9 Kasım 2009 Pazartesi 12:30

Türk Telekom Arena İnşaatı Başladı

Türk Telekom Arena İnşaatı Başladı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından gerçekleştirilen ihale sonucunda yapımı Varyap-Uzunlar Ortak Girişimi  tarafından üstlenilen Türk Telekom Arena’da inşaat başladı. Stad, sözleşme tarihinden itibaren 360 gün sonra, 29 Eylül 2010’da teslim edilecek.  İnşaatın tamamlanmasının ardından geçici ön kabullerin de bitmesiyle Stadın 29 Ekim 2010 tarihine yetiştirileceği açıklandı.

Statta yürütülen çalışmalar www.seyrantepesporkompleksi.com sitesinden takip edilebilecek.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından 10 Eylül 2009 tarihinde gerçekleştirilen ihale sonucunda, yapımı Varyap-Uzunlar İş Ortaklığı tarafından üstlenilen Türk Telekom Arena projesiyle ilgili bilgiler düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

Toplantıya, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) İstanbul Uygulama Daire Başkanı Niyazi Özdemir, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi, Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş ve Uzunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Numan Uzun katılarak, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Toplantıda Varyap – Uzunlar Ortak Girişimi adına konuşan Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, 10 Eylül’de gerçekleştirilen ihale sonrası 179 milyon 661 bin 553 liralık bedel ile yapımını üstlendikleri Seyrantepe Spor Kompleksi’nin sözleşme uyarınca 360 günde teslim edileceğini söyledi. TOKİ tarafından kendilerine yer teslimi yapıldıktan sonra inşaat için ön çalışmalar yürüttüklerini ve taşeronlarla anlaşmalar yaptıklarını anlatan Varlıbaş, önceki hafta da inşaata fiili olarak başlandığını kaydetti. Stadı mümkün olan en kısa sürede tamamlamak istediklerini ifade eden Varlıbaş, “Bugüne kadar tüm projelerimizde güçlü ve güvenli kadrolarla zamanında işi teslim etmeye odaklandık, Seyrantepe Projesi’nin yapımında da aynı hassasiyeti göstereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Seyrantepe Stadı zamanında, hatta mümkün olursa zamanından da önce bitirilerek Türk spor camiasına teslim edilecek. Bizler de Varyap Uzunlar Ortak Girişimi olarak böyle bir stat yapmanın gururunu taşımış olacağız” diye konuştu.

Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi de “Stadımızın inşaatının yeniden başlamasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Türk Telekom Arena tamamlandığında yalnızca Galatasaray Spor Kulübü değil Türk sporu örnek bir tesise kavuşacaktır. Stat inşaatına yeniden işlerlik kazandıran TOKİ yönetimine ve projeyi üstlenen Varyap-Uzunlar İş Ortaklığı’na teşekkürlerimizi sunuyoruz. Türk Telekom Arena, UEFA-FIFA kriterlerine dünyada örnek gösterilen bir projedir. Bu açıdan koordinasyon  büyük önem taşıyor. Ulaşım altyapısının tamamlanması da, stadın bitmesi kadar önemlidir. Metro çalışmaları yıl sonuna kadar tamamlanmak üzere. Kağıthane-Cendere Yolu-Maslak yolu için de ödenek ayrıldı, projesi tamamlandı ve ihale aşamasına geldi. Burada ciddi oranda kamulaştırma süreci var. En kısa zamanda bu yol ve kavşak yapımının da başlayacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu. 

Işın Çelebi, bir soru üzerine Türk Telekom Arena inşaatında önce çatının tamamlanacağını, açılır-kapanır kapakların konması meselesinin ise 2011 yılına kalacağını, bu konunun Galatasaray, TOKİ ve Varyap-Uzunlar arasında etüd edildiğini, kararın sonra verileceğini belirtti.

Işın Çelebi, Galatasaray'ın Türk Telekom Arena'yı devralana kadar maçlarını Ali Sami Yen Stadı'nda oynamaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Toplantıda konuşan TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanı Niyazi Özdemir “İstanbul İli Şişli İlçesi Dikilitaş Mahallesi 1199 Ada 384 Nolu parselin Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İle Spor Kompleksi İnşaatı işi DHABİ ERENTALU ALKE İnşaat A.Ş. uhdesinde sözleşme şartlarına göre yürütülemediğinden 01.07.09 tarihinde fesih edilmiştir. Fesihden sonra Gelir Paylaşımı esaslarına göre İdaremizce 2 defa ihale edilmiş ancak uygun teklifler verilemediğinden dolayı TOKİ söz konusu Spor Kompleksi işini kendi öz kaynakları ile gerçekleştirmeye karar vermiş ve 4734 sayılı kanun hükümleri doğrultusunda ihale etmiştir. Bahse konu iş ihale sonucunda Varyap Uzunlar Ortak Girişimi uhdesinde kalmıştır. İstanbul Şişli Ayazağa 4 Pafta 3 Ada 29 Parsel Taşınmaz ( Seyrantepe Arazisi) Üzerinde 52000 Seyirci Kapasiteli Çok Amaçlı Stadyum ve 4500 Araçlık Otoparktan Oluşan Spor Kompleksi İnşaatı İkmal İşi TOKİ’ nin öz kaynakları ile yapılarak Türk Sporunun hizmetine sunulacaktır.”dedi. 

Toplantıda konuşan Uzunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Numan Uzun ise inşaat çalışmalarında şuan 314  kişinin çalıştığını, bu sayının zaman içinde kademeli olarak 1400 kişiye ve 100'e yakın teknik personele ulaşacağını belirtti. Böylece adeta küçük bir kasaba oluşacağını belirten Uzun, inşaatın zamanında tamamlanması için, eskiden olduğu gibi blok blok sırayla yapımı yerine her bloğun ayrı bir şantiye olarak ele alınarak tamamlanacağını  bildirdi.


İnşaat 24 saat izlenebilecek
Bu arada, Stadın yapımının kamuoyunca yakından takip edilmesi nedeniyle inşaat alanına kamera sistemi kurduklarını açıklayan Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, bu kameralar aracılığıyla inşaat aşamalarının internet üzerinden izlenebileceğini kaydetti. Varlıbaş, inşaatın farklı alanlarına yerleştirilen kameralarla dileyen herkesin, dünyanın her yerinden, 7 gün 24 saat  www.seyrantepesporkompleksi.com sitesinden inşaatı takip edebileceğini belirtti.  

Türkiye’nin en büyük spor komplekslerinden biri olacak Türk Telekom Arena, 52 bin 647 seyirci kapasiteli olarak, 82 bin metrekare imar alanında yapılıyor. 46 bin seyirci koltuğu, 4 bin 710 VİP seyirci koltuğu, 176 adet özürlü ve refakatçi koltuğunun yer alacağı statta 1760 koltuk kapasiteli 157 loca bulunacak. 6 adet yürüyen merdiven, 10 asansörün bulunacağı projede 2 bin 913’ü kapalı olmak üzere 3 bin 19 araçlık otopark yer alıyor. Metro ile sağlanacak otopark alanları da dahil edildiğinde toplam kapasite 4 bin 500 araca kadar çıkıyor. Çok amaçlı olarak hayata geçirilen statta, müze, restoran, büfe gibi sosyal alanların yanı sıra 2 tane de spor salonu olacak.