZE GELDİ”

“Sayın Çavuşoğlu ile görüştük. Kendisinin ilk teklifi 7 milyon avroydu. Finansal fair-play kuralları gereği satmadan alamayacaktık. Aldığımızda Şampiyonlar Ligi’nde oynatamazsınız, Türkiye’de oynatırsınız. 7 milyon olunca hayır dedik. Sonra riskleri göze alıp, futbolcu satacağımıza inanarak 2,5 milyon avro teklif ettik. Sevgili Hasan başkan bozuldu. Ben çekildim. Abdurrahim bey görüşmeleri sürdürdü. Sonra 3 milyon avroya kadar çıktı ama yine olmadı. Futbolcu, çeşitli vesilelerle bizi istediğini açık açık beyan etti. Bize değil sosyal medyada bile ben istiyorum dedi. Değerli rakibimizin Nagatomo’da da 4,5 milyon avroluk bir teklifi olduğu söylendi. Akbaba transferi bir prestij haline geldi. 4 milyon avroluk teklifimizi ilettik. Futbolcumuzun da isteğiyle bize geldi.”

“GOMİS GİTMEK İSTİYORDU”

“Teknik heyet ne derse onu yaparız. Gomis’i hayatımda 3 kere gördüm. Asla soyunma odasına girmedim. Soyunma odasını görmedim, bilmem. Florya’ya da gitmedim. Gomis ile ilgili teknik heyet karar verdi. Gomis, kendisi de gitmek istiyordu. Teknik heyet zorla göndermedi. Bunu istemiyoruz, gitsin, bunu itibarsızlaştıralım diye bir şey olmadı. Cenevre’de bize ya ücretimize zam yapın ya da sözleşmemi 2 yıl uzatın dediler. 32-33 yaşında bir futbolcu. Ben Galatasaray’ın haklarını korumakla yükümlüyüm. Kimse bize diretemez. Teknik heyet ne diyorsa ona saygı duyarım. Teknik heyet de en az bizim kadar doğru ve dürüsttür. Bu konuda duygusal davranmazlar. Galatasaray’ın çıkarına göre davranırlar. Gitmeyi kendileri istedi. Gomis’in Muslera ile tartıştığı yanlış anlaşılmış, duyulmuş. Öyle bir şey yok.”

“MODESTE TRANSFERİNDE TEHLİKE GÖRDÜK”

“İlk duyduğumda 30 Ağustos’tan 2-3 gün önceydi. Ben de bir taraftar gibi araştırdım. Hukuki sorun olduğunu söylediler. Duyar duymaz müdahale ettim. Hukuk terminalojisinden anlarız. Baktığımızda çok büyük tehlike gördük. 20-30 milyon avroluk bir durum var. Çin kulübü ile iki sözleşme yapmış. Bizi hizmet, diğeri imaj ve reklam sözleşmesi. Reklam sözleşmesinin 150 bin avrosu ödenmediği için sözleşmeyi feshetmiş. Drogba olayında hizmet ile imaj sözleşmesi arasında bağlantı var. Biri feshedilince diğeri de fesh oluyor. Bunda bu madde yok. Kendisiyle Türkiye’den, Rusya’dan ve Almanya’dan 6 kulüp ilgilenmiş. Sonra bize Modeste’nin antrenmana bile çıkması durumunda bizi FIFA’ya şikayet edeceklerini belirten bir mektup geldi. Çin kulübü, Modeste’ye 50 milyon avro harcamış. Bize ağır laflar ediyorlardı. Biz, bonservisini göremedik. Tek taraflı fesih bir şey ifade etmez. Menajeri ve avukatı o hükmü bize gösteremediler. Galatasaray’ın içinde bulunduğu mali koşullarda, tam ayağa kalkacağımız anda masada ne olduğunu bilmeden bu riski göze alamam. Rahat bir mali yapıda olsam bunu göze alırdık. Bu risk yüzde 60 oranında var. Bizim dışımızda iki Türk kulübü dahil 5-6 kulüp de göze almadı. Ocak ayında Hayırlısıyla olur. Neden olmasın. Modeste olursa olur. Doğrudan bir temasım yok ama teknik heyet gereğini yapar. Teknik ekip yararlı olacağını düşünürse, şartlar oluşursa olabilir. Hukuk çok önemli. Galatasaray’ı riske atacak bir şeyin içinde olamayız.”

“KADROMUZDA 8 ALTYAPI OYUNCUSU VAR”

“Fatih Terim Florya’da bir devrim yapıyor kimse farkında değil. Süper Lig’e verdiğimiz 28 kişilik listede 8’i altyapıdan. Modeste, Gomis de değerli futbolcu ama hocamız Süper Lig’e 8 genç futbolcu yazdırdı. Akademiye 30’a yakın futbolcu transfer ettik. Toplam bedel 400 bin avro. Onlar Galatasaray’ın geleceği olacak.”

“MAICON’U ZAMANINDA GİRDİK”

“FIFA ile çok modern sistemlerle çalışıyoruz. Maicon’u normal zamanında girdik ama sevgili Arap kardeşlerimiz El Hilal giremedi. Ahmet Çalık’ta biz zamanında girdik ama sevgili İspanyol kardeşlerimiz giremedi. Her olayı Grosskreutz’a bağlamasınlar. Orada 1 dakikalık bir gecikme vardı. FIFA kabul etmedi. Diyelim ki rakibimiz bunu 4’e aldı. Bizim verdiğimizden 500 bin avro daha yüksek maaş veriyordu. Orada olduğunu düşünün. Taraftarın tepkisi ne olurdu. Forvet alamadığımız için bizi idam eden taraftar acaba o gelmeseydi ne olurdu. Olay bir prestij haline geldi. Birden bire olay büyüdü. Bizim Emre Akbaba’yı almak prestijimiz haline geldi. Aynı anda Ndiaye transferi vardı. Ona da teklifler vardı. Birçok şey bir arada yürüdü. Bizim de ağrımızı gidiyor, ‘NEF sağ olsun’ deniyor. Kendileri sponsor olacaklarını söylediler. Olacaklar ama biz NEF olmasa da girerdik. O transferden mutluyuz.”

“GALATASARAY BAŞKANININ BEYANINA İTİBAR EDİN”

“Çok ağrıma gidiyor. Mustafa Cengiz’in troll hesapları var. Ailesinin troll hesabı var dediler. Benim veya ailemden birinin yönlendirdiği bir hesap kanıtlarsanız bugün başkanlıktan istifa ederim. Lütfen yapmayın. Ayıp. Lütfen Galatasaray başkanının beyanına itibar edin.”

“HATA BENDE”

“Taraftar olsam, Trabzon’dan 4 tane yemişsem daha şiddetli tepki gösterirdim. Tepkinin büyüğünü de başkana saklardım. Başkanı beceriksizlikle suçlardım. SPK, şampiyonluk, UEFA, diğer transferleri beceremedik, bunu da beceremedik. Çok samimiyetle söylüyorum. Hata bende. Ben başkanım. Ben ilk topun ağzındayım. Davul benim boynumda.”

“HOCAMIZIN YANINDAYIZ”

“Medyanın bazı kesimlerini hedef aldığı o kadar belli ki. Medyanın belli kesimi bizi hedef gösteriyor. Sayın Terim, savaşçı bir karaktere sahip. Mevcut kadroyu kendisi seçmedi. Elinde buldu. İnişteydi ama Terim mührünü vurdu. Yönetim olarak elimizden geleni yapıyoruz. Hocamızdan bize gelen hiçbir talebi reddetmedik. Hocamızı hiç yalnız bırakmadık. Hep yanında olduk.”

“ANLAŞMAYI DELERSEK UEFA AFFETMEZ”

“Attığımız her adımda UEFA ile görüşüyoruz. Ceferin’in bize saygısı ve sevgisi var. Sebebi titizliğimiz. Çok iyi bir savunma yaptık sonrasında da her adımı görüştük. Yaptığımız anlaşmayı delersek UEFA asla affetmez. İlk temasımızda men cezası vardı. Biz mali açıdan tek tek kanıtladık. Galatasaray’ı 1,5-2 yıl içinde ciddi bir şey olmazsa artıya geçireceğimizin müjdesini veriyorum. En kötü senaryoya göre, Şampiyonlar Ligi’nde 0 puanla kalsak bile 40 milyon avro gelirimiz olacak. Futbolcu ödemelerimiz avro bazlı bundan dolayı çok zorlanıyoruz ama diğer yandan Şampiyonlar Ligi’nden 40 milyon avro harika. Tek katılmamızla artı 9,97 milyon avro gelecek. Puan alamasak bile gelecek olan para minimum 55 milyon avroya çıkıyor.

“GALATASARAY SALAHA ULAŞACAKTIR”

“Galatasaray camiası 1-1,5 yıl dayanırsa salaha ulaşacaktır. Salah dediysem Muhammed Salah değil, kurtuluş. Galatasaray, dünya takımıdır. Her zaman dünya yıldızları gelir. Bazen alıyorsunuz hayaller Van Persie, gerçekler tam tersi olabiliyor. Bu bizim için geçerli. Rakibe taş atmıyorum. Ağzımdan kaçtı. Futbolun tatlı ve ironik tarafı. Trabzon’da ‘artık sarmıyor’ yazmışlar. Ahmet Ağaoğlu bin kere özür diliyor. Zevk vermiyor da kolbastı hangi zevkle oynanıyor. Orta sahada 1 saat kolbastı oynadılar. Bu sarmamış hali mi?”

“ÇİFTE STANDARDA KARŞIYIM”

“Benim futbolcumun yaptığını taraftarım da onaylamıyor. Futbolun adrenalini içinde asla onaylamadığımız davranışlar oluyor. Bunun cezasını veririz ama aynı hareketlerin olduğu bir maçta sarı kartsız geçiştirildiğini görüyoruz. Çifte standarda karşıyım. TFF’yi iyi niyetli görüyorum. Hata bizde olduğu gibi onlarda da var. TFF, PFDK’nın böyle bir hata yapmayacağını düşünüyorum. Sevk ediliş maddesi sanki idam hükmü gibi. O zaman ben de diğer emsalleri araştırırım. Havalimanındaki olayda taraftar haklı ama Belhanda karşılık vermemeliydi.”

“KULÜPLER BİRLİĞİ’NİN ELİNDE YETKİ YOK”

“Yetki karmaşası var. 18 kulübün baskısı ve sorunları var ama kulüpler birliğinin elinde yetki yok. Kulüpler Birliği, giderek bir yüksek divan niteliği alıyor. Böyle olmaması için başkan çalışıyor. Türkiye’deki kulüplerin mali durumu iç açıcı değil. Çok ciddi sorunlar var.”

“LOVE BEDELSİZDİ, SONRA BEDEL İSTEDİLER”

“Love son saniyede menajerinden geldi. Hocamız da onayladı. Love’un bize bedelsiz ve bulunduğu kulüpten daha az ücrete geleceği söylendi. Yarım saat sonra bizden bir bedel istediler. Makul bir ücretti ama bunu karşılayamayacağımızı söyledik. Alırdık ve sadece Süper Lig’de oynatırdık. Bonservis ücretini menajer ve Love karşılayacaktı ama yapamadılar. Beşiktaş da haklı. 3,5 milyon avro vermiş.”

“HOCAMIZ HER ZAMAN DAHA İYİSİNİ İSTEYEN BİRİ”

“Hoca her zaman elinde bulunanla yetinen, şükreden ama her zaman daha iyisini isteyen biri. Elimizdekiyle sonuna kadar çarpışırız, mücadele ederiz. Bununla da gideriz dedi.”