5 Kasım 2019 Salı 18:16

“Eskiden yapılan, bize göre hataların, düzeleceği umuduyla buradayız”

“Eskiden yapılan, bize göre hataların, düzeleceği umuduyla buradayız”

Kulüpler Birliği'nin Olağanüstü Genel Kurulu sonrası Başkanımız Mustafa Cengiz, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Başkanımız Mustafa Cengiz, Kulüpler Birliği Olağanüstü Genel Kurulu'na yeniden katılma kararı hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Yeni bir sayfa... Yeni bir dönem... Kulüpler Birliği için önemli olan ulusumuz ve Türk futbolu, benim için de elbette Galatasaray. Biz yeni bir yönetimle, yeni bir dönemde beyaz bir sayfa açıyoruz. 18 kulübün birlikte olduğu eylemlere, oybirliğiyle imza atmayı düşünüyoruz. Arada görüş ayrılıkları olabilir.

Galatasaray camiası için Türk futbol camiasında da olduğu gibi vergi konusu büyük önem taşıyor. Bu konunun mutlaka Türk futbolu için ve amatör branşlar için çözülmesi gerekiyor. Biz bu yeni dönemde yeni bir sayfa açmak için, hiçbir yerden talimat vesaire almadan, kendi isteğimizle, Türk futbolunun çıkarları için buraya katıldık. Eskiden yapılan, bize göre hataların, düzeleceği umuduyla buradayız. Bu hataların düzeleceğine inanıyoruz. Elbirliğiyle, iyi niyetle her şeyin düzeleceğine ve düzeltileceğine inanıyoruz."

Bir basın mensubunun Kulüpler Birliği'nin 11. Başkanı Mehmet Sepil'in oybirliğiyle göreve gelmesi hakkındaki görüşlerini sorması üzerine Başkanımız Mustafa Cengiz şu yanıtı verdi:

"Oybirliği sözcüğü önemli. Bir yıldır ben prensip olarak Kulüpler Birliği toplantılarına katılmıyordum. Fakat yeni bir dönem, yeni bir seçim, Türk futbolunda yeni bir yapılanma için bu bir fırsat. Bu düşünceyle bu toplantıya katıldım. Sevgili Hasan Çavuşoğlu, sevgili Mecnun Odyakmaz ve sevgili Mehmet Sepil'le beraber 18 kulübün de başkanı, bizim tanıdığımız insanlar. Biz temiz bir sayfa açılması gerektiğine olan inancımızla Kulüpler Birliği'nin bu toplantısına katıldık. Yeni bir dönemde masa temizlenir, yeni ve beyaz bir sayfa açılır. Türk futbolu için mücadeleye devam edeceğiz. Tabii ki her kulübün kendi çıkarları ve çalışmaları da var, onlar da saygı içinde sürer. Ortak çalışmaların platformu kesinlikle Kulüpler Birliği'dir.

Biz Kulüpler Birliği'nin gelecekte bir şirkete dönüşerek, yayın ihalesi de dahil olmak üzere, Türk futbolunun bütün mali meselelerini üstlenir duruma gelmesini istiyoruz. Yani İspanya La Liga'da olduğu gibi Kulüpler Birliği'nin profesyonel olarak kurulacak bir sistemle Türk futbolunu yönetmesini diliyoruz. Türk Futbolu Federasyonu bu süreçte elbette düzenleyici, yol gösterici kurum olacaktır. Ama biz kesinlikle önümüzdeki dönemde Türk futbolunun paydaşları olarak gelirlerinin artırılması için elimizden geleni yapacağız.

Keza, Vergi Yasası'na yapılacak yeni düzenlemede kulüplerin aleyhine oluşabilecek durumların hızla düzeltilmesi amacıyla elbirliğiyle bir komisyon kuracağız. Bu vergi düzenlemesinde özellikle amatör sporlara destek konusunun düzeltilmesini gündeme getireceğiz. Siyaset kanadı da buna olumlu yaklaşıyor çünkü teknik bir konu. Bu teknik konunun Türk amatör branşlarına zarar vermemesi lazım. Kulüpler bünyesinde faaliyet gösteren yüz binlerce sporcu var. Onların faaliyetlerinin devamı için bu yasa düzenlemesinde amatör sporlara vergi stopajından gelen desteğin devam etmesini diliyoruz.

Bizi bir araya getiren bizim ortak paydalarımız. Biz yeni bir sayfa açıyoruz. Eskiden yazılan bildirilerin, yapılan açıklamaların yok olacağı kardeşçe bir düzen içinde birliğin sürmesini diliyoruz."

UEFA'nın A Milli Takımımız ve Başakşehir Futbol Kulübü futbolcularına asker selamı vermeleri nedeniyle soruşturma başlatması ve Kulüpler Birliği'nin bu konuda yayınladığı kınama hakkında görüşleri de sorulan Başkanımız Mustafa Cengiz şu yanıtı verdi:

"Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafya, Batı'nın içinde bulunduğu refah ve huzur içindeki bir coğrafya değil. Daha önce de bu sözü söylemiştim, İbn-i Haldun'un dediği gibi coğrafya kaderdir. Bizim maalesef sınırlarımızda ciddi sorunlarımız var. Bu ciddi sorunları devletimiz düzeltmeye çalışıyor. Bu düzeltme için de aksiyon alıyor. Bu aksiyonu anlamıyorsa, en azından, verilen duygusal tepkileri, bunların militarist tepkiler olmadığını anlaması gerekir. Asker selamının ulusumuzun karakterinden gelen bir selam olduğunu anlaması gerekir. Türk toplumu için sosyologlar bir asker milleti der ama inşallah giderek daha bilimsel ve öncü bir millet haline geliyoruz. Türk toplumu tüm dünyaya damgasını vuracak bir toplum olacak. Fakat biz zorlu bir coğrafyada bulunuyoruz, bununla ilgili doğal tepkileri de UEFA'nın ve Batı'nın anlayışla karşılamasını diliyoruz."