23 Aralık 2020 Çarşamba 18:35

Başkanımız Mustafa Cengiz'den gündeme dair açıklamalar

Başkanımız Mustafa Cengiz'den gündeme dair açıklamalar

Başkanımız Mustafa Cengiz, Nesine.com ile kulübümüzün arasında düzenlenen sponsorluk anlaşmasında, basın mensuplarının gündeme dair yönelttikleri sorulara yanıt verdi.

Galatasaray Spor Kulübü'nün yaptığı gibi diğer kulüpleri de sponsorluk gelirlerini açıklamaya çağıran Başkanımız, "Borsaya bağlı veya değil, 160'a yakın kulüp var. Siz herhangi birisinin sırt sponsorluğuna, kol sponsorluğuna, göğüs sponsorluğuna, omuz sponsorluğuna ne kadar aldınız diye sorduğunuzda bunun yanıtlandığını gördünüz mü? Dorukhan Acar bey az önce rakamları açıkladı. Açıklanmıyor. Ben bu rakamları emsal almak istiyorum. Nesine.com geldiğinde, bu takıma şunu vermişsiniz, sizden de şu rakamı talep ediyoruz diyebilmek istiyorum. Biz Galatasaray olarak şeffaf kelimesini laf olarak kullanmıyoruz. Buradan başka kulüplere gönderme yapmıyorum. Albert Camus, ben yaşam, doğruluk ve dürüstlük ile ilgili her şeyi futboldan öğrendim diyor. Biz de öğrenebiliriz. Ben burada en büyük sivil toplum kurumunun önderi olarak diyorum ki, açık, şeffaf davranalım ki doğruya yöneltelim. Bu ticari bir sır aslında, mahrem olması gerek. Hayır. Bizde mahrem değil. 2020-2021 sezonunda 6 milyon TL sadece kol sponsorluğunda veriliyor. Her birinden minimum 4 milyon TL alacağımız eşya piyangosunu iki kez düzenleyeceğiz. Yalnız garanti edilen rakam bu dikkat edin. Minimum 10 milyon TL alacağız. Gerisi Galatasaray taraftarının gayretine kaldı. 58 milyon TL'ye Sixt-Magdeburger anlaşması yaptığımızı açıkladık. Bir tane kulüp açıkladı mı? O zaman taraftarımız Sixt'te, Magdeburger'e ve Nesine.com'a destek verecek. Hem devlette hem de özel sektörde mahremiyetin ne olduğunu iyi bilirim. Mahremiyet bazı insanları üzmemek için yapılır. Şeffaflık çok farklı bir şeydir. Biz şeffafız. Buradan duyuruyorum. Diğer kulüpler bunu alsın ve buna göre geliştirsin. Diğer kulüplere yardımcı olabilirsek ne mutlu bize." diye konuştu.

Oyuncumuz Radamel Falcao'nun Galatasaray'a katkı vereceğini söyleyen Başkanımız, "Falcao haysiyetli bir insan. Onurlu bir futbolcu. Kendisine fiziki olarak, sağlık açısından çok dikkatli bakıyor. Onun her anlamda Galatasaray'a katkı vereceğini, kendisini ve Galatasaray'ı zor duruma düşürmeyeceğine inanıyorum. Dünya çapında bir isim ve karakter. O, gereğini yapacaktır. Zaten çalışıyor. İnşallah en kısa zamanda aramıza katılacak. Her şey olabilir. Ben kalacak mıyım bilmiyorum. Birdenbire sağlıkla ilgili bir şeyler çıkabiliyor. Her şeyin Galatasaray için iyi ve hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Teknik Direktörümüz Fatih Terim'in, Fatih Karagümrük maçında sadece faule tepki gösterdiğini dile getiren Başkanımız, "Yönetim her anlamda gereğini yapıyor. Fatih hocamız, yönetime karşı tweet atıyor dediler. Konu o değil. Yazabilirsiniz. Biz aşağılama ve yalan olmadıkça her türlü eleştiriye açığız. Eleştiriye bakarız, doğruluk payı varsa kendimizi düzeltiriz. Göreve başladığımdan bu yana devamlı olarak Florya ile yönetim arasında problem var, hocamızla yönetim arasında problem var, devamlı bir kavga ortamı var iddiaları ortaya atılıyor. Yönetime sert baktı diye fotoğraf yorumları yapılıyor. Hocamızla da konuşuyoruz bunları. Böyle yazılar ve yorumlar görüyoruz. Bunu televizyonlarda yorumcular ciddi ciddi konuşuyor. Bunu yapmayın. Kendiniz birtakım konularda medyumluk yapmayın. Bizim aramızda hiçbir sorun yok. Hocamız Türkiye'nin, Galatasaray'ın yetiştirdiği en önemli insanlardan, en önemli teknik direktörü diyebilirim. Hiç kimse alınmasın. O bir mücadele veriyor. Maç sırasında bir faul yapıldı. O faule tepki verdi. Hepsi bu. Sahaya girdi deniyor. Sahaya girdi de rakibe saldırmadı ki! Hakemlere de bir şey demedi. Tam tersine rakibi kutladı. Rakip kaleci onunla fotoğraf çektirip 'Imperatore’ yazıp sosyal medya hesabında yayımladı. Hoca sahaya girse ilk Marcao'yu durdururdu. Orada basit bir itişme olmuş. Bazı kesimler, mal bulmuş mağribi gibi buna sarılıyor. Bunu yapmayın arkadaşlar. Bu bizi bir yere götürmez. Futbol ne kadar güzelleşirse ne kadar dürüstlük ve fair-play içinde oynanırsa bizim için o kadar iyi. Hocamızın diğer olumsuz emsallere göre reaksiyonu çok masum. Bazı şeylerin konuşmayla, anlatmayla, iyi niyetle ve empati ile hal olunacağına inanıyorum. Ben Fatih hocanın yerine olsam ne yapardım, diye düşünerek gitmemizde fayda var." şeklinde konuştu.

Bu konu hakkında neden açıklama yapılmadığı eleştirilerine yanıt veren Başkanımız, "Yönetim kurulu olarak bir açıklama yapıyoruz. Her şeye açıklama yapıyorsunuz diyorlar. Başkan konuşuyor, güvenlik kamerası görse konuşuyor diye eleştiriyorlar. Bu benim için değil bütün başkanlar için böyle. Her şey meydanda, kayıt altında, görüldü. Bazı şeyler açıklama ile olmaz. İrtibatlanma ile olur, çözülür ve hallolur.  Ne açıklama yapacağız, onu da merak ediyorum. Spor kamuoyuna da saygı duymak gerek. Bir şeyi çürütmek istiyorsanız ondan çok bahsedin. Devamlı sürün piyasaya. Öldürür bitirirsiniz. Açıklamaların değeri de aynı şekildedir. Çok konuşur ve aynı şeyi yaparsanız marjinal değeri azalır. Bunu görmeniz gerek. Bizim ne olduğumuz, tavrımız ve tutumumuz belli. Biz hocamızın yanındayız. Onunla beraberiz. Bunu neden tekrar ilan edeyim, ben ona karşı değilim ki. O zaman sizin şüphelenmeniz lazım. Tabii ki beraberiz biz. Her hafta da görüşüyoruz." dedi. 

Hocamızın 7 maç men cezası alacağına yönelik yoruma yanıt veren Başkanımız Mustafa Cengiz, "7 maç alacak diyen şahsın tüm sözlerini dinledim. Böyle diyorlar diye ifade ediyor ve emsaller gösteriyor. Bazı isimlere verilmedi, bu nasıl iş diyor. 7 duydum, verilmez diyor. Oluşmamış dosyayı nasıl görecek ki? Disiplin kuruluna bile gitmemiş dosya. Böyle bir şey yok. Kendine göre tahmin yapıyor. Başkalarının dediklerini eleştiriyor bu arkadaş. Bu ülkede hakemlerle ilgili bizim yüreğimizi burkan şeyler oldu. 17 kulüp adına 10 kulüp 'hakemler de insandır, hata yapar' diye bir bildiri yayınladı. Aynı onu kaleme alanlar bildiri yayınladı, kural hatası diyerek ayağa kalktılar. Biz üzüldük. Ben olsam utanırım ve bunu dedikten sonra bu açıklamayı yapmam. Onlar yaptılar. Yanlış taç, yanlış penaltı vermiş diye iki hakemin hayatını kararttılar. Bülent Yıldırım ve Serkan Çınar. Günah değil mi? Neden bir kişi itiraz etmedi. Bir hakem 25-30 yılda yetişiyor. Zamanında bizim aleyhimize çok yanlış kararlar verdiler. Deniz Ateş Bitnel, elinden kırmızı kartı düşürüp sonra verdi diye tüm birikimini bitirdiler. Günah değil mi? Madem zor yetişiyor neden bunu yapıyorsunuz? Rica ettik. Değerli bir milletvekili olan babası vefat etmiş. Bunu yapmayın dedik. Penaltımızı vermedi. Bana göre penaltı. 2-2 olsaydı o penaltımız ne olacaktı? Hakem kasıtlı mı yaptı? Bana göre kasıtlı değil. Hakemlerin art niyetli davrandığına inanmıyorum; ama yazık. Üç hakemi yediler. Hakemlerimizin iyi niyetli olduğuna inanıyorum; ama biraz formsuzlar. Lütfen, her takım için dikkatli olsunlar, hiç kimse mutlu değil." ifadelerini kullandı. 

Transfer dönemindeki politikanın ne olacağıyla ilgili gelen soruyu yanıtlayan Başkanımız Mustafa Cengiz şu yanıtı verdi:

"Taraftar haklı olarak her transfer döneminde futbolcu istiyorlar. Bize tevdi edilen görevin gereğini yapıyoruz. Hayatta ilk defa artıya geçirdik. Kulübün, Sportif AŞ'nin borcu çok. Gelirlerimizde 500 milyon TL azalma var. Çok ciddi zarar çıkacak. En iyi durumda olan da Galatasaray. Bankalar bunu söylüyor. En iyi durumda olan biziz. Ayağımızı yorgana göre uzatmamız, gelecek kuşakları, yönetimleri zorluğa düşürmememiz gerekir. Yapılandırma yapıyoruz. Yapılandırmada giderleri azaltacağımıza söz veriyoruz. Bir yılı ödemesiz, beş yıllık yapılandırma yaptık. İlk geldiğimizde de 580 milyon TL'lik yapmıştık. Sonra Bankalar Birliği ile yaptık. Devletimiz sağ olsun, binlerce kez teşekkür ederiz." 

"Bankalar Birliği, Ziraat Bankası ve DenizBank, ricamız üzerine diyor ki, 5 yılı 7+2 yıla çıkaralım. İki yıl ödemesiz, yedi yıl vade. Buna karşı çıkanlar var. Gülüyorum. Geliyorlar, sen bu borcunu ödeyemezsin, borcunun 9 yıla çıkarıyorum diyor. Sen de ailenin geleceğini tehlikeye attın diye bundan rahatsız oluyorsun. Hangi mantık, hangi iş adamlığı, hangi kafa yapısı buna hayır der? Böyle bir şey görmedim. Ömür boyu üstünüze kalacak diye eleştiriyorlar. İnşallah ömür boyu üstümüzde kalır bu yönetimin de aklı basan o sessiz kitle bize teşekkür eder. Teşekkür ve vefa en az aidiyet ve sadakat kadar değerli duygular. İnşallah bunu gören olur. Hesabımızda 83 milyon TL para olmasına rağmen kullanamıyoruz. Bizim paramız. Teminatlar verdin diyorlar. Ben geldiğimde zaten tüm teminatlar verilmişti. Bir tane ek teminat vermediğimiz gibi, Riva ve Florya'yı kurtardık. Yeniden sözleşme yaptık. Devletimize, Çevre Bakanımıza, Emlak Konut'a teşekkür ederiz. Teşekkür almadık eleştiri alıyoruz." 

"Üstüne Kemerburgaz'ı halledeceğiz inşallah. Adayı da halledeceğiz. Üstüne adayı istediler. Biz yapılandırmayı imzalamayız, adayı da vermeyiz. O adayı mutlaka halledeceğiz. 6 tane davamız var. İkisini biz açtık. Adalet, ağır yürür fakat hükmünü icra edeceğine inanıyoruz. Mutlaka adayı da salonu da Kemerburgaz'ı da halledeceğiz. Bize teveccüh gösterilirse. Bizi burada ayakta tutan tek şey, taraftarın manevi desteği. Yönetimimizin Galatasaray'a hizmet etmekten başka hiçbir ajandası yok. Bu adamların gündemi ne diye şüphelenen bile var. Çok kritik noktadayız. Sürekli toplantı yapıyoruz. Nesine.com bize can suyu oldu." 

"Bizim futbolcu ihraç etmeden veya giderini düşürmeden transfer yapma şansımız yok. Ben futboldan çok anlamam. Aslında çok iyi futbolcuydum. Tüm hayalim de futbolcu olmaktı. Galatasaray'da transfer olacak tabii ki. Ne derece tatmin eder bilemem. Falcao'yu getirdik, 60 bin kişi karşıladı. 60 bin taraftarımız büyük bir disiplin içinde davrandılar ve 4-5 saatlik gecikmeye rağmen beklediler. Falcao'ya gündüz bu kalabalığı görsen korkardın dedik. Bir kent yürüdü. Biz taraftarımızın ne istediğini biliyoruz. Onları mutlu edecek ve kulübümüzün geleceğini sağlam tutacak transferler yapacağız. Her transfer tutar mı, bilmiyoruz. Tutturmaya çalışacağız. Taraftarımızın bizim için her şey önemlidir. "

"Dört büyük kulübün hakem kararları ile ilgili orta komite kurma düşüncesi olacak mı" şeklindeki soruya Başkanımız Mustafa Cengiz şöyle yanıt verdi: 

"Hakemleri hep birlikte mi kınayalım? KAP'ta Sportif AŞ Genel Kurulu ile ilgili verileri açıkladık. Galatasaray'a şunları ettiniz dediler. Bunlar şart. Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor da aynısını yapacak. Biz daha önce hareket ettiğimiz için bu ay yaptık. Onlar ocakta yapacak. Bütün saldırılar, eleştiriler bize geldi. Biz de onlara kalkan olmuş olduk. Hakemler konusunda haksız kazandığım bir penaltıdan rahatsız olurum. Ben bu karakterdeyim. Galatasaray da öyle. Taraftarımız haksız verilmiş galibiyetten, taçtan veya faulden mutlu olmaz. Biz zaten görüşüyoruz. Şahsen görüşüyorum. Hakemler ile ilgili bir karar için bir şey demedik. MHK'nın başında değerli bir insan var. Bütün hakemler değerli diyorum; ama Roma bir günde kurulmadı. Türk hakemliği, Türk futbolunun önüne geçmeli. Kendini yere atana, sahtekarlık yapana, zaman geçirmeye çalışanla, dürüst davranmayanla uğraşmalı. Ölü gibi yere yatıp vakit geçirdikten sonra aslanlar gibi ayağa kalkanlara kesinlikle müdahale edilmeli. Bundan hiçbir başkan mutlu olmaz bence. Bu bağlamda beraber düşünüyoruz. Bütün takımlar ve rakipler doğruluk ve dürüstlükten yana."