3 Mayıs 2018 Perşembe 17:58

Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu Gerçekleşti

Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu Gerçekleşti

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz ve futbolcularımızdan Bafetimbi Gomis, Sabah Gazetesi tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu'nda konuştu. Organizasyonda Galatasaray Sportif AŞ Başkan Vekili Abdurrahim Albayrak ve Galatasaray Sportif AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Günay da yer aldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın da katıldığı Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu'nda Mustafa Cengiz, Medipol Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ ile birlikte Sabah Gazetesi Spor Müdürü Murat Özbostan'ın yönettiği forumda söz aldı. 

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, mevcut finansal durum ile ilgili olarak 'birikmiş hatalar' tabirini kullandı ve "Bu sadece bir ya da bir önceki yönetimin değil eseri değil. Bu olay bir film değil, bir dizi film. Bu hatalar sadece Galatasaray'da olmadı aslında. Mevcut mali sıkıntılar, tüm Türk futbolunun sorunu. Bu sorunla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu ve devletimiz de elinden gelen çabayı gösteriyor" dedi. Cengiz  ödemelerle ilgili olarak da "100 gün içinde yaklaşık 320 milyon lira borç ödedik. Bu ay 86 milyon lira, haziran ayı ile de toplam 256 milyon lira daha ödememiz var. Rakamlar büyük ama Galatasaray da büyük bir camia. Bu süreçte sermaye artışını gerçekleştirdik. Oradan büyük gelir elde ettik. En büyük geliri ise taraftardan aldık. Bu süreçte taraftarımız ayağa kalktı. Stadımızın 190 locasının 70'i boştu. Taraftarımız destek oldu ve 50'sini aldı. Mağaza stoklarımızdaki tüm ürünleri bitirdiler. Şu anda maalesef L beden formamız dahi kalmadı" diye konuştu.

Kiralık futbolcumuz Yuto Nagatomo ile ilgili olarak henüz bir görüşme yapılmadığını kaydeden Mustafa Cengiz, "Devre arası tek transfer yaptık. Nagatomo sağlık kontrolünden geçtiğinde Chedjou ve Dany'den kaynaklı 19 milyon TL'lik transfer yasağımız vardı. İmza attığı gün kulübe geldi. Bilmiyordu aslında, İtalya'ya dönebilirdi. Nagatomo konusunda önemlisi şu; Ekomomi bakanı Tokyo'ya gittiğinde bizden yüzlerce Nagatomo forması istediler. Japonlar gelmeye, yer talep etmeye başladılar. Japonya Büyükelçisi geldi. Bize özel bir teşekkür yazdı. Yetmedi Japon Futbol Federasyonu, Japon Milli Takımı yetkilileri resmi teşekkür mektubu yazdılar. Ama tüm bu söylediklerimiz bize İtalyanlar tarafından yol-su-elektirik olarak geri dönebilir. Normal şartlarda isteyecekleri para yerine bir Maradona parası isteyebilirler. Şu anda kulübü Inter ile görüşmemiz yok. Karşılıklı olarak hamle bekliyoruz. Nagatomo bizden memnun, biz de ondan memnunuz. İnşallah iki tarafın da yararına olacak şekilde sonlandıracağız" ifadelerini kullandı.

26 Mayıs'ta yapılacak Olağan Seçim Genel Kurul'da aday olacağını belirten Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, "Başkanlığa adayım. 3 yıllık seçilmeme rağmen söz verdiğim için Mayıs'ta seçime gidiyorum. Kendi çıkarım için buralara gittiğimi söyleyenler oldu. Kendi çıkarlarınızı ön plana aldığınızda, kulübe fatura kestiğinizde, bu camiada bitersiniz. Gittiğimiz her belediye, kamu kurumu ve bakanlık, zamanında gidilmediği için büyüyen makro sorunlarımızın çözüm yeridir" diye konuşurken yapılan ziyaretlerle ilgili olarak da "Bakanlıkları, belediyeleri ziyaret ettik. Neden gittiğimizi anlayamadılar. Kendi çıkarlarınızı ön plana aldığınızda, kulübe fatura kestiğinizde, bu camiada bitersiniz. Gittiğimiz her belediye, kamu kurumu ve bakanlık, zamanında gidilmediği için büyüyen makro sorunlarımızın çözüm yeridir" şeklinde görüş belirtti. 

Futbol takımımızın Fransız futbolcusu Bafetimbi Gomis ise katıldığı oturumda Türkiye'de yüksek seviyede bir futbol oynandığını söyledi ve "Türkiye'de harika bir deneyim yaşıyorum. Taraftarlardan çok memnunum. Lig kalitesi çok yüksek. Tabii aynı zamanda genç oyunculara şans da tanınması gerektiğini düşünüyorum. Genç oyunculara örnek olmak zorundayız. İyi bir futbolcunun antrenman dışında da ne yaptığı çok önemli. Futbol gelişiyor. Önemli oyuncular var. Üst ve alt sıralardaki takımlar arasında fazla güç farkı da yok" şeklinde konuştu.