3 Haziran 2021 Perşembe 16:29

Galatasaraylılara özel emeklilik planı için iş birliği anlaşması imzalandı

Galatasaraylılara özel emeklilik planı için iş birliği anlaşması imzalandı

Kulübümüz, Fiba Emeklilik ve Hayat ile Re-Pie Portföy Yönetimi hem kulübümüze kazandıran hem de taraftarlarımızın birikim yapmasını sağlayan Galatasaray Emeklilik planı için güçlerini birleştirdi. Kulüp taraftarına özel tasarlanan ilk bireysel emeklilik planı Galatasaray Emeklilik’in basın lansmanı Başkan Yardımcımız Yusuf Günay, Fiba Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu, Re-Pie Portföy Yönetimi Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Alim Telci’nin katılımıyla Türk Telekom Stadyumu’nda gerçekleştirildi. Türkiye Futbol Federasyonu ile Kulüpler Birliği arasında gerçekleşen kritik toplantı sebebiyle Başkanımız Mustafa Cengiz, lansmana video-konferans yöntemi ile bağlandı.

Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu Galatasaray Spor Kulübü ile Fibaemeklilik arasında yapılan bu anlaşmanın önemine değinen başkanımız Mustafa Cengiz, “Tüm medya mensuplarından özür dilerim. Dün gelece gelişen olaylar sonrasında bulunduğum toplantıya katılma zorunluluğum ortaya çıktı. Direkt olarak katılmak istiyordum. Çünkü bu lansman çok önemli bir lansman. Bankalarımız değişik alternatif çalışmalarla sivil toplu örgütleriyle birlikte yeni imkanlar yaratıyor. Biz Türkiye’nin en büyük sivil toplu örgütüyüz. Dünyanın ise sayılı güçlü sivil toplu örgütlerinden birisiyiz. Bankaların sivil toplum örgütleriyle birlikte yeni alternatifler ve yeni kaynaklar, ekonomiye katkı yapacak aksiyonlarda bulunması için çok önemli bir fırsat. ÖzellikleFibaemeklilik’e ve katkıda bulunan yönetici arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Lütfen bu tip katılımlar artsın. Ciddi bir gelir projeksiyonu var. İnşallah tutar. Sadece Galatasaray Spor Kulübü için değil, diğer kulüplerimiz için de inşallah tutar. Ben kalkınmadan yanayım. Bir Galatasaraylı olarak her zaman ilk ve önde Galatasaray’ın olmasını isterim. Başkanlık bir yana ben sıkı bir taraftarım.” diye konuştu.

Türkiye Futbol Federasyonu ile yapılan toplantı hakkında ise başkanımız, “En çok harcama limiti bu yıl yine bizde; ama bu brüt ücret. Bizim futbolcu giderleri, teknik giderleri olmadan.. O olunca bütün kulüpler açığa düşüyor. Hem kulüpler hem de Kulüpler Birliği olarak bunun düzeltilmesini TFF’den istirham ediyoruz. Dün geceki yabancı sınırlamasının da ertelenmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“TARAFTARIMIZ DA KULÜBÜMÜZ DE KAZANACAK”

Başkan Yardımcımız Yusuf Günay uzun vadede hem taraftarlarımızın hem de kulübümüzün kazanacağı önemli bir çalışmaya imza attıklarını ifade ederek, ‘’Bugün Galatasarayımız, Türk sporu ve hatta Türkiye için çok önemli bir projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. ‘İlk’lerin ve ‘en’lerin takımı olarak Kulübümüz yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığımız Türkiye’nin ilk ‘Taraftar Emeklilik Planı’ projesini hayata geçirerek Türkiye’de ve dünyada birçok kulübe örnek teşkil edecek bir projeye imza atıyor. Bir vizyon projesi olarak tanımlayabileceğimiz bu değerli proje; sermaye piyasalarını, Taraftar bağlılığını ve Emeklilik birikimi olgusunu bir çatı altında birleştirerek kulübümüze alternatif, uzun vadeli ve sürdürülebilir bir gelir kapısı açmış oluyor. Dünya genelinde emeklilik fon büyüklüğünün 50 trilyon dolara ulaştığı gerçeği ve ülkemizde de 2013 yılından bu yana uygulanan %25 devlet katkısı ile birlikte 170 milyar TL’yi aşan ve sürekli büyümekte olan emeklilik fonu hacmi dikkate alındığında Galatasaray Emeklilik Planı, uzun vadede birçok ciddi kazanımları olacak bir proje. Taraftarlarımız, Galatasaray Emeklilik Planı’na dahil olduklarında Galatasaray Emeklilik planına özel kurulan fonu  seçtiklerinde birikimlerini değerlendirebilecekler ve onlar kazanırken kulübümüz de kazanmış olacak. Hem taraftarlarımız özel avantajlar elde edecek hem de kulübümüz uzun vadede sürdürülebilir çok önemli bir gelir kaynağına sahip olacak. Bu proje, birlik ve beraberliğin ve paylaşım ekonomisi ile birikimlerin kesiştiği bir proje. Taraftarlarımız başta olmak üzere tüm yönetici, teknik heyet ve sporcularımızın teveccühü ile büyüyecek olan fonumuzun camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Değerli paydaşlarımız Fiba Emeklilik Genel Müdürü Sn. Erol Öztürkoğlu’na, Re-Pie Portföy Yönetimi Genel Müdürü Sn. Alim Telci’ye ve değerli fikrini bizimle paylaşarak süreç boyunca bu vizyon projenin hayata geçmesi için çok emek veren Sn. Dr. Levent Sümer’e ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.’’ şeklinde konuştu. 

Seçim sonrasında kulüp içerisinde bir görev alıp almayacağı ile ilgili soruya başkan yardımcımız Yusuf Günay, “Ben bugün itibarıyla aslında 44 ayı doldurmuş oldum Galatasaray Spor Kulübü’nün ilk 2 ayında Sportif AŞ. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak Dursun Özbek başkan zamanında başlamıştım. Sonra 2018 yılının Mayıs ayına kadar bu bağımsız AŞ. Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam ettim. Sonra sayın başkan Mustafa Cengiz yönetimiyle seçimlere girdik. 3 yılımız dolmuş oldu. Ben hep yakın çevreme bu sürenin yeterli olduğunu ve yeni seçimlerde aday olmayacağımı ifade ettim. Galatasaray’da hizmet sadece Yönetim Kurulu’nda olmuyor. Ben Yönetim Kurulu üyesi olmadığım zamanlarda da Galatasaray için elimden gelen hizmeti severek büyük bir aşkla verdim. Yine öyle olacak. Ümit ediyoruz ki yeni, güçlü bir yönetim seçimi kazanacak ve Galatasaray yoluna emin adımlarla devam edecek.’’ diye yanıt verdi.

Galatasaray için düzenli ve sürekli bir gelir kapısı açıldığını ifade eden başkan yardımcımız, “Bu anlaşmayı bir sponsorluk anlaşması olarak görmemek gerekiyor. Bu anlaşma sponsorluktan ayrı bir iş birliği. Gerçekten çok özel bir iş birliği. Çok uzun vadede sürekli ve sürdürülebilir bir gelir kaynağı yaratmış olduk. Zaten insanlar bireysel emeklilik diye bir uygulamanın içerisinde yer alıyor çünkü çok önemli bir tasarruf elde ediyor devletin %25 verdiği katkıyla. Biz taraftarımıza diyoruz ki siz aynı katkıyı alıyorsunuz hatta ilave bir takım avantajlarınız olabilecek. Siz kazanırken sevdiğiniz aşık olduğunuz renklerin kulübü de gelir elde edecek. Biz bunu doğru bir şekilde anlattığımız zaman taraftarımızın buna ilgi göstereceğini ve Galatasaray’ın sürekli ve düzenli bir gelir kapısını daha açmış olacağını düşünüyoruz. Bu bir sponsorluk değil. Bir iş birliği diyelim. Herkes kazanacak. Taraftarımız da kazanacak. Kulübümüz de kazanacak. İlgili şirket de kazanacak. Türkiye’de bir ilk uygulama. İlk uygulama olduğu için de ayrıca mutluyuz.” 

Görev sürelerinin yarısının pandemi ile geçtiğini ve farklı gelir yaratma modellerine odaklandıklarını söyleyen başkan yardımımız Yusuf Günay, “Aslında bizim görev süremizin yarısı pandemi ile  geçti. Bu projeye de pandemi öncesi başlamıştık. Pandemi nedeniyle ara verdik. Toplantılarımızı hatırlarsanız. Pandemi nedeniyle önemli olan stat gelirleri ve taraftarlarımız stadyuma gelemediği için ciddi bir gelir kaybı yaşadık. Bunları telafi etmek için çabalarımızı daha da arttırdık. Bunun meyvelerini de aldık. Önceki yıllara oranla enflasyon artışının çok daha üzerinde gelirler elde ettik. Galatasaray markası zaten siz gerekli özveriyi gösterdikten sonra gelir arttırabilecek bir markadır. Yeter ki size verilen yetkiyi ve görevi sorumluluk içerisinde yerine getirmenizdir. Galatasaray’ın önü her alanda açıktır.” yorumunu yaptı. 

Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu, Galatasaray taraftarına özel hazırladıkları bireysel emeklilik sistemi ile ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

“Galatasaray Spor Kulübü’nün ve Re-Pie Portföy Yönetim’in değerli yöneticileri, değerli basın mensupları ve değerli konuklar, Fibaemeklilik, Galatasaray Spor Kulübü ve Re-Pie Portföy Yönetim işbirliği ile Galatasaray taraftarına özel hazırladığımız emeklilik planının lansman toplantısına hepiniz hoş geldiniz. Bugün hem emeklilik ve sigorta sektörümüz, hem de spor camiası için bir ilk olan bu büyük projemizi sizlerle paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu lansmanımızın onuncu yılını kutladığımız Sigorta Haftası’na denk gelmesi de ayrı bir güzellik oldu. Bu vesileyle Sigorta Haftası’nın ülkemize ve sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.” 

"Hepinizin bildiği gibi, Bireysel Emeklilik Sistemi hayatımıza dahil olduğu günden itibaren gelişmesini ve büyümesini sürdürüyor. Bugün tek başına, İşsizlik Sigortası Fonu’nun neredeyse iki katı büyüklüğüne ulaştı. Mevduattan sonra en fazla tasarruf sağlayan araçlardan biri olarak başarısını ortaya koydu. Bu başarının elde edilmesinde %25 devlet katkısının ve otomatik katılımın da önemli etkileri oldu. Sistemin büyümesi kamu tarafında düzenlemelerle desteklenirken, bu konuda sektör olarak bize düşen sorumluluklar da var. Biz de Fibaemeklilik olarak farklı grupların ihtiyaç ve önceliklerini gözeten ürünler tasarlamayı önemsiyoruz. Müşterilerimize kulak veriyor; sigortalının beklentisine, risk profiline uygun ürün ve hizmetler sunuyoruz. Galatasaray Emeklilik Planı tam da bu anlayışın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 

“EMEKLİLİKTE ASLAN GİBİ YAŞA, KULÜBÜNE DESTEK OL”

“Taraftarlık söz konusu olduğunda, bireylerin kendileri kadar ve hatta bazen daha çok kulüplerini düşündüklerini biliyoruz. Bu kapsamda ülkemizin en büyük kulüplerinden Galatasaray Spor Kulübü ile çok güzel bir iş birliğine imza attık ve Re-pie Portföy Yönetim işbirliği ile Galatasaray taraftarlarına yönelik özel bir fon kurarak Galatasaray Emeklilik Planı’nı hazırladık. BES, bireysel tasarrufların artması ve emeklilik döneminde rahat etmek açısından çok önemli ancak bazen sisteme dahil olmak için ekstra motivasyona ihtiyaç olabiliyor. Galatasaray Emeklilik Planı ile Galatasaraylılara bu motivasyonu sağlayacağımıza inanıyoruz.”

“Galatasaray Bireysel Emeklilik Planı, bir spor kulübüne özel hazırlanan ilk ve tek bireysel emeklilik planı olma özelliğini taşıyor. Plana dahil olan taraftarlar, hem emeklilikleri için birikim yapacaklar hem kulüplerine destek olacaklar. Kulüplerine sürekli fon gelişmesine bağlı olarak artan bir gelir yaratma imkanı sağlamış olacağız. Bu plan kapsamında sisteme dahil olan taraftarlarımızdan peşin giriş aidatı, yönetim gider kesintisi ve ara verme kesintisi almayacağız. Fon işletimi kesintisi bir de sistemden erken ayrılmaları durumunda çıkış aidatı ödenecek. Taraftarlar aylık 100 TL’den başlayan katkı payı tutarları ile sisteme dahil olabilecekler.”

“Sözleşme yürürlükte olduğu dönem boyunca yıllık yüzde 2,2’lik bir fon işletim gider kesintisi olacak. Ayrıca katılımcıların sistemden ayrılmaları durumunda giriş aidatı kesintisi yapılacak. Bu noktada BES’e dahil olmanın taraftarlara sağlayacağı avantajlara da değinmek isterim. BES uzun vadede çok kazançlı bir sistem. Son 3 yıldır BES verilerine baktığımızda getirilerin oldukça tatminkar olduğunu görüyoruz. 2020 emeklilik fonlarının getirisi açısından geçen sene çok iyi bir yıl oldu. Fonların ortalama getirisi yüzde 27’ye ulaştı, diğer bir deyişle enflasyonun 12 puan üzerinde bir getiri sağladı.” 

18 YAŞ ALTI TARAFTARLARIMIZ FAYDALANACAK

“Sistemdeki vatandaşlarımız bu getirilere ek olarak yüzde 25 devlet katkısından da yararlandı. Galatasaray Emeklilik Planı’na dahil olan taraftarlarımız da tüm bu avantajlardan yararlanmış olacak.Bu plana özel olarak bir de Fiba Emeklilik ve Hayat A.Ş. Galatasaray Re-Pie Portföy Değişken Emeklilik Yatırım Fonu kurduk. Fonun yönetimini bu alanda uzman olan ve birlikte çalışmaktan mutluluk duyduğumuz Re-Pie Portföy Yönetim yapıyor.  Özetle, Galatasaraylılar hem emeklilikte aslanlar gibi yaşayacak hem de kulüplerine destek olacak. Bizi bu projeyle ilgili heyecanlandıran konulardan biri de geçen haftaki düzenlemeyle 18 yaş altının sisteme dahil olmaya başlaması.” 

“Sektörümüz için çok önemli olan bu düzenlemenin sistemin büyümesine önemli katkısı olacağına inanıyoruz  ve farklı gruplara ulaşmak bizler için önem taşıyor. 18 yaş altının BES’e dahil olmasıyla birlikte genç ve yavru aslanlar da Galatasaray Emeklilik Planı’na sahip olabilecek. Ailelerinden bayrağı devralarak maçlarda takımlarını gönülden destekleyen Galatasaraylı çocuk ve gençlerin, yine ailelerin yol göstermesiyle bu desteği BES ile de sürdüreceğine inanıyoruz. Kendileri için emeklilik planı yapan taraftarların, çocuklarına da erken yaşta birikim yapma alışkanlığı kazandıracağına eminiz. Yavru ve genç aslanların dahil olmasıyla birlikte Galatasaray Emeklilik Planı’na daha fazla taraftarın katılması sağlanmış olacak.”

“Galatasaray Emeklilik Planı’nın tüm camiaya hayırlı olmasını diliyoruz. Fibaemeklilik ailesi olarak bu projeyi birlikte hayata geçirdiğimiz Başkan Yardımcım Sayın Yusuf Günay’a ve Re-Pie Portföy Yönetim Kurulu Üyesi Alim Terci’ye ve çalışanlarına emekleri için gönülden teşekkür ediyoruz.”

18 yaş altı sisteme dahil olduğunda, emeklilik için para biriktirdiklerinde Galatasaray fonunda bu tasarrufu gönül verdikleri kulüplerinin fonunda değerlendirdiklerinde onlar büyüdükçe, tasarrufları büyüyecek. Tasarrufları büyüyünce Galatasaray Spor Kulübü düzenli gelir elde etmeye başlayacak. Dolayısıyla taraftar emeklilik için fonunu büyütürken, ülke ekonomisi de tasarrufunu kullanma imkanı; kulübü de gelir elde etmiş olacak’’ 

Hedeflenen fon miktarı ile ilgili gelen soruya Erol Öztürkoğlu, “Bir rakam telaffuz etmek istemeyiz. Galatasaray kulübünün taraftar kitlesinin büyüklüğü, buraya vermiş oldukları gönülden bağlılık, BES sisteminin büyümesi ve 18 yaş altının gelmesiyle bu büyümenin hızlanması katılımın ve büyümenin hızlı olacağını öngörüyoruz.’’ dedi. Diğer taraftarlar da bu sisteme katılabilir mi? Tabii sadece Galatasaraylılar bu fonu alacak diye bir şey yok. Bu fon performansının yükselmesiyle birlikte BES sistemi bir tasarruf sistemi ancak bir yatırım imkanı da sunuyor. Dolayısıyla fon performansının çok yüksek olacağını düşünüyoruz. Fon performansının yüksek olması diğer taraftar kitlelerinin de bunu satın almasında herhangi bir engel yok’’ derken; Başkan Yardımcımız Yusuf Günay da ‘’Bizim için de bir mahsuru yok. Ayrıca katılmalarını da teşvik ederiz’’ yanıtını vererek sözlerini noktaladı. 

Re-Pie Portföy Yönetimi YK Üyesi ve Genel Müdürü Alim Telci ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 

“Sayın Başkanım, Sayın Genel Müdürüm, değerli misafirler ve değerli basın mensupları Galatasaray Emeklilik Planı basın lansmanına hepiniz hoş geldiniz. Öncelikle Re-Pie Portföy olarak Galatasaray taraftarlarına özel olarak hazırlanmış Galatasaray Emeklilik Planı’nın paydaşlarından biri olmaktan çok gururlu ve çok mutlu olduğumuzu söylemek isterim. 2015 yılında yolculuğuna başlamış olan Re-Pie Portföy özellikle 2020 yılından sonra yönettiği fon büyüklüğünü 6 kat arttırarak 2,5 milyar liraya ulaşmış durumdadır. Re-Pie Portföy bugün girişim sermayesi fonlarında 1.7 milyar liralık büyüklükle sektör lideri, alternatif fon kategorisinde sektör ikincisi durumundadır. Ülkemizin bu çok değerli, çok kıymetli iki markasıyla kurulan bu ortaklıkla birlikte şirketimiz yaklaşık 181 milyar lira büyüklüğe ulaşmış emeklik fonları yönetimine de böylece başlamış olacaktır. Bu suretle Re-Pie Portföy girişim sermayesi, gayrimenkul yatırım fonu, menkul kıymet fonu ve özel portföy yönetiminden sonra emeklilik fonu yönetimiyle de bütün varlık üretimi kategorilerinde yönetimcilik yapan sayılı portföy yönetim şirketlerinden biri olmaktadır. Bizim için çok değerli olan fonun yönetimine aynı şekilde özenle hazırlandık.” 

“Amacımız Galatasaray taraftarlarının tasarruflarını uzman ellerle yönlendirmek, alternatif fonlarda sağladığımız birikimle birlikte farklı yönetim modelleri geliştirmektir. Fiba Emeklilik ve Hayat, Galatasaray, Re-Pie Portföy Galatasaray Emeklilik Fonu bir değişken fondur. Türü itibariyle fırsat gördüğümüz fırsat gördüğümüz bütün sermaye araçlarına, tüm sermaye piyasası araçlarına yatırım yapma imkanımız olacaktır. Bu imkanı ilişkili risk parametrelerini göz önünde alarak en iyi şekilde değerlendireceğimize performans olarak başarıya alışmış Galatasaray taraftarını bu alışkanlıklarının devamını sağlayacağına gönülden inanıyoruz. Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese, en başta Sayın Başkanım Yusuf Günay ve Sayın Genel Müdürüm Erol Öztürkoğlu olmak üzere tüm Galatasaray Spor Kulübü ve Fiba Emeklilik ve Hayat ailesine, yöneticilerine teşekkür ediyorum. Projenin bütün paydaşlara ve Galatasaray taraftarı için hayırlı olmasını dilerim."