21 Eylül 2018 Cuma 14:46

“Galatasaray Lisesi, 150 Yıllık Bir Kültür Ortaklığı” sergisi açıldı

“Galatasaray Lisesi, 150 Yıllık Bir Kültür Ortaklığı” sergisi açıldı

Galatasaray Lisesi'nin 150 yıllık tarihine yer verilen "Galatasaray Lisesi, 150 Yıllık Bir Kültür Ortaklığı" adlı bilgilendirme sergisi ilgilileriyle buluştu.

Fransız Kültür Merkezi tarafından düzenlenen sergide, Türkiye ve Fransa arasındaki eğitim ve kültür ilişkisinde bir bağ olarak görülen Galatasaray Lisesi'nin, kuruluşundan günümüze dek geçirdiği tarihi sürecin yanı sıra liseye dair yayınlanan gazete haberleri ve öğrencilerin yayımladığı dergiler de yer alıyor.

Serginin küratörlüğünü İzzettin Çalışlar yürütürken, sergiyi ziyaret edenler arasında Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Kutlu da yer aldı.

Serginin açılışında konuşan Fransa İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter, Türkiye ile Fransa arasındaki ortaklığın temel taşı saydıkları Galatasaray Lisesi'nin öğretmen ve öğrencileriyle Türkiye'deki modernleşmenin güçlü savunucularından olduğunu ifade etti.

Bertrand Buchwalter, Galatasaray Lisesi'nin iki ülke arasındaki dostluğun sembolü olduğunun altını çizerek "Güçlerimizi birleştirdiğimizde ortaya çıkan yeni bir güçtür. Bu güzel hikayenin anlatıldığı bu serginin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi. Sergi, 3 Ekim'e kadar Fransız Kültür Merkezi’nde görülebilecek.