15 Eylül 2021 Çarşamba 20:05

Divan Kurulu Eylül Ayı Olağan Toplantısı gerçekleştirildi

Divan Kurulu Eylül Ayı Olağan Toplantısı gerçekleştirildi

Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu’nun eylül ayı olağan toplantısı, Galatasaray Lisesi İnan Kıraç Salonu’nda gerçekleştirildi.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vatan için canını feda etmiş olan kahraman şehitlerimiz, kulübümüzün kurucusu ve 1 numaralı üyesi Ali Sami Yen ve arkadaşları ile yakın zamanda yaşamını yitirmiş olan üyelerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu Başkanı Aykutalp Derkan’ın açılış konuşmasının ardından, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Burak Elmas kürsüye gelerek çalışmalarla ilgili detayları vermek üzere kürsüye çıkacak olan isimleri takdim etti. Bu konuşma sonrasında sırasıyla Dijital A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Serhat Demirel kurumsal kimlik çalışmaları konusunda, Yönetim Kurulu Üyesi Reha Keskin basketbol şubesi hakkında, Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Şener, Riva projesindeki son gelişmeler hakkında, Elif Uzuner ve genç çalışma arkadaşları ise iş geliştirme süreçleriyle ilgili yapılan çalışmalar hususunda sunum yaptılar. 

Divan Kurulu üyelerimizden Serdar Eder, Tuncay Bolayır, Taner Aşkın, İbrahim Göknar, Emir Kıvırcık, Mehmet Bilen, Disiplin Kurulu Başkanvekili Tayfun Akçay, Selim Akel, Gürkan Eliçin ve Bülent Karadeniz, kürsüye çıkarak görüşlerini aktardılar.

Divan Kurulu Başkanı Aykutalp Derkan, açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Geçen ay içinde çok acı kayıplarımız oldu. Kavuk sahibi, büyük tiyatrocular, büyük sanat insanları ekolünden camiamız çok önemli insanlar yetiştirmişti. Kavuk sahibi ağabeyimiz Erol Günaydın, kavuğu ondan devralan Ferhan Şensoy ağabeyimizi, yine kavuğun bir önceki sahibi divan üyemiz Rasim Öztekin kardeşimi kaybettik. Bunlar çok acı kayıplar. Son dönemde biraz fazla oldu açıkçası. Duygun Yarsuvat büyüğümüz Galatasaray’In her noktasına dokunmuş hukukçu, eğitici, cemiyetçi, divan başkanı, kulüp başkanı ve çok renkli bir karakterdi. Ben onu hep uzun sarı-kırmızı kaşkolu, muzip kişiliği ve işlek zekasıyla hatırlayacağım. Yakınlarına ve camiamıza sabırlar dilemek istiyorum. Maalesef sosyal medya bir bataklık. Çok iyi kullanılırsa çok iyi bir iletişim platformu. Büyüklerimiz hakkında vefatlarından sonra bile bazı densiz paylaşımlar gördüm. Galatasaray bu değil. Galatasaray son yıllarda hep borçtan dolayı, gayrimenkul şirketi mi olduk tarzında eleştirildi. Galatasaray’da önce birbirimize sevgimizi, saygımızı ve adabımızı kaybetmememiz lazım. Birtakım paylaşımlara çok canım sıkıldı.” 

Başkan Burak Elmas kürsüye gelerek ilk olarak şu konuşmayı yaptı:

“Sayın Divan Başkanım. Sayın divan kurulu, saygıdeğer Galatasaraylılar… Hepiniz Divan Kurulu toplantısına hoş geldiniz. Sizlere daha önce söz verdim üzere her toplantıda arka tarafta görev yapan, Galatasaray’ın sorunlarını çözmek için uğraşan arkadaşlarımın burada hem sizlerin onları tanıması hem de yaptıklarını size anlatabilme fırsatı olacağını söyledim. Geçen toplantıda da bunu yaptık. Bugün sizlerin huzuruna gelirken arkadaşlarımla beraber sizlere önemli beş konuda bilgi vermenin, sizleri bilgilendirme açısından çok önemli olacağını düşündük. Bunlardan bir tanesi, kurumsal kimlik çalışması. İştiraklerimizde yönetim kurulu başkan yardımcısı olan sevgili Serhat Demirel ve ekibi bu konuda çok hoşunuza gideceğini ümit ettiğim, Galatasaray’ın gerçekten bir marka olarak yönetilmesine büyük faydası olacak çok önemli bir kurumsal kimlik çalışması yaptılar. Kendisi onu paylaşacak.” 

“Erkek basketbolda ciddi bir atılım içerisindeyiz. Gerçekten uzun vadeli, uzun zamandır bu kadar uzun vadeli bir strateji yapılmamıştı. Burada aramızda olan sevgili üyemiz, aynı zamanda yönetim kurulu danışmanımız ve şirketlerimizde başkan yardımcılığı yapan arkadaşımız Erden Timur’a çok teşekkür etmek istiyorum. Sevgili kardeşim Erden. İyi ki varsın. Bu kadar gönülden, geri planda kalarak Galatasaray’da tarihi değiştirecek hizmetlerin Galatasaray için çok kıymetli. Huzurlarında kendisine teşekkür ediyorum. Erkek basketbol takımımızda sponsorlarımıza önemli yetkiler vereceğiz. Yönetimlerde aktif olacaklar. Sadece markalarını vererek değil bilgi birikimleriyle, kişisel kabiliyetleriyle şubelerimize hizmet verecekler. Hatta bu şubelerimizde liderlik yapacaklar. Koordinasyon içinde, yönetim kurulunda bu üyemiz bu koordinasyonu sağlayacak. Bu konudaki koordinasyon hakkında sorumlu yönetim kurulu üyemiz sevgili Reha Keskin sizlerle bilgi paylaşımı yapacak.” 

“Arkada 100 günlük sunumda söz verdiğimiz üzere süreç ve bilgi analizi yapıldı. Eksiklerimiz nelerdir, neler yapmalıyız, ne kadar sürede yapabiliriz gibi… Genç, yetenekli ve Galatasaray’a gönül vermiş ekip tarafından çok önemli bir çalışma yapıldı. Sevgili Elif Uzuner arkadaşımız, hem şirketlerimizin yönetim kurulunda hem de benim danışmanlığımı yapan arkadaşlarımız, sizlere bu süreç analizlerin sonuçlarını paylaşacak.” 

“Bir diğer konu da uzun süredir konuşulan, farklı tarafların maalesef manipüle ettiğini düşündüğüm Riva konusu. Bu konuyu da her tarafıyla, bir iktidar kavgasından veya mücadeleden bağımsız olarak bilmeniz gerektiğini düşündüm. Hem emlak tarafıyla hem bu anlaşmanın taraflarıyla konuştuk. Sevgili yönetim kurulu üyemiz Orhan Şener de Riva ile ilgili geçmiş olanlar, bugün geldiğimiz durum ve gelecekte bizi bekleyenlerle ilgili çok detaylı bir sunum yapacak.” 

“En son huzurlarınıza ben çıkarak futbol transfer süreci hakkında bilgi vereceğim. Bu sene bildiğiniz gibi transfer sezonunu kapattık. Transferde neyi öncelediğimizi, rakamsal olarak neleri gerçekleştirdiğimizi, bunun sonucunda geldiğimiz noktayı detaylarıyla anlatarak Galatasaray’a ve Galatasaraylılar daha önce kamuoyunda vermiş olduğum sözü yerine getireceğim. Bu arada da Galatasaray’ın normalleşme sürecine katkıda bulunacak iki mali genel kurulumuz var. Bunlarla ilgili de kısa bir bilgi vereceğim. Yönetimimizin nasıl bir mali genel kurul geçirmesini arzu ettiğini anlatacağım. Bu arada da camiamızdan geçtiğimiz günlerden kulağımıza bazı konularda hassasiyetler geliyor. 2020 mali genel kuruluyla ilgili koyduğumuz 10.2 ve 10.3 maddelerindeki isteklerimizle ilgili endişeler dile geldi. Bu konuda da sizlere detaylı bilgi vereceğim. Onun dışında tüm arkadaşlarım burada. Arzu ettiğiniz konularla ilgili endişelerinizi ve önerilerinizi cevaplamaya hazırız.” 

Sunumlar konusunda üyemizden gelen eleştiriye binaen Başkan Burak Elmas tekrar kürsüye çıkarak, “Saygıdeğer Galatasaraylılar, saygıdeğer hocamın eleştirisin saygıyla karşılamakla beraber, biz bu divan toplantılarını içeride yapılan işlerin şeffaf bir şekilde yapıldığını anlatmak adına bir fırsat olarak görüyoruz. Bu vesileyle de sizlerle bütün yaptığımız konuları detaylı bir şekilde paylaşarak sizlerle, geçmişte alışık olunmayan kalabalık bir ekibin özveri ile çalıştığını göstermeye çalışıyoruz. Bugün size ayrı ayrı sevgili Elif Uzuner, Tunca, Burak, Merve ve Mehmet sunumlar yaptılar. Bu arkadaşlarımız gibi birçok geçi Galatasaraylıyı da Galatasaray’ın içerisine dahil ederek, hizmet eden insan kaynağını daha aktif ediyoruz. Herkes kendi konusunda çok detaylı çalışmalar yapıyor, herkesin de bu yaptığı çalışmayı sizinle paylaşması, sizlerden görüş alması ve bu paylaşımlarından de gerekli takdiri alması haklarıdır. Onun için bunu yapmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki haftalarda başka şubelerimiz benzer hazırlıklarla gelerek Galatasaray’ın sorunlarına ve size verdiğimin önem çerçevesinde bu sunumları yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

“FİNANSAL DİSİPLİNDEN ÖDÜN VERMEYECEĞİZ”

Futbol şubesindeki transferler konusunda sunum yapmak üzere konuşmasına devam eden Başkan Burak Elmas, şu ifadeleri kullandı:

“Önemli bir transfer sezonunu futbolda geride bıraktık. Daha önce söylediğim gibi Galatasaray’ın bir senelik yönetiminin takdiri için, bir sene herkesi mutlu etmek için yapacak transferlere artık lüksü yok. Burada cesaret göstererek, ince eleyip sık dokuyarak Galatasaray’ın finansal ve sahadaki başarı olarak sonuçlarını bir dönemlik değil, 4-5 senelik bir sistem uygulamak gerekiyordu. Burada biz ve bu işin başında yer alacak teknik direktörümüz, bir anlaşmayla, birbirimizi anlayarak burada büyük bir cesaret gösterdik. Galatasaray’da belki ilk defa gerçekleştirilmiş bir strateji ile transfer dönemini geçirdik.” 

“Transfer sürecinde çok eleştiriler geldi. Diğer rakiplerimiz hiçbir detay paylaşmıyorlar. Bizden çok daha az limiti olan takımlarımız, bizden çok daha fazla ve hesapsız transferler yapıyorlar. Bunun nasıl olduğunun takdirini de size bırakıyorum. Biz finansal disiplinden ödün vermeyeceğiz.” 

“Şöyle bir ayrım yaptık. 2017-2018, 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021, 2021-2022 ve önümüzdeki sezonun maliyetlerini ve gitmek istediğimiz noktayı göstermek için bir tablo hazırladık. Biz 2021-2022 sezonunda mevcut stratejimize uymayan futbolcularla yollarımızı ayırmak zorundaydık. Bunların bazılarını başarabildik. Bazılarını başaramadık. Bu sene UEFA’ya Euro bazında hesap verdiğimiz için, TL bazındaki rakamlar değişken olduğundan bu kurda tablo hazırladık. Bütçemiz 48,2 milyon Euro’ya indi. Sporcu ücretleri geçen sene 61,5 milyon Euro’ydu. Bu sene 48.2 milyon Euro. Önümüzdeki sene kadromuzda kiralık olmadığı için ve uzun vadeli kontratlar imzaladığımız için, bu 30,5’e inecek. Üstüne 3 veya 4 uzun vadeli yapacağımızı öngörerek de, önümüzdeki sene baştan beri hedefimiz olan 30,5 milyon Euro bütçesine düşmeyi hedefliyoruz. Teknik kadromuzun bütçesinde Euro bazında herhangi bir değişiklik olmadı. O konuda da maalesef çok ciddi spekülasyonlar yapıldı. Tüm teknik direktörlerimiz, başta Fatih hoca olmak üzere son derece hesaplı, artışları son derece cüzi sözleşmelere imza attılar. Euro bazında herhangi bir artışı olmadı. Personel bütçemizde de hafif bir artış var ama önümüzdeki sene itibarıyla hocamızla birlikte çalışıyoruz. Florya’da ciddi anlamda yapısından organizasyon şemasına, görev tanımına kadar çok ciddi bir çalışma var. Bu gördüğünüz çalışma gibi onu da buraya getirerek anlatacağız. Ondan sonra sadece bir sene değil beş sene devam edecek kontrol mekanizmaları kurulmuş bir futbol sistemini uygulayacağız.” 

“Bu bilgileri size söz verdiğim için paylaşıyorum. Bu paylaşımların handikapları da var. Görmek isteyenler keşke kulübe gelse, tüm bilgilerimiz üyelerimize ve Sportif A.Ş. hissedarlarına açık. Rakiplerimizi öğrenmesini arzu etmediğimiz bazı bilgileri burada sizinle paylaşacağız. Bilin ki lütfen, burada yayınlandığı için herkes görecek ama bundan sonra sadece üyelerimiz ve Sportif A.Ş. hissedarlarının bu bilgileri şeffaf bir şekilde alacağı bir sistem yaratmak üzere fikir alışverişi yapmamız lazım.”

“Gördüğünüz üzere bonservis ödense bile oyuncu alacağı açısından 1 milyon Euro’nun altında bir bütçe disiplini, yaşının genç olması ve sözleşme süresinin uzun olması kriterlerimiz var. Birlikte oynayacak, bir ücret maliyetiyle en az 3-4 sene birlikte oynayarak Galatasaray’ı bir yerlere taşıyacak bir ekip kurmayı hedefledik. Bu bir süreç istiyor. Birinci senesinde kendi hedeflerimiz doğrultusunda başarılı olduğumuz düşünüyorum. Takdir sizlerindir.” 

“BİZİ ÖZLEDİĞİMİZ GÜNLERE TAŞIYACAK TAKIMI KURMAYI HEDEFLİYORUZ” 

“Giden ve kiralanan oyuncu ile ilgili rakamlar bunlardır. Falcao’nun gönderiliş sürecini biliyorsunuz. Çok ciddi bir kontratı vardı. Yaklaşık 9,6 milyon dolar brüt bir kontratı, her oynadığı 5 maçta da ilave aldığı prim vardı. Burada karılıklı yolları ayrılırken geçmiş seneden kalan alacağını bir vade alarak, bu sene primleriyle birlikte alacağı 6,5-7 milyon Euro ücretten de yarı yarıya paylaşarak yollarımızı ayırdık. Jimmy Durmaz’ın da bir sakatlığı vardı ama iyileşti. Ona da fesih tazminatı vererek yollarımızı ayırdık. Çünkü kendisini alan takımla ciddi bir maaş farkı oluyor. Maalesef ücret yüksekliğimizden dolayı, hizmet etmiş arkadaşlarımızla yolları ayırırken maalesef ciddi ücretler vermek zorunda kalıyoruz. Genelde Okan, Emre ve Yunus gibi oyuncularımızı gelişimlerini tamamlamaları veya daha hazır hale gelmeleri için kiraladık. Kiraladığı kulüpler de onların bizden alacağı senelik ücretleri karşılıyorlar. Böylece bizim de ödeme, transfer limitlerinden de bunları düşmüş oluyoruz. Ocak ayında tekrar birtakım hamleler yapacağız. Bu hamleler bundan sonra ilk 11’de bizim belirlediğimiz ihtiyaçlara göre genç, o dönem mevcut hazır olacak, alma imkanımız olan oyuncuları tek tek ekleyerek aslında Galatasaray’ın önümüzdeki üç sene futbol vizyonunu oluşturacak, bizi tekrar özlediğimiz günlere taşıyacak bir takımın çatısını kurmayı hedefliyoruz.”

Genel kurul ilanında yer alan iki maddeyle ilgili ortaya atılan spekülasyonlarla ilgili Başkan Burak Elmas şu açıklamayı yaptı:

“Biliyorsunuz önümüzde çok önemli iki olağan genel kurul var. Bu olağan genel kurullar pandemi sebebiyle önceki yönetimimizin yapma fırsatı bulamadığı ve hakikaten Galatasaray’da yapılmaması büyük rahatsızlık oluşturan genel kurullar. Bu genel kurullarla ilgili, eski adıyla Dernek Masası, şimdi Sivil Toplum İlişkileri Masası ile yazılı görüşmeler yaptık. Bu genel kurulların ikisini birleştirip yapabilir miyiz, hangi hazirun burada oy kullanacak diye sorduk. Bir takım hukuki sorular sorduk. Aldığımız cevaplar bizi hukuki olarak çok tatmin eden cevaplar değildi. Dolayısıyla biz ayrı ayrı iki farklı hazirunla bu genel kurulları yapma kararını verdik. İlanları verdik. Şimdi camia içinde kulağımıza, geliyor. 10.1 ve 10.2 maddeleriyle ilgili bir endişe olmuş. Birinci endişe şu; iki ayrı genel kurul… Bildiğiniz gibi ilki mart ayında gerçekleşiyor. Sonra mayısta yeni yönetim seçiliyor. Bu olağan dışı durumdan dolayı iki tane genel kurul yapıyoruz. İkincisinde hem geçmiş bütçeyi hem de bizim 6 aylık bütçeyi sunacağız. Buraya da bu maddeyi koyalım. Gereksiz bir daha genel kurula çağrı yapmayalım diye düşündük. İkincisi de bu maddeleri koyarken geçen yönetimimizin yaptığı mali genel kurulda geniş anlamda detaylı anlatılmamış, hala bugün bile okurken farklı anlaşılabilecek bir madde yazılmış. Arkadaşlarıma dedim ki Galatasaraylılar bundan endişe duyar, tek tek açıkça ne yapmak istediğimizi, hangi gayrimenkullerle ilgili neler yapmak istediğimizi anlatıp Galatasaraylıların kafasında soru işareti oluşturmayalım. Tüm gayrimenkulleri burada tek tek yazmalarını ben istedim. Satma maddesi olmasın dedim. Kiralama varsa kiralanacak yerler ve Bankalar Birliği anlaşması gereği temlikler varsa bunların yazılmasını istedim. Burada sizlerden istirhamım samimiyetimize inanın. Galatasaray’ın malını sizin adına koruduğumuza ve bu hassasiyeti ve Galatasaraylılığın getirdiği sorumluluğu hissettiğimize inanın. Size her getirdiğimiz şeyin arkasında bir art niyet veya başka bir düşünce olduğu yaklaşımında kimse bulunmasın. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Biz her yaptığımız işi açık, anlaşılabilecek şekilde anlatacak kadar Galatasaray’ı evimiz, sizi de ailemiz olarak kabul ediyoruz.”

“BERABER YÜRÜMEMİZ LAZIM”

“Son olarak genel kurullarla ilgili şahsen ve yönetim kurulu arkadaşlarımla ortaklaşa paylaştığımız hissiyatı sizlerle paylaşmak istiyorum. Galatasaray biliyorsunuz ciddi anlamda kötü günlerden geçti. Kardeşler, arkadaşlar birbiriyle kavga etti. Bundan kimse bir şey kazanmadı. Seçimden sonra söylemiştim. Galatasaray’da bize teveccüh olabilir; ama bu seçimi biz kazanmadık, Galatasaray kazandı. Kimse kaybetmedi, herkes kazandı. Dolayısıyla Galatasaray’da herkese kapımız açık. Çözümlerin parçası olmak adına herkesin masada eşit şansı var. Bugün gördüğünüz gibi genç arkadaşlarımız burada geldiler. Daha arka planda çalışan birçok arkadaşımızla da tanışacaksınız. Sevgili eski divan başkanımız Eşref Hamamcıoğlu’da bana geldiler. Kendileriyle konuştuk. Metin Öztürk Bey dün geldiler ve konuştuk. Dolayısıyla son derece açık bir diyalog götürüyoruz. Burada beraber yürümemiz lazım. Bu genel kurulda da intikam peşinde değil, Galatasaray’ın geleceğini nasıl aydınlık bir geleceğe taşırız, nasıl bu kavgaları körüklemeden yolumuza devam ederiz düşüncesiyle hareket etmemiz lazım. Herkesin hür iradesini göstermek hakkıdır. Galatasaray’da kavga etmeden bir geleceğe yürümemiz lazım.” 

“Burada da ortak aklı oluştururken herkesi masada oturtmamız lazım. Bu vesileyle eski divan başkanlarımız, eski başkanlarımız ve eski ikinci başkanlarımızdam oluşacak seçim döneminde söz verdiğimiz yüksek istişare kurulu ilk toplantısını yapacağız. Daveti de yarın sayın başkanlarımıza göndereceğiz. Bu kurulun da Galatasaray adına çok önemli olduğunu düşünüyorum. Burayı önemli gördüğümüz gibi o kurulun da, onların tecrübelerinin de Galatasaray’a gösterecekleri yolda önemli görüyoruz. Bu genel kurulda lütfen intikam peşinde, sorunları kişilere zimmetleyerek değil, konu bazlı ve Galatasaray’ın iradesini gerçekleşmesi için bir ilk ve beraberlikle geçirelim. Kim Divan başkanı seçilecek bilmiyorum ama; geçtiğimiz yıllarda çok ciddi şekilde el kaldırarak oylamalar, bunların televizyondan yayınlanması, insanların artı veya eksi fişlenmesi, bunların devam ettirilmesi ciddi yaralanmalara sebebiyet verdi. Benim arzum, o gün genel kurula katılan üyelerimiz, divan başkanı ve heyeti uygun görürse bu uygulamanın kapalı yapılması. Oylamalar açık yapılırsa da bunlar Galatasaray Televizyonu’ndan yayınlanmayacak. Bu vesileyle beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. Hepinizi yorduğum ve biraz vaktinizi aldığımız için özür dilerim. Saygılarımla.”

“GALATASARAYLILIĞIN GEREĞİ OLARAK ZORU SEÇTİK”

Üyemizin, futbolcumuz Marcao meselesi ve üç konuda yaptığı eleştirilere yanıt maksadıyla kürsüye çıkan Burak Elmas şu ifadeleri kullandı: 

Sevgili İbrahim ağabeyimin eleştirilerini dinledim. Son derece bu konularda hassas davranmaya çalışıyoruz. Galatasaray değerlerini, Galatasaray’ın geleceğini de göz önünde bulundurarak en sıkı şekilde korumaya çalışıyoruz. Galatasaray’ın değerlerinden bir tanesi de büyüklerine saygı, küçüklerine sevgi. Bunun içerisinde affetme duygusu da vardır. Galatasaray’ın da tüm oyuncularının da bir aile olduğunu unutmamak lazım. Bir aile içi meseleyi sert bir şekilde kesmektense tarafların buluşturmak, birbirinden özür dilemeleri ve bu özrün kabul olunması yoluyla halletmek, aslında kesip atmaktan daha zor olanıdır. Biz Galatasaraylılığın gereği olarak zor olanı seçtik. Burada da farklı görüşlere saygı duyuyorum. İkinci konu ise beni çok üzdü. Torba… Torba geliyor dediniz. Torba geliyor. İsterseniz her konuyu genel kurula getiririz. Hiçbir problem yok. Önümüzde yapılacak iki genel kurul, sonrasında tekrar kapanma gelir mi gelmez mi bilmediğimiz bir dönem… Her yapılan genel kurul üyelerimizi bir nebze olsun riske attığımız bir genel kurul. Dolayısıyla burada çok kritik olmayan konuları birleştirerek bunu da oraya koymak istedik. Burada Galatasaray’ın işleyişiyle ilgili hızlı karar alıp Galatasaray’ın meselelerini halletme kabiliyeti getirecek yetkiler istedik. Daha önce eleştirdiğimiz şeyi yapmamaya özen gösterdik ama anladığım kadarıyla dışarıdan görünüşü öyle değil. Öyleyse keşke yazarken sizi de çağırsaydık, arkadaşlara hepsini yazın, bir bir anlatın dedim. Saplamarı çıkarın, sapma maddesi asla olmasın dedim. İyi niyetimizle yapabildiğimiz en uygun kelime bu oldu. Bu vesileyle daha önce genel kurulda onaylanmış bir yetkiyi de hepinizin takdirine sunuyorum. Bizim iyi niyetle dile getirdiğimiz bir konunun ‘torba’ şeklinde algılanmış olması beni çok üzdü. Böyle bir niyetimiz yok.”

“Üçüncü konu ise bütçe. Bu konuda size katılıyorum. Bütçeleri en az gerçekleşen kadar iyi tartışabiliyor olmamız lazım. Maalesef mevcut tüzüğümüzde gerekli değişikliği yapana kadar buna çözüm bulmamız mümkün değil. Tüzük değişikliğinde kimsenin itiraz etmeyeceği önemli 4-5 madde var. Bunlarla beraber buraya ilk fırsatta getirmek istiyorum. Eğer bir kongre hakkım varsa, bugün 2020 olağan genel kurulunda alacağımız yetkiler için değil, tüzükte yapmamız gereken acil değişiklikler için kullanmayı ve üyelerimizi oraya getirmeyi tercih ederim. Teşekkür ederim.”