10 Kasım 2017 Cuma 11:35

Sonsuza kadar Galatasaray

Sonsuza kadar Galatasaray

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Galatasaray Dergisi’nin satışa sunulan Kasım sayısında, Galatasaray camiasına ve taraftarlara seslendi. Dursun Özbek’in ‘Sonsuza kadar Galatasaray’ başlıklı yazısı şu şekilde:

Sevgili Galatasaraylılar,

Bizler Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük camiasının mensuplarıyız. Değerlerine bağlı; birlik, beraberlik, dayanışma bilincini genetik kodlarına yerleştirmiş olarak bir amacın peşinde yüz yılı aşkın süredir soluksuzca giden büyük bir ailenin parçasıyız. Geçmişimizden aldığımız ilhamı geleceğe taşımak hususunda bize sonsuz cesaret veren, en büyük güvencemiz de bağlı bulunduğumuz değerlerimizdir.

Galatasaray Futbol Takımı'nın hepimizin zihninde yer alan ilk fotoğraflarındaki isimlerden bir tanesi de Celal İbrahim olarak bildiğimiz Kürt Celal’dir. Kulübümüzün kuruluşundan itibaren 1914 yılına kadar futbol takımımızın içinde yer alan ve toprağa atılan ilk tohumların sahiplerinden olan Celal İbrahim, hepimiz tarafından bilindiği üzere Mekteb-i Sultani öğrencisi olarak Cihan Harbine gönüllü olarak yazılmıştır. Vatanına aşık ve mensup olduğu camiaya bağlı bir genç olarak Cihan Harbi'nde vatan savunması sırasında Bağdat cephesinde şehadet mertebesine ulaşan Celal İbrahim, Irak cephesine gittikten sonra kurucumuz Ali Sami Bey ile mektuplaşarak camiasına bağlılığını sürdürmüş ve bu hasret içinde son nefesini vermiştir. Ali Sami Bey’e cevaben kaleme aldığı satırlardaki şu sözler bu camianın mensupları olarak hepimize kılavuz olmalıdır. “Kulübümüzün en kıdemli oyuncularının eksikliklerine rağmen başarısını muhafaza ettiğini müjdeliyorsunuz. Bu sene birinci olmak için yalnız rakip olarak Fenerbahçe’nin kaldığını yazıyorsunuz. Ruhumu göndereceğim siz galip olacaksınız.”

Yukarıda bahsettiğim üzere Kürt Celal’in imkansızlıklar içindeki bir savaş sırasında tozlu bir coğrafyadan İstanbul’a gönderdiği mektuptaki sözleri bir tesadüf değil, bir bilincin gün ışığındaki görüntüsüdür. Galatasaraylılığı nitelemek isterseniz kuracağınız cümlede birlik, beraberlik ve dayanışma olacaktır. Bir düşünceyi bir cümlede somutlaştırmak da ancak Celal İbrahim’in gerçekleştirdiği gibi bu şekilde tezahür edilebilir. Geleceğe adım atarken geçmişimizden aldığımız ilhamdan kast ettiğimiz de tam olarak budur.

Sportif mücadele içinde karşımıza çıkan engelleri aşmanın yolu, birlik ve beraberlik içinde olmaktır. Tarih tekerrürden ibarettir ve bize her zaman şunu göstermiştir. Ne zaman bir engelle karşılaşsak Galatasaray camiası, birlik içinde o engeli aşmıştır.

Bu yüzden bir kez daha tekrarlıyorum. Birlik ve beraberlik içinde sonsuza kadar Galatasaray.

Dursun Özbek
Galatasaray Spor Kulübü Başkanı