11 Şubat 2021 Perşembe 15:51

İkinci Başkanımız Abdurrahim Albayrak’tan gündeme dair açıklamalar

İkinci Başkanımız Abdurrahim Albayrak’tan gündeme dair açıklamalar

İkinci Başkanımız Abdurrahim Albayrak, basın mensuplarının gündeme dair sordukları sorulara yanıt verdi.

Transfer sürecinde elbirliğiyle başarılı bir dönem geçirdiklerini ifade eden İkinci Başkanımız, Eksiklerimiz vardı. Hocamızın nokta atışı istediği transferler vardı. Transferleri gerçekleştirmek için başta Mustafa Cengiz Başkanımız olmak üzere tüm yönetim kurulu üyelerimizle, Fatih Terim Hocam, yardımcı hocalarımız, transfer komitesinden Oytun (Özer) kardeşim, Şükrü, Uğur ve scout ekibimiz ile birlikte uzun çalışmalar yaptık. Sabahlara kadar yaptığımız bu çalışmalarda yine yalnız bırakmayan sevgili Fatih hocama huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Transferleri burada yürütmemizin tek sebebi, gizlilik içindi. Bodrumdan girdik, bodrumdan çıktık. Bunu stadyumda yaptığımız zaman, giriş yaptığımızda haklı olarak güvenlik telsizle kimin geldiğini bildiriyor. Sonra bunu herkes duyuyor. Sonunda da zararı gören Galatasaray oluyordu. Transferi buradan yürütmemizin yegâne sebebi de buydu. Transferler zor oldu, çok uğraştık ama alnımızın akıyla çıktık.” diye konuştu.

Gedson Fernandes transferinde teknik direktörümüz Fatih Terimin rolünün büyük olduğunu söyleyen İkinci Başkanımız Abdurrahim Albayrak, Fernandesin transferi bu ülkede bir rüyaydı. Bu rüyayı da gerçekleştiren Fatih Terim hocamız oldu. Fatih hocanın talebesi Rui Costa, bizzat hoca ile konuşarak bu transfere onay verdi. Yoksa Fernandesi almazdık.” ifadelerini kullandı.

Sözleşmesi bitecek oyuncularımızın durumu hakkında İkinci Başkanımız Abdurrahim Albayrak, Hepsiyle teker teker görüşüyorum. İki-üç futbolcumuzun menajeriyle yarın bir araya geleceğim. İki aydır devam eden bir pazarlık söz konusu. Eski dönemler artık yok. Banka bize futbolcu maaşı limitinizi 40 milyon Euro seviyelerine çekeceksiniz diyor. Biz şu an 55 milyon Euro civarındayız. Eski futbolcularımızın maaşları hep Euro olduğu için, aradaki farkı kendilerine anlatıyoruz. Bu kulüpler bu paraları ödeyemez. Ödeme şansı yok. 33 milyon Euro bu sene bizim tribünden hasılat kaybımız var. Bu az bir rakam değil. Bankaların eline kalmışsınız. Anlaşmanın size sunduğu hedefler doğrultusunda yürüyorsunuz. Alacağınız para belli, vereceğiniz para onun çok üzerinde olduğu zaman dönme şansınız yok. Kulüpleri ileride gerçekten çok büyük tehlikeler bekliyor. Biz bu tehlikenin farkındayız. Futbolcularımıza bunu anlatıyoruz. Ona göre mukaveleleri uzatmak istiyoruz. Onların da birçoğu bunu anlayışla karşıladı. Hiçbir futbolcuda problem çıkacağını sanmıyorum.” diye konuştu.

Futbolcularımızla yapılan kontrat uzatma görüşmelerinde bir problem çıkacağını düşünmediğini söyleyen İkinci Başkanımız, Emre Akbaba ile bir aydır konuşuyorum. Menajeri Covid-19 nedeniyle ülkeye gelemiyor, görüntülü olarak konuştuk kendisiyle. Emre Akbaba, Galatasaray’ın evladı ve çocuğudur. Emrede bir problem olmaz. Muslera Galatasaray’ın sembolüdür, Taffarelidir. İnşallah futbolculuğu bıraktıktan sonra da Taffarel gibi Galatasaraya uzun yıllar hizmet eder, Fatih hocamızın yanında ki yerini alır. Onun ne kadar iyi bir Galatasaraylı olduğunu tüm Türkiye biliyor. Kendisini ispatlamış bir futbolcu ve içimizden biridir. Sözleşmesi bitecek olan futbolcularla bir problemimizin olacağını zannetmiyorum. Yarından itibaren, görüşmelere başlayacağız.” dedi.

Radamel Falcaonun dışarıya transferi konusunda yapılan spekülasyonlar hakkında gelen soru üzerine İkinci Başkanımız Abdurrahim Albayrak, Falcaonun 35. yaş gününü kutluyorum. Kendisine buradan sevgilerimi gönderiyorum. Falcao bizim için ve dünya futbolu için çok önemli bir markadır. Kimse Türkiyeye geleceğine inanmazken Falcao Galatasaraya geldi. Şanssız bir dönem geçirdi. Şimdi sakatlığının geçmesini bekliyoruz. Transferiyle ilgili şu ana kadar bize gelmiş olan resmi bir teklif yok. Resmi teklif olursa bunu ilk önce hocamızla paylaşmamız lazım. Sonra da başkanımızla ve yönetim kurulu üyelerimizle bunu paylaşırız.” yanıtını verdi. 

Arda Turana verilen iki maçlık cezanın üzücü olduğunu; ancak Fenerbahçe derbisindeki tribün olaylarının ardından alınacak ceza kararının ne olacağını beklediklerini söyleyen Albayrak, Ardanın iki maç ceza almasına çok üzüldüm. Sağlık çalışanları çok değerli ve kıymetli. Benim başımın tacı olan değerli sağlık çalışanları adı altında kişilerin stadyuma alınması konusunda ne işlem yapılacak onu bekliyoruz. Onun ardından bir açıklama yaparız.” ifadelerini kullandı. 

Mostafa Mohamedin transfer süreciyle ilgili bilgi veren İkinci Başkanımız, Mohamed transferi ile bir ay uğraştık. Transferin son günü imzaları attık. Zaman içerisinde iki-üç sefer kulübünde yönetim değişti. Tam biriyle pazarlık yapıyoruz, o yönetim kayyım ile değişti diyorlar. Galatasaray’ı seçtikleri için, Mostafa’yı Türkiyeye verdikleri için kulübüm ve şahsım adına kendilerine teşekkür ediyorum. Çok iyi ve değerli bir futbolcu. Mostafa Mohamed geldiği gibi üç maçta üç gol kaydetti. Yedi gol daha atıp çocuklarına kavuşmasını diliyorum. Kendisi de bu konuda çok heyecanlı. Bir an önce 10 gole ulaş, çocuklarını aldıralım dedik. Galatasaray için çok değerli bir futbolcu. İnşallah Galatasaray Mohamedden çok iyi bir transfer bedeli elde eder.” dedi. 

Süper Ligde pazar günü Kasımpaşa ile oynayacağımız saatte yoğun kar yağışının beklendiği hatırlatılan İkinci Başkanımız Abdurrahim Albayrak, Kar yağışı olacağından haberimiz var. Kasımpaşadaki dostlarımı arayıp sonradan TFFye müracaat etmek istiyorum. Akşam saatlerinde çok ciddi bir kar yağışı bekleniyor. Maçın erkene alınması konusunda rızaları var mı diye Kasımpaşa yönetimini arayacağım. Yayıncı kuruluş ne der bilmiyorum. Onlar da haklı. Reklamlarını erkenden almışlardır. Unutmamak lazım ki pazar akşamı şiddetli kar yağışı bekleniyor.” şeklinde konuştu.

Takım olarak çok iyi çalıştıklarını ve sezon sonunda şampiyon olmak istediklerini dile getiren İkinci Başkanımız, “Önümüzde çok maç var. İkinci devre yeni başladı. Futbolcular çok yorgun düşüyor. Bunun örneğini dün akşam oynadığımız kupa maçında gördük. Sakatlıklar olacak. Daha uzun bir maraton. Geniş kadrosu olan ipi göğüsleyecek. İpi göğüsleyen takımın da Galatasaray olmasını diliyorum. İyi hazırlanıyoruz, iyi çalışıyoruz, iyi mücadele ediyoruz, iyi oynuyoruz. Dünkü maçta da gördüğünüz üzere yüzde 70 civarında top Galatasaraydaydı. İdmanda bu kadar çalışsan, 90 dakikada üç kez direğe nişanlayamazsınız. Maçta bu oldu. Şanssız bir maçtı. Bunu geride bıraktık Önümüze bakıyoruz. İnşallah Kasımpaşa maçıyla birlikte tekrar galibiyetlerimize devam edeceğiz. “ yorumunu yaptı.

Taraftarlarımızı #AslanGibiSponsor bağış kampanyasına katılarak bu zor zamanlarda kulübümüze destek olmaya davet eden İkinci Başkanımız, Taraftarlarımızı bağış kampanyamıza katılmaya davet ediyorum. Bu konuda Galatasaray taraftarlarının çok duyarlı olmalarını istiyorum. Kendilerine buradan sesleniyorum. Bize yardım etsinler. Galatasaray’ın geleceği için bağış yapsınlar. 33 milyon Euro hasılat kaybımız var. Burada herkesin elini taşın altına koyması lazım." ifadeleriyle sözlerini noktaladı. 

SPORTİF A.Ş. Y.K. ÜYEMİZ OYTUN ÖZER: "UEFA VE TFF'NİN LİMİTLERİNE RİAYET EDİYORUZ"

İkinci Başkanımız Abdurrahim Albayrak’ın ardından Sportif A.Ş. Yönetim Kurulu Üyemiz Oytun Özer, basın mensuplarının mali konulardaki sorularına yanıt verdi.

UEFA ile yaptığımız Finansal Fair Play anlaşmasının gidişatı ile ilgili bilgi veren yöneticimiz, UEFA anlaşmamıza 2018 yılından beri harfiyen uyarak devam ediyoruz. UEFA ile konuşmayı sürdürüyoruz. Diyaloğumuz oldukça iyi bir durumda. Anlaşmamızın son senesine geldik. İnşallah hayırlı neticeler çıkararak bu anlaşmanın gereklerini yerine getirerek tamamlamış olacağız. Hem UEFA'nın hem TFF'nin hem de bankaların koyduğu tüm kurallara, limitlere ve sistemlere riayet ederek faaliyetlerimizi sürdürmeye bir yandan da taraftarımızın ve camiamızın beklentilerini karşılamaya çalışıyoruz. Abdurrahim Başkanımızın da dediği gibi zor bir dönemdeyiz. Gişe hasılatında ciddi bir kaybımız var. Mağaza cirolarımızda belirli bir kaybımız var. Mağazalarımız belli saatlerde, belli sınırlamalarla çalışıyor. Hafta sonu ise çalışamıyor. Öte taraftan UEFA bile bize yaptığı ödemelerde belirli bir Covid kesintisine gitti. TFF, yayıncı kuruluş ile tekrar yaptığı anlaşmada belirli bir miktar kesintiye gitti. Dolayısıyla bunların içerisinde biz halen rekabetçi olan bir takımı sürdürmeye çalışıyoruz. Bunun için de Abdurrahim Başkanımızın belirttiği gibi en büyük gücümüz taraftarımız. Bu sene bu geliri gişeden elde edemiyoruz. Bağış kampanyamıza ne kadar katılırsanız biz de o kadar memnun oluruz. 

Takım harcama limitleriyle ilgili soruya yanıt veren Sportif A.Ş Yönetim Kurulu Üyemiz Oytun Özer, Biz kulüp olarak takım harcama limitinin baştan beri destekçisi olduk. Türk futbolunun finansının düzeltilmesinin elzem olduğunu düşünüyoruz bu da çok önemli bir mihenk taşıdır. Ben şahsen defalarca TFF'ye gidip, o yönetmelikte neyi daha iyi yapabiliriz diye uğraştım. Başkanımız Mustafa Cengiz de bu konuda çok hassas ve duyarlı. Biz kendimize bakıyoruz. Limitler dahilinde hareket ediyoruz. Her zaman bu sistemin destekçisi olacağız. Diğer kulüplerin de böyle ilerlediğini düşünüyoruz, öyle ümit ediyoruz. Dolayısıyla daha ötesini söylemek bize düşmez diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Bağış kampanyasına UEFA'nın bakışı sorusuna Sportif A.Ş. Yöneticimiz Oytun Özer, UEFA'nın birincil baktığı yer Sportif A.Ş'miz. Bizim futbol faaliyetlerini sürdürdüğümüz tüzel kişiliğimiz. Ancak bağış kampanyası dernekten Sportif A.Ş'nin hakim hissedarı olduğu derneğimizin üzerinde gidiyor. Dolayısıyla birebir gelir şeyi yok. Ancak bu sadece Galatasaray'a has bir durum değil. UEFA da büyük kulüplerin zor durumda olduğunun farkında. Özellikle dernek statüsünde olan, dolayısıyla tek bir hâkim hissedarı olmayan kulüpler daha da zorlanıyor. Örneğin; Barcelona, Galatasaray ve Real Madrid. Örneğin Real Madrid hiç transfer yapmıyor neredeyse. UEFA da bunun farkında olduğu için, bizler de kendilerini üç ayda bir bilgilendirme veriyoruz. Bunun da bilgilendirmesini verdik. Onlar da durumun bu olduğunu ve çarelerin de sınırlı olduğunu biliyorlar. Ama bizim en büyük gücümüz taraftarımız. Bu sene de bunun vesilesi bağış kampanyası.” değerlendirmesini yaptı.