12 Mart 2019 Salı 18:26

Galatasaray ve Denizbank Fastpay ile Türkiye’nin ilk nakitsiz stadyum uygulamasını başlattı

Galatasaray ve Denizbank Fastpay ile Türkiye’nin ilk nakitsiz stadyum uygulamasını başlattı

Türk sporunun en köklü kurumlarından Galatasaray Spor Kulübü ve DenizBank, dijital cüzdan uygulaması fastPay ile Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu’nda nakitsiz ve temassız alışveriş dönemini başlatan anlaşmayı imzaladı. Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu’nda gerçekleştirilen lansmana Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz ve DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş’in yanı sıra Galatasaray İkinci Başkanı Abdürrahim Albayrak, İkinci Başkan Yusuf Günay, Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Dorukhan Acar ve Denizbank yetkilileri katıldı.

Başkanımız Mustafa Cengiz açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Galatasaray olumlu anlamda ilklerin kulübü olmaya devam ediyor. Hem dijitalleşen hem de globalleşen dünyamızda ilk defa Türkiye’deki bir statta yeni bir uygulamayı hayata geçiriyor. Buna tanıklık etmek için hepimiz buradayız. Uygulamanın adı fastPay, yani hızlı ödeme. Avrupa’da birçok statta bu uygulama ön ödemeli olarak bulunuyor. 100 liralık bir kart alıyorsunuz, stat içerisinde tatil köyünde gezer gibi ödeme yapıyorsunuz. Fastpay öyle değil, çok daha farklı bir uygulama. Pratiği çok kolay. Başka bir bankanın kredi kartıyla da ödeme yapabiliyorsunuz. Herhangi bir banka derken haksızlık etmeyeyim, DenizBank ile birlikte bu vesileyle Ziraat Bankası’na da çok teşekkür ediyorum. Dijitalleşen dünyanın kolaylıklar dünyası olması gerekir. Hem tüketiciyi hem de hizmet vereni yormaması, her şeyin de devletimiz için kayıt altına girmesini sağlaması gerekir. Bu uygulama her şeyi kayıt altına aldığı için devletimiz için de gerekli ve yararlı bir uygulama. Ben DenizBank’a ve Hakan Ateş Bey’ e tekrar teşekkür ediyorum. Bir yıllık bir anlaşma var ama uzatacağız. Bunun için bize bir ön ödeme de yaptılar. Taraftarlarımız ücretsiz olan bu uygulamayı akıllı telefonlarına indirerek her katta, her ATM’de uygulayıp kolaylıkla kullanabilecek. Bunu size müjdeliyoruz. 

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ise açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün DenizBank ve sporumuzun 114 yıllık çınarı Galatasaray Spor Kulübümüz ile Ali Sami Yen Spor Kompleksi’nin Türkiye’nin ilk nakitsiz stadyumu olması için gerekli temelleri atmak için burada huzurunuzdayız. Türk sporuna DenizBank olarak en büyük finansal desteği veren bankayız. Ziraat Bankamız ile birlikte nasıl bu finansman şekillenecek ilerideki yıllarda, sadece futbol için değil Türk sporunun finansmanını nasıl düzene koyacağımız konusunda çalışmalarımız devam ediyoruz. 20 yıldır Türk sporunu finanse eden bir bankayız biz. Birçok kulübümüzü halka açtık. Galatasaray bizden önce açılmıştı ama Trabzonspor ve Fenerbahçe’yi halka açtık. Şu anda dört büyük kulübümüzün bütün sermaye piyasası işlerini biz yapıyoruz. Sermaye arttırma, kulüp birleşmeleri, gelir getir birleşimleri Deniz Yatırım üzerinden yapılıyor. Türkiye’de ve Dünya’da ilk defa sadece kendi müşterilerine değil, tüm banka müşterilerine hizmet veren bir dijital cüzdan yarattık. İnsanımıza hız, pratik, erişilebilirlik konusunda bir hizmet getirecek. Statlarda özellikle maç günleri insanların nasıl üst üste yığıldığını hepiniz gayet iyi biliyorsunuz. fastPay bir uygulamadır. Tüm bankaların kartlarını ekleyerek, hiçbir ek masraf ödemeden stat içi alışveriş yapabileceksiniz. Bunun dışında faturaları ve site aidatlarını ödeyebilirsiniz. Anlaşmalı üye yerlerde yanınızda cüzdan olmasa bile cep telefonu ile ödeme yapabilirsiniz. Bu çok önemli. Türkiye’de nüfusun yüzde 42’sinin banka hesabı yoktur. Bir banka hesabı olmadan, kredi kartı olmadan, DenizBank ATM’sinden para yükleyerek ister statta ister dışarıdaki işlerinizde bu mobil cüzdanı kullanabiliyorsunuz. Cepten cebe yedi yirmi dört ücretsiz para gönderebiliyorsunuz. ATM’den kartsız para çekebiliyorsunuz. Son eklenen özelliğinin de reklamını biz basında yaygın şekilde yaptınız. İstanbul Kart’ınıza şu anda cep telefonunuzdan para yükleyebiliyorsunuz. Eskiden 100 liranız varsa İstanbul Kart’a bu parayı yükleyip para üstünü alamıyordunuz. Şimdi istediğiniz miktarı cep telefonunuzdan istediğiniz yerde yükleyebiliyorsunuz. Bu çok önemli. Bugün değerli Başkanımla beraber imzalayacağımız protokol ile birlikte bir ilke imza atıyoruz. fastPay sayesinde Türkiye’yi nakitsiz stadyum konseptiyle tanıştırıyoruz. 

Dünyada stat içi nakit kullanımının kalkması bir trend olarak başladı. Galatasaray’ımız da burada öncülük ediyor. Bizim burada görevimiz karşılaşma günü stada gelen taraftarlarımıza daha kolay ve hızlı bir müşteri deneyimi yaşatmak. Rakamlara bakınca geçen yıl stada 700000 taraftar girmiş. Bu sene oynanan Avrupa maçları ile birlikte bu sayı bir milyona yaklaşıyor. Nakitsiz stadyum projesiyle beraber Türk Telekom Stadyumu’na maç izlemeye gelen taraftarlar tüm mağazalarda sıra beklemeden ve nakit taşımak zorunda kalmadan alışveriş yapabilecek. Tabi bu kazan kazan ilişkisi. Taraftarlarımızın fastPay’den yapacağı ilk alışverişte biz 10 liralık bir limiti biz karşılıyoruz. İlk sandviçiyle çayını biz karşılayalım ki bu bir alışkanlık yaratsın istiyoruz. Diyelim ki taraftarlarımızın başka bir bankaya ait kartı var, bu kartları da uygulamaya yükleyerek alışveriş yapabilirler. Eğer taraftarımızın hiç kartı yoksa, bankacılık sistemiyle hiç ilgisi yoksa uygulamayı indirdikten sonra ATM’den para yükleyerek ve hiçbir ek ücret ödemeden alışveriş yapabilirler. Bakın bu devrim niteliğinde bir farklılıktır. Bu yurtdışındaki hiçbir uygulamada yoktur. 

Dünya dijitalleşmede bizden çok gerideydi. Şu an bizi yakaladılar ve geçiyorlar. Bizim hareket etmemiz lazım. Galatasaray ile yaptığımız gibi iş birlikleri lazım. Bankalar arasında iş birlikleri lazım. 

fastPay, Dünya’da bu nitelikte statlarda ön ödeme olmadan harcadığınız parayı ödeyecek şekilde istediğiniz kredi kartıyla alışveriş yapmanıza imkan veren ilk mobil cüzdandır. Hem Galatasaray Spor Kulübü’müze hem DenizBank’a bu uygulamanın hayırlı olmasını diliyorum. 

Başkanımız Mustafa Cengiz ile DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, fastPay uygulamasının nasıl kullanıldığını telefon ile basın mensuplarına gösterdikten sonra imza törenine geçildi. İmza töreninden sonra Başkanımız Mustafa Cengiz, DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş’e plaket ve adının Hakan Ateş’in adının yazılı olduğu 10 numaralı Galatasaray forması hediye ederken, DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Başkanımız Mustafa Cengiz’e plaket hediye etti. Lansmanda daha sonra soru cevap kısmına geçildi.

Başkanımız Mustafa Cengiz soru cevap kısmında şunları söyledi:

“Bizim asli görevimiz Galatasaray’ı mali açıdan sağlıklı duruma getirmek. Sayın Hakan Ateş’in de işaret ettiği gibi, amacımız; sağlıklı, sürdürülebilir ve kalıcı bir mali yapıyı oluşturmak. Bunun için de tabii ki her fırsatı  değerlendiriyoruz. Açık söylemek gerekirse sineğin yağını çıkartmaya çalışıyoruz. Makro hedeflerimiz var ve bu hedeflerimize fastPay’in de katkı sunacağına inanıyoruz. Bu gördüğünüz kompleksin içerisinde 65 tane mağaza , 9 ticari işletme yer alıyor. Neredeyse kendi çapında bir AVM gibi. Aslanlı yol için de çok ciddi girişimlerimiz var. Biz burada bir maç oynadığımızda güvenlikten temizliğe, elektrikten doğal gaza çok ciddi maliyetlerle karşı karşıyayız. Maç başına sadece Güvenliğe yapılan ödeme 200-250 bin TL civarında. Elektriğe yılda 6-7 milyon TL ödüyoruz. Tüm bunları topladığınızda ortaya büyük maliyetler çıkıyor. Biz önümüzdeki iki ay için çok ciddi bir destek aldık DenizBank’tan. Önümüzdeki yıl da bu destek reklam ve destek şeklinde devam edecek. Ben burada kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum.  

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ise soru cevap kısmında şunları söyledi:

“fastPay’in iki milyon kullanıcısı, dört yüz bin aktif kullanıcısı vardır. Bu özelliği ile fastPay Türkiye’nin en büyük mobil cüzdanıdır. Kulüplerin finansmanını biz yirmi yıldır yapıyoruz. Bunların arasında Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor, Beşiktaş, Bursaspor gibi on dokuz tane kulüp var. Kulüplerin de genellikle stat gelirleri, yayın gelirleri, sponsorluk gelirleri ve markalı ürün gelirleri var. Bunlar bakıldığı zaman bankacılık açısından bankacılık hizmeti götürülebilir ve finanse edilebilir yapılar. Bu çerçevede de bankalar gerekli teminatları alarak bu finansmanı yapabilir. 

Başkasının izinden yürüyenin ayak izi belli olmazmış. Biz kendi ayak izini yaratan bir banka olarak sporda da bunu yapmaktan dolayı çok mutluyuz. 

 fastPay’i henüz şirketleştirmedik ancak markalaştırdık. İlerleyen zamanlarda şirketleştirmeyi düşünebiliriz. 

Sene sonuna kadar iki üç milyon kullanıcıya ulaşmak istiyoruz. Aktif kullanıcı şu anda yüzde 35-40’lara doğru geliyor. Bunun kolaylığına alışan zaten bundan vazgeçmiyor. İnternet bankacılığının daha kolay versiyonu gibi düşünebilirsiniz. İnşallah 1.5 milyona gelecek bizim de aktif kullanıcımız.

Sayın Başkanımız Mustafa Cengiz’e, İkinci Başkanımız Abdurrahim Albayrak’a, Başkan Yardımcımız  Yusuf Günay’a, Muhasip Üyemiz Dorukhan Acar’a, burada bize yönetim olarak destek veren tüm değerli yöneticilere çok teşekkür ediyorum."