9 Nisan 2008 Çarşamba 16:00

25 Mart 2008: Aslantepe İnşaat Alanı Fotoğrafları

25 Mart 2008: Aslantepe İnşaat Alanı Fotoğrafları

Haberimizin altında bulunan fotoğraflardan da görülebileceği gibi 3 ayda koca dağ oyuldu, toprağı yer değiştirdi…Aslantepe’de temel atma töreninin ardından başlayan hafriyat çalışmaları sona ermek üzere. 3.000 kamyonun üzerinde hafriyat 3 ayda çıkarıldı. Kısacası koca bir dağ 3 ayda oyuldu, dibine kadar inildi. Her yeni açılan bölgeden çıkan kaya zemin, İstanbul’un depremselliği açısından bakıldığında iyi haber, ancak kaya zeminin kırılması ilave çaba gerektiriyor. Bu ilave çalışmaların getirdiği kısa gecikme dışında, planlanan zamanlamaya uyuluyor.

Planlanan zemine inildiğinde zemini düzleştirmek için atılan grobaj betonu da giderek büyüyor. Sıranın beton işlerine geldiğini söylemekte sakınca yok artık.

Bir de geçtiğimiz günlerde medyada yer alan bazı haberlere ilişkin olarak, projeyi üstlenen Eren Talu ve Alke İnşaat’ın, Amerikalı ortaklarıyla Toplu Konut İdaresi’ni (TOKİ) ziyaretinin ardından, Eren Talu’nun yaptığı açıklamaya burada yer verelim: “Aslantepe Stat projesinde aksaklık ve Amerikalı ortaklarımızla sorunumuz olduğu iddiaları tamamen gerçek dışı. Amerikalı ortaklarımızla birlikte TOKİ'yi ziyaret ettik. Olağan görüşmelerimizi tamamladık. TOKİ bize her konuda çok yardımcı oluyor. Projede hiçbir finansal aksaklık ve sorun yok. Nisan ayıından itibaren stadın yükselmeye başladığını herkes görecek. Bugüne kadar tahminlerin ötesinde olağanüstü bir hafriyat gerçekleştirdik. Bütün Galatasaraylılar müsterih olsun. Stat projesinde hiçbir aksaklık yoktur."


Sayfa 32

Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz yapay tepecik, daha önce temel atma töreninin yapıldığı bölge. Görüldüğü gibi, bu bölgenin daha önce yükselti olan doğu tarafı da traşlanarak tamamen ortaya çıkarılmış. Hafriyat sırasında çıkan kayalar kırılıyor, daha sonraki aşamalarda kullanılmak üzere istifleniyor. Hafriyat çalışması devam ederken, çalışmaların bir
sonraki aşaması için hassas ölçümler yapılmasına da devam ediliyor… şimdilik “toprak” var, yakında “betonlar”, “demirler” ortaya çıkacak…