4 Ekim 2017 Çarşamba 16:17

“Kurulların verdiği cezalar tatminsizlik yaratıyor”

“Kurulların verdiği cezalar tatminsizlik yaratıyor”

Galatasaray Spor Kulübü ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Dursun Özbek, Kulüpler Birliği Vakfı'nın aylık olağan toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Sözlerine Hakkari Çukurca'daki hain saldırı sonucunda şehit olan 4 askerimiz için başsağlığı, yaralı 4 askerimize de acil şifalar dileyerek başlayan Dursun Özbek, Dünya Kupası Elemeleri’nde İzlanda ve Finlandiya ile karşılaşacak olan A Milli Futbol Takımımıza da başarı dileğinde bulundu.

 Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret eden Kulüpler Birliği Vakfı’nın yaptığı görüşmeyle ilgili de detay veren Galatasaray Spor Kulübü ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Dursun Özbek "Burada bazı konuları kendisine ilettik. Spor Bakanımız da vardı. Cumhurbaşkanımızın da ilettiği gibi Türk futbolunda bazı çalışmaların Kulüpler Birliği tarafından yapılmasının uygun olacağı belirtildi. Bu çalışmalara Maliye Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı katkılarıyla hız vermemizi istedi. Gündemimizde kulüpler yasası ve 6222 sayılı yasa var. Bu manada kulüplerin çalışma grubu ile bir çalışma başlatıyoruz. En kısa sürede başlatacağız. Cumhurbaşkanımızın talimatı, en kısa sürede kendilerine iletilmesiydi. Bir diğer konu ise stopaj miktarı. Yıl sonu itibari ile yüzde 15'ten bir artış olacak. Biz kulüplerin mali yapısının uygun olmadığını Cumhurbaşkanımıza ileterek destek istedik. Bizden bir çalışma istendi. Bunun içine amatör sporlarla ilgili harcamaların da desteklenmesi gerektiğini iletmiştik. İkisini kombine ederek bir çalışma içinde olmamızı istedi. Bu manada bir hazırlık yapılacak, Cumhurbaşkanı, Maliye Bakanı ve Spor Bakanı’na sunulacak" dedi.

Kulüp temsilcileriyle yapılan toplantıdaki gündemi de özetleyen Dursun Özbek "Cezanın kişiselleştirilmesi gündeme geldi. Tribün veya saha kapama cezaları veriliyor ama passolig uygulamasında cezaların kişiselleştirilmesi ön plandaydı. Kurulların verdiği cezaların kulüpler nezdinde tatminsizlik yarattığını görüştük. Federasyon ile görüşmeye karar verdik. Bunların düzeltilmesi gerekiyor. Ayrıca video hakem uygulamasının ne zaman nasıl olacağı konusunda da TFF ile görüşeceğiz" ifadelerini kullandı.

Yabancı sınırlaması ile ilgili konuların toplantı gündeminde yer almadığını ifade eden Dursun Özbek, TFF'nin kurullarının kestiği cezalara karşı nasıl bir yaptırım yapılacağı sorusuna ise "Kulüpler Birliği olarak bizim bir yaptırım gücümüz yok. Gündemimize geldi ancak bu konu ile ilgili federasyonla kısa bir süre içerisinde görüşmek istiyoruz. Giderek boyutları büyüyor. En kısa sürede TFF ile görüşeceğiz" yanıtını verdi. 

Sezon başından bu yana bütün takımların her maçın ardından disiplin kuruluna sevk edilmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Dursun Özbek, "Şikayet ettiğimiz konular sadece hakemler değil. Tahkim ve disiplin kurulları da buna dahil. Bunların kendi akışına bırakılmaması lazım. İlgililerle bu konuda bir araya gelerek çözüm bulmak zorundayız. Biz kitlelere hitap ediyoruz. Bunun tırmanmasına izin verilmemesi lazım. Daha sezon başındayız. Bunların kontrolden çıkmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu manada federasyon ile görüşeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.