15 Ağustos 2016 Pazartesi 16:23

Murat Atay GSTV’de Rio 2016 Olimpiyatları’nı Değerlendirdi

Murat Atay GSTV’de Rio 2016 Olimpiyatları’nı Değerlendirdi

Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Murat Atay, Galatasaray TV’de yayınlanan Gün Ortası programında Melisa Çizmeci’nin sorularını yanıtladı.

Beşiktaş’ı mağlup ederek Turkcell Süper Kupa 2016’nın şampiyonu olan Galatasaray Futbol Takımı’nı kutladığını dile getiren Murat Atay, bu sezon şampiyonluğunda da en büyük adayı olduklarının altını çizdi.

“Savaşçı kimlikleriyle sporcularımız mücadelenin sonuna kadar gittiler ve kupayı kazandılar. Önümüzdeki sezon şampiyon adayı olduklarını ortaya koydular. Kupa seremonisinde şampiyon takımımızı kutlayan Beşiktaş’ı ben de kutluyorum. Beşiktaş’a da bu yakışırdı” diyen Murat Atay, Süper Kupa karşılaşmasında maçın adamı seçilen Fernando Muslera’nın performansına da ayrı bir parantez açtı.

MUSLERA İNANILMAZ BİR KALECİ

Fernando Muslera, sadece kurtarışlarıyla değil, insan ilişkileri ve duruşuyla da örnek bir isim. Kupanın yarısını Muslera aldı diyebiliriz. Muslera’nın sempatik görüntüsünün altında çok hırslı bir karakteri var.

TOKYO’YA DAHA ÇOK SPORCU GÖNDERECEĞİZ

Basketbol ve Voleybol şubelerimizde iddialı takımlar kuruldu. Su sporlarında da ciddi bir çalışma içerisindeyiz. 2020 Tokyo Olimpiyatları’na sporcu yetiştirmek için çalışacağız. Şubelerimiz çalışmalarına başladı. Bilindiği üzere Olimpiyatlara hazırlanmak 3 ila 3 buçuk sene sürüyor. Şu an 13-14 yaşındaki sporcularımız da Tokya Olimpiyatları’na katılabilir. Var gücümüzle hem ülkemizdeki yarışlar için hem de uluslararası müsabakalar için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Kulübümüz bazı maddi zorluklar içerisinde. Buna rağmen benim ilgilendiğim su sporları branşlarından toplam 7 sporcumuz Rio 2016 Olimpiyatları’na katıldı. Olimpiyatlara katılan sporcularımız için Başkanımız Sayın Dursun Özbek’e ve bundan önceki iki Yönetim Kurulu’na da teşekkürlerimi iletiyorum. Bu başarı geçtiğimiz 3-4 yılın çalışmasının sayesinde. Olimpiyatlarda milli takım için yarışıyor sporcularımız, 4 yıl boyunca kamplarına, teknelerine, yelkenlerine sponsor bulamadık. Federasyonlardan 4 yıl boyunca destek göremedik, 1 ay önce sponsor olmanın bir önemi yok. Sponsor olan kuruluşlar, Rio Olimpiyatları’nın bitmesinin ardından 2020 Tokyo Olimpiyatları için sporculara destek olsunlar. Spor bakanlığı sporculara ve teknik ekibe destek veriyor. İyi sonuç alabilmemiz için bunların devam etmesi gerekiyor. Federasyonların da bizimle birlikte hareket ediyor olması lazım. Rio 2016’ya birçok kulüp sporcu gönderdi eminim ki hepsi benim gibi düşünüyordur. İnşallah 2020 Tokyo Olimpiyatları’na çok daha fazla sporcu ile gideceğiz.

SUSPORLARINDA 1500’E YAKIN SPORCUMUZ VAR

Galatasaray Spor Kulübü susporlarında altyapıya önem veriyor. Biz çocuklarımızın doğru yaş grubunda doğru şekilde eğitim almasından yanayız. 1500’e yakın sporcumuz var. Bu sayının yüzde 10’u A takım sporcusu. Spor yapmak isteyen her çocuğu kabul ediyoruz. Bu sporcular belli bir zaman sonra psikolojik olarak ya da fiziksel olarak geri kaldıklarında kendileri ayrılıyorlar. Bu sporların kulübe çok ciddi bir maliyeti var. Galatasaray en zor günlerinde bile altyapı yetiştirmesini kenara atmamış. Hep kendi sporcularını yetiştirmiş. Türkiye Sutopu branşında Olimpiyatlara katılamayan bir ülke. İnşallah 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda orada olacağız. 

Sporcularımızın Rio 2016 Olimpiyatları’nda tecrübe kazandığını dile getiren Murat Atay, sözlerine şöyle devam etti:

“Rio’da Yelken braşında Deniz-Ateş Çınar kardeşlerin bugün oynayacağı 3 yarış var. Bu sonuçlara göre finallere kalıp kalmayacakları belli olacak. İkilinin katıldığı bu üçüncü Olimpiyat. Üçüncü Olimpiyatlara da madalya almak yakışır. Deniz-Ateş Çınar kardeşlere güveniyorum. İnşallah yarışları çok iyi bir yerde bitirecekler. 470 sınıfında yetişen sporcularımız var, Deniz ve Ateş’i zorlayacak görünüyorlar. Kadın basket takımımızdan da bir madalya gelir inşallah. Heyecanla onları takip ediyoruz.”

“Yelken branşında Olimpiyatlara katılan bir diğer sporcumuz Onur Cavit Biriz henüz 17 yaşında ve ilk Olimpiyat tecrübesi. Onur, Tokyo’da bronz madalya alır. Talihsiz bir olay yaşayarak Rio 2016 Olimpiyatları’na katılamayan kürekçimiz Enes Kuşku ve Mücahit Sağlık bu hafta idmanlara başladılar. Kürek sporunda 1 ay ara vermek kolay değil. Hüseyin Kandemir ve Enes Kuşku’nun yerine Olimpiyatlara katılan Cem Yılmaz çok tecrübeli iki sporcu. Bir ekibin, ekip olması yıllar sürüyor. 1 ayda Enes’in yerini yerini doldurmak zordur ama tebrik ediyorum ülkemizi çok iyi temsil ettiler. Önümüzdeki yıllarda kürek branşında Türkiye 4-5 sınıfta yer alır diye umuyorum. Bir sporcu için Olimpiyatlarda bulunmak, yarışmak çok önemli. Yüzme branşında mücadele eden sporcumuz Nida Eliz Üstündağ için gönlümden çok daha iyi yerlerde olarak dönmesi geçiyordu. Ellerinden geleni yaptıklarını biliyorum. Bunların hepsi sporcularımız için tecrübe. Bu Olimpiyatlar, sporcularımızın son Olimpiyatları değil. Bizlerin eğitimlerine, beslenmelerine ve psikolojilerine destek vermemiz gerekiyor. Onlar antrenman yapan makine değiller.”