1 Şubat 2018 Perşembe 15:21

“Böyle bir akımın önünde kimse duramaz”

“Böyle bir akımın önünde kimse duramaz”

Galatasaray Spor Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Şenkal, Galatasaray Televizyonu’nda yayınlanan “Gün Ortası” Programı’nda Melisa Çizmeci’nin sorularını yanıtladı.

Gündeme dair açıklamalarda bulunan Ahmet Şenkal’ın sözlerinden öne çıkan ifadeler şöyleydi:

“Değerli başkanım Mustafa Cengiz’e hem itimadından hem de teveccühünden ötürü teşekkür ediyorum. Sağ olsun bu görevi bize layık gördü. Seçim süresinde çok fazla anlatılacak bir şey olmaması gerekir. Çünkü çok kısaydı bu sefer. Ekibimiz kısa sürede hazırlanmaya çalıştı. Burada iki rakip yarışmadı. Galatasaraylılar birbirleriyle görev aşkıyla yarıştı. Bu çok önemli… Biz görev aşkıyla bir müsabaka yaptık. Bu seferki maçı bu taraf kazanmış olabilir. Gelecekte ne olur onu da bilemeyiz. Yarışan arkadaşlarımızı da sevgiyle saygıyla hem anıyorum hem kutluyorum.”

‘ÖNCELİKLİ HEDEF MALİ YAPIYI DÜZENE SOKMAK’
“Başkanımız dedi ki ‘Ben vaat etmem. Vaatlerin maliyeti yoktur.’ İsteyen istediği kadar vaatte bulunur ama gerçekleşmezse güzel olmaz. Başkanın ikinci sözü ‘Ne olursa olsun Mayıs ayının sonunda seçimine gidip bu seçim sürecini normal haline, rayına sokacağım’ dedi. Bu, Galatasaray’daki bazen zaruretten doğan erken seçim yaklaşımlarını bitirme kararıdır sayın başkanın. Mevcut plan ve projeler, Sayın Dursun Başkan ve ekibinden aldığımız projeler tabii ki devam edecektir. Ama onların aralarında öncelikli olanlar olabilir. Bütün başlamış plan ve projeleri hemen alacağız sonuçlandıracağız diye bir şey olamaz. Sayın Mustafa Cengiz başkan çok uzun süreler tüzük komisyonunda görev yaptı. Ben de oradaydım. Beraber Galatasaray’ın anayasasını güncelleştirmek için yeni bir tüzük taslağı yapıldı. Ama bu şu anda önceliğimiz değil. Şu periyotta uğraşma lüksümüz pek yok. Yıllar yılı yönetimlerden gelen, zorunlu olarak gelen; kulübün büyümesiyle doğru orantılı olan borçları mali yapısında devalüasyonu var. Dış faktörler de var. Dövize bağlı bir sürü hareket, kur artışı beklenmeyen faaliyetler. Düzeltilmesi gereken bu mali tablonun fotoğrafını ekeceğiz. Öncelikli hedef bu finansal yapıyı daha kolay akabilecek, idare edebilecek hale sokmaktır. Sayın başkanın en önemli planı, projesi budur. Mali yapımızı inşallah biraz daha düzeltme yoluna gireceğiz. Ülkemizin birçok kulübü bu durumda. Belirli şartlar özellikle de dış etkenler kulüpleri finansal yapıdan biraz zorluyor. İnşallah bu zorluğu giderebiliriz.”

‘İNŞALLAH 15 BİN KİŞİ SALONU DOLDURACAK’
“30 milyon taraftarımız 100 milyon sempatizan lafı gerçeklerden uzak değil.”YellowFriday” aktivitesinin startı o kadar çabuk alındı ki… Birkaç gün içinde taraftarın böyle organize olması inanılır bir şey değildi. Türkiye’de, dünyada görülen bir şey değil bu. O gün, bizim mağazalarımız günlük cironun 20 katını yaptı. 1 yıllık cironun yüzde 6’sını o gün yaptı. Bunlar çok önemli rakamlardır. Bunlar devam edecektir, umarım yeni versiyonlarla. Aynı versiyonu inşallah bu hafta değerli basketbol takımımız için yapacağız. İnanılmaz bir taraftar grubumuz var. Bu hafta inşallah basketbol maçımızda 15 bin kişi salonumuzu dolduracak. Daha sonrası da gelecek.”

‘ŞUBELERDE İÇİMİZDEN GELEN İNSANLARLA HÜKMEDECEĞİZ’
“Çok uzun süreler kürek çektim Galatasaray’da. 14 sezon hiç ara vermeden… 1963-1978 arası… Ondan sonra hiç bırakmadım. Amatör sporun hep içinde kaldım. Benim ve arkadaşlarımın ideali Galatasaray’ımızın bünyesindeki, kendi içinden gelen amatör sporcularla idare edilmesinin daha doğru olacağı yönünde... O sporun içinden gelen abiler, ablalar, büyükler, duayenler kendi sporlarını komitelerini idare etsinler. Dertleri de çözümleri de onlar daha iyi anlar. Bu kulübümüzün yönetimini son derece rahatlatacaktır. O nedenle amatör sporlarımızı kendi içimizden yetişmiş sporcularımızla, çalışma gruplarıyla, komitelerle yönetme isteğimiz var. Bu fikri benimseten, bana da benimseten, Türkiye’de ilk ve tek olan Galatasaraylı Sporcular Derneği var. O derneğimizin içinde her branştan onlarca eski sporcumuz var. İnşallah en büyük desteği de onlardan alırız. Hep hayalim de şu; müthiş bir Divan Kurulumuz var. Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu hem pozisyonu hem de çalışmaları bakımından gıpta edilecek bir kurul. Onun içinde de yüzlerce sporcumuz var. Bu isimlerin akıllarından faydalanmamız gerekir diye düşünüyoruz. Şubeleri profesyonellere teslim edip işi biraz daha dallandırmak yerine içinden gelen insanlarla hükmetme düşüncesindeyiz. Altyapılarımızı nasıl oluşturacağız bu çok önemli; yüzme, kürek, su topu, atletizm… İşte bunu en iyi o altyapılardan gelen bizler biliriz. Muhakkak sabır da göstermemiz lazım. Galatasaray altyapısından yetişen isimlerin de buna bakışı zaten farklı olur. Sporcuları etik açıdan eğitmemiz zaman alabilir. Biz bunları küçükten verirsek onlar hep Galatasaraylı olur.”

‘YOĞUNUZ AMA YORGUN DEĞİLİZ’
“Yoğun olabiliriz ama hiçbir şekilde yorgunluk yok. Başkanı gece 11’de arıyoruz ‘Henüz kulüpteyim’ diyor. Bu sabah 9.30’da geldim kulübe, başkan oturuyor. Mahcup bile oldum. Ondan da bize sirayet ediyor. Duygular hem güzel hem de güzel bir yorgunluk veriyor.”

‘GALATASARAY’IN HER FERDİNİN AYRICALIĞI VAR’
“Kayseri’de bizi karşılayan Sayın Kayserispor başkanına, camiasına Galatasaray taraftarına çok teşekkür ediyorum. Ben geçen hafta oradaydım. Allah utandırmasın çok müthiş bir taraftarımız ve sempatizanlarımız var. “YellowFriday” kampanyasında hepimiz dağıldık store’lara. Müthiş bir patlama oldu. Herkes ne bulursa aldı. Gece yarılarına kadar GSStore’larda çalışıldı… Galatasaray’ın ayrıcalığı bu. Galatasaray’ın her bir ferdinin bir ayrıcalığı var. İnşallah böyle devam eder bütün Galatasaraylılar, hep beraber tek vücut... Böyle olduktan sonra Galatasaray şampiyon olur mu diye düşünmeye bile gerek yok. Böyle bir akımın önünde kimse duramaz.”

‘GALATASARAY’IN HEDEFLERİ VAR’
“Konya, aynı Bursa gibi müthiş bir futbol şehri. Konya gibi bir futbol şehrinin mutlaka takımının daha iyi yerlerde olması lazım ve olacaktır da. Onun olması için de bütün tedbirleri ne kadar güzel aldıklarını gördük. Ama Galatasaray’ın da hedefleri var. Tabii ki Konyalıları severiz. Ben Konyalıyım. Güzel bir maç olsun ama Galatasaray kazansın.”

‘ÜMİTLER BİRKEN, BİR MİLYON OLUR’
“Hafta sonu Sivas maçımız var. Hem Sivaslıların takımlarına sevgisini hem de takımın gücünü biliyoruz. Bir de hava şartlarıyla mücadele var Sivas’ta. Rakım farkı var. Ama Fatih hocamız bunları ince ince düşünüyordur. Bu haftayı Perşembe-Pazar iyi neticelerle atlatırsak ümitlerimiz birken, bir milyon olur.”

‘YUTO’YA VE FATİH HOCAYA GÜVENİYORUZ’
“8 sene Inter’de top oynamak kolay değil. Yukarıda oturuyordum, bir baktım kapıda Yuto... Hakikatten kemik gibi, zımba gibi bir çocuk, yürüyüşü falan müthiş. Biraz bakınca anlaşılır zaten. Fatih hocam onu daha da iyi yapar. Biz ona ve Fatih hocamıza güveniyoruz.”

‘TARAFTAR VARSA BİZ DE VARIZ’
“Biz sevgili başkanımın da dediği gibi taraftar varsa, üyemiz varsa varız. Taraftar yoksa biz de yokuz. Mustafa Cengiz başkanımın her lafı bu. Sonuna kadar, günde 24 saat hizmet ederiz.”