24 Ekim 2012 Çarşamba 03:10

Maç Sonu: Fatih Terim

Maç Sonu: Fatih Terim

Galatasaray Profesyonel Futbol A Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, UEFA Şampiyonlar Ligi H Grubu üçüncü haftasındaki Cluj maçının ardından basın toplantısına katıldı.

Saha ve hava  şartlarından dolayı ilginç bir maç olduğunu belirterek sözlerine başlayan Terim, “Kapanan ve bir puana razı olan takımlar için ideal bir saha vardı. Topun gittiği, ilerlediği bir alan bulsak, orada oynamaya çalışacaktık. Öyle bir alan da yoktu. Avrupa’da yağmur yağdığında zevk olan sahalar bizde dert oldu maalesef. Koca yazda bir defa yağmur yağdı, o da bugün. Her gün yağıyor Avrupa’da. Seyredin, kimsede bir şey yok. Tam tersine herkesi konsantre eden, canlandıran… Ama bizde rezalet bir ortam” şeklinde konuştu.

İç sahada yapamadıklarını deplasman yapmak zorunda olduklarını vurgulayan deneyimli teknik adam, “Umarım onlar bizi yenmeye oynarlar orada, bizim gibi çok adamla giderek; çünkü bizim burada kazanmamızın puan dışındaki avantajı, rakiplerimiz deplasmanda bizi yenme mecburiyeti hissedeceklerinden üzerimize geleceklerdi. Özellikle Cluj. Şimdi beraberlik de ona yarayacak. Biz onu kaybettik. Ama bugün neyi denesek olmadı. Hakikaten kelime olarak ilginç, enteresan, basit komik, bunların dışında bir kelime bulmak lazım yediğimiz goller için” ifadelerini kullandı.

Karşılaşma boyunca rakibin kaleyi tutan bir şutu dahi olmadığını anlatarak öğrencilerinin kazanmak için uğraştıklarına değinen Terim, son dakikada bile gol şansını bulduklarını söyledi.

İlk yarının son bölümünde Hamit Altıntop’u oyundan alarak Burak Yılmaz’ı sahaya süren Fatih Terim, bu değişiklik hakkında şöyle konuştu: “Rakip 10 kişi kalınca bir değişikliğe gitmek zorunda hissettim kendimi. Bazen maçlarda bunlar olabilir. İyi başlamamıştı, biraz da ayağına darbe almıştı. Dolayısıyla böyle bir değişiklik yaptım

Bir medya mensubunun penaltı vuruşunu kullanan oyuncu tercihini irdelemesinin ardından, “Bizim penaltıcılarımız geçen seneden beri belli. Melo’nun kaç tane penaltı attığını da biliyorsunuz. Selçuk ile beraber anlaşırlar, topun başına giderler. Bazen Melo atar, bazen Selçuk” ifadelerini kullanan Fatih Terim, son dönemde artan puan kayıplarına ilişkin bir soruyu ise şu şekilde yanıtladı: “Bazı oyuncularımızın geç katılması, bazılarının hazır olmaması ve birçok oyuncumuzun milli takım aralarından gelmesi, sakatlıklar derken bir sıkıntı söz konusu. Açıkçası biz geçtiğimiz yıl haftada dört taktik antrenman yaparken bu sezon ya bir tane yapıyoruz ya da yapamıyoruz. Yeni gelen oyuncularımızın adaptasyonu önemli. Manchester United ve Braga maçlarında çok iyi oynadığımızı düşünüyorum. Ama lig maçlarında kötü goller yiyoruz, puanlar kaybediyoruz. Bir sorun var muhakkak. Galatasaray bunu çözecek. Sistem de geçen yılki gibi işleyecek. İşlerken bazı arızalar oldu. Bu arızaları da gidermek teknik heyetimizle birlikte bize ait. Onu da hallederiz, bir endişem yok. Biz kimseye bir şey anlatmıyoruz; ama maalesef her gelen bir arızayla geliyor. Milli takımlardan 24 saat önce gelen oyuncumuz var. Sakatlanan, psikolojik olarak düşen… Birtakım sebepler var. Buna rağmen futbolda bazen ne yaparsanız yapın, bunları yaşarsınız. Bu bunalımdan en az hasarla çıkmak da bir marifettir. Biz şimdi onu yapmaya çalışıyoruz

Fatih Terim, H Grubu’ndaki şanslarını da değerlendirerek, “Üç tane maçımız var. İkisini kazanıp, birini kaybederek yedi puan yapsak, bizi bir üst tura götürür mü, sanmıyorum. Benim gideceğimiz yerlerde, ‘kazanmaya oynayacağız’ demem de çok mantıklı değil, biz zaten dünyanın her yerinde böyle oynuyoruz. Uğraşacağız, deneyeceğiz. Biz inanıyoruz, dünyadaki her takımla başa çıkabiliriz. Ama yeter ki, biz biraraya gelelim, beraber oynamaya başlayalım” sözleriyle konuşmasını noktaladı.