13 Ekim 2021 Çarşamba 21:06

Divan Kurulu Ekim Ayı Olağan Toplantısı gerçekleştirildi

Divan Kurulu Ekim Ayı Olağan Toplantısı gerçekleştirildi

Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu Ekim Ayı Olağan Toplantısı, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu’ndaki Özhan Canaydın Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vatan için canını feda etmiş olan kahraman şehitlerimiz, kulübümüzün kurucusu ve 1 numaralı üyesi Ali Sami Yen ve arkadaşları ile yakın zamanda yaşamını yitirmiş olan üyelerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Eski başkanlarımızdan Dursun Özbek, Divan Kurulu Üyelerimizden Hayri Kozak, Gürkan Eliçin, Serdar Eder, Hamdi Yasaman, İbrahim Göknar, Mehmet Bilen, Turcan Bolayır, Selçuk Erdoğmuş, Ayhan Yeğinsu, Sami Çölgeçen ve Emir Kıvırcık kürsüye çıkarak gündemle ilgili görüşlerini dile getirdiler.

Kulübümüzün bir önceki Yönetim Kurulunu temsilen Kaan Kançal mali konuda, Denetim Kurulu Raporu’nu arz etmek için de Emir Otluoğlu sunumlarını gerçekleştirdiler.

Başkanımız Burak Elmas, kürsüye ilk çıkışında şu konuşmayı yaptı:

“Huzurlarınıza birkaç basit konudan bahsetmek üzere çıktım. Bunlardan birincisi, biraz önce gerçekleştirdiğimiz camiamızda geçmişte görev almış önemli isimlerin katıldığı istişare komitesi toplantısı. Bu benim seçimde çok kez bahsettiğim ve yapmayı çok arzu ettiğim bir toplantıydı. Sağ olsunlar camiamızın geçmişte başkanlığını, ikinci başkanlığını ve Divan Kurulu başkanlığı yapmış büyüklerimizin önemli bir bölümü bu davete icabet ettiler. Çok keyifli bir toplantı oldu. Onları görme fırsatı bulduk ve çok özlemişiz. Gelemeyen birkaç büyüğümüz oldu. Onlar da arayarak mazeretlerini bildirme nezaketini gösterdiler. Huzurlarınızda tekrar bu aile resmini çekmeyi bize fırsat veren tüm eski başkan, ikinci başkan ve Divan Kurulu başkanlarımıza teşekkür ediyorum.”

“Bir diğer husus önümüzdeki cumartesi ve pazar günü Galatasaray’ın pandemiden çıkışı, normalleşme sürecinde ertelenmiş iki tane mali genel kurulumuzu yapacağız. Biz Yönetim Kurulu olarak bu genel kurulun en sağlıklı şekilde icra edilmesi için Divan Kurulu Başkanımız ile beraber elimizden gelen tüm yardım ve desteği sağlıyoruz. Kendi dönemlerini ilgilendiren olağan genel kurulda gelen tavsiyeleri veya eleştirileri cevaplayabilmeleri için bir önceki genel kurulda bir istişarede bulunduk. Kendilerine arzu ettikleri bilgi ve belgeleri vermeye devam ediyoruz. Bundan sonra genel kurulla ilgili herhangi bir arzuları olursa her zaman bu bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz. Biz mevcut Yönetim Kurulu olarak onların dönemini ilgilendirdiği için biz sahnede, Yönetim Kurulu masasında bu iki gün için oturmayacağız. Bizi ilgilendiren bütçe ve yetki bölümünde geçeceğiz. Orada onların oturmasının daha uygun ve şık olacağını düşünüyoruz. Kendileri arzu ederlerse Yönetim Kurulu masasında kendi dönemlerine ait bir oylama olacağı için orada istedikleri zaman oturabilirler.”

“Bir diğer husus da genel kurulda ikinci gün hem bizim bütçemizi hem de 10. madde ile ilgili alınan bir takım yetki taleplerimiz koyduk. Divan üyelerimizden bu konu ile ilgili bir takım tavsiyeler geldi. Yanlış anlamalara mahal verecek birtakım hususlar olduğunu bizimle paylaştılar. Biz de kendileriyle istişare ederek bu yetkilerin son derece şeffaf ve samimi olarak istendiğini söyleyerek endişelerini gidecek değişiklikleri birlikte yapıp bir dilekçe vererek düzeltiliş haliyle oylanmasına birlikte imza atarak yapmayı tavsiye ettik. Böylece hem üyelerimizi dinledik hem de kafalarda soru işareti varsa onları birlikte gidermiş olacağız.”

Riva ve Florya konusunda ortaya atılan spekülasyonlarla ilgili tekrar kürsüye gelen Başkan Burak Elmas, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bu, camiamızın çok hassas olduğu ve detaylarına çok hakim olmak istediği bir konuydu. Bildiğiniz gibi Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ozan Şener, sizlerin huzurunda bu konuyu çok açık ve net şekilde sizlerle paylaştı. Sunumlarda Emlak Konut’tan aldığımız verilerin bizden değil bağımsız bir yerden geldiğini göstermek için bire bir aynısını koyduk. Olaya taraf değiliz. Bizim tarafımız Galatasaray. Bizim sorumluluğumuz olayı Divan üyelerimize tüm detaylarıyla aktarmak. O sunumda tüm detaylar vardı. Burada görünen ana resim şudur. Sayın Başkanımız Dursun Özbek döneminde Riva ve Florya arazimiz için Genel Kurul onayıyla Emlak Konut vasıtasıyla bir anlaşma imzalandı. Bunun karşılığında bir miktar Galatasaray’ın sermaye artışında kullanılacak ve Galatasaray’ın buradaki ipotekleri kaldırma zorunluluğunu yerine getireceği kredi alması adına garanti verildi. Bu kredinin bir ödeme vadesi vardı nakit olarak. Bu vade Florya ve Riva’dan gelecek olan nakit akışıyla ödenmek üzere planlanmış. Bunları hem bankadan hem de bizzat gittiğim Emlak Konut’tan şahsen teyit ettim. Burada Riva ve Florya arazisine baktığınız zaman Florya’nın nakit girişinin daha hızlı ve çabuk olacağı bir gerçek.”

“Riva arazimizin halihazırda 2-3 sene bitmesi ve gelirinin gelmesi için bir süreç var. Bu da garanti değil. Şu anda da sürecin gerisinde gidiyor. Bildiğiniz gibi uzak ve yeni gelişen bir yer. Florya öyle değil. Florya’nın boşaltılamaması ve anlaşmadan çıkartılması sonucu alınan bu kredilerin vadelerinde garanti edilen rakam ödenemedi. Bunun sonucunda biz kendi arazimizi geri aldık. Güncel olarak yüzde 20.8 faiz ödüyoruz. Üstüne Emlak Konut o gelirler gelmediği için bizim ödemelerimizi ödüyor bankalara. Vadelerinde eksik geldiği için bizim üstümüze kredi çekerek bunları ödüyor. Biz aslında faizin, faizinin faizini ödüyoruz. Bunu da mevcut Emlak Konut yönetimiyle halletmek üzere bir an önce görüşmelerimiz var. Bunu ödemeye devam edersek ilk aldığımız paranın haricinde ve bu vasıtayla yaptığımız sermaye artırımımız haricinde Galatasaray’ın kasasına herhangi bir para girmeme ihtimali söz konusu. Onun için bununla uğraşıyoruz. Birlikte iki arazinin nakit girişi ve Galatasaray’ın içinde bulunduğu durum göz önüne alınarak bir plan yapılmış. Bu planın bozulması sebebiyle Galatasaray ciddi anlamda büyük bir faiz ödemek zorunda kalmış. Bunun da bir bölümünü ödemiştir. Bugüne kadar nakit akışının doğru gerçekleşmemiş olmasından dolayı ilk alınan kredinin faizi için yaklaşık 30 milyon TL para ödendi. Umarım en şeffaf şekilde anlatmışımdır. Arzu edilirse gereken belgeler de mevcut. Denetleme Kurulumuz bir sonraki Divan Kurulu Toplantısı’nda bunu denetlenmiş haliyle şeffaf bir şekilde sunar. Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.”

Divan Kurulu Üyemiz Ayhan Yeğinsu’nun ortaya attığı ithamlara yanıt vermek üzere tekrar kürsüye gelen Başkanımız Burak Elmas, iddialarla ilgili şu yanıtı verdi:

“Sayın Yeğinsu’nun konuşmasını dinledim. Birincisi üslup dedi. Buradan nasıl hitap ettiğiniz ve burada ne isnatlarda bulunduğunuz da önemli. Bugün sizin burada Tüzüğe bağlılığınız çok hoşuma gitti. Bizim de burada en muzdarip olduğumuz konulardan bir tanesi Tüzüğe sahip çıkmayan kişilerdi. Burada bir üyemiz olarak da size başkan olarak teşekkür ediyorum. Burada birkaç suç isnat ettiniz. Transferde yolsuzluk, komisyon yolsuzluğu, kasıtlı olarak ikna ile sevk var dediniz. 110. maddeyi söylediniz. Ben de size 111. maddeyi okuyayım. Galatasaray’ın mevzularına kendi pencerenizden bakmanız sadece tatmin getirir, olayı etraflıca incelerseniz Galatasaray’a faydası olur. Yönetim Kurulu 110.1 maddesindeki başvuruları 15 gün içerisinde Disiplin Kuruluna göndermezse üye doğrudan Disiplin Kuruluna başvurabilir. Böyle bir yükümlülüğü var Yönetim Kurulunun. Disiplin Kurulu, 110.1 maddesine göre yapılan başvurularda, başvurusu yapılan üyenin yaptığı başvurunun doğrudan kendisiyle ilgili olup olmadığına bakar. İlgili olmadığı sonucuna varırsa esasa girmeden başvuruyu reddeder. Tüzükte yoruma açık maddeler vardır; ama kimse yönetimi doldurdu, üstüne gitti gibi laflar yakışıksız. Size teessüf ederim. Galatasaray’a neyin yakıştığını söylerken bu da hiç yakışmıyor. Gazete küpürleriyle bir şey isnat ettiniz. Hangi gazete? O rakamları nereden aldınız? Bir suç isnat ediyorsanız gereğini yapıp Disiplin Kuruluna başvurun. Bir şey merak ediyorsanız gereğini yapın ve Denetleme Kuruluna başvurun ama iyi niyetle yapın. Ben sizin niyetinizi sorguluyorum; ama siz benim niyetimi sorgulayamazsınız çünkü iyi niyetliyim. Buraya getirdiğiniz konuları açık ve net söyleyin. Yönetim Kurulu transferlerde bilerek yüksek ücret verdi, burada aracılara ekstra para verdi suçlaması yapıyorsanız, bunu çıkıp burada anlatın. Burada gazete göstermeye başlarsak yakında Tan Gazetesi göstermeye başlarlar, oradaki haberleri yorumlarız. Divan Kurulunun bir ciddiyeti vardır. Tüzükte bunun gereklilikleri çok net bir şekilde yapıyor. Lütfen gerekliliğini yapın. Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.”