10 Temmuz 2018 Salı 10:52

“Spor aklı oluşturmak istiyoruz”

“Spor aklı oluşturmak istiyoruz”

Galatasaray Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, İsviçre kampında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Fikstür çekimi, Henry Onyekuru, akademi oyuncuları ile ilgili çalışmalar ve transfer süreci ile ilgili açıklamalarda bulunan Fatih Terim’in sözlerinden öne çıkan ifadeler şu şekildeydi:

‘FİKSTÜR HEPİMİZE HAYIRLI OLSUN’

“Fikstür çekimi hayırlı olsun. Ankaragücü ile başlıyoruz, benim ilk göz ağrım. Müthiş de takımına bağlı bir taraftarı vardır. Fikstür iyi görünüyor, sıkıntılı görünüyor gibi düşüncelere katılmıyorum. Nerede oynarsanız oynayın futbolun gereklerini yerine getiriyorsanız çok da sıkıntı çekmezsiniz. Oynamanın, mücadele etmenin, doğruları yapmanın asıl olduğunu düşünüyorum. Fikstür hepimize hayırlı olsun. 17 takımla nerede oynadığınız çok da önemli değil.”

‘ONYEKURU KISA ZAMANDA ÇOK YOL KAT ETMİŞ’

“Onyekuru geçen ocak ayından beri takip ettiğimiz, listemizdeki oyunculardan biri. Anderlecht’te 19 maçta 9 gol atan, 6 Şampiyonlar Ligi maçında oynayan, sağ ve sol kulvarlarda oynayan, Nijerya Milli Takımı’nda oynamış, 1997 doğumlu genç bir yetenek. Kısa zamanda da çok yol kat etmiş. Zaman zaman santrforla beraber ve arkasında da oynayabiliyor. Hayırlısı olsun. Sağlık muayenesini yaptırdık, doktorumuzla konuştuk. KAP’a da bildirildi, inşallah biter. Ekonomik olarak da makul olduğunu herkes görecektir. Satmadan bonservis parasını ödeyerek oyuncu alamıyoruz. Kiralık veya sıfır almak zorundayız. Biz de ona göre doğru bir şey yaptığımıza inanıyoruz.”

’31 AĞUSTOS’A KADAR ZAMANIMIZ VAR’

“Şampiyonlar Ligi’ne, Türkiye Ligi’ne ve Türkiye Kupası’na iyi bir takım oluşturmak zorundayız. İşin teknik tarafı buyken, işin ekonomik kısmında da uğraşıyoruz. Elbette başarılı olmak istiyoruz. Gelirini giderini doğru yönetecek bir spor aklı da oluşturmak istiyoruz. Bunu da çok önemsiyorum. Başkanımıza ve Yönetimimize Galatasaray’ı sıkıntıya sokacak herhangi bir istekte zaten bulunmayız. Artık işin teknik kısmını değil, ekonomik kısmını da FFP’ye zarar getirecek bir şey yapmadan, iyi ayarlamamız lazım. 31 Ağustos’a kadar zamanımız var.”

‘HER SENE 1 OYUNCU…’

“Galatasaray’a değer katan bir akademi hayalim. Onu da kuracağım, yavaş yavaş da kuruyoruz. Bu akademiye değer katan oyuncular bulmak zorundayız. Bu sene bunu Ozan’la kullanacağız. Keşke burada olsaydı. Bu kampı onun için çok önemsiyordum. Bize geri bildirimi, belki stoperle ilgili başka bir karar almamıza neden olabilirdi. Altyapıdan birçok oyuncuyu bize yanaştırdığımız bir gerçek. Akademimizden ve genç oyunculardan vazgeçmeyeceğiz. Her sene 1 oyuncu kuralı gündemimizdedir. Mutlaka çıkmalı.”