8 Mart 2017 Çarşamba 16:19

Mart ayı Divan Toplantısı yapıldı

Mart ayı Divan Toplantısı yapıldı

Galatasaray Spor Kulübü'nün Mart ayı olağan Divan Toplantısı, Gayrettepe Dedeman Otel’de gerçekleşti.

Toplantıya Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, 2.Başkan Cengiz Özyalçın, Başkan Yardımcıları Nasuhi Sezgin ve Eşref Alaçayır, Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi İsmail Sarıkaya, Yönetim Kurulu Üyesi Murat Atay katıldı.

Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar'ın açılış konuşmasının ardından Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek gündeme dair açıklamalarda bulundu. Başkan Özbek'in ardından kürsüye gelen Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi İsmail Sarıkaya, 31 Aralık 2016 tarihi itibarıyla düzenlenmiş mali, idari ve sportif raporu Divan Kurulu Üyeleri'ne aktardı. 

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Divan Toplantısı'nda konuşan Mehmet Helvacı'nın ardından söz aldı. Başkan Dursun Özbek, "Bize çok kısa bir süre önce 340 milyon TL para geldi. Size söz verdiğim üzerine bu paranın 330 milyon TL'si ile ilgili banka borçlarını kapattık. Burada 767 milyon civarında bir borç görünüyor. Birçok gelişme oldu. Az önce incelediğiniz tablo 31.12.2016'ya kadar olduğu için son gelişmeler görünmüyor. Bugün bu rakam 437 milyon TL. Buna bağlı olarak faizlerimiz de düşüyor. Bazı hesaplarda döviz kredisi kullanılmış. Kur farkı ile ilgili risklerimiz de düşüyor. Sözümüz Galatasaray'ın mali bağımsızlığını oluşturmak. Zararlarımız, 40 milyon TL civarında. Bu zararın aşağı yukarı 12-13 milyon TL'si basketbol şubesine ait. Eurocup şampiyonluğunun ardından Euroleague'e katıldığımız için takımın ihtiyaçları da arttı. Transfer ve deplasman masrafları bunun içinde... 37 milyon TL faiz ve kur farkından geliyor. Bu böyle devam edecek mi? Edemez... Mali kriterler hazırlayacağız. Tüzüğün içine girmesi gereken maddeler var. SPK çerçevesinde de dikkate alınması gerekiyor. Yorumları aldık. Hazırlıklarımız bitmek üzere. Bunu en kısa sürede önünüze getireceğiz. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Sayın Helvacı da belirti, bu durum tüzük sonrası devreye girer. Bu uygulamayı kendi dönemimden başlatacağım; çünkü her şeyin Galatasaray adına daha iyi olması için çalışan bir başkanım" ifadelerini kullandı. 

Başkan Dursun Özbek; Taner Aşkın’ın yaptığı konuşma sonrası bir kez daha kürsüye geldi ve “2011 senesi itibarıyla dönemin Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne 27 milyon 400 bin TL’lik taahhüt verilmiş. Para harcanmış ve borçlanmışız. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü 2016 yılında 70 milyon küsur TL olmuş. Ben kendi kendime bu rakamı artırmadım. Eşref Alaçayır ile birlikte gittik. Bize bu hesabı çıkardılar. Ben kendi kendime o dönem 27 ama şimdi 60 olsun demiş olabilir miyim? Allah aşkına… 27 milyon 400 bini ben tahrif ediyorum ve 60'a mı çıkartıyorum? Evraklarda yazılı, bu faiz hesabı. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ‘27 milyon 400 bin harcadın ve taahhüdünü yerine getirmedin, parayı geri ver’ diyor. 7 yıl önce alınan para aynı değer üzerinden mi verilir? Hesapladığında zaten 60 milyon TL civarı oluyor Lütfen ifadenizi geri alın. O gün verilen taahhüttün güncellenmiş rakamıdır. Bu devlet hesabıdır ve herkes de bunu böyle bilmelidir. Sizin döneminizden gelen bir borcun tasfiyesi için uğraşıyorum. Dertlerini çözmeye çalışıyorum. Bu borcu ben yapmadım. Bu rakamı da ben buraya getirmedim” diye konuştu. 

Divan Toplantısı'nda Denetleme Kurulu adına Cengiz Ergani konuşurken Divan Kurulu Üyeleri Mehmet Helvacı, Ayhan Özmızrak, İbrahim Göknar, Taner Aşkın,  Mehmet Bilen, Serhat Özalemdar, Hayri Kozak, Ahmet Şenkal, Turcan Bolayır Divan Toplantısı’nda söz alan isimler oldu.