25 Kasım 2020 Çarşamba 15:43

$GAL Fan Token artık Paribu’da!

$GAL Fan Token artık Paribu’da!

Kulübümüz, bugün düzenlenen lansman töreniyle Galatasaray’ın kendi kripto parası $GAL Fan Token’ın kripto para işlem platformu Paribu’da listelendiğini duyurdu. $GAL Fan Token sahipliği, Galatasaray’a destek olmanın yeni nesil yöntemi olacak ve taraftarlarımız Galatasaray’a destek olurken ayrıca maddi değeri olan bir dijital varlık elde edecek.

Listelemeyle birlikte Galatasaray taraftarları ve kripto para meraklıları, 750 binin üzerindeki kullanıcı sayısıyla Türkiye’nin en önde gelen kripto para işlem platformu Paribu üzerinden $GAL Fan Token alım ve satımı yapabilecek. Tüm bu işlemler spor dünyasının kripto parası Chiliz ($CHZ) desteğiyle gerçekleşecek.

$GAL Fan Token, sahiplerine taraftar oylaması ve ödüllendirme platformu olan iş ortağımız Socios.com’un mobil uygulamasında kulüple etkileşim imkânları yaratan bir dijital varlıktır. $GAL Fan Token sahipleri kulüp açısından bağlayıcı olan taraftar oylamalarında oy kullanma imkânının yanı sıra Socios.com mobil uygulamasından parayla satın alınamayacak tecrübeler, VIP maç biletleri ve imzalı forma gibi ödüller kazanabilecek.

$GAL Fan Token logoları, sezon boyunca futbol takımımızın maç çoraplarında, erkek ve kadın basketbol takımlarımızın formalarının sırtında ve espor branşı e-futbol takımımızın formalarının omuzlarında yer alacak.

Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu'nda kulübümüz, Socios.com ve Paribu arasında yapılan anlaşmanın lansmanı Başkanımız Mustafa Cengiz, Yönetim Kurulu Muhasip Üyemiz Dorukhan Acar, Socios.com kurucusu ve CEO'su Alexandre Dreyfus ve Paribu kurucusu ve CEO’su Yasin Oral’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Başkanımız Mustafa Cengiz, "$GAL Fan Token ve Paribu’da listelenmesi hakkında “Aslında benim çağdaşlarım, amiyane değimle yaşıtlarım açısından bu sanal para bize çok uzak kavramlar. Bu yönüyle baktığımızda biz Bretton Woods'ta kaldık. Nedir bu? Altın karşılığı dolar basarak dünya ekonomisini yönlendirmek. Bu ekonomistler bir gün anlatsa Almanların bir uçak dolusu doları götürüp ABD federal rezervden altın istemesini ve ABD'nin buna çok sinirlenmesini... 2. Dünya Savaşı'ndan sonra dünya ekonomi tarihinde çok enteresan hikayeler var. Biz oralarda kaldık; altın karşılığı pazar basmaktan... Gençler bizim geleceğimiz. Her şeyimiz. Atamızın emanet ettiği güzel cumhuriyetin, güzel yurdun asıl sahibi olan gençler ekonomiye yeni bir kavram soktu. Biz bunu bilmiyorduk. Bizim için paranın çeşitliliği dolar, mark, euro, yen ve sterlin gibi paralar. Şimdi sanal paralar görüyoruz, buna kripto paralar deniyor. Bu kripto paraları yarattı dijital gençlik. Çok olumlu bir hareket bence. Buradan euro veya dolar karşılığında 100 milyarlarca euroluk bir pazar yaratıldı. Türkiye'de geç kalmadı ve bu pazara girdi. Bunu söylemekten onur duyuyorum; kulüp bazında ilk defa giren, ilklerin ve enleri kulübü Galatasaray oldu. Dorukhan ACAR kardeşime bunun için çok teşekkür ediyorum. Türkiye'de kripto paranın bir borsası oluştu. Bu borsayı ilk kuran kardeşim bir Türk. Yasin bey. Paribu, BİST'in özel sektörü. Sanal paraların, kripto paraların borsası. Taraftarımızın, bu zor koşullarda para kazanmanın zorlaştığı, zorunlu olarak birçok iş yerinin, meslek grubunun kapanma durumuna geldiği pandemi döneminde evde otururken yatırımını, tasassrufunu değerlendirmesi için var. Kendisine bize verdiği destek için teşekkür ederim. Socios.com CEO’su Alexandre Dreyfus beye bize verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Socios bünyesinde İspanya'da Barcelona ve Atletico Madrid, İngiltere'de West Ham, İtalya'da Juventus ve Roma ile birlikte artık biz de varız. İlk defa katıldık. Taraftarımızdan her zaman istiyoruz. Kulüp olarak başvuracağımız bir tek makam var, o makam bizim camiamız. O makam bizim genel kurulumuz, o makam bütün bunları kapsayan taraftarımız. Ben de bir taraftarım. Galatasaraylı olan hepimiz bir taraftarız. Hem token alın hem maddiyatınızı güçlendirin hem arma aşkına, arma peşindeki aşkınıza manen de olsa destek verin. Bu çok önemli. Kampanya açan kulüplerimizi asla eleştirmiyorum. Taraftara da bu tür maddi destek sağlayarak diğer kulüp taraftarlarına çözümler getiriyoruz. Bu çözümlerden birincisi dijital dünyanın yarattığı tokenlar. Soios.com'a bu vesile ile teşekkür ediyoruz. Sayın Alexandre Dreyfus sağ olsun bizi başından beri destekledi. Taraftarımıza sevgili medyamız kanalıyla sesleniyor. Token alın, $GAL Fan Token alın.” şeklinde konuştu.

Tokenların borsada listelenmesi açısından bu anlaşmanın bir ilk olduğunu belirten Yönetim Kurulu Muhasip Üyemiz Dorukhan Acar, "Socios kripto para ile spor kulüplerini bir araya getiriyor. Socios komünite demek. Taraftar grubu kurdu. Burada bahsi geçen Juventus gibi kulüpler arasında biz de ilk girenlerden bir tanesiyiz. Kulübümüz token sahiplerine belli başlı sorular soruyor. Takım otobüsünün tasarımı, soyunma odasının giriş kapısında ne olsun gibi... Bu seçenekli cevapları cevaplayarak taraftarımız takımının takımın kararlarında söz sahibi oluyor. Biz kulüp olarak taraftarlarımızla angaje olabiliyoruz. Sistemdeki diğer kulüplerden farklı olarak amatör branşlarda da varız. Sadece futbol değil, basketbol ve esporda da varız. Bu özelliğimizle de tekiz. Bizim tokenımız sadece futbol tokenı değil, derneğimizin bünyesindeki diğer branşların da tokenı. O yüzden taraftarlarımız bu tokenları satın aldığı zaman amatör branşlardaki sorulara da cevap verme hakkına sahip oluyor, hem de oralara ciddi bir maddi destek sağlamış oluyor. Ulaşamadığımız birçok taraftarımıza bu vesile ile ulaşmış oluyoruz. Bu tokenları alanlara fayda sağlamak için değişik kampanyalar da düzenleniyor. Mağazalarımızda alışverişlerde token sahiplerine bazı indirimler söz konusu olacak. Biz buna başladık. Başladıktan sonra hemen lansmanını yapmadık. Satıştan sonra yaptık çünkü şu anda Türkiye'nin en büyük borsası olan Paribuya $GAL Fan Token listeliyoruz. Taraftarlarımızı yarın itibarıyla $GAL Fan Token'ı satın alabilecek. $GAL Fan Tokenı yaratmaktaki amacımız taraftarlarımızla olan dijital angajmanı artırmak, taraftarımızın burada söz sahibi olmasını sağlamak. Başkanımızın da ifade ettiği gibi maddi anlamda kulübümüze çok ciddi faydası var. $GAL Fan Tokenlar bizim tokenlarımız. Socios iş ortağımız ve bunları da listeliyoruz. Taraftarlarımız tokenı satın aldığı zaman kulübümüze çok ciddi fayda sağlayacak. Dünyada Socios'un angaje olduğu kulüpler arasında ilk defa çıkartılan tokenı bir borsada listeliyoruz. Orada bizim Paribu ile gitmemizin sebebi, Türkiye'nin çok büyük taraftar etkileşim pazarı olması ve Türkiye dünyanın en önemli kripto pazarlarından bir tanesi. Biz dünyada bir ilk yaparak resmi bir borsaya bunu listeliyor oluyoruz. Bu açıdan tarihi bir olay ve PSG gibi önemli kulüpler arasından ilk yapan biziz." ifadelerini kullandı.

Kulübümüzün kripto para iş ortağı Socios.com ve Chiliz şirketlerinin kurucusu ve CEO’su Alexandre Dreyfus düşüncelerini “Socios aslında bizim 3 yıl önce dünya devleriyle, Barcelona, Juventus ve PSG gibi kulüplerle başladığımız bir proje. Tüm dünyadan taraftarların hem kulüplerini desteklemeleri hem de yatırım amacıyla kullanabilecekleri bir platform yaratmak bizim amacımızdı. Bu fan tokenı yaratmaktaki amacımız, taraftarlara kulüplerinde söyleyecekleri biz söz hakkı vermek, olabilecekleri ölçüde kulüplerine katkı verebilmelerini sağlamaktı. Türkiye'de bu konuda ilk iş birliğine gittiğimiz takımın Galatasaray olması dolayısıyla büyük gurur duyuyoruz. Paribu ile beraber Türkiye'deki en büyük token pazarlarından bir tanesine girmekten dolayı da çok mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. 2020 gibi artık kulüp ve taraftar ilişkisinin dijitalleşmeye döndüğü dünyada, her şeyi dijitalleşmeye döndüğü dünyada en büyük amacımız kulüple taraftar arasındaki bu ilişkiyi dijital platformlara taşıyabilmek. Barcelona, Juventus, PSG gibi diğer iş birliğine gittiğimiz takımlardan Galatasaray'dan ayıran nokta şu... Galatasaray paribu gibi dünya markası bir borsada Türkiye'de iş birliği yaptığımız ilk takım. Taraftar anlamında Türkiye'de en fazla taraftar kitlesine sahip takımlardan bir tanesi. Ayrıca Galatasaray'ın Türkiye'deki futbol gücünü ne kadar destekleyen bir takım olduğunun farkındayız. Aynı zamanda Türkiye'nin kripto paraya karşı olan ilginin farkındayız. Dolayısıyla bu konudan büyük mutluluk duyuyoruz.” diyerek dile getirdi.

Paribu CEO’su Yasin Oral, $GAL Fan Token’ın Paribu’da listelenmesi konusunda şunları söyledi:

"Paribu 2017'den beri Türkiye'de faaliyet göstermekte. 4. yılımıza girmek üzereyiz. 1 milyona yakın üyemiz var. Türkiye'de yüz binlerce kullanıcıyı ilk defa bitcoin ile ve tanıştırmış, kripto paralarla tanıştırmış bir kripto para platformuyuz. Böyle bir projenin içinde olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Nasıl ki yüz binleri kripto paralarla tanıştırmışsak, yine bir ilki yaparak taraftarları taraftar tokenı ile tanıştırmak için buradayız. Paribu'da bu işin birkaç kanadı var. Birincisi doğru paydaşların bir araya gelmiş olması, bu işin mükemmel işlemesi için en önemli sebep. Bundan sonra çok fazla platform ya da takım token çıkartmak için uğraşacaktır. Burada Socios'un bilgi birikimi çok önemli. Tokenların muhakkak takımlara getireceği çok önemli gelirler, getiriler olacak; ancak o tokenların çok ciddi ve güzel bir şekilde takımlar arasındaki entregrasyonu sağlaması gerekiyor. Bunu Socius'un, Alex'in başarabildiğini biliyoruz. Bu projenin bir parçası olmak gerçekten gurur verici. Bugün itibarıyla $GAL Fan Tokenlarınızı Paribu'da yatırıp çekebileceksiniz satabileceksiniz. Yarın içerisinde de alıp satılmasına başlanmasını planlıyoruz. Paribu 7 gün 24 saat çalışan, 7 ayrı bankadan para trasferi yapabileceğiniz bir platform. Gün, saat sınırı olmadan kolaylıkla ve güvenli şekilde $GAL Fan Tokenlarınızı alıp satabiliyor olabileceksiniz."