9 Mayıs 2018 Çarşamba 17:49

Mayıs Ayı Divan Toplantısı Gerçekleşti

Mayıs Ayı Divan Toplantısı Gerçekleşti

Galatasaray Spor Kulübü, Mayıs Ayı Olağan Divan Toplantısı, Gayrettepe Dedeman Otel’de gerçekleşti. Toplantıya Galatasaray Spor Kulübü adına Başkan Mustafa Cengiz, 2. Başkan Ahmet Şenkal, Başkan Yardımcıları Adil Araboğlu ile Dinç Üner, Yönetim Kurulu Genel Sekreteri H.Hüseyin Toprak, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Acar Baltaş, Prof. Dr. Nejat Güney, Doç. Dr. Emre Erdoğan, Mahmut Recevik, Ömer Cansever, Erol Özmandıracı ve Arif Badur katıldı.

Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu başkanlığında ilk kez gerçekleşen toplantı öncesi, Atatürk ve silah arkadaşları, vatan uğruna yaşamlarını yitirmiş şehitler, kulübümüzün bir numaralı üyesi Ali Sami Yen ve arkadaşları ve geçtiğimiz ay vefat eden divan üyeleri adına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Divan Başkanlığı'na gelen evraklar okunurken IWBF EuroLeague 1'de şampiyon olan Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımız kutlandı. Tüzüğümüzün 87/14 maddesi uyarınca kulüp ve bağlı ortaklıklarına ait 31 Mart 2018 tarihi itibarıyla düzenlenen mali, idari, sportif özet raporu Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Emre Erdoğan tarafından sunulurken mali, idari ve sportif ile ilgili sunum Denetim Kurulu adına İbrahim Anıl tarafından yapıldı.

Kura ile tespit edilen konuşma sırasına göre 19-26 Mayıs 2018’de yapılacak olan Seçim Genel Kurulu'ndaki başkan adayları söz aldılar. Kürsüye ilk gelen isim Ozan Korkut oldu. "Hayatımın en gurur dolu ve mutlu günlerinden birini yaşıyorum" sözleriyle konuşmasına başlayan Ozan Korkut, "Adaylık sürecimizden bu yana yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Herkes bizleri yakından tanımak istedi ama kendimizi sizlere tanıtmadan medya yoluyla mesaj vermek istemedik. Ben ve ekibim 26 Mayıs günü kulübümüzün yönetimine talibiz. Galatasaray'a yakışan bir seçim yarışı için üzerimize düşen her görevi ifaya hazırız. Tüm başkan adaylarına başarılar dilerim. Galatasaray tedrisatından geçmiş bir ekibiz. Bizler buraya ekip çalışmasıyla geldik. Zorlukların üstesinden gelecek ekip olarak geleceğiz" dedi. 

Galatasaray Basketbol Minik Takımı'nda oynadığı günlerde, Bursa'da efsane başkanlarımızdan Özhan Canaydın ile ilgili anısını anlatan Ozan Korktut seçim için uzun süredir ekip olarak hazırlandıklarının altını çizerek "Bilgi ve birikimlerimizi bu camiayı ileri taşımak için kullanacağız. Aralık ayında büyüklerimize verdiğimiz sözü tutuyoruz. Yola çıktığımızda bize gençler' dendi. Bilgi ve birikimlerimizle zirvede olduğumuz yaşlardayız. Bayrak yarışında sizlerin teveccüh gösterilmesi durumunda koşma sırası artık bizde. Bu turu en hızlı bizim koşacağımızı düşünüyorum. Detaylı çalışmalarımızı 26 Mayıs'a kadar hazırlayacağız. Sizlere ne kadar hazır olduğumuzu göstereceğiz. Futbol takımımızın oluşumunu UEFA FFP'ye göre düzenleyeceğiz. Ali Sami Yen Spor Lisesi projemizi hayata geçireceğiz. Eurleague'de A Lisans sahibi bir erkek basketbol takımı, başarıdan başarıya koşan basketbol kadın takımı, her sezon zirvede olan bir voleybol takımı oluşturacağız" dedi. 

Olimpik branşlara da ağırlık vereceklerinin altını çizen Ozan Korkut, projelerini şöyle sıraladı: "Olimpik bir hareket Galatasaray içinde olduğunda ileri gider. Bizim yaratacağımız hareket 2024'ün belkemiği olacak. Galatasaray Adası'nın bir an önce faaliyete geçmesi için projelerimizi hazırlıyoruz. Mali konuda zorlukların farkındayız ama spordan çok acil bir şekilde değer kazanmamız lazım... Problemin kaynağını düzelttiğimizde mali tablolar düzelecektir. Problemleri bir sonraki nesile taşımak için değil problemleri kaynağından kurutmak için göreve talibiz. Tek yürek atan bir camiayız. Galatasaray Galatasaraylılarındır ve böyle kalacaktır." 

Divan Toplantısı'nda ikinci sırada söz alan isim Dursun Özbek'ti. Özbek, "Futbol takımımız çok başarılı, yeşil sahalarda aldığı galibiyetler, sahaya yansıtılan performans hepimizi gururlandırıyor. Bu manada futbolcuların, teknik heyetin bana verdiği gururu tarif etmekte zorlanıyorum" diyerek sözlerine başladı. Futbol takımının şampiyonluk yürüyüşüne 180 dakika kaldığını belirten Özbek, Avrupa'da kupa kazanan Galatasaray Kadın Basketbol Takımı ile Galatasaray Tekerlekli Basketbol Takımı'nı ve Final-Four oynayan Bayan Voleybol Takımımızı kutladı. 

"Uzun süredir görmediğimiz biçimde çok adaylı bir seçime giriyoruz" diyen Dursun Özbek, "Çok adaylı seçim Galatasaray'daki demokrasinin, Galatasaray'daki insan zenginliğin bir tezahürüdür. Fikir ve değer katma zenginliği de peşi sıra gelir. Galatasaray'a gönül verenlerin, sarı-kırmızı aşkla yaşayanların seçimi olacaktır. Galatasaraylılığını her yerde ön palana çıkaran ve iş hayatlarında başarılı olmuş, bulundukları ortama değer katan yönetim kuruluna sahibiz" ifadeleriyle yönetim kurulunu tanıttı. Dursun Özbek sözlerini ise "Şampiyonluğa çok yakınız. Seçim ile ilgili çalışmalarımızın ağırlığını liglerin sonuçlanmasına müteakip yapmayı düşünüyoruz. Projelerimiz hazır. Bu dönemde konsantrasyonun bozulmaması lazım. Tek fokuslanmamız gereken 21.şampiyonluk... Her kim kazanırsa kazansın, kazanan Galatasaray olsun" diyerek bitirdi. 

Konuşmasına kendisini tanıtarak başlayan Ali Fatinoğlu ise geçmiş dönemlerdeki mali durum analizi sonrası faizleri aşağı düşürecek hamlelerini sıraladı. "Adayı almak bizim namus borcumuz" diyen Ali Fatinoğlu "Dünyanın her yerinde Türk var, Galatasaraylı var. Gelirin artırmanın çözümü sportif başarı. Galatasaray'ın kültürel performansını artıracağız. 25 maç var, 340 gün masraf yapıyoruz.  Ali Sami Yen'de Sarı Günler, Kırmızı Günler olacak. Stadımızda festivaller düzenleyeceğiz. Liseli-lisesiz ayrımı olmayacak. Tek bir şey olacak o da sadece Galatasaray, Galatasaray, Galatasaray..." şeklinde konuştu.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz ise son konuşmacı olarak kürsüye gelirken "Galatasaray ne zaman birliktelik halinde ise, liseli-lisesiz çatışmaları minimize oldukça sportif, mali ve idari anlamda başarılı olmuştur. Seçim sürecinde ve seçim sürecinden sonra da bu beraberlik ruhunun devam etmesini dilerim" diyerek sözlerine başladı. "Zor şartlarda göreve geldik" diyen Başkan Mustafa Cengiz, "Aday sayısı sadece demokrasi ile izah edilemez. Birtakım şeyleri olumlu yerlere getirdiğimizin işaretini verdik ve 4 aday çıktı. Bu beni mutlu ediyor. Birçok arkadaşımız bayrak yarışında yeni listemizde yok. Ancak isimlerini altın harflerle Galatasaray'ın tarihine yazdırdılar. Hepsi ne kadar iyi Galatasaraylı olduklarını gösterdiler" dedi. 3 ay içinde yapılan icraatları sıralayan; bu sürede 338 milyon TL'lik bir hasılat elde edildiğini ve kredi borçlarını 263 milyon dolardan 234 milyon dolara düşürdüklerini söyleyen Mustafa Cengiz ayrıca “Sermaye artışından 146 milyon TL’, bonservisten 72 milyon TL, yayın haklarından 29 milyon TL gelir elde ittik. Stadyumda doluluk oranında 2013’teki ilgi seviyesini yakaladık. 326 milyon TL toplam giderimiz var. 11 milyon TL faaliyet karımız var. Devamını da gelecek 3 yılda bize teveccüh gösterirseniz sürdüreceğiz. ‘Stoklarımızı eritelim’ sözü sonrası satışlarımız yüzde 74 arttı. 38 milyon TL’lik vergi ve SGK ödemesi yaptık. 98 milyon TL futbolcularımıza ödeme yaptık. Galatasaray’ın sorunları biriken sorunlardır. Amatör şubelerde 10 yılda sadece basketbol ve voleybolda 500 milyon TL’ye yakın zarar var. 11 ayrı factoring firmasından alınan 57 milyon TL’lik yüksek faizli ödemelere 47 milyon TL ödeme yaptık. 9 milyona indirdik. Eski yöneticimizin kefalet imzaları olan çekleri de hallettik” dedi.

İlk kez Teknokent projesinden bahseden Mustafa Cengiz, "Mecidiyeköy'deki oteli Teknokent olarak kullanıp yılda 4 milyon dolara yakın bir gelir elde edebiliriz. İlgili bakanlıklarla görüşmeleri yaptık ve destek verilecek. Yüksek sayıda bakanlık ve belediye ziyareti yaptım. Hangi menfaatlerimiz için gittiğimizi tek tek açıklayacağım. Utanma değil ama özür bekliyorum" dedi. Florya'dan elde edilecek gelirin 200 değil, 55 milyon dolar olacağı gerçeğinin altını çizen Başkan Mustafa Cengiz, Kemerburgaz'daki arazide mandıra arazisi olduğunu ve maden ruhsatı bulunduğunu söylerken projeleri şöyle sıraladı: "Riva ve Florya'yı 1 milyon TL'ye verdik. 507'si gitti. Borçların yeniden yapılandırılması sözünü vermiştik. Ben ve değerli arkadaşlarım geldiğimizden bu yana çalışıyoruz. Dört banka ile olan borcumuzu ikiye indirip yeniden yapılandıracağız. Maksimum 24 ay içinde kara geçireceğiz. Sancaktepe'de bir arazi bulduk. Burada olimpik 8 branşımızı oraya taşıyıp kampüs oluşturacağız. Ada ile ilgili savaşı kazanıyoruz, masada kaybediyoruz. Ada'yı sattırmayız, satmayız. Ada bizim yönetimimiz döneminde mutlaka ve mutlaka hukuken ve fiziken eski günlerdeki gibi şanlı bayrağımızı dalgalandıracağız."

Başkan Mustafa Cengiz, Yönetim Kurulu adaylarını tanıtımında ise sıra Özgür Savaş Özüdoğru'na geldiğinde "Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdik. Ankara’da cemiyet ile derneği bir araya getirdik. Özgür Bey, derneği İzmir Caddesi'ndeki cemiyet ile aynı binaya taşıdı. Üst katı kiraladı. İşte bu alaylı-alaysız, liseli-lisesiz fiziken de bir araya getiriyoruz” dedi.  

Divan Toplantısında Mehmet Bilen ve İbrahim Göknar mali konularla ilgili konuşma yaparken Tuncay Akçay, Turcan Bolayır, Özer Berkay ve Bünyat Balaban da kürsüye gelerek söz alan isimler oldular.


BAŞKAN ADAYLARININ MAYIS AYI DİVAN TOPLANTISINDA YAPTIKLARI KONUŞMALARIN VİDEOSU: