1 Ağustos 2022 Pazartesi 17:47

Galatasaray Nef Genel Menajeri Turgay Zeytingöz: "Beklentilere layık bir takım yarattığımızı düşünüyorum"

Galatasaray Nef Genel Menajeri Turgay Zeytingöz: "Beklentilere layık bir takım yarattığımızı düşünüyorum"

Galatasaray Nef Genel Menajeri Turgay Zeytingöz, Galatasaray Televizyonu'na konuk oldu. Yeni sezon yapılanması ve transferlerimizle ilgili önemli detaylar veren Turgay Zeytingöz, Avrupa'da ve ligde hedefleri yüksek olan güçlü bir kadro oluşturduklarını belirterek, itici gücümüz olan taraftarlarımızdan her zaman olduğu gibi tam destek vermelerini istedi.

Genel Menajerimiz Turgay Zeytingöz'ün açıklamaları şu şekilde:

"Geçen sezon başından itibaren vurguladığımız şey hep aynıydı. Galatasaray camiasına layık bir takım oluşturmak, taraftarın memnun olacağı ve izlemekten keyif alacağı bir takım oluşturmak istiyorduk. Nihayetinde bunu gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Tabii sonucunda her ne kadar taraftarın gurur duyduğu bir takım olsak da, sonunda biraz buruk ayrıldık.  Çünkü Avrupa'nın en iyi takımına, Avrupa'nın son iki sene şampiyonu olan Anadolu Efes’e karşı belki de o seriyi geçme noktasına getirmiştik. Dolayısıyla tabii ki burukluk var içimizde. Avrupa'da istediğinizi tam olarak gerçekleştirmedik. Geçtiğimiz sene iyi başladığımız bir Avrupa serüveninde maalesef ikinci grupta elenmek durumunda kaldık. Andreas Pistiolis’in gelişi ve ondan sonra taraftarla beraber yakalanan sinerji bizi iyi bir yere getirdi."

"AVRUPA'DA HEDEF FINAL FOUR"

"Bu bir oluşum. Geçen sene bu oluşumun ilk senesiydi. Galatasaray Nef adı altında A Takımı ve altyapısıyla sürekli büyüyen sürekli hedefini geliştiren ve daha iyiye gitmeye çalışan bir organizasyon. Bu organizasyonun ikinci senesi. Bu sene hedeflerimiz daha büyük. Bu sene katılacağımız ve FIBA Şampiyonlar Ligi'nde bu sefer en tepede olmayı arzu ediyoruz. Tabi oradaki format milli format olmadığı için en baştan şampiyonluk hedefi koyamazsınız. Orada öncelikli hedefimiz Final Four’a kalmak. Final Four günlük performansın belirleyici olduğu bir sistem. Oraya kalmak ve sonrasında da belki de şu ana kadar Türkiye gelmemiş bir kupayı yine ilklerin kulübü Galatasaray olarak gerçekleştirmek amacındayız. İnşallah yolumuz açık olur ve güzel bir sezon geçiririz diye ümit ediyorum."

"ABDİ İPEKÇİ RUHUNU CANLANDIRACAK BİR TAKIM YARATTIK"

"En korkulan deplasman benim için Abdi İpekçi’deki Galatasaray deplasmanıydı. Geçen sene bunu Abdi İpekçi ruhunu tekrar canlandırmak olarak dile getirdik ve sonunda da gerçekten böyle bir ortam yarattığımızı düşünüyorum. En son Anadolu Efes serisinde, ondan öncesinde Tofaş karşılaşmasında yaşadığımız ortam gerçekten çok etkileyiciydi. Bence böyle bir ortamda Galatasaray her çıktığı karşılaşmada favoridir. Bu sene de başından itibaren taraftarımızı takımımıza destek olmaya davet ediyorum. Bildiğiniz gibi çok yakın zamanda bilet satışlarımıza başlandı. 12 Ağustos'a kadar yenileme dönemi sürecek. 15 Ağustos’ta genek satış dönemimiz başlayacak. Bütün taraftarımızı bütçeleri  doğrultusunda Sinan Erdem’den bir koltuk alıp Abdi İpekçi ruhunu yaşatmalarını bekliyoruz." 

"Andreas Pistiolis’in gelişi ile beraber bir güven ortamı oluştu. Geçen sene bu organizasyonda emeği olan Erden beyden başlamak üzere herkese, Genel Direktörümüz Kerem Tunçeri, idari ve teknik kadroda olan herkesin çok büyük emekleri var. Hepsine teşekkür etmek istiyorum ama bu sene bizi daha zor bir görev bekliyor. Beklenti daha fazla ve ona layık olan bir takım yarattığımızı düşünüyorum. İnşallah bu sonuçlara da yansır diye umuyorum. Biz buna inanıyoruz." 

"KAPTAN GÖKSENİN ÇOK ÖNEMLİ ROL ÜSTLENİYOR"

"Öncelikle kaptandan başlamak lazım. Kaptan Galatasaray’da yetişmiş iyi bir Galatasaraylı. Bu işin saha için kadar dışı da önemli. Orada kaptan bize her zaman çok destek oluyor.Hem saha içindeki performansı hem de sağ dışında insanlara Galatasaraylılığı anlatması ve sonuçta tribünle saha içindeki koordinasyon çok önemli. Göksenin geçen sene de çok önemli rol üstlendi. Bunun yine devam edeceğini düşünüyorum. Göksenin haricinde Sadık Kabaca geçen seneki kadrodan yine bu sene devam edeceğimiz oyunculardan biri. O da şu anda A Milli Takımla beraber kampta. Bu sene daha da üzerine koyarak ilerleyeceğini düşünüyorum. O da çok önemli potansiyel. Bizim için, Türk basketbolu için çok önemli bir değer." 

"DEE BOST, SAHA İÇİ LİDERİMİZ OLARAK DEVAM EDECEK"

"Dee Bost ile de yolumuza devam ettik. Dee Bost ve taraftar arasında çok ciddi bir aidiyet oluştu. Aynı zamanda da saha içi performans olarak da geçen sene çok büyük katkı verdi. Bu sene yine saha içi liderimiz olarak devam edeceğiz. İnanın en başından beri ne bizim ne de Dee Bost tarafında aksi bir düşünce olmadı. Nihayetinde 1+1 sene uzattık. Umarım iyi bir sezon geçer ve bizimle beraber olmaya devam eder."

"Onun dışında geçen seneki takım kadrosundan devam eden genç oyuncularımız var. Egetan Yıldızoğlu. Şu anda U18 Milli Takımı’yla beraber. İzmir'de Avrupa Şampiyonası oynuyor. Önümüzdeki sene onun da katkı vereceğini düşünüyoruz. Kurguyu ona göre hazırladık. Acar Şen U20 Milli Takımı’nda iyi performans gösterdi. Avrupa Şampiyonası'nda bizimle beraber olacak. Onun dışında on tane yeni transferimiz var."

Genel Menajerimiz Turgay Zeytingöz'ün yeni transferler hakkındaki değerlendirmeleri ise şu şekilde:

"TARAFTARLARIMIZ DYLAN ENNIS'İ ÇOK SEVECEK"

"Dylan Ennis istemi çok önemli bir oyuncu. 1991 doğumlu. Avrupa basketbolunda kendini kanıtlamış bir oyuncu. Şöyle de hoş bir tesadüf var. Kardeşi de son seneyi Türkiye'de geçirdi. Bu sene de yine devam edecek. Şu anda Tofaş’ta oynuyor. Tyler Ennis. Eurocup ve Şampiyonlar Ligi'nde oynadı. Dee Bost gibi lider bir karakter. Galatasaray taraftarlarıyla çok uyumlu olacağını düşünüyorum. Galatasaray taraftarları etkileşme geçtiğini görüyorum. Çok heyecanlı. Biz de onunla beraber olacağımız için heyecanlıyız."

RAYMAR MORGAN

"Raymar Morgan tecrübeli bir oyuncu. Daha önce ülkemizde Tofaş ve Karşıyaka'da çok başarılı mücadele etti. Geçen sezon EuroLeague’den Asvel’e transfer oldu ama geçen sezonun başında şansız bir sakatlık yaşadı. Bel fıtığı ameliyatı dolayısıyla uzun süre parkelerden uzak kaldı; ama bizim çok beğendiğimiz ve hep izlediğimiz bir oyuncu olduğu için mart ayından beri antrenmanlarını takip ediyoruz. Şu anda sağlıklı bir şekilde aramıza katılınca ile alakalı bir soru işareti yok. Sağlıklı Rayman Morgan bu seneki hedeflerimizde çok önemli rol alacak."

BRAIAN ALEXANDER-RODAS

"Braian Alexander-Rodas Kolombiyalı bir basketbolcu. Son dört senesini Avrupa'da geçirdi. Şu an o da Avrupa basketbolunda çıkışta olan isimlerden. Birçok büyük takımın radarındaydı. Braian Alexander-Rodas düşündüğümüz pozisyonda çok ideal bir oyuncuydu. Başından beri onunla görüşmelerimize devam ettik. Taraftarın çok seveceği, sürekli oyun içinde olan önemli bir oyuncu olduğunu düşünüyorum."

ANGELO CALOIARO

"Angelo Caloiaro üç sezon EuroLeague’de Maccabi Tel Aviv’de forma giyen bir oyuncu. Onunla Banvit sezonunda beraber oynamıştık. Yakınan tanıdığım bir oyuncu. Şu anda pozisyonu itibarıyla bulunduğumuz Basketbol Şampiyonlar Ligi organizasyonunda en değerli birkaç oyuncudan biri. Onun da büyük katkı vereceğini umuyorum."

JEHYVE FLOYD

"Floyd geçen sene ülkemizde Fenerbahçe Beko’da forma giydi. Ondan öncesinde Panathinaikos’taydı. Geçen seneyi EuroLeague’de geçirdi. Çok önemli bir potansiyel. Genç bit oyuncu. 1997 doğumlu. Bu sene bence oynayacağı basketbolla bir sonraki sene için çok daha ilgi görecek. Taraftarımızın onu çok seveceğini düşünüyorum." 

"1000 ÜZERİNDE OYUNCU ÜSTÜNDE ÇALIŞTIK"

"Scouting ekibimiz var. Geçen sene 1000 üzerinde çalışma yaptık. Kadromuzda kalacak, kalma ihtimali olan oyunculardan Kerry Blackshear kendi isteğiyle kulübe bonservis getirerek ayrıldı. Adım adım takip edilen sistem sonucunda böyle bir takım oluştu. Bizim içimize sindi ve bizi umutlandırıyor. Andreas Pistiolis transfer bitene kadar Türkiye’de kaldı. Kerem Tunçeri, ben ve Andreas Pistiolis ile beraner bu süreci yönettik. Neticesinde iyi bir takım oluştuğunu düşünüyorum."

YERLİ TRANSFERLERİMİZ

"Yunus Emre Sonsırma ve Mahir Ağva ile Karşıyaka’dan anlaştık. Yunus Emre Sonsırma çok uzun zamandır Türkiye Ligi’nde önemli takımlarda önemli işler için oynamış bir oyuncu. Kadro kurgusu açısından bize çok faydalı olacağını düşünüyorum. Mahir Ağva da uzun oyuncu rotasyonunda çok önemli bir isim. Almanya Milli Takımı’nda yer alan bir oyuncu. Orada doğup büyümüş. Muhaymin Mustafa ise Kıbrıs 1999 doğumlu. Önemli bir yetenek altyapı milli takım kademelerinde oynadı. Ben onda Sadık Kabaca gibi çok farklı katkı vereceğini, çok enteresan yerlere çıkacak potansiyeli gördüm. Sinan Sağlam ve Sedat Ali Karagülle diğer transferlerimiz. Onlar da genç, oyun kurgumuza faydası olacağını düşündüğüm isimler. Güzel bir kadromuz oldu. İsim isim ve kadronun tamamına baktığımızda güzel bir kadro yakaladık. Hedeflerimizde bize çok yardımcı olacak oyuncular transfer ettiğimiz düşünüyorum. Taraftarımızın ve camiamızın bize güveni var. O güvenin hakkını vereceğimize inanıyorum."

"HEDEFLERİMİZ BÜYÜK"

"15 Ağustos’ta yabancı oyuncularımızın seyahatleri başlayacak. 17 Ağustos’ta sağlık kontrolleri ve sonrasında sezonun ilk antrenmanına çıkacağız. Eylül ayı başından itibaren hazırlık maçları serüvenimiz başlayacak. İstanbul’da kesinleşmiş dörthazırlık maçımız ve Bursa’da katılacağımız bir turnuva var. Türkiye Basketbol Süper Ligi ekim ayında başlayacak. Lige ve Şampiyonlar Ligi’ne hazır hale geleceğiz. Türkiye Basketbol Ligi’nde 29 Ağustos’ta kuralar çekilecek."

"Hedefler büyük. Kadro aşamasında Şampiyonlar Ligi’nin formatını da dikkate aldık. Aralık ayında ilk üçe giremezsiniz sezonu noktaladığınız bir format. Daha tecrübeli ve sezonun başından itibaren katkı verecek oyuncular seçtik. Grubumuz her ne kadar dengeli ve bizim favori olarak gözüktüğümüz bir grup olsa da Hapoel Holon İsrail’de geçen seneyi şampiyon olarak tamamlamış önemli bir takım. CL’de de geçen sene Final Four’a kalma başarısı gösterdiler. Oostende uzun süredir Avrupa’da adından söz ettiren Belçika’nın önemli bir takımı. Legia Varşova ise grubumuzda daha zayıf gibi gözükse de bu sene yaptıkları transferlerle bu sene grupta söz hakkı olacak bir takıma benziyor. Çok ciddi ve konsantre bir şekilde ilk gruptan çıkmak istiyoruz. Gruptan çıktıktan sonra ikinci grubumuz, sonra formaya göre çeyrek final ve Final Four hedeflerimiz olacak. İnşallah bu yolda taraftarımız da bu yolda başından beri bizimle beraber olur. ŞL’de, EuroLeague’de, EuroCup’ta Türk takımlarının şampiyonlukları var. Şampiyonlar Ligi’ndeki şampiyonluk da inşallah Galatasaray’a nasip olur." 

"ALTYAPIDA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR"

"Yine geçen sezonun başından beri bu yönde çok hummalı bir çalışmamız var. Bu konuda Erden Bey'in çok ciddi vizyonu ve isteği var. Altyapıya geçen sezonun başında beri gerçekten fazlasıyla önem ve fazlasıyla değer veriyoruz. Şu ana kadar bir pilot takım kurduk. A takım altına bir basamak olarak düşündük. Onun dışında geçen sezondan başlayarak çok ciddi bir Türkiye içinde tarama yaparak önemli yetenekleri kazandırdık. Bunların neticesinde bu sene A takım çalışmalarımıza dört altyapı oyuncumuzla başlayacağız. Bu sayının giderek artması yönünde bütün çalışmalarımız. İnşallah bu sayı giderek artacak ve yakın zamanda belki de Galatasaray takımının ana kadrosu, altyapıdan oluşacak. Milli takımlara daha fazla oyuncu vereceğiz. Şu anda milli takımlarda her kademede bir oyuncumuz var. Bunun sayısını artırmak öncelikli hedefimiz. Altyapıda Galatasaray’da güzel şeyler oluyor. İnşallah yakın zamanda bunun meyvelerini almaya başlayacağız diye umuyorum.