9 Mart 2018 Cuma 17:58

“Planımızı olduğu gibi gerçek verilerle anlattık”

“Planımızı olduğu gibi gerçek verilerle anlattık”

Başkanımız Mustafa Cengiz, Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Okan Böke, Galatasaray Spor Kulübü Mali İşler ve Kurumsal Hizmetler Direktörü (CFO) Sedef Hacısalihoğlu, UEFA ve TFF Çalışma Grubu'nda yer alan Galatasaray Spor Kulübü Eski Yönetim Kurulu Üyesi Mete İkiz, Üyelerimiz Oytun Özer ve Doruk Acar kulübümüzün mali durumu hakkında bilgi vermek amacıyla İsviçre'nin Nyon kentinde UEFA yetkilileriyle bir araya geldi. Sunumun ardından Başkanımız Mustafa Cengiz, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başkanımızın sunum sonrası sorulara verdiği yanıtlar şöyleydi:
 
"Çok güzel bir sunum yaptık. 50 küsur sayfayı tek tek anlattık. Gerek soruşturma müfettişleri gerek UEFA yetkilileri bizi çok iyi dinlediler ve sorular sordular. Biz geleceğe yönelik gerçekçi, samimi ve doğru iş planımızı olduğu gibi gerçek verilerle anlattık. Hayali hiçbir şey söylemedik. 3 tür sunum yaptık: Mevcut durum, en kötü durum, en iyi durum. UEFA bu konuda çok ciddi ve samimi fakat UEFA'nın amacı futbolu öldürüp, uçmakta olan kuşun kanadını kesmek değil. UEFA’nın amacı futbolu geliştirip, iyileştirmek. UEFA bu bağlamda soruşturma ve incelemesine devam edecek. Umarım Galatasaray, Türk futbolu ve Avrupa arenasında mücadele eden Türk takımları için hayırlı kararlar çıkar. Umarız bir daha soruşturma komitelerin önüne çıkmayız.” 
 
“Ben her zaman en kötü duruma hazırlanırım fakat en iyi geldiğinde de şaşırmam. Yapım odur, öyle de olması gerekir. Aşırı sevinç ve aşırı üzüntü iyi değildir. Her türlü acıyı ve sevinci olgunlukla karşılarız. UEFA çok ciddi, her noktayı araştırıyor. Her noktadan bilgisi var.” 
 
“Bizden beklentiler; özellikle aşırı transfer harcamaları ve lüzumsuz harcamaları en aza indirmek. Şunu söylemek durumundayım ki hem Galatasaray hem Beşiktaş hem Fenerbahçe 1400-1500 amatör sporcuyu barındırıyor. Bu barındırdığı bünye, profesyonel kadroya yük oluyor. Devletimiz buna yardımcı olmaya çalışıyor. Torba yasada çok önemli bir kanun çıktı. Sevgili Gençlik ve Spor Bakanımız bizimle birlikte mücadele veriyor. Bununla ilgili tüm partiler de destek verecek. Umarız amatörlere verilen destekle birlikte bu üç kulübümüzün üzerindeki yük azalacak. 10 yılda 800-900 milyon TL’lere varan bir açık yaratıyor. Bu açık da futbola biniyor. Ve mecburen futbol anlamında soruşturmaya neden oluyor. Bu da UEFA'yı rahatsız ediyor. Amatör branşlardan çekilmek istemiyoruz, onlar mihenk taşı. Sosyal kulüpler olarak toplumun çimentolarıyız. Bunun devam etmesi ama belli bir mali optimum noktada devam etmesi gerekir. Devletimiz de bu konuda yardımcı olacak. Bunu size müjdeleyebilirim.”
 
“UEFA ve bizler çalışmalarımıza devam edeceğiz. 40 gün içinde yaklaşık 13-14 milyon TL’lik sadece loca ve kombine satışı yaptık. YellowFriday müthiş bir etkinlikti. Taraftar ve seyircimize müteşekkirim. Müthiş bir kıyam örneği gösterip ayağa kalktılar. Kombinede 40 bin seyirciye doğru gidiyoruz. Bu bize gurur veriyor. Bunun tüm spor kulüplerimizde de olmasını dilerim. Sadece Galatasaray değil, tek başına Galatasaray hiçbir şeydir. Bütün aktörleriyle birlikte Türk sporunun ayağa kalkmasını isteriz.” 
 
“Kararın açıklanması bir süreç alacak. Takvim vermediler. Türk sporu ve Türk futbolu için umarım en hayırlısı olur. Taraftarımız rahat olsun, Galatasaray çok büyük kulüptür. Sayısal ve yürek olarak en büyük olduğumuzu biliyoruz, rakiplerimize de saygı duyuyoruz. Bunu derken onları küçültmeyi asla düşünmüyoruz. Taraftarımızın hakkını, hukukunu en iyi şekilde her platformda savunuyoruz. Bazen konuşmuyoruz ama bunu yanlış değerlendirmesinler.”
 
"Biz Türk futbolunun kalkınmasından yanayız. Şehir devleti değiliz. Türkiye Cumhuriyetiyiz. Biz, futbolumuzun tüm aktörlerinin, kim olursa olsun Türk futbolunun kazanması ve kalkınması gerektiği düşüncesindeyiz.”