10 Ekim 2018 Çarşamba 22:10

Ekim Ayı Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleşti

Ekim Ayı Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleşti

Galatasaray Spor Kulübü Ekim Ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı, Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu’nda gerçekleşti.

Toplantıya Başkanımız Mustafa Cengiz, 2. Başkan Abdurrahim Albayrak, Başkan Yardımcıları Yusuf Günay ile Kaan Kançal, Genel Sekreter İlber Aydemir, Yönetim Kurulu Üyeleri Mahmut Recevik, Ömer Cansever, Okan Böke ve Dilek Kutlu katıldı.

Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu’nun konuşmasıyla başlayan Eylül Ayı Divan Toplantısı'nda Tayfun Akçay, Kaan Kançal, Emre Erdoğan, Mehmet Bilen, Ayhan Özmızrak, Hayrettin Kozak’ın konuşmalarının ardından başkanımız Mustafa Cengiz konuşmasını yapmak için kürsüye geldi. Başkanımız Mustafa Cengiz’in konuşmasından sonra Eski Başkanımız Duygun Yarsuvat ve Gürkan Eliçin kürsüye gelerek konuşmalarını yaptı. Bu konuşmalardan sonra Başkanımız Mustafa Cengiz sorulan sorulara cevap vermek için tekrar kürsüye gelip konuşma yaptı. Konuşmasını bitirdikten sonra Başkanımız, UEFA ile yapacağı görüşme için Cenevre’ye gitmek üzere salondan ayrıldı.

Başkanımızın konuşmasından sonra Selçuk Erdoğmuş, İbrahim Ziyal, Taner Aşkın, Ömer Tümay, Bünyat Balaban,Turcan Bolayır, Serhat Özalemdar, Mehmet Helvacı ve Okan Böke kürsüye gelerek konuşmalarını yaptı. 

Başkan Mustafa Cengiz'in konuşması ve sorulara verdiği yanıtlar şu şekildeydi:

“Sayın Mehmet Bilen’in amatörlere yükün basketbol ve nispeten voleyboldan geldiğini belirten sözlerine katılıyoruz. Buna yönelik, destek alırız düşüncesiyle Sportif A.Ş. ve Voleybol A.Ş. için sizden talepte bulunduk ancak tarafınızdan reddedildi. Belki sponsorluk da netleşebilirdi. Bunu bir şikayet olsun diye söylemiyorum, yanlış anlamayın. Burada bir çatı altında hep beraberiz. Bu konuda ben de suçluyum, demek ki doğru ifade edememişim. UEFA’ya Türkiye’nin genç cumhuriyet olduğunu anlattık. Genç cumhuriyetteki Tevfik Fikret’i ve Galatasaray Lisesi’ni de anlattık. Toplumu kucaklamak zorunda olduğumuzu belirttik. 13 branşta 1400’ü aşkın yaklaşık 250’si profesyonel sporcunun hem eğitimini, hem sportif hem de kişisel gelişimini sağlıyoruz. Bu bağlamda gerçekçi bütçe olarak, onurla savaşan bir takım kurmak için stratejik kararlar aldık. Bunlardan biri, toparlanana kadar basketbol ve voleybolun giderlerini en azda tutmaktı. 55 milyon TL borçla aldık, futbolda olduğu gibi geçmiş yüklerden dolayı transfer yasağı vardı. Bu yasağı kaldırttık. Şu andaki borcumuz 20-25 milyon mertebesinde. Kadın baskette 500 bin Euro maliyetle, erkeklerde 2 milyon Euro maliyetle bir takım kurduk. Hani derler ya ‘şu takım 2 milyon Euro ile ilk dörde oynuyor’ diye biz de umarım o noktaya geleceğiz. Kadınlar voleybol takımımız, Avrupa şampiyonu olarak bizim gururumuz oldu. 800 bin Euro ile kuruldu. Erkek voleybol takımının 560 bin Euro maliyeti var. Umarım başımızı yere eğmeden mücadelemizi vereceğiz. Bizim için değil, genel olarak 2 yıl içinde mali açıdan ters bir durum olmazsa Hayri Ağabey’in değindiği titizlikle kavledeceğiz. Hangi yönetim döneminde olursa olsun yapılmış akitler ve sözleşmeler bizim güvencemiz ve tasarrufumuz altında. 

Sevgili Özmızrak ‘anlatmak istemediğiniz yetkiler’ şeklinde bir cümle kullandı. Bizim en büyük gücümüz dürüstlüğümüz, samimiyetimiz ve açıklığımız. Yönetimimizin çalışma azmini kırmamak lazım. Ben bazı şeyleri söyleyemiyorum. Söyleyemediklerimden bir tanesi bugün buraya gelmeden önce imzaladığımız anlaşmaydı. 2009 senesinde aldığımız ve üzerine inşaat yapmakta geç kaldığımız arsayı yeniden canlandırdık. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’e, meclis üyelerine ve Büyükçekmece halkına tekrar teşekkür ediyorum.

A grubu hisseleri hakkındaki durumu SPK'ya sorduk. Şu anda o hisseleri kaybetmek gibi bir durumumuz yok. Biz bu yüzden bu konuyu çok dillendirmedik.

UEFA tamamen bizim yanımızda. Bu konuda UEFA'ya ve TFF'ye teşekkür etmek istiyorum. Ama UEFA'nın kendi içinde bazı çatışmaları var. Masaya oturduğumuzda incelenen 17-18 tane kulüp vardı. İçlerinde en kötü durumdaki kulübün biz olduğumuzu ve men cezasıyla karşı karşıya kaldığımızı söylediler. 4 aylık bir süre istedik ve toparlayacağımızı söyledik. Şu andaki durumu sunduğumuz mali tablolarda gördünüz. 

Ocak'tan bu yana sadece tribün hasılatı olarak 134 milyon gelirimiz var. UEFA bunu gördü. Bunları söylerken önceki yönetimleri bir şeyle suçlamak için demiyorum. Saygı göstermek lazım, ben şahsıma saygı istemiyorum. Makama saygı istiyorum. 

UEFA hassas bir konu, biz halka açık bir şirketiz. Gazeteciler beni sürekli arayıp UEFA ile alakalı son durumu soruyorlar. Ben telefonu açmıyorum, onlar da kendilerine göre yazıyorlar. Gazeteciler de burada şu anda benim onlardan da bir ricam var. ‘Galatasaray'a UEFA'dan men cezası gelebilir’, ‘Men edilecek’ tarzı haberler yapmayın. Biz halka açık bir şirketiz, hepinizden rica ediyorum bu tarz haberler yapmayın. 

Benim en sevdiğim ağabeylerim, beni çok yakından tanıyan ağabeylerim ‘Bana adayı satıyor musun?’ diye sordu. Ben buna çok üzüldüm. Bunları bana demeyin, ben adayı satar mıyım hiç?

380 milyonluk bir yapılandırma aldık. 380 milyonun teminatı, TFF'nin bize verdiği bir teminat. Faiz konusunda biraz geç kaldık. Yüzde 19'dan da bağlayabilirdik ama yüzde 24'ten bağladık. Şu anda faizlerin durumunu biliyorsunuz. 4 yıllık bir vadeye yaydık.
Duygun Abi'nin hassas konuşmasını dinledim. Burada öyle bir algı yaratılıyor ki sanki biz yönetim olarak Twitter’daki bazı yazışmalara destek oluyoruz ya da göz yumuyoruz. ultrAslan ürünlerinin mağazalarda satılması, bizim pazarlama ekibimizin hazırladığı bir kampanya. ultrAslan bizden en ufak bir ücret almıyor. Özhan Canaydın zamanında da aynı şekilde bu ürünler satılmış. ultrAslan takımımızın ve dünyanın en büyük taraftar grubu. Dünya üzerinde ultrAslan çapında başka bir grup yok. ultrAslan bizim en büyük gücümüz. Biz forvet alamadık diye aynı taraftar grubu Twitter’da en ağır eleştirileri yaparken siz bir tepki gösterdiniz mi? Duygun Ağabey'i hedef alan açıklamalar yapmışlar. Ben de açıklamayı inceledim, evet üslup sert ama o açıklamanın altında tehdit ve hakaret eden hesaplar troll diye nitelendirilen isimsiz hesaplar. Ben ultrAslanın yöneticileri ile bir araya gelmedim, gördüğümde hangisi kim onu bile karıştırıyorum. Metin Oktay'ın mezarına ziyarete gittiğimde Metin Oktay'ın yakınları bana 'Yıllardır ilk kez bir başkan geldi' dediler. ultrAslan da oraya gitmiş Metin Oktay'a sahip çıkıyorlar. ultrAslan ile sadece orada denk geldim. ultrAslan benim için değerli bir taraftar grubudur. Benim ve yönetimimin ultrAslan ile hiç organik bir bağı yoktur.

Daha önceki yönetimin aldığı bir karar vardı. Bu karara göre biz 515 kişiyi üye olarak almak zorundaydık. Biz bu karara uymadık. Biz eski yönetimin hükmüne rağmen ‘515 kişi çok fazla, bu kadar kişiyi almayalım’ dedik. Onlardan da özür diliyorum. Ben kendi yakınlarım için bile ‘üye yapmayın’ dedim. Ben kimseyi benim adamım olsun, bana oy versin diye üye yapmıyorum. Bana oy verecek olan insanlar, beni dinlesinler ve söylediklerimi beğendikleri için oy versinler. Sicil Kurulu çok değerli bir kurul.  Selçuk Bey benim çok güvendiğim bir insan. Onlar da bu konuyu iyice araştırmak istediler. Süreç o yüzden fazlasıyla uzadı. Kimsenin hakkını yemeyelim diye ben özellikle süreci uzatmak istedim. 200’ün üzerinde başvurudan 141 tanesi geçerli başvurular. Bu başvuruların sahipleri Galatasaray Lisesi’nden mezun çocuklar. Onların derhal üye olarak alınması gerekiyor. Batı demokrasilerinde ve insan haklarına dayalı bütün sistemlerde beyan esastır. Biz hepsinin alınmasını istedik ama bazı başvurularda usulde hatalar var. Bu kişiler başvurularını toptan vermiş. Bazı başvurulardaki isimler farklı, imzalar farklı. Referanslar rastgele verilmiş. Bu usule aykırıdır. Biz de kimse mağdur olmasın diye başvuru sahiplerini toplayıp tekrar başvurularını düzenlemelerini istedik.  Bunu yaparken tüzüğü de çiğniyoruz bu arada. Başvuru sahipleri bize kırılmasın, camiaya küsmesin diye yaptık bunu. Selçuk Bey başvuru sahiplerini topladı ve ben hasta olduğum için gidemedim. Başvuru yapan çocuklardan bazıları ağlamış. Çok üzüldüm, ben onların yaşındayken üye olmaya çalışırken ne zorluklar çektiğimi biliyorum. Biz de onlar mağdur olmasın diye Selçuk Bey’den hepsine SMS ve mail ile ulaşmasını istedim. Selçuk Bey hepsine ulaştı. Gelip, başvurularını usulüne uygun tekrar düzenlesinler. Biz de onları üye olarak alalım. Fakat başvurularda sahtecilik yapanlar her kimse onların hiçbirini almayacağız. Denetleme Kurulu konuya zaten dahil oldu. Denetleme Kurulu inceleyecek ve gereğini yapacak.”