Galatasaray'da Yüzme

Galatasaray'da Yüzme

Yüzme sporu, atletizm ve jimnastik ile birlikte 3 ana spor dalından birisidir. Küçük yaşlarda başlayıp, uzun yıllar süren, büyük emek ve sabır gerektiren bu spor dalının Türkiye’de geçirdiği süreç içinde Galatasaray her zaman önemli bir rol oynamıştır. Galatasaray Mekteb-i Sultanisi’nin neredeyse kuruluşu ile başlayan bu ilginin tarihte 1873 yılına, Monseur Moiroux’un Beden hocalığı zamanında da yapıldığı belirtilmektedir.

Modern anlamdaki ilk yarışların 1910’lu yıllarda yapıldığı Türkiye’de 1953-1966 yılları arasında Engin Ünal, Esfak Baytin ve Yılmaz Özüak gibi sporcularımızın bulunduğu takımımız önemli başarılara imza atmıştır.

Yakın zamanlarda da Canan Ateş, Murat Özüak, Gökhan Attaroğlu, Can Ergenekon, Memduha Alpdoğan, Banu Vahapoğlu, Berna Büyükuncu, Uğur Taner, Hakan Kiper, Ayşe Diker, Emre Çelik, Onur Uras akla gelen ilk sporculardır.

Günümüzde de Galatasaray yüzme sporundaki liderliğini sürdürmektedir. Galatasaray Yüzme Takımı’nın önümüzdeki yıllardaki hedefi; Başarılarını Uluslararası alanda en üst düzeye çıkarmak; Dünya Şampiyonası ve Olimpiyat gibi önemli yarışmalarda finallerde yüzmektir.

Galatasaray Spor Kulübü Yüzme Şubesi, 23 - 24 Aralık 2006 tarihlerinde Türkiye Bireysel Ön eleme Şampiyonası'na 57 erkek - 60 bayan olmak üzere toplam 117 sporcu ile katılarak, kulüpler arasında ilk kez en yüksek sporcu katılımını gerçekleştiren tek kulüp ünvanına sahip olmuştur.

Yüzme Sporu tarihinde kazanılan en önemli başarılar Galatasaraylı yüzücülerimizden gelmiştir. Uğur Taner (1991) ve Derya Büyükuncu (1992) ülkemize Avrupa Gençler düzeyinde Şampiyonluk getiren ilk yüzücülerimiz olurken Göksu Biçer 3.cülük kazandırmıştır. Büyükler düzeyinde Derya Büyükuncu Dünya Kupası ve Akdeniz Oyunlarında Altın madalya kazanırken, Avrupa Kısa kulvar da gümüş, Dünya kısa kulvarda ise bronz madalya kazanma başarısı göstermiştir. Ayrıca Olimpiyat düzeyinde ülkemiz adına kazanılan en önemli başarı olan B final 4’cülüğünü Can Ergenekon elde etmiştir. Derya Büyükuncu ise 6 Olimpiyata katılarak dünya spor tarihin geçmiştir. Burcu Dolunay 2012 Londra Olimpiyatlarına A Barajını geçerek katılan ilk Türk yüzücüsü olmuştur. Avrupa Büyükler Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonasında Kemal Arda Gürdal ve Dilara Buse Günaydın A final yüzme başarısı gösterirken, Burcu Dolunay Yarı final yüzme başarısı göstermiştir. Günümüzde rekorlarına devam eden ve önemli başarılar için kulaç atan sporcularımız arasında Burcu Dolunay, Ömer Aslanoğlu, Göksu Biçer, Kemal Arda Gürdal, Dilara Buse Günaydın, Güven Duvan, İskender Başlakov, Doğa Çelik, Nezir Karap, Melisa Akarsu, Elif Nur Nas, Kaan Türker Ayar, Gülşah Sude Özgen, Boğaç Ayhan, Alpkan Örnek, Selin Biçer, Hande Zeynep Kıvanç, Kaan Özcan, Samet Alkan, Aksel Aytaç, Ahmet Yılmaz’ı sayabiliriz.

Galatasaray yüzme şubesi olarak 1962’den bugüne kadar 20.000’in üzerinde kişiye yüzme öğretilmiştir. Uzun yıllar boyunca alt yapıda Türkiye’nin bu konudaki lokomotifi olmuş olan şubemiz, üst yapıda kazanılan Kulüplerarası 30 Türkiye şampiyonluğu ve de bugüne kadar Olimpiyatlara, Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına, Akdeniz Oyunlarına ve uluslar arası yarışmalara en çok yüzücü gönderen kulüp olarak ta başarılarını devam ettirmiştir.

Türkiye’de yüzme okullarını (Kış ve Yaz) ilk açan, kursiyer grubu çalışmalarını ilk organize eden Galatasaray Spor Kulübü bugünde Burhan Felek Yüzme Havuzu çatısı altında kazandırılan olimpik ve eğitim (çırpınma) yüzme havuzları ile sizlere etkin bir program sunmaya devam etmektedir.

Türkiye şampiyonu olan yüzücülerimiz yüzme okullarımızda yüzmeyi öğrenip, çalışmalarımıza devam ederek bugünkü şampiyon ve rekortmenler seviyesine gelmektedir.

YÜZME TAKIMIMIZIN MİSYONU

Tüm düzeylerde etkin ve geniş kapsamlı yüzme programını deneyimli eğitici ve öğretici kadrolar ile destekleyerek, her bireyin kişisel gelişiminde en üst seviyesine ulaşmasını sağlamaktır.

Galatasaray Yüzme Şubesi Faaliyetleri:

• 3-5 Yaş Suya Alıştırma Programı
• 6-12 Yaş Yüzme Okulu Programı
• 13-16 Yaş Teknik Öğrenim Programı
• 7-12 Yaş Altyapı Grup Programı
• 13-14 Yaş Grubu Erkek Takım Programı
• Yıldız Takım Programı
• Genç Takım Programı
• A Takım Programı
• Yetişkin Yüzme Programı
• Serbest Saat Havuz Kullanım Programı

İLETİŞİM BİLGİLERİ

TESİS: GALATASARAY ERGUN GÜRSOY OLİMPİK YÜZME HAVUZU
TEL: 0216 651 99 19
FAX: 0216 651 99 23

e-mail:susporlari@galatasaray.org