3 Kasım 2020 Salı 16:36

Yalçın Granit anısına Darüşşafaka Spor Kulübü tarafından tören düzenlendi

Yalçın Granit anısına Darüşşafaka Spor Kulübü tarafından tören düzenlendi

Galatasaray’ın ve Türk basketbolunun efsanesi Yalçın Granit için, Darüşşafaka Spor Kulübü tarafından Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda bir tören düzenlendi.

Törene Galatasaray Spor Kulübü’nü temsilen Başkan Yardımcımız Yusuf Günay, Sportif A.Ş. Yönetim Kurulu Üyemiz Oytun Özer, Galatasaray Erkek Basketbol Takımımızın Başantrenörü Ertuğrul Erdoğan ve Galatasaray Erkek Basketbol Takımımızın Kaptanı Göksenin Köksal katıldı.

Merhum Yalçın Granit’in oğlu Ali Granit, Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan, Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafaka Spor Kulübü yetkilileri, Darüşşafaka Basketbol Takımı teknik heyeti ve oyuncuları da Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda yapılan törende yerini aldı.

Açılış konuşması ve Yalçın Granit’in hayatına dair gösterilen videonun ardından konuşmacılar efsane ismin ardından ona dair hatıralarını ve düşüncelerini aktardı.

Kürsüde yer alan Başkan Yardımcımız Yusuf Günay, Yalçın Granit’in anısına şu konuşmayı yaptı:

Türk basketbolunun ve Yenilmez Armada'nın unutulmaz ismi, hayatını Türk basketbolunun gelişimine adayan efsanemiz Yalçın Granit'i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Yalçın Granit, ortaya koyduğu eserlerle Türk sporunun en önemli figürlerinden biri olmuş, birçok ilke imza atarak adını altın harflerle Türk basketbol tarihine yazdırmıştır.

Türk basketboluna sahada, yöneticilik düzeyinde, sosyal ve entelektüel hayatta katkı veren Yalçın Granit, tüm zamanını basketbola ayıran, çalışkanlığı ve spor sevgisiyle gençler için rol model olmuştur.

1948-1955 yılları arasında 8 sezon Yenilmez Armada forması giyen efsanemiz, 1955 yılında Fransa'nın RC Paris takımına transfer olarak Avrupa'da oynayan ilk Türk basketbolcu unvanını elde etmiştir.

Fransa macerasından sonra Galatasaray'a geri dönerek profesyonel basketbolculuk hayatını noktalamış, kulübümüzde başantrenör ve yönetici olarak da hizmet vermiş, 1984-1985, 1985-1986 sezonunda basketbol şube sorumluluğu yapmıştır. Takımımız bu sezonlarda uzun süre hasretini çektiği şampiyonlukları üst üste iki kez ulaşmıştır.

Yalçın abimiz, saha dışında da Türk basketboluna önemli hizmetler vermiştir. Ülkemizin çeşitli yerlerinde ücretsiz basketbol okulları açan efsanemiz yarım asır köşe yazarlığı yaparak spora entelektüel boyutta da katkıda bulunmuştur.

Büyük ustamız, efsanemiz Yalçın Granit'e Allah'tan rahmet diliyor; ailesine, Türk spor camiasına ve Galatasaray camiasına başsağlığı diliyoruz.