13 Temmuz 2021 Salı 20:46

Berke Saka: “Galatasaray’ın desteğini arkamda çok hissettim”

Berke Saka: “Galatasaray’ın desteğini arkamda çok hissettim”

İtalya’da düzenlenen Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası’ndan 1 altın, 1 gümüş madalyayla dönen milli yüzücümüz Berke Saka ve başantrenörümüz Yasin Atıl, şampiyona hakkında Galatasaray Televizyonu’na açıklamalarda bulundu.

200m karışık yarışında Avrupa Gençler Şampiyonu, 200m sırtüstü yarışında ise Avrupa Gençler İkincisi olan Berke Saka, çok mutlu olduğunu belirtirken sözlerini şöyle sürdürdü:

“Emeklerimin karşılığını aldığım için mutluyum. Hocamla birlikte sezon başından beri bu yarışa hazırlanıyoruz. Hazırlanırken ufak bir sakatlık oldu ama ona rağmen hedefime ulaştım. O yüzden çok mutluyum. Her şeye çok dikkat ederek hazırlandım, en ufak bir riskte sezonu kapatabilirdim. Bu da benim için çok büyük bir kayıp olurdu. Başardığım her şeyden vazgeçmiş olurdum. Antrenmana geldim, eve gittim. Bu şekilde hazırlanarak hedefime ulaştım. Bugüne kadar Galatasaray’ın desteğini arkamda çok hissettim. Gerek yarışlar olsun, gerek özel hayatımda olsun. Aynı desteği orada da hissedeceğime eminim. Olimpiyatlara katılmak çocukluk hayalimdi. Bir sporcunun gidebileceği en büyük arena orası. Orada ülkemi temsil edeceğim için çok mutluyum.”

Sezon başında belirledikleri hedeflere ulaştıklarını ifade eden başantrenör Yasin Atıl ise şunları söyledi:

“Sezon başında yaptığımız planlamada iki ana hedefimiz vardı. Bunların birincisi Nisan ayında milli takımlar seçmesinde yüzdüğü Olimpiyat barajı denemesiydi. İkincisi de Temmuz ayında yapılan Avrupa Gençler Şampiyonası… Yaptığımız değerlendirmelerde Berke’yi hem 200 metre sırtüstü hem de 200 metre karışık yarışında ilk 3’te gözüküyordu. Olimpiyat A barajına da çok yakındı. Aralık ayında yapılan Kısa Kulvar Türkiye Şampiyonası’nda aldığımız geri bildirimler doğrultusunda planlamamızın birinci basamağında Nisan ayında Olimpiyat A barajını almayı başardık. Ardından Temmuz ayındaki Avrupa Gençler Şampiyonası’nda 200 metre karışık yarışında Avrupa şampiyonu, 200 metre sırtüstünde de Avrupa Gençler ikincisi oldu.”

İKİ MADALYA HEDEFİ KOYMUŞTUK, İKİSİNİ DE ALMAYI BAŞARDIK

Tokyo Olimpiyatları için gerçekçi olmak gerektiğini belirten Yasin Atıl, Hedeflerimize çok şükür ulaştık diyebiliriz. Biz hedeflerimizi koyarken bugün biz Olimpiyat madalyası alacağız dersek insanları yanıltmış oluruz. İlk hedefimiz ilk süreçte Olimpiyat katılımcısı olmaktı. Bir sonraki hedefimiz final ve tecrübeyle beraber perçinleşecek. İnşallah üçüncü Olimpiyat katılımında madalya hedefi koyabiliriz. Çünkü gerçekçi olmak gerekiyor. İnsanları umutlandırıp umutlarını suya düşürmemek gerekiyor. Şu an biz kendi segmentinin üst seviye yarışı olan Avrupa Gençler Şampiyonası’nda iki madalya hedefi koymuştuk ve bunu başardık. Bunun üzerine Olimpiyat A barajı alarak Olimpiyata katılım ve tecrübe sahibi olmayı hedeflemiştik bunu da başardık. Şimdi Olimpiyatlarda geçtiğimiz baraj derecesini tekrarlayarak milli takımımızı, Galatasarayımızı iyi şekilde temsil etmek var. Başkanımıza, yönetim kurulumuza, şubemize ve şube kaptanımıza desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Kamp ve yarışma imkanlarını sağlayan yüzme federasyonumuza da teşekkür etmek istiyoruz. Hepsi iyi ki varlar.” dedi.