26 Mayıs 2018 Cumartesi 21:47

Mustafa Cengiz Yeniden Başkan

Mustafa Cengiz Yeniden Başkan

Galatasaray Spor Kulübü 2018 Yılı Olağan Seçim Genel Kurulu, Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu’nda gerçekleşti. Başkan adayları Mustafa Cengiz, Dursun Aydın Özbek, Ozan Korkut ve Ali Fatinoğlu’nun yarıştığı seçim sonucunda Mustafa Cengiz 2525 oyla yeniden kulübümüzün başkanlığına seçildi. Dursun Özbek 1361, Ozan Korkut 659, Ali Fatinoğlu ise 207 oy aldı.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, seçimin tamamlanmasının ardından yaptığı konuşmada öncelikle Divan Kurulu, tasnif heyeti ve görevlilere teşekkür ederken genel kurula hitaben şu ifadeleri kullandı: “4 ay önce bir kıyam bir ayağa kalkış gerçekleştirdik. Bunu biz yönetim olarak yapmadık. Bunu sizlerle, genel kurulla, taraftarla, camia ile birlikte yaptık. Ne mutlu bize ki bugün Galatasaray Tarihi’nde 20 Ocak’taki sosyolojik depremin yansımasını, belgesini gördük. Bugün sizler tarihi bir ana tanıklık ettiniz. Bu tarihi anı kesinlikle sosyologlar inceleyecek. Çok mottolar kırıldı, klişeler paramparça oldu, ezberler bozuldu. Seçimi izlerken aklıma gelen ve ilk kırılan klişe; ‘Liseli diğer adaylar varsa, liseliler ona oy verir.’ Yok öyle bir şey. Bu kanıtlandı. Liseli ya da lisesiz, herkes kendi özgür iradesi ve değerlendirmesiyle en iyi olanı düşünerek oy attı. Bize oy atmayanların da oyları bizim için çok değerli. Biz zorunlu olarak, kendimizi belirtmek için belli renkte kravatlar giydik. Ancak 4 aday değil 10 bin aday da olsa biz Galatasaray’ız ve sarı-kırmızıyız. Burada 20 Ocak’taki tepki oylarının tercih oylarına döndüğünü, Genel Kurul’un özgür iradesiyle nasıl değerlendirdiğini ve kendi kaderini nasıl tayin ettiğini, manevi ve baskının altında kalmadan tezahür edeceğini gösterdi. Sizler de buna tanıklık ettiniz. Gerçekten hepinize teşekkür ediyorum. Ezberler ve klişelerin kırıldığını gördük. Genel Kurul’un kendi içinde ne kadar mantıklı ve tutarlı olduğunu gördük. Bu umarım 3 yıl için devam eder ve inşallah sizleri utandırmayız. Bize oy verenlerin de başını yere eğdirmeden, 7/24 zaferlerin peşinde mücadele edeceğimize söz veriyoruz. Bizi bir arada tutan güçlü olmaktır. Liseli ya da lisesiz; artık bu ayrımları kaldıralım. Burada nasıl bir birlik ve güç olduğumuzu gösterdik. Bu kıyamın, ayağa kalkışın sürmesini istiyoruz. GSSTORE’lara koşalım. 20 Mayıs’ta şampiyonluğu aldık, seçim çalışmaları nedeniyle camiamız bunu kutlayamadı. Davullar çalsın şampiyonluğu kutlayalım. Her şey için teşekkür ediyorum. Şuna inanın ki; bize teslim ettiğiniz bu emaneti görevde kaldığımız süre içinde kendi canımızdan, kendi malımızdan daha değerli ve daha kutsal sayacağımıza ve koruyacağımıza söz veriyorum.”

Başkan Mustafa Cengiz, kurulları sahneye çağırmasının ardından Galatasaray Televizyonu’na yaptığı açıklamada “Galatasaray TV’yi bir saniye seçim için kullanmadım. ‘Adayları sunun’ dedim. Haksız eleştirildim. Adaylara tek tek sıra vererek örnek de olduk. 4 aday sayesinde Galatasaray nasıl bir adım daha götürebiliriz diye düşünüldü. Adaylar bunları en güzel şekilde Galatasaray Televizyonu’nda anlattılar. Birlik ve beraberlik lafı herkesin ağzında ama birlik ve beraberlik önce birbirine saygı duymakla başlar. Camianın bu seçimden sonra da sinerjiye dönüşmesini diliyorum. Omzumuzdaki yük fazlalaştı. Ne güç zehirlenmesine gireriz ne zafer sarhoşluğuna. Galatasaray’ı yönetenler olarak o kalite ve kalibreye yakışır şekilde 3 yılı doldurur ve tarihe yeni zaferler ekleriz” diye konuştu.


SANDIK SONUÇLARI
Aidatlarını yatıran 8179 kulüp üyesinin, Galatasaray Spor Kulübü Başkanını seçmek için oy kullanma hakkı olduğu seçimde 4803 üye oy kullandı. Üyeler sınıflara dağıtılmış toplam 20 sandıkta, üyelik sicil numaralarına göre oy kullandı. Yapılan renk seçimine göre başkan adaylarından Mustafa Cengiz için “Gri”, Dursun Özbek için “Sarı”, Ozan Korkut için “Kırmızı”, Ali Fatinoğlu için ise “Mor” oy pusulası kullanıldı. 15:00'te sona eren oy verme işleminin ardından sandıklara göre oyların dökümü şu şekilde oluştu:

 

1. Sandık
MUSTAFA CENGİZ 63 - DURSUN ÖZBEK 55 - OZAN KORKUT 14 - ALİ FATİNOĞLU 10

2. Sandık
MUSTAFA CENGİZ 85 - DURSUN ÖZBEK 52 - OZAN KORKUT 17 - ALİ FATİNOĞLU 9

3. Sandık
MUSTAFA CENGİZ 82 - DURSUN ÖZBEK 67 - OZAN KORKUT 17 - ALİ FATİNOĞLU 10

4. Sandık
MUSTAFA CENGİZ 85 - DURSUN ÖZBEK 89 - OZAN KORKUT 39 - ALİ FATİNOĞLU 11

5. Sandık
MUSTAFA CENGİZ 104 - DURSUN ÖZBEK 62 - OZAN KORKUT 34 - ALİ FATİNOĞLU 17

6. Sandık
MUSTAFA CENGİZ 110 - DURSUN ÖZBEK 75 - OZAN KORKUT 25 - ALİ FATİNOĞLU 11

7. Sandık
MUSTAFA CENGİZ 109 - DURSUN ÖZBEK 66 - OZAN KORKUT 25 - ALİ FATİNOĞLU 10

8. Sandık
MUSTAFA CENGİZ 100 - DURSUN ÖZBEK 79 - OZAN KORKUT 35 - ALİ FATİNOĞLU 12

9. Sandık
MUSTAFA CENGİZ 158 - DURSUN ÖZBEK 48 - OZAN KORKUT 37 - ALİ FATİNOĞLU 13

10. Sandık
MUSTAFA CENGİZ 141 - DURSUN ÖZBEK 64 - OZAN KORKUT 42 - ALİ FATİNOĞLU 12

11. Sandık:
MUSTAFA CENGİZ 164 - DURSUN ÖZBEK 72 - OZAN KORKUT 37 - ALİ FATİNOĞLU 14

12. Sandık:
MUSTAFA CENGİZ 201 - DURSUN ÖZBEK 54 - OZAN KORKUT 43 - ALİ FATİNOĞLU 10

13. Sandık:
MUSTAFA CENGİZ 174 - DURSUN ÖZBEK 54 - OZAN KORKUT 44 - ALİ FATİNOĞLU 8

14. Sandık:
MUSTAFA CENGİZ 184 - DURSUN ÖZBEK 60 - OZAN KORKUT 38 - ALİ FATİNOĞLU 10

15. Sandık:
MUSTAFA CENGİZ 150 - DURSUN ÖZBEK 50 - OZAN KORKUT 50 - ALİ FATİNOĞLU 9

16. Sandık:
MUSTAFA CENGİZ 143 - DURSUN ÖZBEK 55 - OZAN KORKUT 38 - ALİ FATİNOĞLU 11

17. Sandık:
MUSTAFA CENGİZ 124 - DURSUN ÖZBEK 61 - OZAN KORKUT 25 - ALİ FATİNOĞLU 9

18. Sandık:
MUSTAFA CENGİZ 116 - DURSUN ÖZBEK 58 - OZAN KORKUT 35 - ALİ FATİNOĞLU 6

19. Sandık:
MUSTAFA CENGİZ 102 - DURSUN ÖZBEK 98 - OZAN KORKUT 30 - ALİ FATİNOĞLU 8

20. Sandık:
MUSTAFA CENGİZ 120 - DURSUN ÖZBEK 132 - OZAN KORKUT 27 - ALİ FATİNOĞLU 7

TOPLAM
MUSTAFA CENGİZ 2525 - DURSUN ÖZBEK 1361 - OZAN KORKUT 659 - ALİ FATİNOĞLU 207


OLAĞAN SEÇİM GENEL KURULU’NDA NE OLDU?
Olağan Seçim Genel Kurulu öncesi Atatürk ve silah arkadaşları, vatan uğruna yaşamlarını yitirmiş şehitler, kulübümüzün bir numaralı üyesi Ali Sami Yen ve arkadaşları ile vefat eden üyeleri adına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Seçim Divanı Başkanlığına oybirliği ile Metin Aslan’ın seçilmesinin ardından sandık görevlilerinin seçimleri yapıldı. Başkan adayları Mustafa Cengiz, Dursun Aydın Özbek, Ozan Korkut ve Ali Fatinoğlu’nun yaptıkları son konuşmaların ardından seçime ilişkin tüzük hükümleri hatırlatıldı ve seçimlere geçildi.

 

Başkan adayları kürsüye Ali Fatinoğlu, Dursun Aydın Özbek, Mustafa Cengiz ve Ozan Korkut sırasıyla çıkarken yaptıkları konuşmalar şu şekildeydi:

 

ALİ FATİNOĞLU: GALATASARAY’A HİZMET ETMEK İÇİN BURADAYIZ
“Galatasaray’a hizmet etme aşkıyla buradayız. Bu aşkımız bizi biraz heyecanlandırıyor. Galatasaray’ımızın hak ettiği, müzemizde olmayan tek kupa olan Şampiyonlar Ligi Kupasını müzemize getirmeyi çok istiyoruz. Yönetimimizde 15 tane kadın görev almakta. Ama kadın oldukları için değil her biri ihtisas özellikleri olduğu için kadromuzda. Bu seçimin Galatasaray’ımız için hayırlı olmasını diliyorum.”

DURSUN ÖZBEK: ÜRETEN BİR GALATASARAY YARATMAK İÇİN ADAY OLDUK
“Galatasaray’ı özleyen, Galatasaraylı arkadaşlarıyla buluşmak isteyen herkes burada. Galatasaray’da seçimler bayram havasında geçiyor. Seçimin çok adaylı bir seçim olması çok güzel. Galatasaray’ın 500 yıllık kültürel birikiminin getirdiği demokratik anlayışla üretmeye yönelik, Galatasaray’ı ileriye taşımaya yönelik adayların çoğunluğu Galatasaray için çok güzel. Bu seçimde ben ve arkadaşlarım Galatasaray’ı üreten bir Galatasaray yapmak için aday olduk. Bildiğiniz gibi toplumlar ne kadar ürettiklerine bağlı olarak geleceklerini hazırlarlar, ileriye doğru büyük adımlar atarlar. Üreten Galatasaray’ı nasıl planladığımızı geçtiğimiz kısa sürede açıklamaya çalıştım. Futbol takımımız şampiyonluğa koşarken seçimle ilgili polemiklerin herhangi bir yıpranmaya sebep olmaması için süreyi kısa tuttuk. Üreterek mali başarıyı yakalamak istiyoruz. Mali başarıyla beraber sportif başarıyı yakalamak istiyoruz. Bizim amacımız bu. Ne yaparsanız yapın bütünlüğünüzü koruyamıyorsanız bunların hepsi boşa gider. Camiada birlik ve bütünlüğün sağlanması çok önemli bir husus. Bize hep beraber olmayı, beraber hareket etmeyi ve her şeyi Galatasaray için yapmayı öğrettiler. Bundan sonra Galatasaray’da birliği, bütünlüğü ve huzuru sağlamak için çalışmamız lazım. Seçimin Galatasaray’a hayırlı olmasını diliyorum. Yaşasın Galatasaray”

MUSTAFA CENGİZ: ÖZGÜR KARAR VE KANAAT SİZİN
“Bana oy verecek ve vermeyecek herkese teşekkür ediyorum. Hepsi Galatasaraylı… Seçimlerde bir kanaatinizin oluşması için söylenecek her şey söylendi. Özgür karar ve kanaat sizin. Saygılar sunuyorum”

OZAN KORKUT: GALATASARAY’DA VERİLEN SÖZ TUTULUR
“Kendi evimde, kendi yuvamda, kendi okulumda sizler ile birlikte olduğum için gururluyum. Galatasaray tarihi seçimlerinden birini yaşıyor. Bu seçimde bize göre aslında iki seçenek var. Birincisi; bu noktaya gelmemiz sebep olan, tek adam anlayışı yatan, Galatasaray’ı gayrimenkul projeleri ve kasa kolaylıkları ile yönetmeyi taahhüt eden bir yönetim, diğeri de bizim temsil ettiğimiz modern çağın kurallarına göre yönetilen, ana faaliyeti spordan değer yaratan, kara geçen bir Galatasaray’ı yaratmak için mutlaka gerekli olan ekip ve katılımcı yönetim anlayışı… Tüm seçim kampanyamız boyunca biz, bizi biz yapan değerlerin yıpranmaması için elimizden gelen azami özeni gösterdik. Boş vaatlere girmeden sadece ve sadece doğruları söyledik. Kırıcı olarak algılanabilecek her tülü söylemden uzak durduk. Ekibim 6 ayrı başkanla çalışmış, toplamda 24 yıllık yönetim tecrübesi olan, her biri alanında uzman Galatasaraylılardan oluşmaktadır. Galatasaray’ın kök hücrelerinden gelen bir ekibin lideri olarak bugün huzurlarınızdayım. Başkan adayı olduğum andan itibaren gençliğim söz konusu oldu. Galatasaray’ımızın mazisi gençlerimizin başarısı ve bize yaşattıkları gururlar ile doludur. Onların içinde gençliğini yaşayamadan kendisini vatan uğruna feda etmiş gençler de vardır. Bu seçimi teveccühünüzle kazandığımız takdirde ilk fotoğrafımızı Çanakkale Şehitlerimizin, Galatasaraylı gençlerimizin anısı önünde saygı ve minnettarlığımızı göstermek için vereceğiz. Seçim çalışmalarımıza Galatasaray’da verilen söz tutulur diye başladık. Galatasaray’da verilen söz tutulur diye de sonlandırmak istiyorum. Galatasaray, Galatasaraylılarındır ve asla satılamaz.”