23 Mayıs 2020 Cumartesi 22:09

Mayıs Ayı Divan Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi

Mayıs Ayı Divan Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi

Mayıs ayı Galatasaray Divan Kurulu Olağan Toplantısı, COVID-19 pandemisi sebebiyle telekonferans yoluyla gerçekleşti.

Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu'nun açılış konuşması ile başlayan toplantıda, mart ayına ait olağan toplantı tutanağının takdimi ve oya sunulması, divan başkanına gelen evrakın okunması, pandeminin kulübümüz üzerindeki etkisi ile ilgili genel görüşme ve kulübümüzü ilgilendiren önemli ve güncel konular konuşuldu.

Divan Kurulu üyelerimizden İbrahim Göknar, Deniz Gün Enön, Ferit Volkan, Şule Tont, Doğan Konuk , Sait Mısırlıoğlu , Burak Elmas, Bünyat Balaban, Füsun Kantemir, Mehmet Helvacı, Volkan Karsan, Emir Kıvırcık ve Dağhan Baydur bilgisayar ortamında bağlanarak konuşmalarını yaptılar.

Divan Kurulu Başkanımız Eşref Hamamcıoğlu'nun konuşması ise şu şekilde oldu:

12 Mart'tan bu yana neler oldu, onları özetlemek isterim. Maalesef 12 Mart'tan bu yana çok üzücü hadiselere şahit olduk. En başta hepimizi şoke eden ve üzen değerli başkanımızın ani rahatsızlığı. Gerek kulübümüzün yaptığı resmî açıklamalarla gerek kişisel ilişkilerle hepimiz bu süreci çok yakından takip ediyoruz. Bir kere daha bu vesile ile sayın başkanımıza, divan kurulu arkadaşlarım, kulüp üyelerimiz ve şahsım adına geçmiş olsun dileklerimizi yolluyorum. Bütün dualarımız pozitif enerjimiz kendisiyle beraberdir. Kendisine kolaylıklar diliyoruz. Eminim ki değerli başkanımız mücadeleci kişiliğiyle bu rahatsızlığın da üstesinden gelecektir ve en kısa zamanda aramıza yeniden katılacaktır. Bütün temennimiz bu yöndedir. Muhtemelen yarın 65 yaş yasağı bittiğinde, kendisi de müsaitse divan kurulu üyeleri adına kendisine ziyarette bulunmayı planlıyorum. Kendisine tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ve iyi bayramlar diliyorum.

12 Mart'tan beri bütün ülke ve dünya COVID-19 pandemisiyle uğraşıyor. Bütün çalışma şartlarımızı, hayatımızı ve yakınlarımızı etkiledi. Üyelerimizden çok fazla vefatımız oldu. Bu vefatlardan bildiğimiz kadarıyla sadece iki kişi koronavirüsten dolayı bizlere veda etti. Diğerleri de farklı sebeplerden ebediyete intikâl etmişlerdir. Bunu belirtmek istedim.

COVID-19, gördüğünüz gibi bizi bu yeniliği yapmaya teşvik etti. Bu, Galatasaray Spor Kulübü tarihinde ilk olmakla beraber Türk Spor Tarihi'nde de ilk olacaktı ama bugüne ertelemeyi tercih ettik. Umarım tüm üyelerimiz gerektiği zaman çok kolaylıkla bu tür uygulamalara uyum sağlayabileceklerdir. Galatasaray ilklerin kulübüdür. Bunda böyle olmaya devam etmek en büyük idealimizdir.

COVID-19 ile ilgili hepinizin takip ettiği gibi toplumbilimciler üç tane çember çizdiler. Bunlardan bir tanesi, koronavirüsün dünyada ve ülkemizde resmen var olduğunun ilanından sonra ilk çember korku ve endişe idi. Hepimiz bu ilk 1 ayı korku ve endişe içinde yaşadık. Acaba ne olacak, bu nedir diye. Bu birinci çemberin en sonuna doğru geldikçe yavaş yavaş bilgilenmeye başladık. İkinci çembere geçtik ve bilgilendik. Hem kendimizi, hem yakınlarımızı hem de karşı muhataplarımızı korumaya gayret ettik. Bunun içinde evden çıkmama, maskeyi daha bilinçli takma, alışverişten farklı şekilde dönmek gibi bilgilere sahip olduk. Üçüncüsü, gelecek endişesi başladı hepimizde. Yeni normale alışma.. Norm kelimesinden türemiştir. Yeni kurallar.. Acaba sosyal hayat nasıl başlayacak, iş hayatı nasıl başlayacak... Sosyal ilişkilerimizi yeniden nasıl tesis edeceğiz gibi endişeler başladı. Kendimize özgüven geldikçe daha bilinçli davranmaya ve olayları rasyonalize etmeye başladık.  Bu çerçevede bizim bu toplantıyı organize etmekteki temel nedenimiz, siz değerli üyelerimiz ile iletişimi kopartmamak, özlem gidermek, bugüne denk geldiği için bayramlaşma fırsatı yakalamak oldu. O yüzden bu toplantının temel amacını bu şekilde değerlendirelim. Umarım bu pandemiden bir an önce sağlıklı olarak normal hayatımıza döneriz, bir an önce kucaklaşıp öpüşme fırsatını bulabiliriz. Tekrar sağlık çalışanlarımıza, bu badireden kurtulanlara, bu badire nedeniyle hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyorum. Umarım güzel günler çok yakında hepimizin olacaktır. Bu vesile ile korona nedeniyle, herkes hayatını yeniden gözden geçirmeye ve tasarlamaya başladı. İnşallah Galatasaray'da da birlik ve beraberlik artan biz hızla kendini göstermeye devam edecektir. Sporcularımız, teknik kadromuz, yöneticilerimiz, çok zor günler geçirdi. Umarım toplum olarak bunun üstesinden geleceğiz, yeter ki birlik ve beraberlik içinde hareket etme fırsatını kaçırmayalım.

Bu çerçevede üçüncü maddeye geçecek olursak pandemi nedeniyle Galatasaray Spor Kulübü'nde neler oldu ve bundan sonra neler olmalı. Bilmiyorum yönetim kurulundan katılanlar var mı şu anda; ismen göremiyorum ama toplantı sürecinde katılabilirler. Galatasaray Spor Kulübü Divan Üyeleri olarak, Galatasaray Spor Kulübü'nün bu pandemi sürecini sportif olarak, mali olarak ve idari olarak nasıl yaşadığı konusunda bilgi sahibi olmak istiyoruz. Bu, bugün de olabilir, sonraki günlerde de olabilir. Yeter ki yönetim kurulu üyelerimiz bizi şeffaflıkla bu konuda bilgilendirsinler. Hepimiz diğer kulüplerin neler yaptığını, Avrupa'daki kulüplerin pandemi ile nasıl mücadele etmeye çalıştığını yakından takip etmeye çalışıyoruz; fakat temenni ediyorum ki tüm kuruluşlar, kurumlar ve şahıslar gibi Galatasaray Spor Kulübü de bazı şeyleri yeniden düşünmeye başlayacaktır. En çok etkileneceğimiz konu sosyal ilişkiler olmakla birlikte, Galatasaray'ın mali durumunu yakından etkileyen sportif faaliyetler... Bütün bunları gerek tarih gerekse içerik olarak yeniden tasarlarken önce insan sağlığı sloganımızda ısrarlıyız. Hepimiz şunun bilincindeyiz ki, bu pandemi nedeniyle alınan tedbirler sebebiyle bütün gelirlerimiz neredeyse sıfıra yakın. Öte yandan giderlerimiz aynı şekilde devam ediyor. Bu altından kalkılabilecek kolay bir iş değil. Bu konuda ben Galatasaray Spor Kulübü camiasını ortak akılla hareket etmeye davet ediyorum. Bugünkü toplantı, tüm yapıcı öneriler, eleştiriler, tespit ve tenkitler varsa bunları içtenlikle paylaşıp, icraatın sorumlusu olan yönetim kuruluna yardımcı ve destek olmak amacını güdüyor.

Yapılabilecek bazı şeyler var. Bunları muhakkak ki yapıyorlardır. Birtakım idari tasarruf tedbirleri alındığını duyuyoruz. İnsan sağlığını korumaya yönelik olarak evden çalışmayı teşvik ettiklerini biliyoruz. Bazı sporcularımızın kontratlarının gözden geçirmeye çalışıldığını biliyoruz; fakat merak edilen konu bundan sonra neler yapılacak. Galatasaray Spor Kulübü olarak yeni düzende neler yapmalıyız?

Başta futbol şubemiz olmak üzere, belki yeniden en başlarda olduğu gibi öz kaynaklarımıza dönerek, kendi kaynaklarımızdan varlık yaratma yöntemini seçmenin önemli bir dönemecindeyiz diye düşünüyorum. Bunu mutlaka yöneticilerimiz de düşünüyordur; ama bu ne zaman olur ve nasıl olur bunları tekrar masaya yatırmak gerekir düşüncesindeyiz divan kurulu olarak. Bunun dışında amatör branşlarımız var. Amatör branşlarımız Galatasaray'ın olmazsa olmazıdır. Galatasaray her şeyden önce bir spor kulübüdür. Sadece bir futbol kulübü değildir, bunu defalarca paylaştık. Zaman zaman biz Baba Gündüz'ün, "Galatasaray bir his takımıdır" mottosunu hatırlıyorsak, his takımı olmanın temel taşlarından birisi de amatör branşlarımızdır. Dolayısıyla tüm bunları bir potada eriterek, ortak akılla "think tank" yaparak yeni dönemde Galatasaray Spor Kulübü nasıl olmalıdır sorusunu tartışmamız, görüşlere değer vermemiz gerektiğini düşünüyorum.

Toplumsal yaşam şartlarımızda biraz gevşeme olursa, haziran divan toplantısını bu şekilde mi yaparız yoksa fiziken her zaman olduğu gibi Florya'da mı yaparız onu şimdiden kestirmek zor. Ancak bu toplantı başarılı olacak olursa teknik açıdan, devam etmekte yarar olabilir. Bu altyapıyı bize sağlayan Burçin Tuncel ve profesyonel çalışma arkadaşları ve genel sekreterimiz Sayın Ebru Hanım çok uğraştılar bu altyapıyı kurmak için. Mutlaka ufak tefek hatalar olacaktır bu divan kurulu için ilk denemedir. Bu bakımdan sizlerin hoşgörüsüne sığınıyorum. Sözlerimi burada bitirirken, divan kurulu üyeleri ve kendi adıma hepinize sağlıklı, neşeli ve tatlı bayramlar diliyorum.