29 Eylül 2022 Perşembe 23:34

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur: “Orta vadeli hedefimiz Avrupa şampiyonluğu"

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur: “Orta vadeli hedefimiz Avrupa şampiyonluğu"

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur, Galatasaray Spor Kulübü Resmi YouTube Kanalı’ndaki Mevzu Galatasaray programının ilk konuğu oldu.

Futbol A Takımımızın zorlu transfer sürecinden, kendi hayatına dek önemli konulara değinen Erden Timur’un açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

“ENİŞTEM SAYESİNDE GALATASARAYLI OLDUM”

Mersin’de 1982 yılında doğdum. Çocukluğum 18 yaşına kadar Mersin’de geçti. Orta okulu ve liseyi Tarsus Amerikan Koleji’nde okudum. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. Okul yılları güzel ve zevki zamanlardı. Ailem hala Mersin’de. Çocukluktaki en önemli şeylerden biri her çocukta olduğu gibi tuttuğumuz takımdı. Benim de Galatasaray’dı. 

Babam Galatasaraylı. Liberal bir insandı. Herkesi her düşüncesinde özgür bırakırdı. Hala da öyledir. O yüzden çok şanslıyım. İnsan özgür düşünceyi çok önemser. Beni eniştem Galatasaraylı yaptı. Mersin İdman Yurdu maçlarına giderken  babam yönetici olduğu için daha çok eniştem beni götürürdü. Onun sayesinde Galatasaraylı oldum. İlk Galatasaray ile sponsorluk anlaşması imzaladığımızda stattan çıktığımda onu aradım. Beni Galatasaraylı yaptığı için her zaman ona minnettarım. 

“BAŞARI SEVGİ OLMADAN ANLAMSIZ”

Şampiyon olduktan sonra birbirimize sarılıyoruz. Tanımadan sarılıyoruz. Duygu hiçbir zaman planlanamaz. Refleks bir şeydir. Duygunun sonucunda ne yaşıyorsanız aslında insanın en önemli hayat amaçlarından birisi o. Sevginin girmeyeceği, samimiyetin ulaşmayacağı yer yok. Birleşmek, affetmek, sarılmak önemli kavramlar. Bir başarı bunsuz olacaksa bereketsiz oluyor. 

Sayın Adnan Polat’ın kırgınlığı vardı. Florya’ya geldi, maça geldi. Kırgınlıkları olan barıştı. Ada’nın açılışında herkes oraya geldi. Sayın Burak Elmas geldi. Bir tek amaç olması gerekiyor. Galatasaray’ın çıkarları ve başarısı. Sevgi iklimini sadece Galatasaray’a değil tüm Türkiye’ye yaymamız gerekiyor. 

“GALATASARAY DEĞERLERİNİN EN ÖNEMLİSİ TOPLUMSAL FAYDA”

Galatasaray değerlerinin en önemli şeyi toplumsal fayda. 500 yılı aşkın bir eğitim kurumunun köklerini oluşturuyor. Hala çok büyük bir önemi var Galatasaray’da. Oyuncuların transferi konusunda hep bunu anlattım. Burası dünyada çok ‘unique’ bir konu. Burası bir lisenin takımı ve dünyada yok. Tüm paydaşların övündüğü bir konu.  

“TRANSFER EKİP İŞİ”

Transfer konusunda basketbolda olduğu gibi ön plana çıkarılıyorum. Bu bir ekip işi. Birçok insanın emeği var. Buradan bu vesileyle başta başkanımıza, yönetim kurulundaki tüm üyelere teşekkür ediyorum. Bize güvenip tam yetki verdiler. Sonra Okan Hocamıza teşekkür ediyorum. Gece gündüz çaba sarf etti. Oyuncu izledi. Onun yanında takım işleri vardı. Ayhan Hoca, Emre Decdeli… Oyuncu izlendi. Bu süreçte tekliflerin yapılması, sözleşmelerin imzalanması… Uğur Yıldız çok iyi iş yaptı. Cenk Ergün hakeza. 13 oyuncu alındı ve 26 oyuncu gönderildi. İki ayda her şey yapıldı. Hukuk bölümündeki çalışanlara da teşekkür ederim. Herkes gecelere kadar çalışıyordu. Sayın Murat Bereket ve sosyal medya ekibi çok güzel lanse etti. Filiz’e ve pazarlama ekibine çok teşekkür ediyorum.

Marcao gitti bize para kazandırdı. Nelsson çok ciddi bir teklif aldı. Sacha Boey keza öyle. Eski yönetimlere teşekkür ediyorum. Fatih Hocamıza da teşekkür ediyorum. Emre Akbaba’ya Emre Kılınç’a, Ömer’e, Taylan’a, Oğulcan’a, Atalay’a ve diğer ismini saymadığım herkese çok teşekkür ediyoruz. Bu süreçte herkesin emeği var. Seçimden öncesiyle birlikte 4 ay, gece 4’ten önce uyuduğumuz çok azdır. 

“İNSANLARIN KARAR VERME SÜRECİ SADECE PARA DEĞİL”

İnsanların karar verme süreci sadece para değil. Biz şöyle bir kriter koyduk. Garanti oyunculara ihtiyacımız var. Elit kulüplerin bir altı kulüpleri seviyesinden, Avrupa’nın beş büyük liginden en az 2-3 takımdan teklif alması lazım. Winner karakteri olacak, buraya şampiyonluk için gelecek olması lazım. Bugüne kadar Türkiye Ligi’nde genelde maaşı 2 veya 2,5 ile çarpılmış, 4-5 sene kontratlar verilmiş. Aldığımız oyunculardan dördü kendi aldığı maaştan ve teklif aldıkları maaştan düşük meblağa gelmeyi kabul ettiler. Diğerleri aynı maaşa geldi. 

Yaş ortalaması geçen seneden 2 yaş daha düşük. Geçen sene de genç bir takımımız vardı. Kendini ispat etmiş oyuncu almamız lazımdı. Aldığımız oyuncular arasında elit takımlardan da teklifler alan iki oyuncu var. İnsan vizyona, samimiyete ikna olur. Kararlılığa ikna olur. Kalbin ikna hızı çok yüksektir.  Tabii ki rasyonalite ortaya koyacaksınız. Biz ortaya 5 yıllık bir plan koyduk. Tekrar Avrupa şampiyonu olacağız. Bizim orta vadeli planımız bu. Bunun için çalıştığımız enstitüler tekrar planlıyoruz. Akademi organizasyonunun planlamasından tutun yeni nesil profesyonel yapılanma, uluslararası enstitüler, uluslararası futbol danışmanları… Bunun finansmanını da anlattık. 

“KARAKTERLİ OYUNCULAR ALDIK”

Karakterli oyuncular aldık. Karakter analizi de uluslarası şirkete yaptırdık. Bu sene bunun sonucunu göreceğiz. Çok önemli karakterleri getirdik. 

Bu seneki stratejide gelecek sene de var. Geçen sene takım 13. oldu. Bir anda kafaya oynamak kolay değildi. O yüzden garanti oyuncular aldık. Dört oyuncumuzun sözleşmesi bir yıllık. Oliveira’nın 4 yıllık sözleşmesi var. Onun da Porto’da 4 yıllık sözleşmesi vardı. Sözleşmesini kısaltarak getirmek mümkün değildi. Bonuslar çok farklı. Ufak rakamlar. Gelecek seneyi planlamak için bir yıllık sözleşmeleri yaptık. Son sözleşmesi yapılan yaşlarda herkes en az 3 yıl sözleşme almak ister. 

“GELECEK YIL İÇİN ÖNEMLİ PLANLARIMIZ VAR”

Gelecek yıl için çok önemli planlar yapıyoruz. Rakiplerimiz gibi bizim de 7-8 ay zamanımız var. Ara transfer var elbette ama yaz transfer sezonu için söylüyorum. Farklı stratejilerimiz var. Scouting anlamında farklı bir yapılanma oluşturacağız. A Takım’daki yönetsel yapılandırma anlamında da değişiklikler olacak. Oyuncu analiz, takibi farklı bir şekilde çalışacağız. Sadece alacağı değil, alıp feeder club’a göndereceği oyuncular olacak. Sadece oynatarak değil, başka kulüplere de göndererek gelişimini sürdürmek istediğimiz geniş planımız var. 

Bir taslak çalışma hazırlıyoruz. Yakında bitiyor. Ajax modeli gibi bir modeli alıp buraya getirmek, uygulamak değil. Tüm modelleri geniş geniş inceledik. Türkiye’ye özgü olacak bir model çalışması yapıyoruz. En önemli şey altyapı. Bu model sadece Galatasaray’a ait olsun istemiyoruz. Amacımız Türk futbolunun gelişmesi. Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu hayalini kurmak istiyorsak 5 büyük lig değil, 6 büyük ligin içinde olmalıyız. Altyapıda neler yapacağımızı anlatacağız. Bitmek üzere. O tarafta güzel gelişmeler var. 

“MADDİ KONULARI TOPARLADIĞIMIZDA DAHA GÜÇLÜ OLACAĞIZ”

Hangi isim olursa olursa bu dönemde konuştuk, teklif yaptık. Dünyanın yıldızı da olsa insan hayali kadar var. Galatasaray çok büyük camia. Hepimiz bunu biliyoruz ama şahit olunca insanın çok hoşuna gidiyor. En büyük kulüpler bile ne kadar büyük kulüp olduğumuzu zikrediyor. Tabii ki maddi anlamdaki durumlardan dolayı repütasyon olarak etkilendik. Galatasaray’ın büyüklüğü ise hiç değişmiyor. Maddi konuları toparladığımız zaman daha güçlü olacağız. 

Türkiye 6 büyük lig kategorisine girdiğimiz zaman oyuncu satış rakamları da artacaktır. Şu an bu çok zor. 

Biz de oyuncu baktığımızda oradaki ligin zorluk derecesine göre oyuncu raporlanıyor. Liginizde nasıl bir performans göstereceği bilinmediği için ona göre bir bedel ödeniyor. 

“TAKIMDAN MEMNUNUM, ZAMANA İHTİYACIMIZ VAR”

Takımdan çok memnun olduğumu söyleyebilirim. Oyun anlamında zamana ihtiyaç var. Çok garanti isimlere gitmek istiyorduk. Atletizm ve hız anlamında takımın gelişmesi gerekiyor. Atletik potansiyeli yüksek oyuncular olabilirdi. Her bölgede çok ciddi anlamda kariyerli oyuncularla yedeklenmiş bir takım. Yıldız oyuncular alındı. Öncesine gittiğimizde Drogba ve Sneijder vardı. Bu sefer 6 kişi geldi. Kadro derinliğimiz de var. Rakiplerimizin de öyle. Biz geriden geldik. Rakipler geçen seneki kadrolarının üstüne koydular. Dört büyüğün dördü, üstüne Başakşehir, Adana Demir ve Gaziantep’i koyabiliriz. Hepsinin şampiyonluğa talip olduğu bir sezon yok. Çok zevkli bir lig geçecek. Takımın da çok etkili olduğuna inanıyorum. Çok şey daha yapmak lazım.  

Neticelenmek üzere olan bir pilot takım süreci var. Konuştuğumuz takımlar var. Dünyada herkesin bildiği City modeli var. Son dönemde Göztepe satın alındı. Galatasaray’ın Türkiye’de bunun öncülüğünü yapması lazım. O konuda çalışmalarımız devam ediyor. 

“İZLEMEKTEN EN KEYİF ALDIĞIM FUTBOLCU HAGI”

En çok izlemekten keyif aldığım, unutamadığım oyuncu benim yaş grubum için Hagi’dir. Hagi’yi geçen sene Barcelona maçına davet etmiştik. Hagi ve Popescu’ya başarı sizce ne diye sordum. Mantalite ve haddini bilmek dedi. Yetenek hiçbir şey dedi. Benim için çok öğreticiydi. Hagi çok büyük futbolcuydu. Onu izlemek bizim için büyük zevkti.

“LİDERİ YENİP LİDER OLMAK İSTİYORUZ”

Adana Demirspor geçen sene çok iyi performans göstermişti. Bu sene daha iyi başladılar ve liderler. İnşallah bu seriye devam edeceğiz. Lideri yenip lider olma işini yapıp liderliğe devam etmemiz lazım. Sonra bay haftası ve ardından Kayserispor deplasmanımız var. 8 hafta içinde çift deplasmanlar oynadık. İyi takımlarla oynadık. En sıcak dönemde Antalya ile oynadık. Buradan iyi çıkıyoruz. Gelişmeye ihtiyacımız olan alanlar tabii ki var. İkinci devre daha rahat edeceğimiz bir fikstürümüz olacak. Biraz zaman her şey düzeltecek. Gelişim yönlerini açık tutmamız lazım. İnsanın aldığı her nefes hayata yeniden başlaması. O yüzden insanın aldığı her nefeste daha iyisi için çabalaması gerekiyor. Taraftarımız çok büyük. Çok sahip çıkmak gerekir. Bu yıl çok önemli. Tekrar Avrupa şampiyonu olmamız için bu sene başarılı olmamız çok önemli. O yüzden hiç yılmamak lazım. Zor zamanda destek olmak lazım. Hep böyle gitmez. Normal olarak düşüşler de olacak. Oyuncuları hep morallendirmek lazım. Bu yol kolay yürünmeyecek. İnşallah sonu şampiyonlukla bitecek ama kolay olmayacak. Buna kendimizi hazırlamamız lazım. Sonuna kadar destek olmamız lazım. Herkes samimiyet arasın. Dünyada samimiyetten daha büyük güç yok. İnsanların birbirine sevgi ile bakması lazım. Kimseye önyargılı olmayalım. Herkesi anlamak lazım. İnsan sevgiyle, doğru düşünceyle, hoşgörüyle yaklaştığı zaman bereketi çok olur. O yüzden iradeli, mücadeleci,  sabrederek, destek vererek iyi niyetli olmalarını rica ediyorum.

Programın tamamını YouTube kanalımızdan seyretmek için tıklayın!