7 Kasım 2016 Pazartesi 13:55

Metin Oktay Heykeli açılışı yapıldı

Metin Oktay Heykeli açılışı yapıldı

İzmir Konak Belediyesi Bahçelievler Metin Oktay Parkı yenilendi. Yenileme sonrası Metin Oktay Heykeli'nin açılışı yapılırken bu özel güne Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Alper Narman, Galatasaray Divan Kurulu Üyesi Faruk Gürbüzer, Metin Oktay'ın İzmir'den ve İzmirspor'dan arkadaşları katıldı. Çok sayıda vatandaşın hazır bulunduğu açılışa Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ev sahipliği yaptı.

Metin Oktay'ın İzmir'den, İzmirspor'dan, Yün Mensucat'tan, Damlacıkspor'dan, Galatasaray'dan arkadaşları heykel açılışında konuşma yaparken duygusal anlar yaşandı.

Kürsüye çıkan isimlerden biri de Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek'ti. Özbek yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı:

"Çok güzel bir olay için burada toplandık. Davetiye alınca çok duygulanmıştım. Metin Oktay'ı gören, izleyen, elini sıkan biriyim. Gençlik yıllarımızda onu kopya ederdik. Yürüyüşüne, giyinişine özenirdik. Çok yakışıklı ve sportifti. Dünyalar iyisi biri ve son derece iyi bir futbolcuydu. Bugün onun anısına burada bir araya geldik. Ancak görevimiz Metin Oktay'ın heykeli dikmekle bitmiyor. Bu insanlar Türkiye Cumhuriyeti'ne değer katmış insanlar. Metin Oktay gibi futbolculara, kişilere en çok ihtiyaç duyulan bir dönemden geçiyoruz. Metin Oktay'ın kişiliğini bir arada maç izlenen, ezeli rakiplerin formalarını değiştiği birleştirici özellikleri arıyoruz. Kişilerin birleştiricilik konusunda katkısı çok büyük. Metin Oktay abide bir insan. 500 senelik kültürden gelen 111 yıllık spor kulübüyüz. Türkiye'ye her branşı getirmiş bir spor kulübüyüz. Fakat futbolda özdeşleşen şey Metin Oktay... Metin Oktay forması vardır, klasik... Tesislerimiz var; ismi Metin Oktay... Duvarlarda çamurlu sahada emek verirken çekilen fotoğrafları, posterleri var. Hiçbir zaman yanımızdan eksik olmadı. Bugün doğduğu yerde onu anma fırsatı yakaladık. Çok nadide bir futbolcu yetiştirildiği için kulüplerine, antrenörlerine, İzmir'e çok teşekkür ediyorum..."

Başkan Dursun Özbek, Metin Oktay ile özdeşleşmiş formayı Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a, Metin Oktay’ın manevi oğlu Rıfat Pala’ya ve katılımcılara hediye ederken heykel açılışının ardından toplu fotoğraf çekimi yapılırken açılış sonrası İzmirspor Kulübü ziyaret edildi...